Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata reala vs e-life

#1
Prin e-life ma refer la o viata virtuala , o viata pe care o au cei care stau non-stop in fata monitorului sperand sa devina super-useri postand in prostie , sa ajunga admini/moderatori in timp record....care uita sa manace sau sa doarma din cauza ca au de citit emailluri si de vorbit cu o persoana cu nick calumea . Pe scurt , cei care sunt dependenti de internet si cand acesta are o cadere ,au si eu una ,dar nervoasa (aici exagerez un pic ... mai mult...)

Ce credeti despre stilul asta de viata? dar despre adeptii lui? si intrebare bonus : credeti ca sunteti mai activi in viata reala sau in viata virtuala de pe forumuri si chaturi?

#2
Well...uite o intrebare ce imi da de gandit.Majoritatea persoanelor pe care yo le cunosc...uita practic de viata lor de zi cu zi din cauza internetului,a chaturilor si a forumurilor.Personal mie mi se pare foarte deplasata ideea"postez mult,o sa devin mod sau admin".De exemplu ma inregistrez azi,pana diseara postez de imi vine rau..si gata sunt mod!Pentru mine,partea cu moderatu reprezinta o responsabilitate foarte mare(si ador ceea ce fac),dar nu sunt de acord cu ideea"Sunt mod sau admin..inseamna ca sunt mult mai importanta decat ceilalti useri".In nici un caz!Pentru mine,singura diferenta dintre un mod si un user este accea ca moderatoru are responsabilitatea de a supraveghea forumul(sau anumite sectiuni).
Acum sa raspund la intrebarea bonus:yo sunt la fel de activa atat in viata reala cat si in cea virtuala.Incerk sa imi impart timpu...sa nu devin o obsedata de internet...dar nici sa uit ca il am.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
Cel mai simplu mod de a deveni admin intr-o secunda, este sa iti creezi propriu forum. Nu sa postezi in prostie pe alte forumuri. Mai greu e cu reclama. Cine o fi lansat ideea sa nu se faca reclame pe alte forumuri? Acum nu numai asta da vad ca deja nu mi se permite aproape pe nicaieri sa imi fac reclama la revista. Cine e anti reclama la revista mea le urez sa aiba parte de toate ghinioanele din lume si sa se tina scai de ei.

Raspuns la intrebarea Bonus: Sunt mai activa in viata virtuala. Asta deoarece am o revista on-line. Apoi sunt mod pe 5 forumuri si admin pe forumul revistei mele.

#4
da, ce'i drept in ziua de azi e la moda sa ai un site anime, and stuff... dar eu sincer prefer sa fac parte dintr'o comunitate a unui site nu neaparat cu vechime, dar cu o comunitate mare, si primitoare.

astea fiind spuse... stick ontopic sau incep sa sterg posts 4

#5
Recunosc ca stau foarte mult timp in fata calculatorului >.< ... pe forum [sau chiar forumuri ] la fel , dar motivul pentru care stau mult in fata PC`ului este ca mai uit la animeuri [ca doar sunt obsedata de asa ceva -_-'' ] mai nou citesc manga XD ,ascult muzica etc,etc

Probabil ca sunt la fel de activa in viata reala la fel ca si in cea 'virtuala' sau poate chiar inclin spre cea virtuala pentru ca am un grup foarte restrans de prieteni si de obicei nu imi prea imi place sa ies din casa ... imi petrec si foarte mult timp de messenger spre exemplu [dar nu pentru a vorbi cu nu stiu cine ca e el admin pe un forum si poate ma face si pe mine mod ... >.>] ci nah pentru a vorbi cu prietenii sau de exemplu cu alte persoane desi chiar nu prea cred in prietenia asta 'virtuala' sunt unele persoane cu care am ajuns sa ma inteleg foarte bine .


#6
mdah... aici m-ai lovit la corason.. 39 .. e-life nu mi se pare un stil care ar putea acapara total pe cineva.. desi recunosc 9 prefer sa stau pe net decat sa ies la o plimbare(mai ales acu, pe frigu asta).. si in + sunt unele persoane cu care ma inteleg kiar ft bine...persoane cunoscute p net... deshi comunicarea face to face nu se compara 3 ... si rsp pt intrebarea bonus: CLAR .. mult mai activa in ... a... e-life 46 ...

