Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yuri] o poveste de iubire

#1
cap 1
pov Yuuki
Ma uit la luna de pe cer si la zapada alba ca spuma laptelui si ma gandesc cum a inceput povestea mea nici acum nustiu tot ce stiu este ca el ma salvat si ai sunt datoare cu viata el a fost inceputul povesti mele. Eu sunt Yuuki si studiez la academia de zi, iar despre cel care tocmai vorbeam e maestrul Kaname el ma salvat de un vampir rau, care voia sa imi suga sangele... defapt si Kaname-senpai e un vampir dar el e bun el a fost inceputul meu. of am vorbit asa mult ca am uitat ca trebuie sa merg sa patrulez.

pov Kaname
Ami este foarte greu sa traiesc singur in intuneric dar asta se va schimba fiind ea este aici este langa mine. eu sunt Kaname studiez la academia de noapte, si cea despre care vorbeam este o fata foarte speciala pe care am salvata de un vampir rau si am aduso la Domnul director iar el a crescuto pe ia iar apoi a gasit un baiat numit zero care parinti lui au fost omorati de catre shizuka hio un vampir pur sange la fel ca mine. eu sunt seful dormitoarelor de noapte si tot eu sunt seful a celor din clasa de noapte: Aido, Ruka, Akatsuki, Rima, Ichijou, si Shiki. acum trebuie sa merg in clasa..
- hei buna zero
-buna yuuki
- nu imi zii ca iar chiulesti ajutama
- fetelor treceti in rand
- gata
-offffff mam saturat sa tot chiulesti asa mereu. fetelor la o parte.
portile se deschideau iar fetele au trecut in rand si incepeau sa tipe. Kaname se uita atanc la yuuki si se duse la ia
- yuuki nu te pune cu ele o sa te lovesti ai grija
- bine Kaname..

scuze dar numai am idei o sa pun un pik mai tarziu cap 2

Sper sa nu fi facut iar o greseala sa scriu pe alt fic ca mor fiind prima oara mam incurcat si am scris pe un fic unde se scrie despre naruto dar daca am facut iar o greseala va rog sa imi ziceti frumos stiuu ca nu mia iesit prea bine nici descrierea nici nimik dar sper ca capitolul 2 sa va placa mai mult:*
[posturi unite]
capitolul 2

-Bine Kaname-sama
- Vad ca iti cap place de Yuuki
- Nu e treaba ta Aidou
-bine imi cer scuze Kaname-sama..
-Hei Shiki nu ti se pare ca Kaname se comporta ciudat de la un timp de vreme
- Ei bine.. Am observat o schimbare in comportamentul lui dar poate e din cauza stresului
- Nu e adevarat ceva se intampla cu el e foarte ciudat se ascunde in intuneric si in singuratate. Intunericul si singuratatea lau cuprins de tot inainte nu era asa o sa aflu ce se intampla
- Eu sincer as zice sa nu te bagi fiind Kaname-senpai te va transforma intro cutie
- Nici chiear asa
- Hei ce toti vorbiti voi aculo incet
- Rima-san
- Shiki poftim un biscuite mananca
- Mersi Rima-san
- Akatsuki !!!
- Cee Aidou??
- Ei bine vreau va ma ajuti
- Eu cu ce pot sa te ajut
- Cred ca va vani o inseptie si daca e asa Kaname-senpai ma va omora
- Dece zici asta
- Ei bine vezi tu eu...
- Ce ai mai facut si te data asta
- A poi nimik nimik doar ca la mine in camera se afla multe lucruri valoroase si cred ca Kaname vrea sa scap de ele
- Atunci aruncale
- Ei bine asta este problema nu pot sa le arunc
- Off o sa te ajut eu sa le arunci
- Ceeee nu nu nu nu poti
- Ba da
-Pfff ..
Dupa o zii lunga insfarsit a venit seara
- Off iar trebuie sa il caut pe Zeroo iar chiuleste nu imi vine sa cred ma lasa singura. simt o suflare rece in ceafa si ma intorc iar acolo al vad pe Aidou si pe Akatsuki
- Hei voi nu ar trebuii sa fiti pe afara
- Nu fi asa de rea noi am venit doar asa ca sa vedem ce se mai intampla. Am ce miiroase asa de bine aa cred ca vine de la tiine nu e asa Yuuki
- Dami drumul la mana Aidou
- Nu pot sa iti dau drumul fiind miroase asa de bine si de placut ahh
- Nuuuuuuuuuuuu... Nu pot sa cred Aidou de ajuns acum dami drumul
- Mai vreau putin sange
- Nuu nu iti mai dau voie... Zeroo cand ai venit
- Suptul sangelui este interzis in scoala
- E hai Zero doar ne distram si noi
- Nu se face asa ceva aici cap patrat
- Ce ai zis boule
- Taci din gura porcule
- Liniste buze de peste
- Ochii bleji
- Nas unfat
- Piticanie
- Cine zice gura sparta
- Te dai mare ca esti un vampir nobil
- Si tu spui ca asta e o insulta masina stricata
- Baieti terminat
- (amandoi) Tu sa taci Yuuuuuukkkkiiiiiiiiiiiiiiii
- Offfff ma. Kaname-sama
- Ce se intampla aici va certatii amandoi ratatilor
- Tu sa taci Kaname
- Zeroo cum indreznesti sa ai vorbesti asa, maestrului Kaname-sama
- Aidou Zero incetati amandoi. Aidou vino cu mine
- Maestre Kaname-sama

atat am putut sa scriu astazi sper ca este mai mult decat data trecuto si sper sa va placa.!!!
[posturi unite]
capitolul 2

-Bine Kaname-sama
- Vad ca iti cap place de Yuuki
- Nu e treaba ta Aidou
-bine imi cer scuze Kaname-sama..
-Hei Shiki nu ti se pare ca Kaname se comporta ciudat de la un timp de vreme
- Ei bine.. Am observat o schimbare in comportamentul lui dar poate e din cauza stresului
- Nu e adevarat ceva se intampla cu el e foarte ciudat se ascunde in intuneric si in singuratate. Intunericul si singuratatea lau cuprins de tot inainte nu era asa o sa aflu ce se intampla
- Eu sincer as zice sa nu te bagi fiind Kaname-senpai te va transforma intro cutie
- Nici chiear asa
- Hei ce toti vorbiti voi aculo incet
- Rima-san
- Shiki poftim un biscuite mananca
- Mersi Rima-san
- Akatsuki !!!
- Cee Aidou??
- Ei bine vreau va ma ajuti
- Eu cu ce pot sa te ajut
- Cred ca va vani o inseptie si daca e asa Kaname-senpai ma va omora
- Dece zici asta
- Ei bine vezi tu eu...
- Ce ai mai facut si te data asta
- A poi nimik nimik doar ca la mine in camera se afla multe lucruri valoroase si cred ca Kaname vrea sa scap de ele
- Atunci aruncale
- Ei bine asta este problema nu pot sa le arunc
- Off o sa te ajut eu sa le arunci
- Ceeee nu nu nu nu poti
- Ba da
-Pfff ..
Dupa o zii lunga insfarsit a venit seara
- Off iar trebuie sa il caut pe Zeroo iar chiuleste nu imi vine sa cred ma lasa singura. simt o suflare rece in ceafa si ma intorc iar acolo al vad pe Aidou si pe Akatsuki
- Hei voi nu ar trebuii sa fiti pe afara
- Nu fi asa de rea noi am venit doar asa ca sa vedem ce se mai intampla. Am ce miiroase asa de bine aa cred ca vine de la tiine nu e asa Yuuki
- Dami drumul la mana Aidou
- Nu pot sa iti dau drumul fiind miroase asa de bine si de placut ahh
- Nuuuuuuuuuuuu... Nu pot sa cred Aidou de ajuns acum dami drumul
- Mai vreau putin sange
- Nuu nu iti mai dau voie... Zeroo cand ai venit
- Suptul sangelui este interzis in scoala
- E hai Zero doar ne distram si noi
- Nu se face asa ceva aici cap patrat
- Ce ai zis boule
- Taci din gura porcule
- Liniste buze de peste
- Ochii bleji
- Nas unfat
- Piticanie
- Cine zice gura sparta
- Te dai mare ca esti un vampir nobil
- Si tu spui ca asta e o insulta masina stricata
- Baieti terminat
- (amandoi) Tu sa taci Yuuuuuukkkkiiiiiiiiiiiiiiii
- Offfff ma. Kaname-sama
- Ce se intampla aici va certatii amandoi ratatilor
- Tu sa taci Kaname
- Zeroo cum indreznesti sa ai vorbesti asa, maestrului Kaname-sama
- Aidou Zero incetati amandoi. Aidou vino cu mine
- Maestre Kaname-sama

