Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Your D.N version

#1
Hmm, nu am gasit niciun topic asemanator, sper sa nici nu existe.
Iata la ce m-am gandit. Daca ar fi fost sa creati voi Death Note-ul, nu doar ca si carnet ci si ca povestea anime-ului in sine, ati fi facut-o la fel? Sau ati fi schimbat ceva? Daca da ce ? [ Argumentati in ambele cazuri ].

Parerea mea
Hmm, mie imi place povestea exact asa cum este, si chiar nu as dori sa schimb ceva la acest anime. Povestea imi place foarte mult si personajele mi se pare minunate.Insa daca ar fi fost sa pot crea eu acesta, dupa ce am vazut povestea, as fi schimbat unele lucruri :]. Well, for example as fi extins foarte tare povestea lui L. Hmm iata o varianta mai complexa.
Light gasea un Death Note " intamplator" , asta pentru ca era destul de deprimat incat sa isi doreasca unul. Nu se gandea decat la binele celor din jur, si cum acel Shinigami pazea fiecare minte a fiecarei creaturi pentru a vedea ce se ascunde in ea, l-a zarit si pe Light, si l-a facut sa se " transforme " in Kira ! Acesta devine o persoana cu doua fete, doua personalitati, combinandu-se ieseau doar una. Partea buna, cea a lui Light il indeamna sa ii crute pe cei nevinovati si partea rea, Kira, vrea sa stapaneasca lumea. Astfel devine Justitiarul. L, un detectiv extraordinar,incearca sa il gaseasca pe acest Kira pentru a-l face sa se opreasca din cauza trecutului sau, L sa fi avut un trecut dureros prin care parintii sai fusesera ucisi pentru o faradelege, pe care o infaptuisera dar pentru care se caiau. Pentru L fusesera ucisi pe nedrept, oarecum. Pentru ca ar fi preferat sa stea inchisi. Astfel el a decis sa devina detectiv pentru a putea strapunge raul, dar nu pentru a ucide oameni, justitie fara sange.
Cand afla ceea ce face Kira se ingrozeste si tot ceea ce doreste este sa il faca sa inceteze, pentru a putea fi impacat cu sine. Afla foarte devreme ca Light este Kira insa nu vrea sa dezvaluie totul, ci incearca sa il readuca la normal, sa il scape de acea parte a sa Kira. Pentru ca in timp se gaseste fermecat de Light si caracterul lui, apoi afland ca cel de care era fermecat era Kira. Hmm, Shinigami-ul afla toata povestea si il lichideaza pe L, fara mila :]. Apoi apare Near in scena, care este hotarat sa il distruga pe Kira doar pentru dreptate si pentru razbunarea lui L. Face tot felul de investigatii, si ajunge fata in fata cu Light, desparte cele doua fete, I mean cele doua personalitati si Light este inchis pe viata intr-o inchisoare de maxima securitate, spiritul lui Kira refugiindu-se in Carnet si fiind purtat de Shinigami. Shinigami-ul ii scrie numele lui Light in carnet si acesta moare in inchisoare.
End of Season 1 :]] Ma gandeam ca aceasta ar fi o serie interesanta de asemenea.
Daca ar fi sa modelati si voi anime-ul si tot restul, cum ati face-o?

