Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Amprenta

#1
Ch. 1


Va-ti intrebat vreodata "De ce eu ?", pentru ca eu am facuto mereu si inca o mai fac . Probabil ca nici nu va intereseaza , avand in vedere ca nu ma cunoasteti .Si probabil ca daca mati vedea , ati spune ca sunt un baiat , adolescent cu o viata linistita si fara griji . Insa daca mati cunoaste , nu va-ti fi gandit ca , undeva in trecut am fost o ea .
Un chicot sa auzit in camera intunecat , scartaitul unei usi , trei pasi pana la usa si asa a inceput totul .


Intr-o camera imtunecata unde nici soarele nu indrazneste a se arata , doar ticaitul ceasului se aude anuntand ca este ora 7 si ca trebuie sa se trezeasca . De sub patura cu model de tigru iese o claie de par rosiatica care ascunde doua oceane albastre incercuite de doua paduri intunecate . Corpul subtire cu forme bine conturate ascund adevarata lor natura , pielea alba pare ireal ea fiind de un alb nemaivazut . Mersul linistit dar totusi apasat al celei mai bune prietene o trezeste din visaere . Opersoana linistita dar totusi cu un temperament vulcanic , persoana care a fost alaturi de ea mereu , o bruneta cu par undulat lung pana la mijloc , slaba cu forme bine definite, vizibile si prin rochia larga din dantela usor stransa la mijloc . Ar trebui sa fiu geloasa pe ea , si da , sunt dar nu pentru ca este frumoasa . Si eu ma consider frumoasa intr-o oare care masura , ci pentru faptul ca este ruda cu baiatul pe care il plac , el este mai mare ca mine , pardon , noi doua . Trei ani nu mi se pare asa de mult , si cu toate astea el inca ma considera o copila . Am incercat totul dar el tot ma respins ......insa nu o sa renunt , il iubesc si ........
- Reina ! Trezestete , si coboara sa mancam , mama a facut clatite . Spune Lara in timp ce cobora .
- Mai am ceva de scris si cobor acuma ! spun din capatul scarilor , si ma indrept inapoi in camera . Ei bine tu , cel care citesti in momentul asta vei afla povestea mea , si amprenta pe care mi-a lasato asupra sufletului meu .
Inchid caietul si il pun sub pat pentu al nu-l gasi nimeni . Ma indrept cu pasi mici spre baie pentru am face ritualul , pasesc incet pentru a auzi sunetul talpi care se loveste de gresia rece , ai crede ca intrun apartament baile si camerele sunt mici dar nu e asa , faianta bej creaza o stare de lejeritate in contrast cu gresia alba , oglinda era FOARTE mare ocupa aproape tot peretele . Mie una nu umi place , imi detest corpul e eeee chiar prea mult pentru mine , amvrut doar sa fiu normal insa Nu a trebuia sa am boala asta stupida .Inca imi amintesc discutia cu doamna Evans .
'" Stateam in mijlocul bai holbanduma ca vaca la oglinda care se intinde pe tot peretele , doamna Evans se uita la mine , parea chiar foarte linistita . Dupa ce mi-am revemnit din transa ma-am uitat la ea lung si am dat negativ din cap ..
- Eu nu inru in baia asta , am spus in timp ce ma asezam pe pat . doamna Evans a venit si sa asezat langa mine si a inceput sa imi explce .
- Stiu ca nu iti va fi usor , dar cred ca te va ajuta spune in timp ce imi maseaza spatele pentru a ma linisti .
- Cu ce ? am intrebat nervoasa . Singurul lucru pe care il va face , va fi sa imi reaminteasca ce sunt , o ciudateni am urlat si mi-am pus mainile in cap .Ma privit serioasa si mi-a spus
-Tu nu esti o ciudatenie , esti doar o persoana mai speciala , a spus si a zambit .
- Daca nu eram o ciudatenie , atunci Dumnezeu nu trebuia sa imi i-a parinti , nu trebuia dar eu sunt o ciudatenie si s-a gandit ca e mai bune ca o specie ca mine sa traiasca singura si sa moar la fel . spun cu ochi in lacrimi
- Daca Dumnezeu nu te-ar fi iubit , probabil ca acum erai la o casa de copii , dar a avut grija ca eu sa aflu de acest incident ca sa te pot lua in grija mea spune si se ridica , Am dreptate intreaba si imi intinde mana .
Aprob din cap si ii apuc mana pentru a ma ridica , gandinduma ca acesta avea sa fie un nou inceput .''"
Am incercat sa ma acomodez cu ea , oglinda dar tot nu ma uit in oglinda cand sunt goala . Imi este frica si scarba de corpul meu , pentru ca nu sunt o fata obisnuita , eu nu am chestie de fata ci de baiat si sani sunt un pic mai mari cei ai baietilor , iar despre faptul ca ma dau drept fata adevarul este ca am uter si la dracu si mai departe parinti au considerat ca o sa fiu fata si ca la varsta de 18 ani cand o sa fiu majora o sa aleg eu ce vreau cu adevarat sa fiu .