atat am putut sa scriu astazi sper ca este mai mult decat data trecuto si sper sa va placa.!!!

#2
o poveste de iubire
cap 3

- Ce te-a apucat sa te certi cu Zero si sa ai sugi sangele lui Yuuki?
- Maestre Koname eu doar
- Doar
- Auch imi pare rau maestre Koname
- Asa iti trebuie
Nu trebuia sa imi traga palma aia ca doar nu iam subt tot sangele
- A facut bine ca te-a lovit de alta data sa nu mai faci asta
- E hai acum si tu Akatsuki
- buna baieti
- Rima si Shiko buna
- Ce sa intamplat
- Sa certat maestrul koname cu Aidou pentru ca ia supt sangele lui Yuuki
- Ei bine a meritat are un gust asa de bun sangele ei
- Pai de data asta doar te-a certat dar data viitoare o sa te omoare
- E hai doar nu e asa de rau am dreptate
- Nu prea cred mai ales cand vine vorba despre Yuuki devine cam irascibil
- Ceva se intampla si voi afla ce..
dupa vreo 42 de min timp in care ei se certau Rima pleaca in camera ei urmata de shiki
- Rima vreau sa iti zik ceva
- Cee shiki
- Nu cred ca pot explica in cuvinte.
Shiki o apuca pe Rima de brat si de sold si o impinge in perete iar apoi ( kiss) o saruta tandru si pasionant pe buze asa incepu o seara de vis pentru ei cu haine aruncate pe aici pe acolo. dimineata vine cu pasi inceti si soarele jucaus le mangaie fata celor doi pana ce reuseste intr-un sfarsit sa ai trezeasca
- Rima te-ai trezit
- Shiki eu... dar aceasta nu mai reuseste sa spuna nimik fiind Shiki o saruta incet si tandru. Dupa un sfarsit sarutul se rupe incet
- Rima nu trebuie sa zici nimik fiind eu te iubesc foarte mult
- Si eu te iubesc Shiki. iar aceasta al saruta incet. in camera lui Yuuki se auzeau foarte multe zgomote de timineata se auzeau zbomote, tipete si urlete ce al trezesc pe director si pe Zero, directorul speriat se duce in bucatarie si ia o digaie iar in urma lui se duce si Zero in bucatarie si ia paleta, directorul cand al aude pe Zero crede ca ie hotu si ai da cu tigaia in cap
- Am prins hotu am prins hotu. Tipa asa de tare incat a auzit toata academia. Aidou si cu Akatsuki au cazut din pat si sau speriat cand l-au auzit pe director tipand si sau in pijamale cu ursuletul lor de plus in mana si cu niste papuci de casa roz in piciare, Rima ai Shiki au auzit si ei sau imbracat repede Shiki si-a pus tricoul pe dos si Rima si-a pus pantaloni invers si sau dus repede. Si Ruka a auzit zgomotul si sa dus in pijamale cu caciula pe cap. Si bine inteles ca a auzit si Koname-sama si el sa dus cel mai normal imbracat cand au ajuns si au vazut despre cee era vorba nu mai puteau de nervi.
- Zero e un hot
- De fapt Aidou am auzit tipete din camera lui Yuuki si am luat tigaia asta si am venit aici, dar am auzit in spatele meu niste pasi si cand mam intors lam vazut pe Zero si l-am lovit cu tigaia in cap din greseala si nu am vazut ca era Zero si de aia am tipat asa imi pare rau
- Tu batranule uita cum mai facut sa ies din camera
- Apropo ce e cu costumele voastre a venit cumba halowen mai devreme
- Tu batran nemernic
- Imi cer scuze pentru deranj. Uite imi curge sange din deget daca vrei suge sangele meu ca sa ma ierti
- Nu e nevoie domnule director nu e vina dumneavoastra
- Koname multuumesc mult tu esti singurul care ma intelege
- Da ai zis ca se auzeau niste zgomote ciudate nu
- Da se auzeau tipete , urlete
- poi hai sa vedem ce se intampla. cand au intrati in camera au ramas cu toti socati...

Daca vreti sa va aduc nextul vreau cel putin 5 com astfel nu al pun. O da si cat mai multe critici.

#3
Hey, nici aici nu scapi de mine. Iti spun de acum, ca nu te-am criticat pe text, fiindca sunt multe greseli si cum am spus acolo, spun si aici. Incearca sa te informezi cum se scriu anumite cuvinte, fiindca la tine, trei capitole intregi, pline numai cu greseli. Voi spune greselile din ultimul capitol postat de tine.

ai = ii
Koname = Kaname
iam = i-am
subt = supt
Sa = S-a
zik = zic
nimik = nimic
fiind = fiindca
al = il
sau = s-au
piciare = picioare
cee = ce - un singur e, este de ajuns
mam = m-am
lam = l-am
cumba = cumva
halowen = Halloween - este sarbatoare internationala, daca tin eu bine mine si se scrie cu litera mare si doi de l si doi de e
multuumesc = multumesc - un singur u

In afara de aceste greseli mai sus, urmeaza si altele. Descrierea este inexistenta. In afara de doua sau trei propoziti de descriere, nu ai. Naratiunea este la pamant, dialogul este mult, nefolositor, sec. Replici puse aiurea, iar actiunea se petrece prea repede, incat doar din dialog, nu poti face nimic. O mare parte din el, ai fi putut sa il folosesti la descriere. Daca tot suntem la dialog, vezi ca sunt unele replici si actiuni luate direct din anime. Aici fac putina treaba de moz si imi cer scuze persoanelor pentru aceasta observatie: De ce crezi ca avem disclamer, care la tine nu apare? Fara el, poti sa iti iei adio de la fic. Disclamer-ul tau pentru acest fic este asa:

Nu detin nici un personaj sau actiune din manga/anime-ul Vampire Knight si nu fac profit de pe urma lor.

