Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yuri] Oh, what's love ?

#1
I-o dedic lui Skittles, pentru ca ea m-a tot rugat sa scriu asa ceva.
Prima, nu fiti prea rai cu mine :o3 ...

Oh, what's love ?


-Tu cine te crezi?
-Eu.
-Nu-mi raspunde asa domnisoara!
Faptul ca profu' de mate iar a fost refuzat intr-un mod brusc (cam pedofil, saracul) il enerva. Eu aveam o satisfactie maxima cand ii vedeam fata inrosita de furie, incercand sa ma certe pentru ceva care, daca eu m-as apuca sa povestesc, ar fi iesit rau pentru el. Surase catre profesor, fluturandu-mi sprancenele lungi, ascunzandu-mi ochii verzi de el. Eram frumoasa si profitam de asta. Dar nu il suportam pe el. Cu el nu aveam de gand sa fac nimic. Nu!
Dupa mine, barbatii erau dooar niste mici masini de la care poti lua numai foloase. Erau niste obiecte care ne ajutau pe noi, femeile, sa ajungem la putere. Hah, credeti ca doar parbatii pot fi presedinti sau regi? Uitati-va la Anglia, o regina ii conduce de cand lumea. Uitati-va in toate acele tari "puternice". In spatele fiecarui om din parlament sau de ori unde alt undeva se gaseste o femeie care l-a motivat sa ajunga acolo. Asadar, barbatii sunt doar niste masinarii pe care noi le putem manipula. Altceva? Nimic.
Baietii din liceu intorc si acum capul dupa mine, de parca nu s-au obisnuit cu mine. Parca acum era prima data cand ma vedeau. Le zambesc la toti, rosind fals usor. Multi, se vedea in privirea lor, parca nu-si mai incapeau in piele. Imi scputur capul, jucandu-ma cu firele de par brunet, acoperit pe ici, pe colo, cu suvite roscate. Il iubeam. Mi-am convins foarte rapid parintii sa ma lase. Ma rog, nu aveau nici o sansa in fata sarmului meu ucigas.
Mai surad o data, vazand o alta "diva" a liceului. Hikari era blonda, cu parul pana la umeri, ochii albastri adanci. Adorabila, mai pe scurt. Cateodata ma trezeam gandinu-ma la ea. Kenta, cel mai bun prieten al meu, mi-a spus (o data sau de doua ori) ca sunt lesbi. Atunci a inceput "vara problemelor mele".

-Stii ce cred eu?
-Surprinde-ma, draga...
-Ca esti lesbi!
Ma uit urat la el. Nu aveam cum sa il pun in aceiasi situatie ca a mea. Cum sa ii explici unui tip ca tu crezi ca o tipa e chiar foarte draguta. Nici cum, pentru ca imaginatia lui ca lua razna, va crede ca e centrul pamantului deoarece i-ai zis asta numai lui, apoi iti va tranti o fraza d'asta dasteapta. Gen "esti lesbi" sau "ar trebui sa iti gasesti un prieten" sau, si mai rau, "trebuie neaparat sa te aham! cu unu'."
-Si tu ghay. Hai sa facem ceva in legatura cu asta.
-Nu, nu, asculta-ma, Nana. E chiar logic. Ai avut vreodata un prieten?
-Da, pe tine. Cand eram intr-a doua.
-Treci peste, si eu credeam ca sunt straight pe atunci.
(Ah, da. Kenta a descoperit printr-a cincea pasiunea lui numai pentru tipi...)
-Bine. Trecem peste.
-Ti-a placut vreun tip?
-Nu. De-a adevaratelea, nu.
-Da' iti place Hikari.
-Da.
-Deci esti lesbi! Logic?
-Deloc. Dar sa zicem.
-Pe mine chestia asta m-a ajutat cu... stii tu.
-Ah. Pai, atunci, sa zicem ca te cred. Ce fac?
-Rabzi in tacere si speri sa nu afle nimeni inafara de tine.
-Stii tu.
-Si ce o sa faci?
-O sa vin la noapte sa se omor. Probabil cianua.
-Genial, nu mai pot astepta.
-Atunci poi-maine seara.
-Nuuu ! De ce?
-Ca sa iti lungesc durerea.