Imi cer scuze daca este scurt , promit ca ma revansez data viitoare .

#2
Fic nou!!!Imi place capitolul desi este cam scurt dar ce mai conteaza.Sunt curioasa daca Reina va deveni baiatsi mai curioasa sa stiu cum va deveni baiat(sunt doua cai:operatie si magie,si sincer o prefer pe a doua).Imi pare rau pentru faptul ca Reina este orfana si m-a intristat faptul ca nu se poate uita in oglinda si spune ca este o ciudatenie.Ma intreb cum e baiatul de care ii place Reinei si de ce a refuzat-o,doar din cauza varstei?!Sunt nerabdatoare sa aflu continuarea si spor la scris!P.S:Imi place titlul!
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#3
You see, madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little push!


#4
Cratime:

Va-ti intrebat vreodata "De ce eu ?", pentru ca eu am facuto mereu si inca o mai fac .
1. V-ati. Vine de la "voi ati".
2. Am facut-o. Sunt doua parti de vorbire diferite: verbul "am facut" si pronumele personal "o". N-ai de ce sa le amesteci.

Si probabil ca daca mati vedea , ati spune ca sunt un baiat , adolescent cu o viata linistita si fara griji .
M-ati. Intotdeauna

Am incercat totul dar el tot ma respins + Ma privit serioasa si mi-a spus
M-a. Intotdeauna.

Trezestete , si coboara sa mancam , mama a facut clatite .
Trezeste-te. De la "tu trezeste pe tine" (nu, nu-i in regula sa spui asta, da' de-aici vine).

amprenta pe care mi-a lasato asupra sufletului meu
Mi-a lasat-o. Ca la "am facut-o", "a lasat" e verb, iar "o" e pronume personal (forma neaccentuata de la "ea"), n-ai de ce sa le faci un singur cuvant.

Ma indrept cu pasi mici spre baie pentru am face ritualul
A-mi face ritualul. Vine de la "a imi face", iar cratima aia arata ca lipseste primul i din "imi".

ai crede ca intrun apartament
Intr-un. Intotdeauna.

faianta bej creaza o stare de lejeritate in contrast cu gresia alba
Faianta creeaza. Ea creeaza. Verbul "a crea" are un "e" in plus fata de "a lucra" la aceeasi persoana, acelasi numar, mod si timp. De exemplu: eu lucrez (un e) - eu creez (doi e), noi lucram (niciun e) - noi cream (un e), tu sa lucrezi (un e) - tu sa creezi (doi e), ea lucrase (un e) - ea crease (doi e).

holbanduma ca vaca la oglinda care se intinde pe tot peretele + gandinduma ca acesta avea sa fie un nou inceput
Holbandu-ma. De la gerunziul "holband" + vocala de legatura "u" + pronumele personal "ma". Chestii diferite carevasazica. La fel ca inainte: gandindu-ma.

ma-am uitat la ea lung
Habar n-am ce voia sa fie "ma-am"-ul ala ("m-am" sau "ma-m", adica), da' pentru orice eventualitate: corect e "m-am", intotdeauna.

a venit si sa asezat langa mine + Un chicot sa auzit in camera intunecata
S-a asezat. S-a auzit. Se scrie fara cratima (sa) atunci cand inseamna "a ei"/"a lui", de exemplu: culegerea sa, fiica sa, camera sa, veverita sa. In rest, e cu cratima (s-a).

nu trebuia sa imi i-a parintii
Sa imi ia. Vine de la verbul "a lua", se scrie cu cratima (i-a) atunci cand poti adauga, iar ce scrii sa continue sa aiba acelasi sens, lui / ei / pe ei, de exemplu: i-a spus (lui/ei), i-a convins (pe ei).


i-uri:

pentru a auzi sunetul talpi - talpii
Stateam in mijlocul bai - baii
spun cu ochi in lacrimi - ochii
sani sunt un pic mai mari - sanii
parinti au considerat - parintii


Virgule (doar lucruri generale):

- inaintea conjunctiilor coordonatoare adversative (dar / iar / insa / ci / or) se pune virgula
- apozitiile se izoleaza prin virgule
- inaintea conjunctiei "si" se pune virgula (special pentru "si") doar atunci cand are sens adversativ (adica are sens de "dar" / "iar"), in rest, nu
- interjectiile se izoleaza prin virgule de restul propozitiei
- intre termenii unei enumeratii se pune virgula

Exemplu din ce-ai scris tu: Ei bine, (virgula, "ei bine" este interjectie) tu, cel care citesti in momentul asta, (virgula, "cel care citesti in momentul asta" e apozitie) vei afla povestea mea, (virgula pusa aiurea) si amprenta pe care mi-a lasat-o asupra sufletului meu.