Acesta se pune la primul capitol. Acum un alt lucru la dialog, pune interlocutori, fiindca sunt foarte multe personaje si nu intelegem, care cum vin. Punctuatia e la pamant, palma mai jos si tot mai jos. In afara de unele semne puse aiurea, in rest sunt date disparute de tot. Nu ai pus virgula, fara punct, semn exclamare sau cel de intrebare. Chiar daca vorbita, limba romana nu are semne de punctuatie, nu inseamna ca in scris este la fel. Revenind la descriere. Te-am rugat acolo, te rog si aici, numai spuse Eu sunt..., fiindca nu asa se face o descriere, dar degeaba vorbesc. Numeralele se scriu in litere. Numeral=cifra sau numar. Sper ca sfaturile mele si acum un sfat de la scriitor de fic la altul. Numai impune cate comenturi sau ceva de genu, fiindca nu o sa primesti mai mult de unul, doua cu noroc. Spune mersi ca ficul este citit, ca pana la critica sau coment, mai e...
Astept nextul si tine, te rog, cont de sfatul meu ^.6
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#4
ok o sa tin minte sfaturile tale cu siguranta ms pentru com:* si semnul intrebari si semnul exclamari nu le-am pus din cauza ca e un calculator nou si nu prea ma descurc dar o sa le caut si cu literele apoi imi pare rau dar am mai vazut eu un film care pe un personaj al chema koname si de aia ma tot incurc dar o sa am grija si e primul meu fic si de aia nu prea ma descurc bine dar de acum o sa incerc sa fak mai bine ms din nou de com:* si o sa iti zic un singur lucru si te ai facut o mica greseala
mine= minte.. imi pare rau dar cateodata cand citesc com bag de seama tote greselile:*

#5
Alerta, post mega-urias ~

Okei, vazand ca esti incepatoare ma gandeam sa iti las o critica mai dura dar in acelasi timp constructiva, in speranta ca te vei perfectiona.

In primul rand ai nevoie de discalimer, spun asta vazand ca deja dupa ce Nywa ti-a atras atentia nu l-ai pus inca. Cum a spus si ea, daca nu ai disclaimer mai bine iti iei adio de la fic pentru ca nu il vei mai vedea prin preajma. Iti sugerez sa editezi primul post si sa il adaugi acolo. Ar mai fi bine sa citesti si ce scrie aici si aici (da doar click) inainte sa incepi un nou fic si daca nu intelegi ceva sa intrebi un moderator sau chiar un membru care scrie de mai mult mult ficuri pe Zup.

Hai sa trecem la titlu, mi se pare chiar simplut, insa trebuie sa tii minte ca titlul se scrie mereu cu litera mare si sa nu aiba greseli de tastare! Pur si simplu nu da bine. Un "titlu" nu ar trebuii sa fie prea lung si sa redea cat mai bine esenta lucrarii pe care o reprezinta.

Sa trecem la continutul lucrari, nu o lua in nume de rau dar e cam slabut. Sa stii, spun asta pentru ca vreau sa te ajut sa evoluezi, nu pentru ca am ceva cu tine. E adevarat ca un text nu e neaparat sa continea toate cele trei moduri de expunere insa asta nu inseamna ca poti folosii doar unul dintre ele. Dupa cum observ eu, la tine dialogul a cam acaparat... totul. Nu vad nici o urma de naratiune iar descriere nici pe atat.
In primul rand incearca sa descrii actiunile personajelor. Daca iti e greu sa descri sentimentele acestora, atunci incearca sa descri cum arata, cu ce sunt imbracati etc. Noi nu putem ghici ce fac ei, autorul trebuie sa ne descrie si acum tu esti autorul deci asta e intr-un fel datoria ta.
Cam tot capitolul e numai dialog si sincer, nici acesta nu e bine realizat. Nu imi dau seama cine ce spune. Sunt unele momente in care nu ami inteleg aproape nimic!
(12-08-2012, 03:45 PM)rebeca A scris: - Ei bine vreau va ma ajuti
Tu ai inteles ceva din ce scrie aici? Eu suncer nu, inca incerc sa descifrez. Poate ma lamuresti tu :| Sa nu mai zici ca iti lipsesc semnele de punctuatie, in special virgulele. Trebuie sa desparti propozitia principala de cea secundara altfel nu se mai intelege nimic. Sa iti dau un mic exemplu. Am incercat sa corectez acest fragment...
(12-08-2012, 03:45 PM)rebeca A scris: Ma uit la luna de pe cer si la zapada alba ca spuma laptelui si ma gandesc cum a inceput povestea mea, [virgula] nici acum nustiu, [nu stiu + virgula] tot ce stiu este ca el ma [m-a] salvat si ai [ii] sunt datoare cu viata. [punct] [litera mare] el a fost inceputul povesti mele. (eventual puncte de suspensie, doar parerea mea totusi) Eu sunt Yuuki si studiez la academia de zi, (nu e neaparat sa pui virgula dupa cuvantul 'iar') iar despre cel care tocmai vorbeam e maestrul Kaname, [virgula] el ma salvat de un vampir rau, care voia sa imi suga sangele... defapt [de fapt, doar de fapt!] si Kaname-senpai e un vampir dar el e bun, [virgula] el a fost inceputul meu (inceputul meu, inceputul povestii mele, cam acelasi lucuru). [litera mare] of am vorbit asa mult ca (daca aveai de gand sa mai folosesti 'ca' odata, mai bine puneai 'incat', evita repetitiile) am uitat ca trebuie sa merg sa patrulez.
Am ales inceputul capitolului unu penteu a-ti da un exemplu. Ingrosat am scris greseliile iar inclinat parerile mele/cum am crezut eu ca ar fi sunat mai bine. Daca nu esti sigura de un cuvant iti sugerez sa il cauti in dex (dexonline.ro mai degraba) sau sa dai un serach pe google. La inceput nici eu nu eram sigura daca am scris corect unele cuvinte si le cautam pe internet gasindu-le pe siteuri precum analfabeti.ro si ma simteam foarte ciudat :)) , insa cu timpul nu am mai fost nevoita sa caut asa des deoarece am invatat din greseli. Mai bine citesti odata sau de doua ori capitolul dupa ce il termini si corectezi greselile care iti sar in ochi. Daca totusi nu ai timp sau nu doresti sa stai sa cauti iti recomand sa apelezi la cineva care ti-ar putea corecta capitoul/capitolele pe care le-ai postat sau doresti sa le postezi.

Un lucru ar mai fi, dialogul tau e foartee sec. Ai prea multe replici fara rost care (cum a spus si Nywa) ar putea fi inlocuite prin descriere. Incearca sa exprimi trairile si sentimentele personajelor prin actiunile/gesturile lor. Incearca sa descrii mai mult ce fac si ce simt. Adica, cum se simteau Kaname si Aidou cand se certau, ar trebuii sa mai descri ca sa putem intelege si noi, cei care citim. Uneori ma pierdeam in dialog si nu intelegeam ce se petrece aproape deloc. Aaa, si aproape am uitat, sub nici o forma sa nu folosesti limbaj de mess sau prescurtari cand scri un fic! Tie ti se pare 'cul' sa vezi zik in loc zic si nimik in loc de nimic. Mie sincer nu, mi se pare aiurea cum unii oameni practic isi bat joc de limba romana care este o limba atat de frumoasa...

Sper ca nu te-am suparat, cum am spus, vreau sa te ajut sa evoluezi si sa iti imbunatatesti tehnicile de scris, nu sa te descurajez. Cu totii am fost candva incepatori si am strabatut un drum lung pentru a ne perfectiona. Nimeni nu se naste scriitor :)) Ps: Daca mai ai vreo intrebare sau nu ai inteles ceva, nu ezita sa imi scri un mesaj la profil sau prin PM.