#7
Si eu imi petrec destul timp in fata monitorului, dar asta nu inseamna ca sunt obsedat sau ca nu am prieteni (desi nu sunt plin). Decat sa ma duc prin vreun bar, adevarul care e, mai bine stau la pc linistit... beau ceva si aia a fost.

Cand ies din casa ies doar in interes de "serviciu" (afaceri...). Nu ies in fata blocului cum fac altii ca sa fac misto de lume 43.
In rest, ma comport in viata virtuala exact ca si in cea normala :49:.
[Imagine: 36343631.png]Ura e cea mai mare sursa de energie dintr-o fiinta omeneasca.[Imagine: 36343631.png]

#8
hmph.. sunt departe de a fii un "internet freak".

Sunt total de acord cu cicudaf, decat sa ma duc ca "baietii bazati" prin cluburi, sa sparg in mine sticle de whiskey (un alt act de snobism intolerabil si dezgustator, devenit chiar kitch) mai bine stau sa fac cv pe net.. macar aici gasesc ceva interesant de facut..

Chiar si asa nu trebuie sa uitam ca mai trebuie sa avem si relatii cu ceilalti semeni ai nostri face-2-face (mai alse k mai nou am vazut k e la moda sai spui unei fete k o iubesti prin mesenger, e mai simplu, sau altele de tipul... lame). Desi nu-s in masura sa vb ^_^ am un cerc restrans de prieteni cu aeleasi preferinte si destul de rasariti pot spune, si nu uit k nu traiesc in calculator 4

#9
Eu una imi impart timpul pentru amandoua. Desi stau si cate 12 ore pe zi in fata monitorului, nu ratez ocazia de a iesi la o plimbare. Problema e ca nu am cu cine si cand. In timpul vacantei, mai toti prietenii mei pleaca in strainatate (si eu n-am bani de asa ceva din pacate), iar in timpul scolii... deh, e scoala... n-am timp nici de mine atunci... Noroc de mama ca isi mai face timp pentru mine si ma mai scoate in oras la o plimbare prin parc (eu nu o vad pe mama ca o mama, ci ca o prietena si imi face placere sa vorbesc cu ea cat mai mult xD desi ea nu prea are timp...). In cazul in care n-am ce face si nu pot iesi nici la plimbare... nah, deschid PC-ul... Nu stau tot timpul pe forumuri... sunt destule forumuri pe care am fost pe locul intai la posturi, deci inaintea adminilor si mozilor, mi s-a propus sa devin mod sau admin si am refuzat pentru simplul motiv ca mi s-a parut o responsabilitate prea mare pentru mine (eu nu sunt facuta sa monitorizez o actiune, desi recunosc ca in timpul orelor, la lucrul in echipe stau bine ca lider deoarece sunt ordonata in idei si calma, dar organizarea si calmitatea nu ajuta intrutotul la astfel de functii). Cum am spus... nu imi petrec tot timpul pe forumuri... K, photshopul e deschis aproape tot timpul xD Dar ca sa compensez timpul in care nu am iesit afara, ma duc la televizor ca sa ma concentrez si incep sa sar coarda (astfel ca uit de oboseala si pot sari ore in sir, ultima oara am sarit 3 olre incontinuu). Si cititul este o alta activitate xD

Anyway, ceea ce am vrut sa arat este faptul ca viata mea nu e facuta numai din internet.

#10
Mai am si eu momentele mele in care nu prea socializez cu nimeni si prefer sa stau la Pc sa manac ceva, mai citesc unele chestii decat sa ies afara dar am astfel de toane din joi in paste. De obicei imi impart timpul stau cu familia, ma duc la scoala, ma distrez cu prietenii, si nu in ultimul rand mai pierd vremea si pe internet cateva ore. Deci nu sunt obsedata de internet si pot trai fara el luni intregi(am experimentat cel mai mult 4 luni). Si cat despre cei care stiu sa stea numai si numai pe internet bafta lor este posibil sa-si fi gasit un refugiu un loc in care sunt intelesi sau ceva de genu nu stiu intrebati pe cineva in cunostinta de cauza...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)