Cuvinte scrise gresit:

cu par undulat - ondulat
intr-o oare care masura - oarecare


Chestii generale:

- ai foarte multe greseli de tastare, extrem de multe. Inainte sa postezi poti (de fapt, ar trebui) sa mai citesti cel putin o data si sa verifici ca toate cuvintele sunt scrise corect.
- ai probleme cu punctuatia
- ai repetitii suparatoare
- amesteci timpurile verbelor
- punctele de suspensie sunt astea: ... (doar trei puncte. Trei, nici mai multe, nici mai putine, altfel nu mai sunt puncte de suspensie, ci doar puncte.)

Spor la scris!

#5
Ch . 2


Dupa ce am terminat cu amintirile dureroase , m-am dus sa imi i-au uniforma care bine inteles era modificata si ea . O uniforma simpla alcatuita din pantaloni in carouri , o vesta neagra si o camasa alba , plus accesori de la mine .
In timp ce topaiam pe scari l-am auzit pe Claus cum mormaie un '' buna dimineata ! " , ii raspund in timp ce sar de pe ultimele trei trepte si spre marea mea uimire am aterizat in picioare .
- Daca iti place sa sari de ce nu vi cu mine la antrenamentele de gimnastica . spune Lara in timp ce isi aranja parul in oglinda din hol .
- Da.... cum sa nu soptesc usor si zambesc fals si ma indrept spre bucatara decorata cu bun gust , mobila rosie si cea neagra se asorteaza cu scaunele din lemn si cu modelul de flori de pe faianta . Din usa mirosul imbietor al ceaiului de capsuni si al clatitelor mi-au facut papilele gustative sa cerseasca atentie . Zambesc satisfacuta si ma indrept spre doamna Evans pentru ai multumi .
-Miroase imbietor , spun si ma ling pe botic .Vreau sa o sarut pe obraz in semn de multumire dar sunt intrerupta de vocea calma , melodioasa si calda dar care totusi de fiecare data cand mi se adreseaza este mai ascutita ca taisul unei sabi
- Te dai , spune moracanos, ocupi spatiul .
-Imi pare rau spun si ma uit in jos , insa o voce calda ma incurajeaza si imi da putere .
- Claus Evans in momentul asta iti ceri scuze si o ajuti pe Reina sa se aseze la masa , da ! spune Lara si il fixeaza cu privirea pe Claus .
Imi ridic privirea din pamant si cu o voce hotarata dar usor tremuranda spun
- Nu este nevoie Lara , pot sa ma asez si singura iar desprec purtarea lui Claus nu am nevoie de scuzele lui . Lara zambeste retinut dar totusi multumita de faptul ca am putut sa ii fac fata lui , celui care ma respins fara nici un motiv . El cu privirea de ciocolata care poate sa iti topeasca sufletul dar si sa il inghete , parul de culoarea caramelului , lung pana la mijloc ii da un aer rebel si cu un fizic demential nici nui de mirare ca este regele liceului . Toate fetele sunt indragostite de ele , din pacate si eu fac parte din ele , am cazut prada frumuseti lui plus ca mai stam si in acelasi apartament si ca este fratele celei mai bune prietene face totul si mai minunat , nui asa ? Si tocmai de accea eu ma intreb meru ''De ce eu ?" . Nu este de ajuns ca sunt o ciudatenie , si ca el trebuie sa ma suporte din mila .
Dupa ce m-am asezat si i-am multumit doamnei Evans .Am analizato pe Carla numele d-nei , mi-a spus ca vrea sa fie ca o a doua mama pentru mine si ca nu trebuie sa fiu asa formala cu ea , pentru o femeie de 34 de ani are o postura destul de impunatoare , par lung si blond , corp ca al unui fotomodel . Toate acestea ascund adevarata fata a ei , o femeie ranita si obosita care poarta pe umeri o firma intreaga si o familie . Plus ca de ceva timp domnul Evans nu a mai dat nici un semn de viata , Un barbat tanar care a cautat fericirea in bratele unei femei mai in varsta decat el , la 30 de ani un barbat cu o pozitie importanta atrage multe priviri , insa daca femeile ar fi problemele . El Taylor Evans faimosul patron este gay , asa ca au divortat si acum traiesc separat .
Am fost trezita de Lara care ma anuntat ca nu merge azi la scoala , am ramas putin surprinsa insa nu am zis nimic . Insa am aruncat si o privire la tinuta Clarei am constatat ca azi nu lucreaza .
-Aratati foarte casnica in dimineata aceasta Carla spun si zambesc , ea se inroseste si spune in timp ce se uita la ceasul de pe perete .
- Este destul de tarziu copii , nu ar trebui sa mergeti lascoala ? Ma uit si eu la ceas si ii multumesc inca o data pentru masa si plec sa ma pregatesc .
- Ahhh ! spune Clara din usa . Am uitat , azi o sa mergi la scoala cu Claus . spune si isi cere scuze din priviri , pentru ca si ea este la curent cu dragostea dintre noi doi .
Ma uit la ea si incerc sa o string de gat dar sunt intrerupta de el .
- O sa plecam mai devreme pentru ca trebuie sa ma intalnesc cu niste prieteni spune si iese pe usa . Oftez si cred ca ziua asta o sa isi lase amprenta pe viata mea .