Succes cu ficul tau draga si sa nu renunti, din greseli invata omul >:D<
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#6
(15-08-2012, 08:54 PM)rebeca A scris: cap 1
pov Yuuki => P.O.V. <= litera mare, ca sunt acronime. Daca scri cu litera mica, vine prescurtarea de la poveste. Nu-i tot aia.
Ma uit la luna de pe cer si la zapada alba ca spuma laptelui si ma gandesc cum a inceput povestea mea punct si litera marenici acum nuspatiustiu.punct si incepeai cu litera mare tot ce stiu este ca el m liniutaa salvat si ai ii sunt datoare cu viata punct si litera mareel a fost inceputul povestidoi de i mele. Eu sunt Yuuki Cross, numele ei de familie, de la tatal adoptiv si studiez la academiaAcademia <= asa apare subtritat in engleza cu litera mare de zi, iar despre cel care tocmai vorbeam e maestrul Kanamepunct si litera mare el mliniutaa salvat de un vampir rau, care voia sa imi suga sangele... litera maredespatiufapt si Kaname-senpai e un vampirvirgula dar el e bunpunct si litera mare el a fost inceputul meu. litera mareof semnul exclamarii si litera mare in continuaream vorbit asa mult ca am uitat ca trebuie sa merg sa patrulez.

pov Kaname => P.O.V.
AmiImi este foarte greu sa traiesc singur in intuneric virguladar asta se va schimba fiind presupun ca aici era fiindca ea este aici virgulaeste langa mine.litera mare eu sunt Kanamevirgula si pune-i numele de familie, care este Kuran studiez la academiaAcademina <= Academia Cross, nu este impartita in Academie de noapte sau zi, ci Clasa de noapte si Clasa de zi de noapte,fara virgula si cea despre care vorbeamvirgula este o fata foarte speciala pe care am salvatapresupun ca venea salvat-o de un vampir rau si am adusliniutao la Domnul directordomnul director se scrie cu litera mica si virgula, fiindca inainte de iar, fara sensul din nou, se pune virgula iar el a crescutliniutao pe iaea si virgula iar apoi a gasit un baiat numit litera marezero virgula carenu se leaga, eventual ai carui parinti luifara lui au fost omorati de catre shizuka hio litera mare, e nume propriu si noi stim ca numele proprii se scriu cu litera mare si virgulaun vampir pur sange sange-pur, e ca si cand ai spune albastru sange, in loc de sange albastru (Nota: sangele albastru ma refer strict la capetele incoronate ale istoriei la fel ca mine. litera mareeu sunt seful dormitoarelor de noapte Nu stiu cum ai vrut sa te exprimi aici, dar mie imi creeaza cu totul alta imagine si tot eu sunt seful repetitie, seful se putea inlocui, iar a-ul ala nu are ce cauta acoloa celor din clasa de noapte: Aido, Ruka, Akatsuki, Rima, Ichijou,fara virgula si Shiki. litera mareacum trebuie sa merg in clasa..
- litera marehei bunavirgula zerosemnul exclamarii si cine spune?
-litera marebunavirgula yuukisemnul exclamarii
- litera marenu imi zii ca iar chiulesti ajutaliniutamasemnul exclamarii, este un indemn
- litera marefetelor virgulatreceti in rand semnul exclamarii
- litera maregata punct
-litera mareoffffffajungea un singur of si e semnul exclamarii, in continuare se incepe cu litera mare mliniutaam saturat sa tot chiulesti asaacest asa nu isi are rostul mereu. litera marefetelorvirgula la o parte.semnul exclamarii, este un indemn.
litera mareportile se deschideau virgulaiar fetele au trecut in rand si incepeau sa tipe. Kaname se uita atanccred ca e atent aici la yuuki si se duse la iaea si punct.
- litera mareyuukivirgula nu te pune cu ele virgulao sa te lovesti virgulaai grija punct
- litera marebinevirgula Kaname..

scuze dar numai am idei o sa pun un pik mai tarziu cap 2

Sper sa nu fi facut iar o greseala sa scriu pe alt fic ca mor fiind prima oara mam incurcat si am scris pe un fic unde se scrie despre naruto dar daca am facut iar o greseala va rog sa imi ziceti frumos stiuu ca nu mia iesit prea bine nici descrierea nici nimik dar sper ca capitolul 2 sa va placa mai mult
[posturi unite]
capitolul 2

