Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Yuri si Shoujo-ai

#1
Vad ca genul Yuri sau Shoujo-ai nu prea este prezent pe aici, asa ca cel mai bine, incepem un topic nou pe aceasta tema. Yuri sau Shoujo-ai ? Dupa unele definitii s-ar zice ca ar fii genuri diferite, pentru mine singura diferenta ar fi ca genul yuri se axeaza mai mult pe partea fizica, sex si erotism iar shoujo-ai ai pe partea romantica, sentimentalism. Dar ideea centrala este aceeasi.

Astfel daca mai sunt pasionati de acest gen pe aici, sa vorbim mai pe larg si sa ne recomandam noi anime uri si manga. Anime-uri nu sunt prea multe, dar "must see" sunt Strawberry Panic, Maria sama ga miteru( sau Marimite dupa unele surse ) si Kanazuki no miko. Alte anime uri preferate pe acest gen as mai recomanda : Aoi Hana, Sasameki Koto, Simoun, My-Hime, Candy-Boy( aici e cu avertizare,e un pic mai tabu, mai intai cautati-l pe wikipedia sa stiti despre ce este vorba) si daca vreti ceva mai hentai, ar mai fi cele 3 ova de la Shoujo Sect.

Manga uri, cred ca am prea multe preferinte si nu stiu sa aleg dintre ele. Cel mai bine va recomand autorii manga-urile care m-au captivat. Sa incepem cu: Morinaga Milk, Akiko Morishima, Mera Hakamada, Ken Kuronage, Akihito Yoshitomi,Uso Kurata,Fujieda Miyabi si ar mai fi cativa dar nu-i mai tin minte acum.

Deci daca aveti idei, recomandari, propuneri sa discutam pe larg.
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT

#2
Ma bag si eu ca musca-n lapte.
Sincer imi place si una si alta. Desi e normal ca unei fate sa ii placa mai mult yaoi si unui baiat yuri. Sau cel putin asa mi se pare mine.
Nu m-am uitat prea mult la yuri, nu pot sa zic ca am urmarit foarte mult youi pentru ca pur si simplu nu ma atrage in totdeaua.
Deci inafara de toatea asta eu nu pot sa aleg intre yaoi sau yuri. Le prefer la amandoua dar nu sunt o maniaca.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#3
(26-01-2011, 02:28 PM)For 4 Only A scris: Sincer imi place si una si alta. Desi e normal ca unei fate sa ii placa mai mult yaoi si unui baiat yuri. Sau cel putin asa mi se pare mine.
As I said, yuri-ul este in general vizionat de fetiscane, deoarece este un gen foarte girly, lot's of romance and drama.
Cat despre yaoi, sunt destui mascululi care-l vizioneaza :-J

Citat:Yuri sau Shoujo-ai ?
Yuri-ul este aproape inexistent - Shoujo Sect, Maka Maka+ cateva one-shoturi. Daca am scapat ceva, anunta-ma .

Pe lista de favorite, spre deosebire de ce ai scris tu, eu as mai adauga si: Kannazuki no Miko ->for Chikane sama 10
Kashimashi
Altele:
Loveless a fost simpaticut, pentru alea 2-3 episoade yuri.
Mnemosyne--> idem
My-Otome

La manga, sunt multe prea multe si imi e prea lene sa imi amintesc numele, 2 ar fii : Girl Friends(Morinaga Milk fiind mangaka-ul meu favorit) si Gokujou Drops.

As pune si Revolutionary Girl Utena fiind anime-ul meu de suflet, insa nu prea e shoujo-ai...eh, hai sa spunem ca e unul subtil!
Do not speak unless you can improve the silence.

#4
@Wunderbear vezi ca Kanazuki no Miko e trecut in lista mea( dar sincer imi place mai mult manga-ul) si da manga uri sunt destul de multe care interesante, Girl Friend si Gokujo Drops chiar mi au placut, mai recomand Carbonard Crown,Hanjuku Joshi,Pure water adolescence, Strawberry Shake sweet si Tenbin wa hana to asubo.

Si apropo de yuri sunt mult mai multe decat "cateva one-shoturi"
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT

#5
@Wunderbar
din cauza ca avem prea multe fete micute si visatoare pe forum >.<

Multe userite cred ca Yaoi-ul este un gen care are din ce in ce mai mare priza la adolescentele din ziua de astazi. Personajele dintr-un anime de acest gen...arata spectaculos si incercarile pe care le trec pentru a fi impreuna, face de o suta de ori ma "captiv".Pe cand, Yuri-ul e un gen nu la toti e pe gust. La multi se pare plictisitor >.<.[de -ar sti ca nu e asa ...]
[Imagine: aaaakip.jpg]

#6
prefer mai mult shoujo-ai decat yuri.

cateva care mi-au placut ar fi:

simoun (all time favourite) apoi
utena seria cat si ova,
noir (superba coloana sonora si foarte buna ideea) apoi madlax si el cazador de la bruja
devilman lady (vechi dar bun)
kaleido star (da...mie mi se pare ca exista si acolo putin shoujo-ai)
kannaduki no miko si seria my hime si ce a urmai dupa (otome zhime si nu mai stiu daca au mai iesit),
kashimashi (bun)
nana (eu il vad ca pe un shoujo-ai 10),
mnemosyne cu foarte mult fan service,
strawberry panic (foarte dulce si patetic)
uta-kata si aoi-hana (foarte light)
maria-sama ga miteru (placut dar extrem de monoton 2
claymore (are si ceva shoujo-ai)
sailor moon (haruka x michiru)

si ar mai fi cateva dar nu mi le mai amintesc acum. manga nu prea am citit, prefer anime 4
the time is now and the place is here and there are no second chances at a single moment

#7
Prefer mai mult yuri... desi shoujo-ai n-am vizionat niciodata, yuri imi place foarte mult. Mie in general, la anime-urile in care exista cupluri, nu conteaza de care..imi place sa fie secvente perverse care sa ma captive x3. Plus, mai invat si eu ceva din ele .
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#8
Si mie imi place yuri-ul mult :3 dar si shoujo-ai, sunt indecisa. Imi plac amandoua in egala masura.
Ce pot spune imi plac cel mai mult scenele romantice si cele perverse 65
Pai nu stiu ce scuza sa gasesc.. Sunt perversa [nu foarte tare, dar sunt]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)