Si asa a inceput vara aceea. Si nu s-a mai terminat trei luni. Sunt o prietena foarte buna cu Hikari. Totusi, nu cred ca simte acelasi lucru ca mine. Nu are cum. Nimeni nu e ca mine. Ii zambesc si ma duc la ea. Blonda imparstie grupul din jurul ei, venind catre mine. Baietii parca savurau imaginea.
-Nanami?
-Da?
-Poti veni putin?
Apoi m-a tras catre baia fetelor.

#2
Buna! Am venit aici pentru critica promisa. Imi face placere sa vad ca mai apar si fic-uri yuri pe aici, nu numai yaoi. Nu ca m-am saturat de ele, dar e frumos sa citesc si altceva. Well, voi incepe cu ce mi-a sarit prima data in ochi, adica titlul. Pentru mine reprezinta o intrebare retorica, as putea spune. Cam banal, nu foarte original, dar cred ca pe parcurs ( defapt, cu siguranta ) se va incadra foarte bine in tema aleasa de tine.
Din primul capitol nu iti poti da seama exact de locul si timpul actiunii sau de caracterul fiecalor personaje, defapt nu ca nu iti dai seama, insa NU trebuie. Cititorul trebuia lasat in suspans mai mult de 50% dupa primul capitol, ca mai apoi sa revina sa citeasca cu pasiune. La tine suspansul lipseste cu desavarsire. Ne-ai oferit toate detaliile despre protagonist ( Nanami, personajul din perspectiva caruia vorbesti tu ).
Vocabularul tau nu este prea bogat iar cu exprimarea nu stai chiar foarte bine. Grabesti actiunea, deja din primul capitol am aflat prea multe. Poate totusi asa ai vrut tu sa se intample dar nu e chiar bine. Oferi putine detalii, ceea ce pe cititor il deranjeaza. Bine, nu zic sa descrii cap coada cum deschide unul din personaje usa, dar nici cum trece peste prag de parca acolo nu era nimic ( am dat doar un exemplu ).

Ma bucur ca ai decis sa scrii cu diacritice si sa alegi italicul in unele locuri. Asta imbunatateste estetica, insa ai mai avut cateva greseli de tastare, nu foarte grave, in general la diacritice :
legatura - legatura
ghay - gay
parbatii - barbatii

Un lucru nu prea frumos este ca dai niste explicatii in paranteze care nu ar trebui sa apara. Ori le elimini de tot daca acestea nu-si au rostul, ori le aduci aminte pe parcursul a mai multor capitole ca sa apara si suspansul cum am zis mai sus, ori dezvolti ideea insa fara paranteze.
Deja mi-am facut o parere despre Nanami. Pare foarte ingamfata, o tipa cu multi bani, insa una de gasca si in care poti avea incredere. I-ai descris bine comportamentul, dar prea dintr-o data. Poate as fi inteles mai multe daca, la acel dialog cu italic, ai fi folosit din cand in cand, dupa o replica, o explicatie despre vorbitor, cum ar fi :

-Deci esti lesbi! Logic?surase el, gesticuland din mana.
-Deloc. Dar sa zicem.
-Pe mine chestia asta m-a ajutat cu... stii tu,chicoti, inrosindu-se discret

Cred ca ai inteles. ^w^

Pentru inceput e bine, mai ales ca a primul tau fic. Vreau sa citesc in continuare ca sa vad daca evoluezi. Bafta si spor la scris. Chu~

be special, be you.
Fani forgot her stamp here! ^w^

#3
Ceau!!

_______________________________________

*"Oh, what's love ?"*
--Mult mai bine arata daca il plasai la mijloc cu bolt, mare.
Si cred ca ar fi fost necesar sa scriu dupa acesta, inainte sa lasi 3 randuri "Capitolul 1" sau "I", sau ceva de genul.

