Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Yorozuya Toukaidou Honpo

#1
Am auzit recent de acest manga si mi s-a spus ca ar semana putin cu gravitation .Atunci mi-am spus ''de ce nu?'' si am citit putin si chiar mi-a placut!
In traducere ,titlul ar insemna ceva de genu ''societate care face de toate'' :closedeyes: (''Jack-off-all-trades'' in engleza) .
Mangaka este Ryou Saenagi , foaret talentata la desen si la personaje . Ea mai mai facut sequence (sigul meu XD) si Sensei no Susume ,amandoua manga foarte reusite .

Revenim la yorozuya: povestea se contreteaza pe prietenia dintre 2 baieti de doi ani diferenta ca varsta ,care lucreaza la aceasta societate . Ei rezolva de-a lungul celor 9 volume tot felul de mistere si crimi ,disparitii si furturi . Povestea este oarecum detectiva .

Am spus ca seama un pic cu gravitation .Asta pt ca personajele sunt apropiate ca infatisare si comportament .

Shima Yoshitsune
[Imagine: Yoshitsune1.jpg] (lol! avatarul meu )
are 18 ani , dar este uneori confundat cu un licean din cauza staturii sale .Din punctul meu de vedere seamana cu suichi din gravitation ,in principal pt ca amandoi sunt nelinistiti si hiperactivi cand sunt nervosi . Yoshitsune are 2 piercinguri in urechea stanga reprezentandu-i parintii (parintii i-au murit in urma cu 2 ani intr-un incendiu ,si de asta yoshitsune se teme de ori fel de flacara , pana si de tigara).

Suruga Kaori
[Imagine: Kaori.jpg]
Kaori are 16 ani (eu credeam ca are vreo 22 xD) si este model . Original ,kaori era client al lui yoshitsune dar ii devine asistent . Kaori are 2 personalitati ,Kaori si Kyou . Devine Kyou cand este speriat , obosit sau intimidat . Personalitatea lui Kaori seamana cu cea a lui hiro din gravitation ,iar cea a lui kyou cu eiri din acelasi manga/anime.

Chiar daca este asemanator cu gravitation ,nu este shounen-ai . Chiar daca cei doi par a avea o legatura ,nu este decat o prietenie adanca .
Pacat ca nu a fost facut si anime ,dupa acest manga ,ca sigur l-as fi urmarit 4

daca vreti sa-l cititi ,aveti cateva volume aici: http://groups.msn.com/yorozuyatoukaidouh...plash.msnw




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)