#6
Imi place noul capitol.Descrierea lui Claus m-a dat gata,in primul rand ador baietii cu parul lung,si culoarea parului e draguta,ochii imi plac si faptul ca el este regele liceului imi cam da de gandit.Imi place de Carla,este draguta si cam vorbareata.De Lara nu prea imi pasa caci nu mi-am format nicio parere inca.Debea astept continuarea si spor la scris!P.S:Numele de Claus imi aducee aminte de un prieten vechi.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#7
Ohayo^^ Am mai trecut pe aici si din curiozitate am citit si primul capitol m-a atras. Fiecare cu talentul lui de a atrage atentia. Chiar si prin titlu care este simplu. Adevarat, insa poate dezvalui multe. Asta-mi place. Misterul. Ideea cu personajul principal sa fie asa...hmmm....nu l-am mai intalnit si inca un punct pentru originalitate. ^.^
Capitolul a doilea nu prea am inteles cine stie ce. Cred ca a fost din pricina virgulelor, care lipsesc cu desavarsire prin unele parti. In chimb descrierea lui Claus m-a scos din ceata. Amuzant este ca are parul lung (il imaginam fiind intr-o rochie si ma amuza teribil) Sti ce vreau sa aflu cu adevarat? Ce va urma cu plecarea la scoala cu baietasul :>...hmmm, poate cu putin noroc si vreo declaratie de amor:))
Bafta la scris >:D<
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#8
Ch . 3