*"-Tu cine te crezi?
-Eu.
-Nu-mi raspunde asa domnisoara!
"*
--Destul de sec, observa ai dorit sa intri in forta cu replici taioase, insa nu prea ti-a iesit. Nu este necesar, dar admir ca ai indraznit, un lucru poti face - sa exersezi si sa pui replicile cand trebuie si bine cugetate.
La adoua replica, trebuia pus un semn de intrebare.
Ti-as sugera sa lasi un space dupa liniile de dialog. In rest este ok.

*"Faptul ca profu' de mate iar a fost refuzat intr-un mod brusc (cam pedofil, saracul) il enerva."*
--Inteinte de "iar" se pune virgula, o consider o greseala de neatentie.
Cui nu i se poate intampla, oare? : ))
Dupa, vezi ca atunci cand ai vrut sa-l descri putin pe acest ' prof ', puteai sa pui virgule sau liniute "-", mi se pare ca paranteze aici nu merg.
Nu era necesat. ^^
"Mod brusc" spui... Ma sincer nu cred ca era brusc, fiindca din moment ce ai specificat ca este cam pedofil, cred ca este ceva obisnuit la el, poate. Aici cuv. "brusc" nu se potriveste cu textul si propozitia. Puteai sa-l inlocuiesti cu alt cuvant.

*"Surase catre profesor, fluturandu-mi sprancenele lungi, ascunzandu-mi ochii verzi de el. Eram frumoasa si profitam de asta. Dar nu il suportam pe el. Cu el nu aveam de gand sa fac nimic. Nu!"*
--"surase catre profesor..." = "surasesem/surazand" + ca aceasta fraza nu are nimic principal in ea si se continua aiurea. Iar urmatoarea propozitie ne prezinta 'perfectiunea' fetei, cat si faptul ca ea nu-l suporta.
Corectata: "Surazand catre profesor, fluturand din gene, mi-am ascuns ochii verzi.
Eram frumoasa si profitam din plin de acest dar, insa nu ma interesau propuneriile acestui domn pe care, nu il agream sub nici o forma.
"

- ca sa aiba mai mult sens.

*"Dupa mine, barbatii erau dooar niste mici masini de la care poti lua numai foloase. Erau niste obiecte care ne ajutau pe noi, femeile, sa ajungem la putere. Hah, credeti ca doar parbatii pot fi presedinti sau regi? Uitati-va la Anglia, o regina ii conduce de cand lumea. Uitati-va in toate acele tari "puternice". In spatele fiecarui om din parlament sau de ori unde alt undeva se gaseste o femeie care l-a motivat sa ajunga acolo. Asadar, barbatii sunt doar niste masinarii pe care noi le putem manipula. Altceva? Nimic."*
--Prima propozitie: "Dupa mine, barbatii sunt doar niste masinarii pe care noi, femeile, trebuie sa le punem in miscare. Sunt simple obiecte, pe care le putem manipula dupa bunul nostru plac..."
Asa suna mai cu sens, pe langa asta ai avut cateva greseli de exprimare si de tastare aici. Si in a doua propozitie nu are sens, daca pentru ea barbati sunt niste obiecte, asta inseamna ca noi suntem mai presus de ei, dar din moment ce tu ai spus ca prin ajutorul lor noi ajungem la putere, atunci inseamna ca nu suntem mai presus decat ei.
Sper ca intelegi ce vreau sa spun. Ai creat o confuzie si in acelasi timp te-ai exprimat prost. Fii mai atenta pe viitor. : )
'Puternice' nu trebuia sa fie pus in ghilimele, fiindca sunt tari care au la conducere femei si sunt foarte bine dezvoltate.
Pe langa asta, acolo trebuia sa spui "sunt", nu "[u]erau[u]". Fiindca ei inca exista, nu s-au risipit de pe fata pamantului. xD
Asta chiar ma amuzat rau de tot. = )) Geniala faza, chit ca este greseala.