#2
Eu cred ca faceam asa anime-ul :
Il lasam sa fie cum era el pana la ultimile doua episoade.Kira era prins de catre N,iar la sfarsit N ii spunea ca el este adevaratul L,iar cel cu care a lucrat era N doar ca si-au schimbat numele.Il faceam pe N si L sa fie frati iar pe Mello il puneam ca var al lor.As mai fi umblat putin si pe la Ryuk,adica dupa ce il omora pe Light,sa fi spus ceva de genul " Imi pare rau Light,erai de treaba.Adio Kira nu te-am placut deloc."(aici vena rasul lui).Iar acuma as fi pus o continuare mica,sa fi aparut un noua Kira care ucidea haotic si la intmplare iar L sa-l fi prins ,dar toatea astea a se intmpl peste ani,iar acel Kira sa-l ucida si pe L i pe el ca persoana.
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#3
Am citit ce ati spus voi si am o singura concluzie: Voua va place de L. Si mie mi se pare un tip tare de treaba dar sincera sa fiu mie imi place mai mult de Light, e mai educat si chiar daca este ciudat el a fost rolul principal. Si de asemenea Misa, cea mai tare, felul ei naiv a facut sa uimeasca pe toti, si sa-i faca fanii ei. Near si Mello sunt anapoda, nu imi place de nici unu. Iar dupa mine L nar fi trebuit sa moara, si nici Rem. Daca asi schimba ceva asi schimba aproape tot, sa nu moara nici MIsa, nici L, nici Light, si sa nu fi aparut Near si Mello. Mie mi-a placut misterul si spaima, dar cu timpul chiar a inceput sa-mi placa.

#4
Oho . . . daca as putea schimba animeul as face schimbari putin mai pe gustul meu .

Light sa fi fost cu Misa in aceasi clasa , iar ei sa fi avut o relatie ' serioasa ' , cad de serioasa o pot avea uni de varsta lor . Intr - o noapte in care Misa dormea la el , sa fi fost vreo ploaie . Light sa se fi dus la geam si acolo sa il vada pe Shinigami . Atunci , in acea noapte , el sa se transforme in Kira prin falsele minciuni ale acelui Shinigami . Light omorand pe toti ce ii stateau in cale dar se indura de Misa , findca in adancul sufletului lui stia ca intr - o zi o va putea folosi in propiile lui scopuri ' malefice ' . Pana la urma Misa afla ce s - a intamplat cu Light si vrea sa il readuca la normal . Insa el o trimite in lumea Shinigamiilor pentru a nu fi nevoit sa o omoare . L . un tip obisnuit afla de toate aceste crime in masa si vrea sa afle ce se intampla . Incepe sa faca investigatii si sa intrebe diferiti oameni , ca la un reportaj , ce parere are despre ceea ce face Kira . Tatal lui Light a aflat de intentiile lui L si a vrut sa il aiba in ' echipa ' lui alaturi de Light . L . il suspecteaza pe Light dar nu vrea sa zica nimic . Incetul cu incetul el incepe sa simta ceva pentru atragatorul de Light , insa , stia ca un detectiv nu poate sa se indragosteasca de propii lui suspectii intr - o ancheta de singuranta nationala . L . se duce la Light acasa intr - o zi pentru ai putea transmite noile cazuri care au mai aparut si el trebuie sa se ocupe de ele . Atunci cand ajunge el descopera Death Note - ul si atunci ii pica fisa . Era socat dar totusi nedumerit de ce ar putea face , sa il demaste si sa fie nevoit sa traiasca fara el sau , sa ajunga la un pact cu el in asa fel in cat Kira sa nu fie cunoscut niciodata de ochii oamenilor . Light cand ajunge acasa il vede pe L . iar atunci partea din el , Kira , profita de slabiciunea pentru el pentru al viola , doar pentru ai dovedii ca el se poate folosi de sentimentele lui cu cea mai mare usurinta pe cand L . nu poate sa faca nimic . Dupa acel act L este nevoit sa fuga . In tot acel timp nimeni nu mai auzea de L , umbland doar zvonuri ca Kira l - ar fii omorat pentru a pune mana pe cunostiintele lui . Cand Kira deja pusese stapanire pe lume apare L cu Misa pentru a readuce totul la normal . Il lupta celor doi pentru rau si bine mult isi pierd viata . Armata si fortele speciale prind un picul din curajul si vointa lui L si ataca . Cand L vroia sa dea lovitura finala Misa se puse in fata lui iar ea a murit pentru cele mai pure sentimente de dragoste avute vreodata pentru cineva care vroia sa o foloseasca pentru scopuriile lui . Light scapa de Kira dar Shinigamul il omora pe L . Atunci Light revine la acea parte buna care vroia numai pace si vrea incepe sa il ' jeleasca ' pe L pentru ca vointa lui nu a fost atat de puternica ca sa poate rezista raului dintr - un caiet al mortii . L moare in bratele lui cu ultimele cuvinte : Ai grija de partea cu - i esti .
De atunci povestea lui L a fost ca un basm zis copiilor pentru a le captiva atentia de cele mai multe ori . Atunci , in acea zi , Light , a aflat ce inseamna sa mori pentru dreptatea , pentru visele altora .

