Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce vei face ?
Spune bye bye la hobby-ul tau . ( Sand End )
0%
0 0%
Neglijezi partenerul tau , familia , locul de munca etc ( Dead End )
22.22%
2 22.22%
77.78%
7 77.78%
Total 9 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Viitorul unui fan anime ?

#1
Sant fan anime/manga de peste 20 ani. Am inceput cand aveam 6 ani si in curand toti dintre noi vor ajunge in stadiul varstei de 25. La inceput fiecare dintre noi ne uitam ca niste nebuni , inghitind anime dupa anime.
Liceul ofera si el o multime de timp liber, dar atunci cand timpul studiilor universitare sosesc, ne schimbam drastic. Nu mai vorbesc de cei care ajung repedete la maturitate .

Cand santem aproape de a fi un absolvent de universitate, trebuie sa ne pregatim pentru o realitate dura - o slujba full time. Desigur, va exista un aspect brusc sotie / sot si dupa o actiune hentai cu iubita / iubitul, va aparea un copil care va fi si el pe drumul lui pe viitor.

Deci, ce se va alege de hobbiurile noastre, vom mai avea timp sa ne intalnim aici ? Vom avea timp sa mai conversan, sa ne tinem minte ? V-ati gandit vreodata la viitorul vostru ? Ce veti face ?


?tiu ca e mai usor de zis decat de facut, dar vom merge spre sfarsitul adevarului. ?i aici e intrebarea mea pentru voi.

Ce final vei alege ?

#2
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#3
Eu unul sunt destul de cinic si realist pe chestiunea aceasta, chiar daca unii prefera sa viseze si sa creada in povesti de adormit copiii cum ca nimic nu se va schimba pentru ei dupa o anumita varsta si ca vor citi un volum de manga si termina o serie anime de 13 episoade in fiecare zi ca pana acum. In mare parte cei care spun asta sunt exact cei care au inca foarte mult timp liber la indemana (elevi de gimnaziu, liceu, chiar si facultate, daca esti la vreun Spiru Haret sau Dimitrie Cantemir sau te doare in basca de facultate si te multumeste sa treci cu 5 la toate materiile), care inca nu s-au intalnit cu responsabilitatile vietii, deoarece parintii se ocupa inca de tot ce inseamna raspundere sociala (taxe, cumparaturi, facut mancare), chestiuni care la prima vedere par neinsemnate si banale, dar puse laolalta iti ia destul din timpul liber.

De asemenea, mai este si situatia alegerii situatiei mai mult sau mai putin voluntare de a fi un rebut social si a refuza sa iti intemeiezi o familie, circumstanta in care probabil ai putea reusi sa iti duci viata ca la 15 ani, insa nu stiu acum cat de dezirabil ar fi acest lucru pentru fiecare dintre noi.....singuratatea e prezentata foarte misto in anime-uri si filme incat ai crede ca este tot ce iti poti dori, dar din pacate sau fericire (depinde cum privesti) natura umana si ADN-ul nostru este facut in asa fel incat sa ne forteze sa cautam companie umana intr-un mod sau altul.

@Geesushi are dreptate, daca parintii nostri inca mai isi fac timp sa se uite la filme, noi de ce sa nu am reusi sa mai ne uitam la anime-uri? Dar acest lucru depinde si de prioritatile noastre, intre a fi altruist si de exemplu a alege sa iesi la o piesa de teatru cu partenerul caruia nu ii place animeul sau a decide sa stai in fata PC-ului dupa serivici uitandu-te la cine stie ce ecchi in timp ce parternerul sta singur in alta camera facand cine stie ce (un tablou trist din punctul meu de vedere, dar fiecare isi face viata cum doreste)

Eu momentan inca sunt intr-o perioada de tranzitie si inca mai imi permit sa mai vizionez din cand in cand un anime, sa citesc un manga sau sa mai activez pe acest forum, dar sunt constient ca timpul meu dedicat acestor activitati va fi din ce in ce mai limitat nu neaparat datorita varstei, ci mai degraba a noilor elemente care isi vor face loc in viata mea incetul cu incetul si care vor cere din partea mea o prioritate mai ridicata decat anime-urile.....pana la urma cam la asta se rezuma intreaga problema in legatura cu acest subiect.