*"Le zambesc la toti, rosind fals usor."*
--Ok... nu cred ca este posibil ce ai spus tu acum. o.o
Nici o persoana nu poate rosi fals... Poate sa zambeasca fals, dar de rosit nu, fiindca aceasta reactie se petrece doar in cazuri in care ai emotii, prea multa adrenalina, etc. Pricepi tu. : )

*"Multi, se vedea in privirea lor, parca nu-si mai incapeau in piele. Imi scputur capul, jucandu-ma cu firele de par brunet, acoperit pe ici, pe colo, cu suvite roscate. Il iubeam. Mi-am convins foarte rapid parintii sa ma lase. Ma rog, nu aveau nici o sansa in fata sarmului meu ucigas.
Mai surad o data, vazand o alta "diva" a liceului. Hikari era blonda, cu parul pana la umeri, ochii albastri adanci. Adorabila, mai pe scurt. Cateodata ma trezeam gandinu-ma la ea. Kenta, cel mai bun prieten al meu, mi-a spus (o data sau de doua ori) ca sunt lesbi. Atunci a inceput "vara problemelor mele".
"*
--Ok, aici nu pricep mai nimic - in primele propozitii - dupa ce am citit am inteles ca acolo ai avut o gresala de tastare, dar la prima propozitie cum se cad multi... nu mai stiu eu cum, nu ma prind. -.-
Incearca sa ramai concentrata pe ceea ce scrii, fiindca asa incurci si tu, cat si cititorul se incurca.
Din nou observa ca se caracterizeaza, ea fiind diva suprema... in fine. Incearca sa renunti la astfel de descrieri sau folosestete de alte mijloace.
Oricum ea nu este foarte perfecta, cu siguranta. Dar accept si respect ceea ce ai scris. Totul are sa evolueze pe parcurs cu siguranta. ^^
Si vreau sa vad acest lucru.

*"Nici cum, pentru ca imaginatia lui ca lua razna, va crede ca e centrul pamantului deoarece i-ai zis asta numai lui, apoi iti va tranti o fraza d'asta dasteapta. Gen "esti lesbi" sau "ar trebui sa iti gasesti un prieten" sau, si mai rau, "trebuie neaparat sa te aham! cu unu'."
-Si tu ghay. Hai sa facem ceva in legatura cu asta.
-Nu, nu, asculta-ma, Nana. E chiar logic. Ai avut vreodata un prieten?
-Da, pe tine. Cand eram intr-a doua.
-Treci peste, si eu credeam ca sunt straight pe atunci. (Ah, da. Kenta a descoperit printr-a cincea pasiunea lui numai pentru tipi...)
-Bine. Trecem peste.
-Ti-a placut vreun tip?
-Nu. De-a adevaratelea, nu.
-Da' iti place Hikari.
-Da.
-Deci esti lesbi! Logic?
-Deloc. Dar sa zicem.
-Pe mine chestia asta m-a ajutat cu... stii tu.
-Ah. Pai, atunci, sa zicem ca te cred. Ce fac?
-Rabzi in tacere si speri sa nu afle nimeni inafara de tine.
-Stii tu.
-Si ce o sa faci?
-O sa vin la noapte sa se omor. Probabil cianua.
-Genial, nu mai pot astepta.
-Atunci poi-maine seara.
-Nuuu ! De ce?
-Ca sa iti lungesc durerea.

Si asa a inceput vara aceea. Si nu s-a mai terminat trei luni. Sunt o prietena foarte buna cu Hikari. Totusi, nu cred ca simte acelasi lucru ca mine. Nu are cum. Nimeni nu e ca mine. Ii zambesc si ma duc la ea. Blonda imparstie grupul din jurul ei, venind catre mine. Baietii parca savurau imaginea.
-Nanami?
-Da?
-Poti veni putin?
Apoi m-a tras catre baia fetelor."
*
--Te felicit pentru final, ai reusit sa ti in suspans sfarsitul. Aplauze!!!!!
Bravo, bravo. Vad ca tu m-ai surprins prin acest lucru. : )
Greseli de tastare, cat si de exprimare, litere parca anapoda puse prin cuvinte. Acum dau vina pe programul pe care il folosesti sa scrii, dar chiar si asa incearca sa fii mai atenta.