Scuzati *.* eu sunt cu genul Yaoi si cu cat mai ghotic cu atat mai bine . Cam asta ar fi .
Dar acum . . . gusturile nu se discuta .
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
Cum as face eu ...


La putin timp dupa ce Light si Misa se intalneau , sa apara un al treilea Kira , o fata , care sa fie experta in calculatoare . Aceasta lua contactul si ea prin intermediul televiziunii Sakura TV , dar intrase de fapt in sistemul lor si putea opera totul prin computer . Ea se prezenta ca fiind al treilea Kira , si il avertiza pe L ca acum nu mai sunt doi , ci trei Kira . In acel moment , Light si Misa detineau carnetele si erau la sediu impreuna cu L si ceilalti . L le-a zis sa detecteze sursa apelului . Aceasta vine imediat . Venea din Shanghai , China , de la o internet cafe . Tatal ei intrase si el in ancheta . Al treilea Kira era cea mai buna prietena a Misei , care , mai tarziu , ii va deveni cea mai buna prietena si lui Light , dar nu se va ajunge la sentimente de dragoste . A doua zi , ea se transfera la scoala unde era Light . Ei fac cunostiinta . Si ea era un geniu . La putin timp Light afla ca ea este al treilea Kira . Asta le va lega mai strans prietenia . Insa erau doua minusuri la ea : mama ei murise , iar L rezolvase cazul , ceea ce o facea sa aiba un mare respect fata de L , si ea era tot uin mare detectiv , M , numele ei fiind si numele meu XD . L o cunoaste si el pe fata si incepe imediat sa o suspecteze , datorita faptului ca aceasta era un geniu . Intr-un moment de disperare , L este nevoit sa ceara ajutorul lui M . Cand acestia au aflat ca Michiyo , care era cunoscuta de toti , este M , au ramas cu gura cascata , si ea la fel , pentru ca Ryuga era L pe care ea il respecta asa de mult . A acceptat sa intre in ancheta si a inceput inspectarea . Cand a fost informata ca de catre L ca e suspectata pentru a fi al treilea Kira ea a inceput sa planga si i-a zis ca a acceptat sa intre in ancheta pentru a se revansa fata de L , dar ca el crede ca e un Kira , dupa care fuge in camera ei . Tatal fetei ii spune ca tot ceea ce a spus ea este adevarat . La putin timp , ea este inchisa de o data cu Light , tot la cererea ei , ea nemaiputand sa stea o clipa fara Misa sau Light . Toti au renuntat la carnet . Cand au iesit , L a intrebat-o pe cine ar alege daca ar fi sa aleaga intre L si Kira , daca el si Light ar fi acestia . Ea a raspuns ca s-ar sinucide daca ar fi nevoita sa aleaga intre ei doi , din moment ce nu ar putea alege pe unul dintre ei . Si ea a fost legata cu un lant de Light si Ryuzaki . Cand Higuchi este prins , ea isi capata amintirile inapoi . La moartea lui L si ea ar juca acelasi teatru cu Light . Cand tatal lui Light a murit , si tatal ei a murit . Near a suspectat-o din nou pe ea ca fiind M-al treilea Kira . La sfarsit , cand Mikami trebuia sa ii omoare pe toti , ea ii spune ca va fi o fata a carui durata a vietii nu o poate vedea , dar sa ii scrie si ei numele , ea suspectand ca Mikami a facut ceva gresit . Cand SPK si L cu M se intalnesc , Near le spune ca se astepta ca L sa fie Light si Michiyo sa fie M . Atunci cand lui Mikami ii este luat carnetul , ei incep sa creada ca Michiyonu este al treilea Kira , ramanand doar chestia cu Yagami Light-L-Kira . Light a ramas surprins ca numele lui Michiyo era trecut in carnet . In acel moment , ea a inceput sa joace teatru zicand ca ea credea ca ea si cu Light sunt prieteni adevarati , dar ca el i-a ascuns ceva atat de important , ceea ce curata suspiciunile asupra ei . Light , nestiind ce are Michiyo in cap , nu a mentionat ca trebuie sa fie o minciuna . De dinainte , ea le luase la toti pistoalele . Cand Light credea ca ea l-a tradat ca sa se salveze si a recunoscut ca el e Kira , ea a zis sa astepte . Near a intrebat-o de ce . Ea s-a intors cu spatele si a zis intorcandu-se inapoi cu ochii de Kira ca ea este al treilea Kira . Toti au ramas uimiti si nu au gasit logica . Light i-a spus ca stia el ca nu o sa-l tradeze la care ea a raspuns ca era logic ca Mikami , care nu era un Kira adevarat , va afce greseli , si ca nimeni nu e mai bun de cat un Kira . Near a inceput cu ipoteza Saitou Michiyo-M-Al treilea Kira . Carnetul lui Light il avea la ea si i l-a aruncat lui Light . Atunci au aflat cu totii ca nu mai aveau pistoalele . In final , i-a ucis pe toti impreuna cu Light . Misa nu renuntase la carnet . Dupa asta , a urmat alt detectiv , S , dar care s-a dovedit mai tarziu fiind cineva apropiat lui Light , si atunci ancheta Kira a luat sfarsit definitiv , Kira facand legea . Misa si Light au trait fericiti pana la adanci batraneti si au avut 2 copii , un baiat si o fata , iar Michiyo le-a ramas cea mai buna prietena pe viata XD . Si , de asemenea , si Michiyo adoptase o fata , iar dupa moartea celor 3 Kira copii preluau locul lor , baiatul devenind Kira , fata lui Misa si Light al doilea Kira si fata lui Michiyo al treilea Kira .

