Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vise revelatoare

#1
1) Il intrebam pe Dumnezeu, stand tolanit in pat si gandindu-ma la cat de pacatos sunt, de ce nu ma pot pocai? Adica vointa am, chiar imi doresc asta, dar de putut nu pot. Stiu ca TREBUIE sa ma pocaiesc si sa o iau iar pe calea cea dreapta, dar pur si simplu nu pot.

------------------------------------------------------------------------

Am visat in noaptea aceia o femeie calarind un dragon ce urma sa atace satul in care locuiam si sa distruga tot. Si singura scapare era sa urcam in munte si sa ii cerem ajutor lui Iisus.
Si cand am ajuns si eu acolo, erau niste acte si unii oameni se uitau si plecau mai departe, altii nici macar nu urcasera muntele ci ramasera sceptici in sat crezand ca pot negocia cu vrajitoarea, iar putini luau o stampila si stampilau fiecare document in parte.

M-am uitat si eu pe documente. Zicea ca asta e pocainta mea si erau niste reguli pe fiecare pergament cu care trebuia sa fiu de acord (din voia lui Dumnezeu). Si am luat stampila si am stampilat, dar stampila de pe foaie se evapora. Am stampilat dinnou. Si iar s-a evaporat. Si am intrebat: "De ce? De ce nu pot sa semnez?". Iisus a venit din ceruri langa mine si mi-a zis: Pentru ca incerci doar cu mintea. Dar Eu vreau sa vi la mine si cu inima ta.


Si apoi am stampilat si m-am sculat. Si am realizat ca nu ma pot pocai pentru ca nu vreau sa ma pocaiesc din inima, ci doar cu mintea (caci e logic, ca sa scap de Iad).



2) Ma framantam gandindu-ma la faptul ca nu e asa greu sa il urmezi pe Dumnezeu dupa ce te pocaiesti si la un moment dat devine placut si foarte frumos. Dar cand sar oamneii cu gura pe tine, nu mai poti sa rezisti si te departezi de Dumnezeu. Si nu intelegeam cum sa ramai cu Dumnezeu cand insasi apropiatii te cicale 24/24 7/7 ?

------------------------------------------------------------------------

Si in acea noapte am visat ca eram pe un munte si era un hau mare intre mine si alt pisc. Si am sarit si m-am prins de doua bare ale unui scari ce urcau spre pisc, din hau. Si am inceput sa alunec ca nu ma puteam tine de ele. Si un om mi-a intins mana,zicand: "Ia-ma de mana!". Si, mi-am desprins o mana de bara si l-am prins de mana. Si apoi mi-a zis: "Da-mi si cealalta mana! Desprinde-te!". Si ma tineam bine de bara, dar mainile imi obosisera si stiam ca nu mai pot sta mult, dar ma simteam mai in siguranta asa si imi era tare teama ca daca ma desprind sa nu cumva sa cad in hau. Si nu desprindeam mana ca sa ma prinda si de cealalata mana. Si apoi m-am trezit. Si am realizat ca lui Dumnezeu trebuie sa ii urmezi total, increzandu-te total in El. Si sa ai incredere mare in El, incredintandu-i Lui totul.


3)Stateam tolanit in pat si il intrebam sincer pe Dumnezeu: "Doamne, de ce am eu probleme cu fetele? De ce le refuz pe toate si nu pot sa am si eu o prietena?"

------------------------------------------------------------------------

In acea noapte am visat ca eram in tramvai si era o fata langa mine care ma placea. Si tot insista din priviri sa comunice cu mine. Dar eu eram nepasator sperand ca asa ma va lasa in pace. Apoi vazand ea ca eu nu o sa imi deschid gura, a inceput ea discutia: "Buna".
M-am uitat la ea, si ma speriasem si agitasem un pic. Si i-am raspuns si eu cu "Buna".
Ea mi-a zis direct: "Te plac. Vrei sa fi cu mine?"

Si in acel moment am simtit o mare frica in mine, si i-am zis raspicat: Nu!
Iar in secunda urmatoare o vedeam ca pe un inamic, imi sareau in ochi toate defectele ei.

Ea era sincere, pura si frumoasa, dar eu prea temator. Ea s-a urcat pe bara de care ma tineam cu mana, precum un copil si a insistat: "Eu chiar te plac. Te rog, mai gandeste-te" (sau ceva de genu).

Iar eu i-am zis raspicat: "Nu, nu si nu!". Eram ca un animal incoltit.
Ea mi-a zis atunci, nefericita, dar sincera: "Esti un las, un fricos si nu ai incredere in dragostea ce ti-o port!"