**
In general idea nu o am in cap, mai trebuie cateva capitole parcurse pentru a descoperii miezul care va evolua pe parcurs.
Trebuie sa adaugi volum de substanta la propozitiile tale, unele sunt simple, altele ceva mai dezvoltate. Insa mai este necesar.
La replici de asemenea trebuie finisat, trebuie doar sa stii cand sa le pui si cum sa le pui. Dialogul are un rol esential in tot. Poate caracteriza un personaj foarte amplu si foarte bine. Nu este nevoie doar de descriere sa spui cum se comporta un personaj. Oricum nu trebuie nimic neglijat. : )
In rest pot spune ca imi place. Si imi cer scuze ca nu am aparut mai la timp, din moment ce am promis la [b]critics[b] ca voi veni. -.-
Sper sa aduci nextul cat mai curand. :3

#4
Mul'umesc pentru critici, men. Am adus nextul cu mine. Aici se termina viata de adolescent a lui Nanami. Cred ca a fost un feld e prolog, sau asa ceva.

*****


A doua zi Hikari nu a mai venit la scoala. I-am promis ca ce s-a intamplat atunci in baie va ramane numai intre noi. Dar nu le pot tine in mine pe toate. Simt ca innebunesc. Lumea, toti, toate, se invart cu mine doar ca sa ma enerveze, doar ca sa nu mai pot rabda si sa mor in chinuri. Dar sa ma tin tare cu atat de multe in mine nu pot. Trebuie sa ii spun cuiva. Macar sa nu ma asculte, dar sa fie acolo in fata mea cat bat din gura. Ah, insfarsit, Kenta.
- Kenta! Misca-ti fizicul!
Tanarul veni catre mine privindu-ma enervat. Nu-l vazusem niciodata pe "Shin" al lui, dar cred ca era tanarul uscativ, cu parul rosiatic cu care tocmai vorbise. Nu i-am atras atentia in legatura cu asta. Aveam sa bat mult din gura oricum, deci un efort in plus era ceva.
- Si Hikari e ca mine. Spun brusc.
- Dude, again?! Ce ai spus?
- Da. Ieri dupa ce m-am certat cu profu' de mate...
- Iar? Nana! Tonul lui dojenior ma everva.
- Da! ... ma duceam la ora si o vad pe Hikari. Ea vine la mine si ma duce in baie. Cred ca am stat acolo mai putin de doua minute!
- Dude, nu iti mai bate joc de oameni. Doar doua minute?! Era sarcastic. Lui chiar nu-i pasa de mine.
- Lasa-ma cu 'dude' ala. Ma enerveaza. Ce mai mint. Nu m-a enervat niciodata acel 'dude'. Vroiam doar sa aund niste scuze.
- Bine. Scuze.
- Cum spuneam, vine la mine si imi spune ceva de genu' "Nanami-chan... Eu cred ca... Te plac!" si a fugit.
Kanta ma privi cu ochii cat cepele. Las privirea in jos. Nu suportam sa se holbeze oamenii la mine. Este una dintre putinele mele slabiciuni. Dar el nu ma scutea de acest chin. Tot se chiora la mine, din cand in cand deschidea gura sa mai spuna cate ceva. Dar o inchidea la loc. Am stat asa, cred, vreo cinspe minute. Clopotelul sunase de vreo cinci, hai sase, minute. Dar noi tot nu spuneam nimic.
- Plec.
Cuvintele mele nu cred ca au ajuns acolo. Cand am plecat fugind el tot se holba in gol, incercand sa bolboroseasca ceva. La dracu'. Poate ii spune cuiva. As fi moarta. Alung toate aceste ganduri si imi continui sprintul pana in cealalta parte a scolii, unde era clasa mea. Simteam cu mi se inrosesc obrajii cand vad pe Hikari stand la locul ei, zambind bine-voitoare catre mine si cei din jurul meu. Oftez si ii zambesc la loc. Ma trantesc la loc in banca mea. Privesc pe geamul de pe peretele opus. Afara era senin, doar doi-trei nori pe cer. Vantul batea usor, indoind varfurile plopilor din jurul cladirii. Profa de chimie a intrat in clasa, facandu-ne sa o salutam.