-spatiuBine virgulaKaname-sama punct
- Vad ca iti capcam place de Yuuki punct
- Nu e treaba tavirgula Aidou punct
-spatiu si litera marebinevirgula imi cer scuzevirgula Kaname-sama..
-spatiuHeivirgula Shikivirgula nu ti se pare caaici suna a cacofonie Kaname se comporta ciudat de la un timp de vremeun pleonasm foarte interesant aici, acel "de vreme" nu are ce cauta acolo
- Ei bine.. Am observat o schimbare in comportamentul luivirgula dar poate e din cauza stresuluipunct
- Nu e adevaratpunct si litera mare ceva se intampla cu el virgulae foarte ciudat virgulase ascunde in intuneric si in singuratate. Intunericul si singuratatea lliniutaau cuprins de totvirgula inainte nu era asapunct si incepi cu litera mare sau virgula o sa aflu ce se intamplapunct
- Eu sincer as zice sa nu te bagi fiindfiindca si asta duce in cacofonie, deci trebuie gasita o alta exprimare cum ar fi "deoarece" Kaname-senpai te va transforma intrliniutao cutiepunct
- Nici chiearchiar asapunct
- Hei semnul exclamariice toti vorbiti voi aculoacolo incetsemnul intrebarii
- Rima-sansemnul exclamarii sau trei puncte de suspensie
- Shiki virgulapoftim un biscuitevirgula manancapunct
- Mersi virgulaRima-san punct
- Akatsuki !!!ajunge un semn de exclamare
- Ceeajunge un e Aidou??ajunge un semn al intrebarii
- Ei binevirgula sau trei puncte de suspensie vreau va ma ajuti semnul exclamarii sau punct
- Eusemnul intrebarii si litera mare in continuare cu ce pot sa te ajutsemnul intrebarii
- Cred ca va vaniveni o inseptieinspectie si daca e asa Kaname-senpai ma va omorapunct
- Despatiuce zici asta semnul intrebarii
- Ei binevirgula vezi tu eu...
- Ce ai mai facut si tede data asta semnul intrebarii
- A poi nimik nimikpai nimic, nu ce e scris acolo si virgula dupa doar ca la mine in camera se afla multe lucruri valoroase si cred ca Kaname vrea sa scap de ele punct
- Atunci aruncaliniutalepunct
- Ei bine virgulaasta este problemavirgula nu pot sa le aruncpunct
- Off ajunge un f si virgulao sa te ajut eu sa le aruncipunct
- Ceeee ajunge un e si semnul intrebarii dupa, litera mare apoinu nu nu nu maxim un "nu" , virgula dupa el si alt "nu"poti semnul exclamarii sau punct
- Ba da semnul exclamarii sau punct
-Pfff ..asta nu se pune la dialog, eventual spuneai: "L-am vazut ca pufaie nervos, dar nu aveam ce sa fac, astea sunt regulile"
Dupa o zii un ilunga inspatiusfarsit a venit seara punct
- Off un f si virgula sau semnul exclamarii cu litera mare apoiiar trebuie sa il caut pe Zerooun o si virgula iar chiulestepunct, litera mare in continuare nu imi vine sa credvirgula sau un ca aici ma lasa singura. litera maresimt o suflare rece in ceafa si ma intorc virgulaiar acolo al ilvad pe Aidou si pe Akatsuki punct
- Hei virgula sau semnul exclamarii si litera marevoi nu ar trebuii sa fiti pe afara punct
- Nu fidoi de i asa de reavirgula noi am venit doar asa acest asa este pus in plus ca sa vedem ce se mai intampla. Am cred ca era" amm" , dar nu este indicat sa pui asa ceva aici ce miun singur iiroase asa de binesemnul intrebarii si continui cu litera mare aavirgula sau semnul exclamarii si litera mare in continuare, iar acolo ajunge un singur "a" cred ca vine de la tiun singur iine nu e asavirgula Yuuki semnul intrebarii
- Daliniutami drumul la manavirgula Aidou semnul exclamarii si pauza un moment. De unde stiu eu ca i-a prins mana? daca nu vedeam dialogul nici nu mi se forma imaginea vizuala, dar comentez despre asta mai jos.
- Nu pot sa iti dau drumul fiindfiindca miroase asa de bine si de placut ahhfara "ahh"-ul ala si e semnul exclamarii sau trei puncte de suspensie
- Nuuuuuuuuuuuu...un singur "u" si semnul exclamarii Nu pot sa credvirgula Aidouvirgula de ajuns semnul exclamarii si litera mareacumvirgula daliniutami drumul sembnul exclamarii
- Mai vreau putin sange punct si stop cadru din nou. Unde e naratiunea care sa imi spuna ca a muscat-o? Comentez mai jos
- Nuu nu aici merge: "Nu, nu"iti mai dau voie... Zerooun singur o cand ai venitsemnul exclamarii si din nou naratiune lipsa
- Suptul sangelui este interzis in scoala punct
- E virgulahaivirgula Zero virguladoar ne distram si noipunct sau trei puncte de suspensie cel mai indicat
- Nu se face asa ceva aici virgulacap patratpunct
- Ce ai zisvirgula boulesemnul intrebarii
- Taci din gura virgulaporculepunct sau semnul exclamarii
- Linistevirgula buze de pestesemnul exclamarii
- Ochii blejiblegi si semnul exclamarii
- Nas unfatumflat si semnul exclamarii
- Piticaniesemnul exclamarii
- Cine zicesemnul intrebarii si litera mare gura sparta semnul exclamarii
- Te dai mare ca esti un vampir nobilpunct
- Si tu spui ca asta e o insultavirgula masina stricatasemnul intrebarii
- Baieti terminatterminati si semnul exclamarii
- (amandoi)fara acest amandoi, nu este piesa de teatru Tu sa taci virgulaYuuuuuukkkkiiiiiiiiiiiiiiii Yuki si semnul exclamarii
- Offfff un singur "f" si semnul exclamarii si litera mare, acel "ma" nu isi are rostul ma. virgulaKaname-sama punct si stop cadru din nou. Cand a aparut Kaname in peisaj?
- Ce se intampla aicisemnul intrebarii si in continuare cu litera mare va certatii un "i"[b]amandoi [b]virgularatatilor punct
- Tu sa tacivirgula Kaname semnul exclamarii
- Zeroo un o cum indreznestiindraznesti sa aiii vorbesti asa, maestrului Kaname-samasemnul intrebarii si exclamarii daca doresti
- Aidouvirgula Zerovirgula incetati amandoi. Aidou virgulavino cu minepunct
- Maestre Kaname-samatrei puncte de suspensie

atat am putut sa scriu astazi sper ca este mai mult decat data trecuto si sper sa va placa.!!!
[posturi unite]
cap 3

