Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Yoyo-ul,jucaria preferata a vietii

#1
>Doresc critica despre titlu,idee,greseli de tastare,forma,limbaj si gramatica.
Disclaimer:Nu detin niciun personaj din anime-ul/manga-ul Naruto/Naruto Shippuden,ce apartin lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma personajelor/intamplarilor.<
Well,this is my first naruto fic,I hope you like it and I want comm,to.

Capitolul I:Intrebari fara sens
Soarele ne privea pe toti cum nu dam atentie celei din fata noastra, in camera erau mai mult de douazeci de persoane.Priveam ,plictisita de spusele profei,pe geam cum soarele abia acum reusea sa urce pe bolta cereasca.Gandurile imi zburau la toate problemele vietii,la tot cu ce ne intalnim in fiecare zi.Daca stau sa ma gandesc este foarte amuzant faptul ca fizic seman foarte bine cu marea si misterioasa noapte,cea care daca cineva si-ar bate joc de ea l-ar pedepsi in cel mai rau mod,nu sti ce sa te astepti de la ea.Moral nu seman deloc cu ea dar nici cu ziua defapt cred ca ar trebui sa fiu ca noaptea,deci eu sunt admiratoarea noptii.Eu,cea care dupa un an de liceu nu-si poate scoate din cap o intamplare din ultima clasa de generala,eu cea care nu a reusit sa zica nimic dupa ce s-a intamplat,iar el si-a batut joc de mine,chair daca era doar o provocare,indiferenta doare.Eu nu pot sa uit persoanele,un locru foarte enervant la mine,ma enerveaza ca-mi vine sa il pocnesc cand imi amintesc indiferenta din glasul lui ,cea care mi-a sters zambetul de pe fata , dupa aceea lacrimile imi curata fata,iar tristetea ma imbratiseaza rece.Imbratisarea ei,exact cea pe care o simt chiar acum,cand gandurile imi sunt rapite de aceea intamplare,cea planificata de fosti mei colegi pe care nu vreau sa-i mai vad cat voi mai trai.Lucrul cel dureros este ca nu pot sa ma hotarasc in legatura cu el.Daca ar trebui sa aleg intre al vedea toata viata dar sa nu-i pese de mine si sa nu-l mai vad niciodata,ei bine,nu stiu ca as alege.Groaznica amintire imi revine in minte,bine avand in vedere ca nu am patit nimic fizic nu pare groaznica dar mie imi rupse sufletul indiferenta lui si mi-l rupe cu fiecare zi in care amintirea apare.Ma si vedeam in holul vechi scoli,ii si vedeam pe fosti colegi.Singura fosta colega care a fost de partea mea este Deidaya,care imi este si acum colega si cea mai buna prietena.Cel mai cunoscut sunet al scolilor,liceelor chiar si gradinitelor rasuna in tot liceul spre fericirea mea pentru ca imi ia gandul de la intamplare sau macar vine spre mine persoana care poate sa o ia:
-Hai afara!
-Si ce facem?intreb eu cu jumatate de gura
-Orice numai nu stam!
Dupa vreo cinci minute de rugaminti si ochisori de catelus ma las pagubasa fata de fata si iesim din clasa,eu mai mult imi taraiam picioarele.
-Hei,zise fata observand ca nu-s in apele mele,esti suparata ca nu ne-a dat tema la mate?
-Ce?zic eu aproape strigand
Deidaya imi afisa un zambet smecher zicand ca nu apucase sa o zica.Asta ar fi singurul lucru care m-ar putea smulge din gandurile mele adica orice ma poate inveseli.Soneria liceului trimitea mai multe persoane in cladirile acestuia.Deidaya isi da ochi peste cap iar eu oftez plictisita.Urma ora de muzica. La muzica ne punea sa cantam deci o sa avem motiv sa radem.Este o prostie sa razi de colegi cum canta dar daca ii este facuta la prof o farsa ca sa il „pedepsim” ca ne da note mici atunci nu e o prostie sa razi.In tot acest timp eu si Deidaya ajunsesem in clasa.M-am dus la locul meu,care era la geam in a treia banca,cu Deidaya,care povestea si radea cu Kiba in timp ce eu priveam pe geam cu capul rezemat de mana in asteptarea profului.
-Nata!Nata!Nata,pentru a treia oara te strig!zbiera Kiba de l-a auzit toata clasa si se oprira din ceea ce faceau.
-Hoo!Mai incet Kiba,daca vroiai sa-i ceri mana trebuia sa strigi mai tare ca sa auda si popa,se amuza Sasuke
-Eu nu vroiam,daca tot te dai asa de mare de ce nu o ceri tu,ca oricum nu te prea cred in stare,ataca Kiba adresa lui Sasuke,iar eu m-am facut rosie ca racul.
-Nu-ti mai raci gura ca oricum nu ma casatoresc la varsta asta,am zis eu rece
-Iti dai seama ca glumea,nu?intreba Sasuke uimit de reactia mea.Ce e cu tine Nata adica deobicei ai mai multa viata!
-Nu am nimic,am zis eu zambind
Acesta vruse sa zica ceva,dar isi inchise gura cand se auzise un sunet ca si cum ceva s-ar fi varsat si altul ca atunci cand ceva facuse cunostinta cu pamantul,se pare ca intrase profu.Nervosul de prof urla mai tare decat Kiba adineauri:
-Care este istetul?!