- Konichi wa! Spunem la unison
O colega, pe care o durea burta, nu s-a aplecat cat cerea profesoara. Atat i-a trebuit. A fost scoasa la tabla si ascultata, apoi a fost trimisa dupa carnetul de note ca sa ii scrie nota de trecere. Biata Chidori, anul acesta nu era sigur daca trece la chimie. A urmat sa ne scriem lectia despre carbon si toate cele trei feluri de cristalizare, apoi am facut vreo doua exercitii.
-Nanami!
Vocea din fata mea era a lui Kazehaia. Imi arunca o hartie micuta, un fel de fituica. O deschid. Mirosul lui Hikari veni o data cu desfacerea celor doua jumatati. Cuvintele ei m-ar fi facut sa tip de bucurie daca nu eram in ora. As fi facut-o si in ora, dar nu imi trebuia mie detentie chiar acum.
Cuvintele le pot reproduce cu exactitate la orice ora din zi si din noapte. "Ma astepti te rog dupa ore? Mergem pe acelasi drum azi. Nanami". Nu am stiu ce sa-i raspund asa ca am pus hartia in buzunarul cel mai ascuns al ghiozdanului si am continuat sa "fiu atenta" la ce ne spunea profa. Dar gandul mi-a zburat repede la ea.
Mintea mi-o prezenta exact. Parul blond si carliontat in valuri dese si aranjate sub dictatura cordelutei negre cu o fundita in carouri, alb si mov, ochii albastri, adanci, ca doua lacuri pline de viata in care m-am inecat de atat de multe ori, trupul conturat frumos, proportional, toate astea erau doar ale ei. Mai vedeam si uniforma scolii, fusta in carori mov cu un fel de gri deschis si camasa alba, la gulerul careia aparea mereu un fel de esarfa pe care eu nu o port. Am oftat catre mine, privind visatoare catre tabla, copiind ce scrie profesoara. Ne mai si poveseta ceva, dar eu nu intelegeam mai nimic. Prindeam cate o data expresia ei tipica, 'potoliti-va-ti!'. Zambesc usor, privind parca prin ghiozdan catre buzunarul in care este ascuns biletul.
Se sunase. Asta insemna ca voi pleca cu Hikari acasa. Zambesc usor privind-o. Termina de impachetat si pleca. Stai asa...
De ce pleca?
Trebuia sa vina cu mine...
Trebuia!

#5
Gata, am terminat de citit totul. Trist ca nu ai mai postat nextul, sper ca nu te-ai lasat de fic? --"
In general ai probleme cu repetitia, asa ca incearca pe viitor sa fii mai atenta.
Actiunea este grabita si ea, foarte putina descriere, inafara de faptul ca Nana o descrie pe Hikari fizica este destul de normal, ar fi trebuit sa accentuezi sentimentele ei. Nu de alta, insa per ansamblu neglijezi aceste lucruri si te axezi doar pe spatiu sau pe alte probleme.
Oricum asa ai descris ceva, dar ar fi trebuit mai mult volum adaugat. Destul de simplut ai facut totul.

Sper sa aduci nextul, sa nu te lasi de el chiar daca nu vine multa lume sa lase comentarii. <3
Succes! :3

#6
Helau, cum incercam sa indrumam userii la fic-uri din ce in ce mai bune, ai putea sa treci pe la acest ghid,, care in mod normal ar fi trebuit sa fie citit in mod obligatoriu.
Mult succes!
[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)