Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Visual novel

#1
Un visual novel este o combinaţie între un roman şi un joc pe computer. Ele sunt nişte jocuri cu o anumită poveste, iar jucătorul este personajul principal în aceea poveste. Uneori poţi alege ce doreşti să faci şi povestea continuă să evolueze în funcţie de alegerile tale.
Sper că aţi înţeles ceva din ce am zis, dacă nu vă rog căutaţi pe wikipedia sau alt site, iar dacă am făcut greşit topicul îmi cer mii de scuze.

Acum aş vrea să ştiu dacă cineva pe forum a jucat vreun joc din acesta şi care?
Eu una am jucat destul de multe, cele care mi-au atras atenţia sunt:
X-note, Always remember me, Kansei & jisei, Flyable heart, RE: Alistair++ ÅŸi (P)lanets!

#2
Pai eu am jucat Starry Sky, dar nu intelegeam nimic din joc fiind totul in japoneza. Poate daca era in engleza imi placea mult mai mult. Eu doar dadeam CLICK, CLICK si priveam.
Nu inteleg un lucru. De ce majoritatea jucatoriilor prefera sa nu ii se vada ochii fetei? [personajului principal] Eu una sunt de parere ca este mai realistic si mai simpatic cu ochii vizibili.^^

#3
Sincer, am jucat doar Re: Alistair++ ( la recomandarea unei prietene bune ), și ca să–i răspund lui Sign of Hell, ei bine ochii fetei ( ai personajului principal ) sunt acoperiți, probabil, din două motive; în primul rând pentru a păstra atenția jucătorului asupra pretendenților înfățișați, și nu pe așa–zisa "tu".
În al doilea rând, producătorii jocului au ales să deseneze personajul astfel încât fetelor care o întrupează să le vină mai ușor să se vizualizeze pe ele însele în centrul acțiunii. Un fel de obscurizare dacă vrei, cum se întâmplă în cazul fic–urilor unde nu se menționează culoarea ochilor, ci doar [e/c], spre exemplu.


Dacă știți mai multe jocuri de genul ăsta în engleză ( online sau de download–at, ) vă rog să–mi recomandați câteva.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

#4
Deocamdata am jucat Wanko to Kurasou (cam pervers cred pentru majoritatea oamenilor xD) si acum m-am apucat de Da Capo.
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#5
Eu joc Katawa Shoujo pe moment si sincer am asa o tentatie sa sar peste 90% din dialog. Nu ca ma deranjeaza ca e mult dialog...doar calitatea sa e atat de slaba incat imi vine sa-mi dau palme adesea. Fara sa vreau sa jignesc pe nimeni...e cu doar putin mai bun decat ce vad in general pe la fan ficuri.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#6
Umm...Eu pana acum m-am jucat X- Note, dar pe timp de zi, ca mi-era frica noaptea 24 Am terminat destul de repede, baietii erau draguti... Sfarsitul m-a dezamagit, a durat mult pana l-am terminat si nu l-am mai reluat. E pe undeva, pierdut prin folderele laptopului.
RE: Alistair++ Uite ceva scurt şi amuzant. E chiar interesant, are o poveste draguta. Am ghicit de-a doua oara, dar am jucat sa fiu cu toti baietii 24 Nu stiu, intr-o ora, cam asa, termini.
Şi (P)planets... Asta mi-a placut mult. A durat mult, am stat toata duminica, cu cateva pauze. Dar a fost amuzant si foooarte dragut. Baietii sunt iar superbi, ai de unde alege. Personal l-am ales pe Kai *sper ca nu gresesc numele*, roscatul. A avut si o poveste smechera. Pe asta o sa-l reiau posibil cand merg la tara si nu am ce face.
In rest, m.am pacalit cu niste visual novels in care nu am libera alegere, practic click-uiesc pana ma doare mana si citesc si citesc... Mdeah.
She's wiskey in a teacup.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)