Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Wolf's Rain

#1
[Imagine: tg4LQ35.png?1]

Titlu: Wolf's Rain
Autor: Keiko Nobumoto
Editura: Viz Media
Nr. volume: 2
Gen: aventura, drama (post-apocaliptica), science fiction, supernatural

Plot Summary:
Citat:In a post-apocalyptic future, wolves are supposedly extinct creatures who held some sort of mythical powers. Unknown to most human, wolves still do exist, and they walk next to them, disguising themselves as humans as their kind slowly dies out. However, some, like Kiba, are answering to their primal instinct to search out the flowers of the moon, which are supposed to someday lead them to paradise.
In an unspecified time and place, wolves are supposively extinct or so the humans say. What the humans do not know is that a few wolves are left, taking the forms of humans to blend in and survive. Kiba, the protagonist of the story is an arctic wolf in search of paradise, a place that only wolves may enter. He later meets up with Hige, Toboe and Tsume to form a small but odd pack that goes off in search of Cheza, the flower maiden, who is the one that will be able to lead them to paradise. They battle against humans, wolves and mother nature herself in search for paradise.
Sursa: http://www.animenewsnetwork.com


Am tot spus ca nu mai urmaresc anime/nu mai citesc manga, dar sunt totusi pe un forum cu aceasta tema si am zis sa imi aduc contributia cumva in acest sens. Tot ce am vazut/citit eu e destul de cunoscut, deci deja exista topic-urile aferente. Am observat ca pentru Wolf's Rain nu e, asa ca am zis sa incerc.

Un manga facut dupa anime, deci din start nu suna foarte bine. E o serie scurta, doar 2 volume, foarte usor de citit, cu o poveste interesanta. Totusi, tocmai din cauza ca e atat de scurta, multe lucruri sunt facute prea brusc, se trece prea repede peste etape si peste gandurile personajelor, de aceea aici are un mare minus. Nu exista substanta personajelor, ele nu sunt prea bine conturate, se observa diferenta clara intre cei 4 protagonisti, dar nu este foarte dezbatuta. Nu am inteles de ce au grabit-o asa, puteau sa scoata 3 volume in loc de 2 si ar fi rezolvat mare parte din aceasta problema.

M-a deranjat putin si stilul in care au fost desenate personajele, Kiba si Toboe aratand a fete. Am inteles ca personajele s-au dorit a fi total diferite atat psihic, cat si fizic, dar cred ca ii puteau face mai..baieti. Iar Hige seamana foarte mult cu Edward din Cowboy Bebop.

Din pacate nu am urmarit si anime-ul, unde toate plangerile mele cica ar fi rezolvate, fiind 26 de episoade, iar fiecare background story este detaliat si personajele mai bine definite. Probabil o sa ma uit intr-o zi.
Dar pentru cine nu a vazut anime-ul si are chef de o manga scurta cu o poveste frumoasa, cu o grafica nu geniala, dar destul de buna, recomand sa o citeasca.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)