P.S. @DreamsKeeper, postul acesta l-am compus special ca sa imi mai dai un minus la reputatie, deoarece stiu cat de mult imi adori opiniile 21
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#4
By all gods, cand citesc topicul asta, ma gandesc cum un anime a ajuns sa fie pentru mine ceva mai important decat iesirile cu prietenii. Dar in acelasi timp stiu ca pentru o perioada indelungata, am renuntat la anime, tocmai pentru scoala. Era perioada cu Bac-ul, apoi admiterea la facultate si primul semestru din primul an. Dar am avut intotdeauna in minte episoadele de Naruto care apar joia. Sau seriile pe care am vrut sa le urmaresc de cand lumea. Deci nu mi-a trecut prin gand niciodata ca va trebui sa renunt la manga/anime pentru a reusi sa invat sau sa imi gasesc o slujba mai tarziu. Bineinteles, acum inca avem mai mult timp la dispozitie si sunt sigura ca nu voi mai reusi sa vizionez o serie de 366 de episoade, cum e Bleach, in o saptamana. Dar iubesc aceasta arta de multi ani si nu voi renunta. Cat despre sot si copii, daca viitorul iubit se crede mai presus pentru ca nu vizioneaza anime sau ma priveste ca pe un copil, nu va ajunge sa imi fie sot. Si copiii, well, sper ca genetica sa isi faca treaba si sa gaseasca si ei alinare in cateva episoade.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#5
Si credeti ca la 30 de ani o sa mai fiti pe aici? Din punctul meu de vedere cred ca majoritatea deja parasesc acest forum. Si ca dovada au fost vechii useri, care spuneau acelasi lucru ca si voi. Si uite ca ei nu mai sant pe aici.

Oare din ce cauza ?

#6
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#7
Dragul meu Visum,eu cred ca sunt exemplul de necontestat pentru fan anime la orice varsta!! Eu la cei 31 de anisorii ai mei,n-as rata un anime in favoarea unui film sau mai rau,in favoarea unei emisiuni tv(puah!)! Chiar daca din cauza asta,am avut si am de suferit,pe plan social ma refer! Asa ca nu-ti fa grijii,oameni ca noi v-or fii mereu!! Trebuie doar sa-i gasim! Si sa-incercam sa-i pastram langa noi! Geesushi are dreptate,pasiunea noastra nu poate sa moara atat de usor,indiferent cate greutati avem de indurat! Pana la urma,pentru noi anime-urile reprezinta o bine meritata pauza de la uratenia lumii care ne-nconjoara!Sau asa cred eu,asta ca sa nu pun in carca cuiva parerea mea.Te pupic!
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#8
@yzyy cate animeuri a vazut? La cate conventii ai fost? Crezi ca acum iti mai arde de ele, nu ai timp nici sa pescuiesti. Observ asta la administratori, nu mai spun de vechii admini, care nu au mai dat pe aici de 7 ani.

@Geesushi degeaba intra pe forum se uita si pleaca. E ca si cum as intra pe un site cu masini ma uit 3 secunde si ies... asta nu inseamna ca sant fan auto. Iar forumul pt multi inseamna sectiunea ''game spam''

Noroc cu conventiilea astea, ca ne mai intalnim..


Poate se va face o sectiune pe forum "2old4anime"

#9
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#10
Visum,tu mereu privesti partea goala a paharului!Esti un pesimist cronic! Pentru tine conteaza mai mult cantitatea sau calitatea?? Da,e adevarat nu am experienta ta,nu am vazut atat de multe anime-uri ca tine,nu am avut niciodata ocazia sa citesc manga si nu activez pe foarte multe forumuri si da,e adevarat,nu am timp nici sa respir! Dar asta ma face sa nu mai fiu fan anime?? Crezi ca asta ma face sa nu apreciez o serie anime buna?? Pentru tine conteaza doar ce este foarte vizibil? Sunt foarte multe persoane,care se uita la asa ceva,dar nu simt nevoia sa socializeze sau sa comenteze! Daca esti atat de nemultumit de situatia forumului,de ce nu faci ceva? Implica-te,activeaza mai mult,vino cu idei noi,incearca sa faci mai multe.E mult mai usor sa arunci cu acuzatii,decat sa depui un anumit efort sa schimbi situatia!! Scuza-mi duritatea,dar poate aveai nevoie de ea!
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)