Proful avea pe „frumosul” lui costum rosu apa de spalat buretii.Fac o fata inscharbita si ma bucur ca nu-s eu victima acestor nebuni.Normal ca o sa dea vina pe Mark,tocilarul clasei,care desi are un nume interesant este mai plictisitor decat o musca si la fel de slab deaceea are porecla de Musca.S-a intamplat exact cum am zis,saracul Mark acum incearca sa se apere dar e destul de greu sa te aperi de o clasa intreaga.Satula sa-l aud pe prof urland la Mark,imi indrept privirea spre geam.Afara vantul batea frunzele si le invartea in jurul lui.Mereu imi imaginam vantul ca pe un vrajitor batran cu barba pana la brau,alba in care se incalceau cateva frunze.Mereu credeam ca atunci cand bate vantul defapt trece acel vrajitor iar cand se face o tornada vrajitorul se invarte.Nu-mi placeau explicatiile la ceva ce pare magic,cum ar fi aurora boreala sau faptul ca muschiul de copac sta doar pe partea nordica a arborelui sau orice explicatie a celor mai misterioase si magice artefacte,intamplare sau fenomene. Eu eram cea care credea in magic sau in istoria mitica a Konohai aceea ca ar fi existat ninja.Credeam ca anotimpurile sunt niste fete sau femei care vin anual si ca acum venise cea cu stuguri in par si mere la talie si cu rochia din frunzele cazute a arborilor.[/font][/color]
Sunetul minunat al soneriei care parca ne spune”-Hai,duceti-va acasa!”I-am urmat sfatul iesind din clasa dupa ce iesise profu.Mergeam pe coridor linistita,in spatele meu erau galagiosi mei colegi.Deidaya incerca sa ma sperie,iar eu ,care nu m-am speriat i-am scos limba in gluma.Fata se stramba si deschise un subiecte de discutie cam sec dar bunicel.
-Mai vorbim noi,pa Ice Bleu Eyes,zise ea si isi continua drumul vesela
Am inceput sa rad de apeletivul pe care-l folosise fata.Era porecla mea de mess,asa eram cunoscuta pe toate site-urile,imi reprezenta ochii.
Am intrat in casa si m-am dus in camera mea,inchizand usa dupa mine.Camera mea are peretii bej deschis cu niste modele de ramuri desenate in stilul japonez de culoarea ardeziei gri albastruie dar mai inchisa.In coltul din dreapta usii este dulapul din lemn de cires.La o distanta destul de mare este biroul,iar vezavi de el este plasat patul meu rotund cu asternuturi albe si cu pernele de culoarea ametistului,usa balconul este situata langa birou.Aproape de pat exista o mica noptiera pe care tin cateva lucruri printre care si un ceas desteptator clasic,la unu sau doi metri departare este un dulapior in care tin toate chestiile necesare,iar in coltul stang de langa usa este un dulap de marime medie in care tin tot ce imi era mai drag,jumatate era biblioteca,iar cealalta jumatate tineam chestiile pe care le am de cand eram mica.Covorul cuprinde aproape toata camera si are minunata culoare de negru-albastrui.
M-am tolanit in pat si am luat laptopul argintiu de pe noptiera,mi-am scris contul de mess si am asteptat sa intru.Nu era nimeni interesant sau cine sa vorbesc asa ca m-am ridicat si i-au o carte din biblioteca.Dupa minute intregi pierdute am ales „Jertfa” de Holly Black ,este o carte destul de interesanta chiar daca uni de pe net zic ca este plictisitoare mie imi place si pentru mine asta conteaza. Am revenit la laptop si am observat ca cineva mi-a dat buzz,i-am dat buzz la randul meu si imi bateam creieri cu enigma numelui.Mi-am simtit obrajii luand foc si inima incepand sa se zbata in piept ca intr-o inchisoare.Am incercat sa ma calmez si am reusit.
BUZZ
BUZZ
=Black Orange:ce faci?:>
\*Ice Bleu Eyes*/:bine,pierd vremea,tu?
=Black Orange:si eu,cum e la liceu?;))
\*Ice Bleu Eyes*/:destul de ok,azi i-au pus colegii galeata pentru bureti deasupra usii profului de muzica,numai ca eu ma certam cu Sasuke si nu l-am auzit=))
=Black Oranje:=))
Tu esti la liceul unde este directoroare Tsunade?Iti e dor de generala?:>
\*Ice Bleu Eyes*/:da si nu ,de ce?
=Black Orange:doar asa:)
Ma rog mai vorbim noi ca trebuie sa plec la un prieten,paa:-*
\*Ice Bleu Eyes*/:paa:-*
=Black Orange is now offline
\Ice Bleu Eyes*/ is now offline
Am inchis laptopul si m-am apucat de teme pe care le-am terminat tarziu.Am oftat si m-am ridicat de la birou,ducandu-ma la baie pentru toaleta.Am iesit si m-am bagat in pat stingand lumina desi eram in pat gandurile imi erau la convorbire,va-ti dat seama cu cine tocmai vorbisem,nu-i asa?
„-Auzi la el,daca mi-e dor de generala,probabil mi-ar fi fost daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat”.Am inchis ochii si m-am lasat tarata in lumea viselor.
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Yoyo-ul,jucaria preferata a vietii +14 Twisty Emerald 18 10.158 16-08-2012, 11:05 PM
Ultimul răspuns: Twisty Emerald


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)