Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vot - luna noiembrie

#1
Ma indoiesc ca s-ar mai inscrie careva, so...


Votarea nu se va mai vota prin note ci prin puncte de la 1 la 5. Specifiicând bineînţeles de ce aţi dat acel punct:
Anatomie buna +1p.
Culori potrivite +1p.
sau
Anatomie proasta 0.
Culori nepotrivite 0.
E doar un exemplu.
Daca nu va place nimic scrieti ce si cum dar punctati cu 0 sau nu punctati. De specificat faptul ca punctati cu un singur punct fiecare lucru, adica nu vreau sa vad:
Anatomie buna +2p.

Repet, sa nu scrieti asa. 21

Puteti vota pana pe 4 decembrie.
_________


1. Maria♥
http://maria-degeratu.deviantart.com/art...-270011814

2. Dark Blue
http://img847.imageshack.us/img847/1423/15777098.jpg

3. Amaranth.
http://i41.tinypic.com/2yycy7b.jpg


Succes si spor la vot.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#2
Vad ca nu va omorati nici cu voturile ._________."
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#3
Hai ca votez eu21.
Lucrarea 1
Idee interesanta +1
Anatomia nu foarte buna 0
Idee cu panglica pe post de coada +1
Modul in care i-ai facut hainele +1
Umbrele 0
Modul in care i-ai desenat fata +1
Total: 4 puncte

Coatele imi par prea ascutite, in partea de sus a desenului pare inalta, dar picioarele sunt mici si cu degete abia observabile. Daca ai lucrat numai in creion ai fi putut face cateva umbre pe ici pe colo, dadeau un plus de expresivitate desenului. Pe langa asta, aripile(sunt aripi, nu-i asa?) sunt putin cam jos. Si cred ca ar trebui sa fie ridicate, avand in vedere parul care pare batut de vant. Poate ai mai fi putut adauga ceva pe fundal, dar trecem peste.
Despre umbre

Lucrarea 2
Rochia e realizata foarte frumos + 1
Capul e prea mic in comparatie cu corpul 0
Aripile sunt colorate intr-un mod interesant +1
Ideea cu iarba care creste pe unde calca tipa +1
Nu ai desenat "magia" destul de expresiv 0
Total: 3 puncte

Imi place ca te-ai straduit sa faci umbrele si sa dai culoare desenului. Daca tot l-ai colorat, cred ca puteai folosi ceva mai viu, cum ar fi o rochie galbena/albastra si "magia" sa fie ceva mai intens colorata, sa iasa in evidenta. Ideea e frumoasa, chiar daca nu e foarte originala. Imi place si felul in care i-ai facut parul, dar am observat ca ai incercat un mod mai realist, asa ca te sfatuiesc sa nu mai cuplezi suvitele(da senzatia ca te uiti la un personaj anime). Mi-au atras atentia degetele, in numar de 4 si nu prea frumos desenate(unul din ele e indoit invers ._.)

Lucrarea 3
Ai folosit culori frumoase +1
Anatomia nu e prea buna 0
Aripile au un model inedit + 1
Nu prea inteleg ce cauta fluturii acolo, dar dau o atmosfera draguta desenului +1
Nu ai fond/ umbre 0
Total: 3 puncte

Zana din acest desen nu are degete(bine, are doua prelungiri ascutite ale mainii,dar care nu aduc cu degetele). E facuta in stil anime(partial). Rochia e draguta, dar colanti/strampii/ce poarta ea acolo sunt colorati urat. Cred ca ar fi trebuit sa adaugi un efect de lumina globului aceluia, apoi sa adaugi niste umbre care sa se potriveasca luminii. Fluturii nu sunt desenati foarte bine, in schimb sunt colorati frumos si dau un farmec special lucrarii. Dar e un lucru care nu prea ma multumeste. Nu se respecta tema. Traducerea mot-a-mot a temei este "Coada de zana", care in prima lucrare apare ca o panglica si in a doua ca iarba aceea/ coada rochiei, dar aici... nimic o.o


Sincer, avand in vedere tema, ma asteptam sa vad si vreo manga pe aici, dar fiecare are viziunea lui si se pare ca zanele sunt la putere.

In concluzie, votul meu merge la prima lucrare.


[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#4
Pai hai ca votez si eu
Deci :

Desenul 1:
Anatomia bunicica +1p
Ideea in sine draguta +1p
Panglica aia pusa ca sa respecti tema +1p
Culori 0p [sincer cred ca ar fi aratat mai interesant in culoare sau macar sa te straduiesti mai mult cu umbrele]
Total 4p

Deci imi place cum ai vrut tu sa abordezi tema asta si panglica pusa pe post de coada asa cum spune si Miss M. Adica ideea e originala comparativ cu o coada propriu-zisa. Imi place cum e desenata zana aceea, dar repet puteai sa folosesti mai multe umbre ca sa sugerezi mai bine ideea de volum si de lumina si umbra. Oricum per-total desenul e bun, dar nu perfect, de asta ti-am dat 4 puncte din 5

Desenul 2:
Anatomia buna : +1p
Culori : +1p
Umbre : +1p
Ideea : +1p
Pentru felul in care i-ai facut aripile si parul +1p
Total 5p

Deci poate ca nu o sa ma intelegeti de ce acestui desen i-am dat punctaj mai mare decat primului. Referindu-te strict la talent da, primul desen poate ca e mai bun, dar dupa parerea mea acesta e facut cu mai mult interes plus ca exprima mai mult ideea asta cu zana si magia...cu aripile verzi, iarba din spate si chestiile astea
Imi mai place la acest desen ca respecta cat de cat proportiile corpului si ca a folosit si culori si umbre. Si de asemenea mai imi place si felul in care i-a facut parul.