- Ce te-a apucat sa te certi cu Zero si sa aiii sugi sangele lui Yuuki?
- Maestre Koname Kaname si virgulaeu doar trei puncte de suspensie
- Doarsemnul intrebarii
- Auchun "Au" era suficient, semnul exclamarii si litera mare. Inca un lucru: de ce zice asta? Nu exista naratiune care sa ma faca sa-mi imaginez scena. imi pare rau virgulamaestre KonameKaname si punct
- Asa iti trebuiepunct sau semnul exclamarii
Nu trebuia sa imi traga palma aia ca doar nu iliniutaam subtsupt tot sangele punct
- A facut bine ca te-a lovit de alta data sa nu mai faci astace? ia stop o secunda. Deci, propozitia de acolo era dialog? bun, in acest caz la inceput vine linia de dialog
- Evirgula hai virgulaacum si tuvirgula Akatsuki punct
- litera marebunavirgula baietisemnul exclamarii
- Rima si Shiko Shiki si e virgulabuna semnul exclamarii
- Ce sliniutaa intamplat semnul intrebarii
- Sliniutaa certat maestrul konameKaname cu Aidou pentru ca iliniutaa supt sangele lui Yuukipunct
- Ei binevirgula a meritatpunct si litera mare in continuare are un gust asa de bun sangele eitrei puncte de suspensie
- Pai de data asta doar te-a certat virguladar data viitoare o sa te omoarepunct
- Evirgula hai virgula si cred ca mergea mai bine un "haide"doar nu e asa de rau virgulaam dreptatepunct
- Nu prea cred virgula sau trei puncte de suspensie si litera maremai ales cand vine vorba despre Yuuki punct sau trei puncte de suspensie, in ambele cazuri litera mare in continuaredevine cam irascibilpunct
- Ceva se intampla si voi afla ce..punct
litera maredupa vreo 42 de minminute, numeralele se scriu cu litere, iar cel mai indicat ar fi sa nu pui date exact, mergea: "dupa un timp" timp in care ei se certau virgulaRima pleaca in camera ei urmata delitera mare shikipunct
- Rima virgulavreau sa iti zikzic cevapunct
- Cee Ce, virgula si litera mareshiki semnul intrebarii
- Nu cred ca pot explica in cuvinte.
Shiki o apuca pe Rima de brat si de sold si o impinge in perete iar apoi ( kiss)fara acest "kiss" aici o saruta tandru si pasionant pasionalpe buzevirgula asa incepu o seara de vis pentru eivirgula cu haine aruncate pe aicivirgula sau "si" pe acolo. litera maredimineata vine cu pasi inceti si soarele jucaus le mangaie fata celor doi pana ce reuseste intr-un sfarsit sa aiii trezeascapunct
- Rima virgulate-ai trezitpunct
- Shiki eu...litera mare dar aceasta nu mai reuseste sa spuna nimiknimic fiind fiindcaShiki o saruta incet si tandru. Dupa un dupa ceva timp sfarsit sarutul se rupe incetpunct
- Rimavirgula nu trebuie sa zici nimiknimic fiindfiindca eu te iubesc foarte mult punct
- Si eu te iubescvirgula Shiki.virgula iar aceasta alil saruta incet. litera marein camera lui Yuuki se auzeau foarte multe zgomote de dimineatatimineata se auzeau zbomotezgomote, iar aici este o repetitie deranjanta, tipete si urlete ce ilal trezesc pe director si pe Zero,punct si litera mare directorul speriat se duce in bucatarie si ia o digaie tigaie si virgulaiar in urma lui se duce si Zero in bucatarie si ia paleta, punct si litera maredirectorulvirgula cand alil aude pe Zerovirgula crede ca ie e sau estehotuhotul si aiii da cu tigaia in cappunct
- Am prins hotuhotul si virgula am prins hotuhotul. Tipa asa de tare incat a auzit toata academia. Aidou si cu Akatsuki au cazut din pat si sliniutaau speriat cand l-au auzit pe director tipand si sliniutaau presupun ca aici vine un "dus" in pijamale cu ursuletul lor de plus in mana si cu niste papuci de casa roz in piciarepicioare, Rima ai siShiki au auzit si eisi sliniutaau imbracat repede punctShiki si-a pus tricoul pe dos si Rima si-a pus pantalonidoi de i invers si sliniutaau dus repede. Si Ruka a auzit zgomotul si sliniutaa dus in pijamale cu caciula pe cap. Si bine intelesin acest context, se scrie bineinteles ca a auzit si KonameKanamesama si el sliniutaa dus cel mai normal imbracat punct si litera marecand au ajuns si au vazut despre ceece era vorba nu mai puteau de nervi.
- Zero e un hotpunct
- De fapt virgulaAidouvirgula am auzit tipete din camera lui Yuuki si "si"-ul asta aici nu merge, mai bine o virgula am luat tigaia asta si am venit aici, dar am auzit in spatele meu niste pasi sidin nou "si", zgarie pe creier, mai bine venea un "iar" cand mliniutaam intors lliniutaam vazut pe Zero si l-am lovit cu tigaia in cap din greseala si nu am vazut ca era Zero si de aia am tipat asa virgula, cat despre fraza zgarie foarte tare pe creieri din cauza acelui "si" pus in repetate randuriimi pare raupunct
- Tuvirgula batranulevirgula uita uitecum mliniutaai facut sa ies din camerapunct si stop cadru. Cine spune acest lucru?
- Apropovirgula ce e cu costumele voastre semnul intrebarii si litera mare in continuarea venit cumbacumva halowenHalloween mai devremesemnul intrebarii
- Tuvirgula batran nemernicsemnul exclamarii si din nou: Cine zice asta?
- Imi cer scuze pentru deranj. Uitevirgula imi curge sange din degetpunct sau semnul exclamarii si litera mare dupa daca vrei virgulasuge sangele meu ca sa ma iertipunct
- Nu e nevoievirgula domnule directorvirgula nu e vina dumneavoastrapunct
- Konamekaname multuumescmultumesc multpunct sau semnul exclamarii, litera mare dupa tu esti singurul care ma intelegepunct
- DaDar si virgula apoi ai zis ca se auzeau niste zgomote ciudatevirgula nusemnul intrebarii
- Davirgula se auzeau tipete , urletepunct
- litera marepoi pai si virgulahai sa vedem ce se intampla.alineat si litera mare cand au intratiintrat in camera au ramas cu totitotii socati...punct
Bun, acum sa o iau pe rand:
- Dar si Iar: inainte de aceste doua cuvinte se scrie virgula de fiecare data.
- Virgula lipseste de foarte multe ori cand vine vorba de adresare, iar aceasta este esentiala.
- Ai grija la cratima, lipseste des.
- Ai tendinta sa pui "k" in loc de "c", din nou, te rog, ai grija aici. Poti rezolva asta daca mai citesti o data capitolul inainte de a posta.
- "î" in "îl", "îi" si alte formulari de acest fel nu se scrie cu î din "a" ci din "i". "î"-ul din "a" se foloseste in interiorul cuvantului, cel din "i" in afara.
- Am realizat ca scrii "e" nu "este". Aceasta nu reprezinta o greseala, insa eu una consider ca suna mult mai bine sa scrii "este", ramane la latitudinea ta sa decizi.
- Am observat ca incerci realizarea unor scene amuzante, dar, te rog, nu le forta pentru ca isi vor pierde hazul si in plus acesta este un fic nu o parodie.
- Ai foarte multe repetitii sau cuvinte care nu au ce cauta acolo si dau peste cap fraza, te rog, reciteste capitolul inainte de a posta.
- Povestea se modifica de la persoana I la persoana a III-a, te-as sfatui sa te hotarasti pe o persoana anume nu sa le schimbi mereu. Acelasi lucru se aplica pentru povestitor, nu il schimba dupa fiecare cinci propozitii.
- Fereste-te sa pui in paranteze sau intre stelute actiuni, acestea nu au ce cauta intr-un fic, eventual pe messenger.
Acum, partea cea mai "spinoasa":
Naratiune-descriere-dialog.
1.Naratiunea
La tine este lipsa. Daca nu povestesti scenele nu se vor crea in mintea cititorului, iar acest lucru duce la confuzie totala.
2. Descrierea
In afara catorva comparatii sau doua, trei epitete nu am vazut nicun fel de descriere. Incearca sa gasesti un echilibru intre naratiune, descriere si dialog, sa fie de toate in mod egal.
3. Dialogul
Foarte mult dialog, replicile sunt seci, iar interlocutorul se pierde pe parcurs. Ajuta-te de naratiune si de descriere ca sa clarifici replicile, de cine sunt rostite si nu exagera cu acestea.
A) Ai greseli de punctuatie majora, adica nu ai virgula, punct, semnul exclamari si cel al intrebarii. Cum au spus si ceilalati membri, ce ti-au lasat critica, lipsesc cu desavarsire.
B) Numeralele, adica cifrele sau numerele, mereu se scriu in litere in compuneri, cu mici excepti, dar acele mici excepti nu le ai aici.
C) Nu ai disclamer si cum a spus Nywa si a confirmat Liar, poti sa ii dai ficului tau, a goodbye kiss sau sarut de ramas bun.
D) Am vazut in capitolul trei urmatoarea chestie => (kiss) sarut <=. In niciun fic, care este scris integral in limba romana,nu o sa apara (kiss) in engleza si traducerea lui in romana, langa, fiindca ficul nu este in engleza.
E) Nywa a spus ca unele replici si actiuni sunt luate din anime, iar eu ii dau dreptate si lucrul asta se poate numi plagiat. Nu stiu sigur si de aceea nu ma pronunt.
F) Nu mai posta dupa noi, fiindca faci off-topic si cred ca se penalizeaza acest lucru.

Scuze daca ti-am parut cam "acra", insa doresc sa evoluezi si sper ca aceasta critica sa iti fie de folos. Ja ne!
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^

#7
Multumesc foarte mult pentru comentari stiu ca imi lipsesc multe dar o sa incerc sa ma perfectionez la capitolul patru. stiu ca mi-au lipsit foarte multe lucruri in povestiri cu ar fi virgula, semnul intrebari, semnul exclamari etc... si treaba cu litera k este ca sunt obijnuita cu litera asta nu pentru ca cred ca e cool sau alte chesti sau ca imi bat joc de limba Romana. In nici un caz, va rog sa ma intelegeti si am sa incerc sa ma perfectionez punand disclamier si o sa incer sa imi mai perfectionez scrisul.:*:*:*

#8
O sa incep un nou capitol cu un disclamier si o sa incep sa imi corectez scrisul sper sa va placa putin mai mult acest capitol

Disclamier: Nu detin nici un personaj din anime-ul Vampire Knight decat cele create de mine si nu profit de pe urma acestora.