M-am trezit atunci si m-am gandit la vorbele fetei si asa era!
Sunt un las pentru ca nu am curajul sa abordez o fata pe care o plac.
Sunt un fricos pentru ca imi este frica sa fiu abordat.
Nu am incredere in dragostea ce mi-o poarta pentru ca nu am incredere ca dragostea ei e suficienta pentru a trece cu vederea, sau macar tolera defectele mele. Cred ca in secunda in care o fata mi-ar vedea defectele, m-ar parasi scarbita.


4) Traiam in pacat si eram scarbit de mine insumi. Aveam impresia ca daca ii urmezi lui Dumnezeu, face El toata treaba in locul tau si cand tentatia vine, El o sa o alunge imediat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Si in acea noapte am visat ca eram intr-o lupta impotriva a mai multi draci. Si constientizand ca sunt pacatos, am realizat ca Dumnezeu s-ar putea sa nu intervina ca sa ma ajute. Dar totusi, am inceput sa ma rog lui si ce i-am cerut m-a surprins chiar si pe mine: Doamne Dumnezeu, te rog, da-mi putere sa lupt!

Si apoi am luptat si m-am trezit. Am realizat atunci ce inseamna sa iti porti crucea si cum, ca crestin, important e sa ii ceri putere lui Dumnezeu ca tu insuti sa lupti. Nu Dumnezeu sa iti poarte bataliile.


5) Vorbeam cu sora mea si a inceput sa vorbeasca un baiat de rau. Nu era brafa ci critica. Il critica, in speta comportamentul lui ciudat. Si eu, crestin fiind, am fost de acord cu ea, gandind ca critica nu e pacat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In acea noapte, am visat ca eram intr-un metro tare ingust si vai ce inghesuiti erau oamenii. Si am inceput sa critic pe cei ce au facut metroul si pe metro in sine. Atunci um om a inceput sa ma certe. Mi-a zis ca nu e bine ce fac, ci e foarte urat. Si m-a certat continuu pana ca m-am trezit din vis. Am realizat ca Dumnezeu mi-a spus prin asta ca e tare urat sa critici pe om.


6) Intr-o zi eram tare trist ca nu aveam prietena. Si chiar imi doream sa petrec timpul cu cineva si sa ma bucur de ea si ea de mine.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am visat ca cunosteam o fata si ca ii placea sa mearga pe bicicleta. Si ma placea si o placeam si ne plimbam impreuna si cutreieram orasul. Si a fost tare frumos pana ce m-am trezit.


7) Citisem dintr-o carte ca Ingerul pazitor sta langa om cand ii urmeaza lui Dumnezeu, dar cand omul cade in pacat, ingerul se intristeaza si pleaca in Rai. Si asta ma scarbit si inversunat impotriva ingerului pazitor de il criticam in inima mea. Lui Dumnezeu ii s-a facut mila de mine si mi-a dat un vis:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Se facea ca eram in casa in care locuiam si mama mi-a zis ca avem un oaspete. M-am dus sa vad cine e si era un tip foarte musculos, mai musculos decat halterofilii si foarte inalt. Era bine facut, si era foarte alb ca culoare. M-am uitat la muschii lui si avand prejudecati m-am scarbit de el, zicand ca de asemenea prieten eu nu am nevoie. Si cand am zis asta, oaspetele a auzit si s-a intristat ca un copil. Apoi, s-a ridicat si am vazut ca e inalt pana la tavan. Avea langa el o axa (topor cu doua taisuri) bine facuta. A luat-o si a venit cu mine. Am urcat scarile impreuna si au aparut niste serpi ce voiau sa imi faca rau. Atunci el a sarit asupra lor si cu cateva lovituri i-a invins si alungat. Atunci m-am uitat altfel la el. Avea o inima mare, de copil si era tare pur in ciuda aspectului sau fizic. Si i-am intins mana void sa fim prieteni, dar el si-a intors capul, refuzand. Si atunci am realizat ca nu pot sa ma imprietenesc cu ingerul pentru ca pentru inger, prietenia nu e ca la oameni, ci e o prieteni intru Hristos. Intru servirea, si iubirea de Dumnezeu. Cum de altfel este si taina casatoriei la crestini. Apoi m-am sculat, lamurit fiind. Si o zi mai tarziu am citit din alta carte ce se intampla sa fie prin apropiere ca ingerul sta langa om si cand acesta (omul) pacatuieste, si tare mai sufera ingerul cand vede pe om decazut.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#2
[Imagine: BjbURFtCIAEHINe.png]

Not me! House!

I only would say u have u have too much imagination...Crazy-monkey-emoticon-136
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)