Desenul 3:

Anatomia 0p
Culori dragute si vesele +1p
Ideea cu sfera aia de energie e draguta +1p
Felul in care ai desenat fluturii +1p
Total 3p

Sincer la acest desen nu inteleg ce ai vrut defapt sa faci la fata [face]
Ai floarea aia acolo care ma cam incurca
Anatomia e cam 0. Adica chiar nu ai prea tinut cont de asta in dsenul tau si pentru mine asta e important
Si ma deranjaza chestiile alea de pe aripi. Dupa parerea mea nu isi au rostul
Ai folosit culori ceea ce imi place si au si oarecare legatura intre ele. Asta e un + pt mine :thumbup:

Cam atat... nu va suparati pe mine daca am fost rea, dar asta e parerea mea. Desenu 2 mi s-a parut cel mai bun pt ca dupa parerea mea exprima cel mai bine si expresiv ideea cu zana si magia.

Ja ne :bye:
I just entered this brand new world
And I'm so open hearted
I know, I've got a long way to go
But I'm just getting started!
[Imagine: 394937777_454837.gif?4]

#5
Hai ca mai aveti pana maine inclusiv perioada de votare. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#6
Fara alte introduceri, voi incepe votarea:

Desenul 1:
- Anatomia este excelenta. De ce? Pentru ca ai respectat proportiile perfect si este si frumos conturata. Ai cateva greseli la picioare, dar sunt minore. Deci pentru anatomie ai un punct de la mine: 1p.
- Grafica umbrelor este slabuta, Trebuia sa accentuezi mai tare umbrele alea pentru a-i oferi realism. Oricum, nu este foarte rea, dar din pacate nu m-a convins : 0p.
- Ideea este minunata. Nu stiu, are ceva al ei...Pozitia si formele ofera o finete aparte si face desenul foarte placut la vedere. Clar: 1p.
- Originalitate: Nu sunt multe de comentat aici, dar este evidenta originalitatea desenului : 1p.
- Panglica aia are un rol foarte important in tema si confera si eleganta: 1p.
TOTAL: 4p.
Cam atat am avut de comentat la desenul 1. Ideea este foarte buna si originala si mi-a placut foarte mult. Bravo!

Desenul2:
-Anatomie proasta. Gatul este prea gros, iar capul este foarte mic in comparatie cu corpul care este foarte solid. Deci, nu ai respectat deloc proportiile. La cat de mare este spatele, ceafa nu are deloc, decat daca nu i-a crescut cocoasa si nu se vede din cauza pozitiei mainii stangi, dar toti stim ca nu-i asa. Din nefericire: 0p.
-Umbrele: Perfect! Deci rochia este minunata. Are un contrast foarte bine pus in evidenta si ai respectat si succesiunea umbrelor (daca ai inteles la ce m-am referit). Pentru asta ai un punct de la mine: 1p.
- Ideea este foarte frumoasa: Faptul ca ai avut grija ca tema sa fie respectata intr-un mod foarte frumos iti aduce inca un punct de la mine: 1p.
- Culorile: Hmm, ai inceput bine la umbre, dar ai terminat-o prost la culorile " magiei ". Parca nu exprima licarirea aia de viata a magiei, trebuiau mai accentuate: 0p.
- Parul si fizionomia: Sunt foarte frumoase, iar parul este foarte bine creionat. Ai respectat si forma si pozitia pe care o are de la vant: 1p.
TOTAL: 3p.

Desenul3:
- Anatomie: Este " comsi-comsa " Nu pot spune foarte multe despre ea deoarece nu-mi dau seama: 0p.
- Umbre: Lipsa. Chiar daca e in culoare trebuie sa fie nelipsite. Ai incercat tu ceva pe acolo, dar nu m-a impresionat: 0p.
- Culoare: Frumos... Culorile sunt bine accentuate, desi mai trebuiau niste umbre pe ´ici pe ´colo: 1
- Idee: Deci tu ai respectat pana la ultimul detaliu " magia " lucrarii. Imi place ideea cu globul si originalitatea lucrarii! Deci ai inca: 1p.
- Aripile: Am punctat aripile separat pentru ca mi-au placut foarte mult. Sunt foarte reusite, zici ca-s din sticla. Au o tenta mai rebela. Mda, zanitza rebela! 21
TOTAL: 3p.
Felicitari pentru desene si multa bafta!




#7
Cred ca pot inchide topic-ul. ^ ^


Maria♥ - 12p.

Dark Blue - 11p.

Amaranth. - 9p.

Castigatoarea de luna aceasta este Maria♥. Felicitari tuturor!

Maria, astept un PM cu tema pt. a putea deschide topicul concursului din luna decembrie. ^ ^
[Imagine: 9qh35v.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  DOTM - Noiembrie + Decembrie Ang. 2 3.132 13-11-2012, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Jackass6
  Concurs - luna noiembrie Mimisor 16 8.103 25-11-2011, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Stormrage
  Vot - luna noiembrie Mimisor 10 5.821 06-12-2010, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Mimisor
  Concurs - luna noiembrie Mimisor 10 6.871 14-11-2010, 11:35 PM
Ultimul răspuns: Mimisor


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)