O poveste de iubire
Capitolul patru

Cand au intrat cu toti in camera au ramas socati.
- Ai tipat ca turbatu, si m-ai facut sa vin imbracat asa ca sa vad ce?
- Ei bine iti zic sincer, am auzit tipete din camera asta!
- Dar eu vad ca Yuuki doarme.
- D-Dar
- Nici un dar.!..
- Termina Aidou!
- K-Kaname-senpai.
Dupa ce toti au iesit din camera, nici doi pasi nu au reusit sa faca nici doi pasi ca au auzit niste
zgomote ciudate. Au intrat in camera si supriza, Yuuki vorbea in somn.
- Yuuki a mea vorbeste in somn
- Off directore m-ai trezit din dulcele meu somn din cauza asta
- Aidou nu mai fii atat de rau nu stiam ca ea vorbeste in somn.
- Ia hai sa auzim ce vorbeste.
Toti sau dus langa ia ca sa auda ce spune. Yuuki soptea incet niste cuvinte incrucisate in care zicea " Cine esti? cine esti? ce vrei de la mine !? lasa in pace ! pleca."
- Ce tot spune acolo
- Taci Aidou, incerc sa inteleg ce spune..
- Ce rea e Ruka cu mine!.
Toti erau curiosi la cine se refera. si ascultau cea ce zicea " Multumesc mult! Kaname- sama, mai salvat. Mai salvat de acel monstru hidos si oribil, daca nu erai tu acum eu , eu,"
Atat mai apuca sa spuna ca se trezi.
- Voi ce cautati aici? si ce e cu hainele voastre
- ( Toti ) O poveste lunga.
- H-hei ma ajuta si pe mine cineva
- Z-zero ce cauti pe podea?.
- Aaaaa fiul meu imi pare rau ca te-am lovit cu tigaia in cap nu o sa se mai repete niciodata
- De cand sunt eu fiul tau?.
- Of cred ca e lovit rau
- Sunt foarte bine!!!
- Nu cred mai stii cine sunt???
- Da te stiu foarte bine ok esti directorul scoli.. Multumit de raspuns
- Hm tot la fel de arogant
- Cee ai ziss??
- Ah nimic, nimic..
- Directore noi vom pleca
- Kaname bine la revedere.
Toti pleca din camera si Yuuki se scula din pat si se duse la baie sa isi faca siesta dupa 10 min iesi din baie si se duse spre dulapul ei cu haine iar de acolo isi lua uniforma si cobora jos iar acolo ia vazut pe...

data viitoare va scriu pe cine a vazut Yuuki sper ca va placut putin mai mult acest capitol am incercat sa al fac cum ati zis voi nu stiu daca mia iesit bine sau nu asta o sa o decideti voi...:*:*:*

#9
sper ca va placut capitolul patru,! si sper sa va placa si acesta

Disclamier: Nu detin nici un personaj din anime-ul vampire knight decat cele create de mine si nu profit de pe urma acestora.

O poveste de iubire
capitolul cinci

Toti pleaca din camera si Yuuki se scoala din pat si se duse la baie sa isi faca siesta dupa 10 min iesi din baie si se duse spre dulapul ei cu haine iar de acolo isi lua uniforma si cobora jos iar acolo ia vazut pe Akatsuki, Aidou, Shiki, Rima si pe Ruka.
- Ce cautati voi aici
- Nimic, nimic am venit doar in vizita iar acum plecam!.
- Aidou cred ca ar fii mai bine sa taci!
- Ruka dar ce am zis??
- Ai face bine sa taci.
- Ok, ok.
- Zero buna dimineata!
- Yuuki buna dimineata!
- Ce cauta astia aici
- Ah Zero ne mutam in casa asta toti!
- Poftim directore asta e o gluma?
- Nu ma bagati pe mine in discutiile voastre!
- Are dreptate Zero, de ce al bagi pe el in discutiile noastre?
- Tu sa taci!
- Nu vreau !
- Zero termino.
- Yuuki bine promit ca o termin.
- E o insulta fata de Yuuki, sa faci o promisiune pe care nu o poti respecta!
- Ce ai spus ! serios acum de ce ai venit aici?
- Nu sunt obligat sa iti raspund.
- Atunci pleaca !
- Nici nu sunt obligat sa fac ce zici tu.
- Eu spun ca tu esti o bataie de cap!
- Asta nu e problema mea.
- Piticanie proasta!
- Cap de peste
- Arogant prost ce esti!
- " Cand trandafirul a murit
Iubirea noastra s-a sfarsit
Trandafirul rosu ne-a unit
Si tot un trandafir ne-a despartit
Stiu ca-s pe lume mii de flori
Dar numai trandafirii-mi dau fiori" (Versuri de la: http://www.versuri.ro/)
- Ce a fost asta ?
- Versuri tu nu compuni?
- Bine inteles ca nu!
- Acum inteleg de ce toate fetele ma plac numai pe mine!!.. dar noi trebuie sa plecam avem treburi mai importante
- Sigur ca da! ca de exemplu: sa va plimbati dupa fundul lui Kuran.
Toti au plecat intr-un sfarsit. Yuuki se duse in fata porti unde este o fantana arteziana, si al vazu pe Kaname ca o astepta. Ia se duse cu pasi inceti spre el, iar inima incepuse sa ai bata din ce in ce mai tare,.
- Kaname-senpai.
- Yuuki ai venit!
- De ce ma asteptai aici seniorule? sper ca nu ai asteptat mult.
- Am asteptat eu 10 anii de zile
- Ce ai spus
- Nimic, nimic.
- Poftim
- Este pentru mine
- Da am cules acest trandafir rar, gandintu-ma la tine
- Este foarte frumos!
- Am compus si aceasta poezie aseara vrei sa o auzi ?
- Desigur!
- Bine"Trandafirul,
nepieritorul trandafir pe care nu-l cânt,
greu de miresme,
trandafirul din gradina neagră în puterea noptii,
cel din orice gradină şi orice înserare,
trandafirul ce renaşte din uşoara
cenuşă prin arta alchimiei,
trandafirul persanilor şi al lui Ariosto,
cel întotdeauna singur,
întotdeauna trandafirul trandafirilor,
tânară floare platonică,
arzatorul şi orbul trandafir pe care nu-l cânt,
trandafirul de neatins."
- Wow versurile sunt foarte frumoase...
Yuuki si Kaname vorbeau incontinu, pana cand Kaname a luato in brate pe Yuuki.
- Seniorule Kaname,
- Yuuki sa nu te schimbi niciodata!
- Kaname-senpai
- Nu e nevoie sa spui nimic.
Kaname si Yuuki au plecat de la acea fantana Kaname sa dus in biroul lui iar Yuuki patrula.
n camera Rme era o atmosfera ceva mai romantica, fiind ia si Shiki se priveau in ochii de ceva vreme.
- Shiki te iubesc, nu stiu ce m-as face daca nu ai fi langa mine, stiu ca suntem impreuna de putin timp dar eu te iubesc da mai mult.
- Si eu te iubesc Rima! doar ca nu am stiut cum sa iti spun.
in aceasta camera romantismul plutea.

sper ca va placut acest capitol nu prea stiu daca am voie sa iau niste versuri de poezie de pe internet dar sper ca va placut acest capitol incer sa termin cat mai repede toata povestea pentru ca trebuie sa platesc netu iar parinti nu mai vor sa il plateasca probleme de familie bla bla bla... etc. pana data viitoare la revedere.

#10
(18-08-2012, 02:50 AM)rebeca A scris: O sa incep un nou capitol cu un disclamier si o sa incep sa imi corectez scrisul sper sa va placa putin mai mult acest capitol

Disclamier: Nu detin nici un personaj din anime-ul Vampire Knight decat cele create de mine si nu profit de pe urma acestora.