In masina atmosfera era ca la o inmormantare , iar tensiunea dintre noi outeai so tai cu cutitul . Am incercat sa sparg zidul dintre noi insa de fiecare data era tot mai gros , insa daca nu ristinu castigi nu ?
- Unde mai exact mergem acuma ? intreb in soapta si il privesc cu coada ochiului pentru ai vedea rectia .
- N-ai tu nevoie sa ti unde mergem ! spune rastit in timp ce privea in olinzi , sa nu te misti de aici ca vin imedat spune si inchide usa de la masina . Il privesc cum o ia dupa colt si oftez . Am doua soluti , o sa raman aici si o sa-l astept sau o sa ma duc dupa el si cred ca stiti si voi ce am ales pentru ca in secunda 2 eram la coltl strazi. L-am cautat cu privirea si cand l-am gasit mi-as fi dorit sa nu o fi facuto , l statea pe capota unei masini si se saruta cu un baiat ? Am ramas inlemnita si simteam cum inima mea se strance atat de tare incat aveam sa zbier , am vrut sa plec insa picioarele nu ma ascultau . Vroiam sa plec , sa mor pentru ca viata mea sa naruit complet si o data cu ea si sufletul meu .
Pate ca voua vi se pare prostesc , insa eu chiar il iubesc iar fapta pe care a facuto ma distrus complet . Iam cautat privirea si cand am vazuto am inlemnit , era plina de furie si cu o dorinta atat de mare de a distruge persoana pe care o tintesc si din pacate eu sunt aceea . Am clipit des si am incercat sa imi sterg lacrimile de pe fata pentru ca nu voiam sa ma vada asa , nu vroiam sa ii arat cat ma raneste . L-am vazut cum se indreapta spre mine hotarat si in urmatorul moment privirea mea sa incetosat , tarziu dandumi seama ca tocmai am fost lovita de singura finta pentru care m-asi arunca de pe o cladire .
Ma apucat de brat si ma aruncat in masina , dupa ce a urcat si el a inceput sa conduca in alt sens . Viata mea urma sa se sfarseasca fara ca eu sa am ceva de spus . Nu stiu cand a oprit masina , probabil din cauza suspinelor si a dureri pentru ca in tot timpul cat a condus ma dinut strans de brat , si nu mia dat drumul decat atunci cand am ajuns in fata unei cladirii . Ma apucat brusc de mana si la fel de brusc a si urcat in camera de hotel , probabil planuia sa vina cu iubitul lui , doamne cat urasc asta , imi vine sa urlu doar cand ma gandesc la asta . Cand am ajuns in camera a incuiat usa si a inceput sa se plimbe nervos prin camera, eu inca suspinam si simteam ca o sa imi cedeze picioarele imediat . Am inchis ochi si am incercat sa ma linistesc insa am fost trezita de lovitura palmei lui care a facut contact cu peretele din spatele meu , ma fixat cu privirea si probabil astepta ca eu sa vorbesc , dupa ce am inghitit in sec si mi-am dresat vocea am spus
- De ce ? am intrebat si l-am privit printre lacrimi , Vreau sa stiu de ce am repetat din nou si am asteptat raspunsul . A ridicat din sprancene parca cerand sa fiu mai clara , asa ca am repetat cu greu din nou.
- De ce nu ma placi ? Cu ce am gresit ca sa sufar atat de mult , nu am vrut decatat putina atentie din partea ta spun si incep din nou sa plang , numai ca acum m-am agatat de tricoul lui pentru ca stiam ca nu o sa mai rezist si ca am nevoie de un srijin.
A ras scurt si a zambit maefic dupa care a spus in timp ce isi baga mainile in buzunar
- Putina atentie ? a intrebat si a ras cu pofta , cred ca eu ar fi trebuit sa fiu cel suparat , nu crezi spune si ma apuca de barbie dupa care ma priveste in ochi si continua pe acelasi ton , de cand ai venit esti mereu in centrul atentiei , ai intorso pe Lara impotriva mea si mama sta mereu numai cu tine , a zambit cu subanteles , a spus , cearfi sa iti acord o mica atentie din partea mea spune si scoate o cutie de prezervative din pantaloni . Ma uit cu teama la el in timp ce ma lipesc tot mai tare de perete si incep sa plang din nou .

#9
Hm...am ajuns si eu la ficul tau. Pentru inceput ma bucur sa te cunosc Alex. Sper sa ne intelegem si sa nu-mi porti pica pentru critici. Sa vedem : pui virgulele la intamplare si asta e putin cam suparator.
In masina atmosfera era ca la o inmormantare , iar tensiunea dintre noi outeai so tai cu cutitul . Virgula vine pusa langa inmormantare. Era ca la o inmormantare, iar tensiunea . Repetitii suparatoare : ai pus de doua ori insa. Puteai formula altfel. Ai si multe greseli de ortografie cum ar fi :
-outeai - puteai
-facuto - facut-o (ti-a mai spus si Lain) credeam ca ai inteles.
- l - cred ca ai vrut sa spui el
-pate - poate
- vazuto- vazut-o
- lam - l-am
-dandumi - dandu-mi
- a dureri - a durerii

Ma rog. Sunt mai multe greseli de ortografie insa nu am timp sa le scriu pe toate. Nu am de gand sa citesc totul de la capat. Sper ca ai inteles. Sunt unele locuri in care ar trebui sa pui punct in loc de virgula. Cifrele se scriu in cuvinte. Ex : doi, trei, patru.
Nici eu nu sunt o scriitoare foarte buna. Sa nu-mi porti pica pentru critica. Nu am vrut sa fiu atat de dura.
Astept next. Spor la scris!
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#10
:O...(un moment sa-mi revin) 3, 2, 1....ce-a fost aia?...Da, am ramas cu gura cascata (aproape si la propriu). In afara de faptul ca m-a ingrozit gramatica si semnele de punctuatie mi-am deschis imaginatia si am rezolvat partea cu intelesul capitolului.
Claus e gay, genial :))..Pacat cu scena de la hotel. Nu-mi imginam sa spuna tot si cel mai rau este sa-i fie reprosate un detaliu ce nu l-a obseravt. Claus era ignorat, urat si absolut fantastic. Sper sa nu se intample cine stie ce grozavie...(cum ar fi un viol.....urasc scenele astea).
In fine....bafta la scris si incearca pui pe cineva capabil sa corecteze detaliile ce nu sunt chiar minore.
oke, bye >:D<
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)