Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vindictus

#1
[Imagine: vindictus-4.jpg]
Vindictus a fost otrava mea in ultimul an or so, in mare parte datorita faptului ca are un plot destul de interesant(ptr un mmo) si al gameplay-ului.

Creat de Devcat si publicat de Nexon, Vindictus este un action mmo si reprezinta un soi de kinda prequel al mmo-ului Mabinogi, in care eroii cu care joci(primii, as in Evie, Fiona, Lann) sunt eroi legendari ai universului Mabinogi(de unde si numele corean al jocului, Mabinogi Heroes). Din pacate, exista servere(si versiuni) diferite ptr Europa si America, asadar, daca ai chef sa joci cu prietenii de peste mari si tari, proxi is the only way. GL with the lag, btw.

Poti alege sa joci cu unul din 5 eroi atm, care sunt gender locked, dar destul de customizabili, mai ales daca esti dispus sa investesti si ceva rl cash. Evie este mage-ul jocului(and easiest char to play w/), si poate adopta fie un stil de lupta mid-range, folosind staff-ul, fie poate opta pentru close-combat cu scythe-ul. Lann este luptatorul melee, care folosindu-se fie de dual swords, fie de spears, ataca prin combo-uri rapide( spin2win ftw). Este destul de greu de jucat, de unde si numarul mare de memeuri, inside jokes si no Lann parties. Fiona foloseste scuturi atat mari, cat si mici alaturi de fie long sword, fie hammer. A fost multa vreme principalul 'tank' al jocului si este un personaj destul de echilibrat. Karok este celalalt 'tank' al jocului, si se poate folosi de pillar sau cestus pentru a face dps, putand de asemenea sa tina bossii pe loc, timp in care membrii party-ului pot ataca nestingheriti. A good clash can save lives *nod nod*. Kai este arcasul, and nuff said. In Coreea si NA a aparut si Vella, un soi de versiune feminina de slutty Lann, care foloseste dual swords, dar care este capabila si de contra-atac.

Ca tot vorbeam de poveste, in Vindi se invarte in jurul unei profetii conform careia, cand toti Fomorii(monstrii acestui joc) vor fi ucisi de catre oameni, acestora din urma le va fi permis accesul in Paradis(care poarta numele de Erinn in joc). Incepi jocul in postura de rookie mercenary, dupa ce salvezi oracolul, Tieve, de atacatorii fomori in timpul unui asediu asupra orasului Colhen. De aici, incepe ascensiunea personajului atat in randurile mercenarilor si mai apoi, a soldatilor, cat si in cadrul povestii, care este destul de complexa, cu tot felul de conspiratii si plot twists and NPC deaths. Momentan, in EU, primul sezon s-a terminat, iar cel de-al doilea sezon e pe vine.

Din pacate, jocul este repetitiv. Foarte repetitiv, pana atingi lvl 60 si ai acces la raidurile din Rocheste. Este un dungeon runner, asa ca mare lucru in afara de 2 orase, o campie si cateva modele de dungeonuri nu ai ce vedea. Partea buna, insa, este game play-ul care aduce mult a fps, insa din 3rd person view. Kinda. Nu exista quick slots deat ptr potiuni n co, iar atacurile constau in alternatii de right/left clicks, cu cate un E, Z sau X pe acolo. Also, you can(a se citi must) dodge attacks, putandu-te folosi de environment pentru a cauza damage. De exemplu, poti lua o matura ca sa palesti un Kobold, poti taia poduri pentru a scapa de mobii de pe ele and so forth, iar inamicii sunt capabili sa se raneasca intre ei, asa ca a face slalom printre mobi pentru a-l face pe boss sa mai curete din ei este o tactica perfect viabila.

Dungeonurile sunt, for the most part, hostate de useri, asa ca in caz de net prost, cel mai bine e sa intri in party-urile hostate de altii. Eu, de exemplu, nu pot hosta raiduri mai mari de 6 persoane. Daca incerc sa hostez unul de 8, am un lag infernal >.> Raidurile de 24 de persoane sunt hostate pe serverul Vindi, insa adeseori sufera de un lag infect de iti vine sa le bagi serverul pe gat.

Grafica e eye candy, si jocul are nevoie de un comp destul de bine pus la punct pentru a rula, chiar si la setari minime.

Comunitatea poate fi impartita in doua mari categorii, gogogogogo nubs si elita, si o patura mai mica de casual players, care in general sunt ft ok. Romanii sunt prezenti in numar marisor in joc, insa cele doua ghilde din care am facut parte au fost destul de meh din toate punctele de vedere. Cat despre forumul EU, there's lotsa drama llamas out there, so beware.

Marea problema a acestui joc este ca, dupa episodul 9.5 a ajuns o necesitate investirea exagerata de rl cash sau grindul la greu dupa scrolluri, in contextul in care norocul joaca un rol foarte mare in obtinerea lor. Am farmat zile in sir dupa un scroll destul de scump, care nu mi-a picat, ended up buying it and failed the enchant. De asemenea, a ajuns un must sa ai arma de +12~+15, in contextul in care dupa +10 nu-ti mai protejeaza nimic arma de distrugere in caz de un enhancement ratat. Iar S2 anunta partyuri cu ATT requirements de 16k +, pe care numai armura de +10 si armele de +14~+15 foarte greu craftabile( din cauza materialelor uber rare) le pot indeplini. Sau ma rog, asta e situatia in Coreea.

Anyway here's a taste of how a raid works




Well, daca v-am trezit curiozitatea si cheful de a-l incerca, jocul poate fi descarcat moca de aici , so have fun^^.

#2
Initial m'a captat si pe mine la inceput dar cand am vazut ca "jocul este repetitiv" am mai jucat doar cat ajungeam la lvl 20 la fiecare character ca sa'mi bag o idee asupra lor.Singura chestia care ii lipseste jocului e free roamingu'.Dacu mai sunt oameni care joaca sunt dispus sa ma reapuc =]
[Imagine: 3a8TAAJ.gif?1]

#3
Uau cat mi-a placut jocul asta dar cu sezonul 2, what the hell(p)? Msuspicious m-am dus cu niste oameni toti 60-70 am umilit tot, pana la boss. care ne-a distrus masiv Mfuuu eu singurul scale care il vad la bossi de la sezonul 2 e ca au ridicol de mult HP si se misca ridicol de repede. Partea aiurea a experientei e ca poti ajunge la un stop in joc in care nimeni nu are nevoie de oath-ul de care ai tu nevoie, mai mult la sezonul 2 nu o sa isi consume nimeni fatigue pentru prostiile tale dar lumea o sa trebuiasca sa faca party pentru ca altfel nu vad cum ai putea. Deeeeeeeeeci daca n-ai niste prieteni dispusi sa iti dedice timpul in joc numai pentru a te ajuta pe tine, cam greu
In rest jocul e uau
Raspunsurile sunt usor de gasit.
Trebuie doar sa pui intrebarea potrivita.
[Imagine: Paroh_Phantasy_by_motionwind.png]
Fetele vor converatie placuta. Baietii vor *ahem**cough**cough*
Ne mai miram ca nu ne intelegem unii pe altii?

#4
La inceput m-a surprins , sa recunoastem combatul este foarte bun in joc pentru un MMO , insa dezamagirea mea este ca devine repetitiv si te plictisesti. Merita incercat , mai ales daca te hotarasti sa joci impreuna cu prietenii , eu am ajuns doar pana la lv 28 !



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vindictus Weiss 0 2.080 16-10-2011, 09:15 PM
Ultimul răspuns: Weiss


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)