O poveste de iubire
Capitolul patru

Cand au intrat cu totidoi de i in camera au ramas socati.
- Ai tipat ca turbatul si fara virgula, si m-ai facut sa vin imbracat asa ca sa vad ce?
- Ei binevirgula iti zic sincer,fara virgula evetual pui un "ca" am auzit tipete din camera asta!
- Dar eu vad ca Yuuki doarme.
- Dfara liniuta ci trei puncte de suspensie-Dar
- Nicifara spatiu un dar.!..doar semnul exclamarii
- Terminavirgula Aidou!
- Kfara liniuta ci trei puncte de suspensie-Kaname-senpai.
Dupa ce toti au iesit din camera, nici doi pasi nu au reusit sa faca nici doi pasirepetitie ca au auzit niste fara alineat aici
zgomote ciudate. Au intrat in camera si supriza, Yuuki vorbea in somn.
- Yuuki a mea vorbeste in somnsemnul exclamarii
- Offun singur f si virgula sau semnul exclamarii si incepi cu litera mare directorevirgula m-ai trezit din dulcele meu somn din cauza astapunct
- Aidou nu mai fii atat de raupunct si litera mare nu stiam ca ea vorbeste in somn.
- Ia hai sa auzim ce vorbeste.
Toti sau dus langa ia eaca sa auda ce spune. Yuuki soptea incet niste cuvinte incrucisate in care zicea " Cine esti? cine esti? ce vrei de la mine !? lasacred ca e "lasa-ma"in pace ! pleca."
- Ce tot spune acolosemnul intrebarii
- Tacivirgula Aidou, incerc sa inteleg ce spune..
- Ce rea e Ruka cu mine!.doar semnul exclamarii
Toti erau curiosi la cine se refera.daca pui punct acel si nu are ce cauta, iar daca nu era punct aici nu are ce sa caute niciun semn de punctuatie si ascultau cedoi de ea ce zicea " Multumesc mult! Kaname- sama, mcratimaai salvat. Mcratimaai salvat de acel monstru hidos si oribil,punct si litera mare daca nu erai tu acum eu , eu,trei puncte de suspensie"
Atat mai apuca sa spuna ca se trezi.
- Voi ce cautati aici?litera mare si ce e cu hainele voastre semnul intrebarii
- ( Toti )fara acest "toti", de cate ori sa repet ca nu e piesa de teatru? O poveste lunga.trei puncte de suspensie
- Htrei puncte de suspensie nu liniuta aia-hei ma ajuta si pe mine cinevasemnul intrebarii
- Ztrei puncte de suspensie-zero ce cauti pe podea?.doar semnul intrebarii
- Aaaaa un "a", maxim doi, semnul exclamarii si cu litera mare in continuarefiul meu virgulaimi pare rau ca te-am lovit cu tigaia in cappunct si litera mare in continure nu o sa se mai repete niciodatapunct
- De cand sunt eu fiul tau?.doar semnul intrebarii
- Oftrei puncte de suspensie sau semnul exclamarii si litera mare in continuare cred ca e lovit rau punct
- Sunt foarte bine!!!doar un semn al exclamarii
- Nu credpunct si litera mare mai stii cine sunt???doar un semn al intrebarii
- Davirgula te stiu foarte binevirgula si fara acel "ok" ok esti directorul scolidoi de i si trei puncte de suspensie.. Multumit de raspunssemnul intrebarii
- Hmtrei pouncte de suspensie tot la fel de arogantpunct.
- Ceeun singur "e" ai ziss??un singur semn de intrebare
- Ahvirgula nimic, nimic..trei puncte de suspensie
- Directorevirgula noi vom plecapunct
- Kanamevirgula bine la revedere. aici acel bine suna cam urat, puteai formula altfel
Toti pleaca din camera si Yuuki se *****presupun ca "scoala" din pat si se duse la baie sa isi faca siestapunct si litera mare dupa 10numeralele se scriu in litere, chiar trebuie sa-ti repet in continuu? minminute iesidoi de i din baie si se duse suna urat acest "se duse", mai bine "s-a dus"spre dulapul ei cu hainevirgula iar de acolo isi lua uniforma si coboracobori jos iar acolo icratimaa vazut pe...asta nu e suspans, nu se incheie asa un capitol. Gaseste alta formulare, un exemplu ar fi: "Cobori scarile si privi la cei ce se aflau acolo. Nu se astepta sa-i vada, locul lor nu era aici. Ce vor, ce cauta? "

data viitoare va scriu pe cine a vazut Yuuki sper ca va placut putin mai mult acest capitol am incercat sa al fac cum ati zis voi nu stiu daca mia iesit bine sau nu asta o sa o decideti voi...

Acum o iau din nou pe puncte:
1. Nu ai corectat lucrul cu semnele de punctuatie, semnul intrebarii, exclamarii, punctele de suspensie iti lipsesc deseori, abia daca am vazut vreun exemplu din fiecare prin text.
2. Nu ai corectat lipsa virgulei la adresare. In momentul in care un personaj se adreseaza altuia, numele sau formula cu care i s-a adresat va fi: urmat de virgula daca numele este la inceputul adresarii(adica primul cuvant), urmat si precedat de virgula daca numele se afla la mijlocul adresarii si doar precedat in caz ca numele se afla la finalul adresarii(ultimul cuvant). Bun, sper ca am explicat bine.
3. Nu ai corectat problema cu "î". Ti-am mai spus si repet, "î" din i se scrie la inceputul si la sfarsitul cuvantului si din moment ce nu folosim diacritice il scrii ca "i". "î" din "a" se va folosi in cuvant.
4. Nu ai coectat problema cu "dar" si "iar". Iti mai spun o data: inaintea acestor cuvinte se scrie intotdeauna virgula.
5. Nu ai corectat problema numeralelor. De cate ori sa repet si eu si ceilalti care ti-au lasat comentariu? Numeralele se scriu cu litere.
5. Nu mai prescurta cuvintele. Un exemplu ar fi: "min", care trebuia scris: "minute".
6. Nu mai fa excese cu "f", "a" sau "e" la exprimarile" Ce?, Of!, A!" si nici la semnele de intrebare sau exclamare. Ajunge unul singur.
7. Am observat ca ai inceput sa pui cratima, ceea ce este bine, dar fii mai atenta caci lipseste in unele parti.
8. Nu mai scrie "cea ce", corect este: "ceea ce".
9. In cele din urma ajung si la problema majora pe care nu ai corectat-o:
Naratiune- ioc, descriere- nema, iar dialog- mult si prost si fara rost.
Bun, acum sa explic ce si cum:
a)Ai pus doua alineate cu naratiune, in rest nimic. Cum am mai spus: povesteste, nu te baza pe dialog.
b) Descrierea in acest capitol lipseste cu desavarsire, nici macar un epitet sau o comparatie.
c) Dialogul este din nou in mod excesiv, replici seci, interlocutorul se pierde pe parcurs ca de obicei.
d) Cum am mai spus si repet: echilibrul. Gaseste o "armonie" intre cele trei moduri de expunere.

Bun, nu am corectat si capitolul cinci pentru ca nu mai am rabdare, sper ca sfaturile de la capitolul asta sa te ajute. Ja ne!
[Imagine: semnatura_zps4673586a.png]
"You don't give people hope...You take it away..."
My yaoi blog ^.^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] o poveste de iubire rebeca 10 5.625 12-08-2012, 05:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)