Sfarsit ^^
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#6
Pai, in primul rand, as fi vrut versiunea lui Michiyo, dar asa nu ar mai fi fost fain animeul.

Altfel, as fi vrut cumva ca Light sa isi creeze o sosie pe care sa o trimita la Near, iar acea persoana care scria numele(cum o fi chemando) sa fie supravegheata de adevaratul Light. Dupa ce impusca aia sosia lui Light, deodata tipu ala (Matsuda parca, ala care trasese mai mult) sa cada ucis de atac de cord, apoi rand pe rand sa pice toti in afara de Near ,si hai sa zicem ,inca cineva neinarmat. Dupa asta iese Light de dupa usa, se uita la cadavrul tipului are scrisese numele, le zice la astia 2 adevarul, apoi le da drumul, razand de ei deoarce nimeni nu ii va crede, pedeapsa lor ca l-au subestimat pe Kira fiind sa traiasca in noua lume creata de el. Apoi no, Kira is termina planul, eventual Near incepe sa fie considerat nebun, Light is traieste viata mai departe, iar poate pasna la urma mai incolo asa la vreo 25 de ani vine la TV si zice "Eu sunt Kira, va place noua lume? " . Stiu ca si asta ar fi cam plictisitor dar asta as fi vrut eu sa se intample.
Ajutati-ma sa-mi indeplinesc visul: sa-i vad pe micutii astia adulti! Tot ce trebuie sa faceti e sa dati click!
[Imagine: r6KlR.png] [Imagine: IZpPm.gif] [Imagine: MRb1Z.gif] [Imagine: Z8Pjv.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)