Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata e deosebita

#1
Buna
Sunt noua si am venit cu un fic pe aici. Sper sa comentati ... la inceput poate o sa doara criticile insa pe parcurs ma voi obisnui.Daca va fi ceva mai *senzual* voi pune semn cu +18 sau +16(depine)
Din cate stiu imi trebuie un disclaimer deci:
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul Naruto al caror posesor adevarat este defapt Kishimoto Masashi si nu fac profit de pe urma personajelor sau intamplarilor.
prima data am scris-o unde nu trebuie asa ca imi cer mii de scuze ca am gresit nu se va mai repeta(sper:D)
Deci sa incepem:

Capitolul I: Cine sunt eu....

Sakura : Buna, numele meu este Sakura Haruno. Hai sa ma laud si eu un pic ca.....of....ce sa-i faci? mi-au murit laudatarii....deci: sunt o fata cu inaltimea medie, am 18 ani, am parul pana la fund (scuze de expresie) de culoare roz, precum florile de cires, primavara, ochii de un verde la fel ca si cele mai frumoase smaralde. Am un corp de invidiat, si se explica am reusit sa am formele astea datorita multor cure de slabit si mult mers la sala.....obositor, dar...... merita. Eu practic si cateva sporturi cum ar fi: bascket, volei, handbal sunt si o foarte buna majoreta si dansez ca nimeni alta. Imi place sa combin dansul cu muzica. Am o personalitate diferita de ceilalti, acum 7 ani eram diferita, vorbeam cu toata lumea, aveam prieteni dar acum imi este frica sa-mi fac prieteni,daca ma vor trada? Poate va intrebati de ce asa nu? Pai vedeti voi aici in Londra am avut o prietena care s-a dovedit ca vroia doar sa se dea pe langa idolul ei *prea minunat*, asa credea ea ca poti sa devi o vedeta, dar nu numai asta vroia sa devina si actrita, tot pe spatele meu si de atunci nu mai vreau sa aud de prieteni noi. Eu am cativa prieteni in Tokio mai exact in Konoha. Asta e intrebarea pe care o am cand ma gandesc sa-mi fac prieteni, deci sunt o fire putin mai inchisa. Am o reputatie foarte buna in ceea ce priveste scoala,publicul si sa va spun si de ce, sunt ce mai in voga cantareata din Londra.Este minunat sa vezi miile de fani cum abia asteapta sa canti, este un sentiment pe care nu cred ca il pot explica in cuvinte. Am o sora in orasul de unde m-am nascut, Tokio, se numeste Kikio. Are parul roscat, ultima data cand am vazut-o avea parul lung,dar acum nu stiu,insa nu mi-a zis ca se tunde. Are 19 ani,insa peste 2 zile implineste 20 se ani ......pai cam atat am sa va spun despre mine . Stau si ma uit cu lacrimi in ochi la o poza cu mine si un baiat, acea poza a fost facut cu 2 zile inainte sa vin in Londra. Era cel mai bun prieten al meu, imi placea foarte mult sa-mi petrec timpul cu el, dar am plecat, oricum nu cred ca isi mai aduce aminte de mine,....dar eu da...nu voi putea sa-l uit nici-o data?....of cred ca are deja o prietena si a uitat de mine, dar ce sa ii faci eu am plecat din cauza lui pentru ca ma indrogostisem mult prea tare de el dar nu am putut scapa de el chear si asa inca il mai am in inima, si nu vrea sa iasa parca e prins cu *Picatura*. Era sa uit nu sunt numai o cantareata ma ocup si de o afacere personala de concursuri pe diferite teme ca sa gasesc noi *Stelute*in ceea ce priveste lumea de afara. Oricum cam atat despre mine, va las sa va ganditi si sa treageti concluzi, bye bye va pup!
Sasuke : Buna,ma numesc Sasuke Uchiha.Azi implinesc 19 ani, sunt zodia in zodia taurului, pe data de 9 mai exact cum am spus azi, parul il am negru ca pana corbului, iar ochii ca taciunele. Sunt inalt, sunt o fire mai inchisa. Am un frate cu parul si ochii de aceeasi culoare ca ai mei,are 20 de ani. Pe el il cheama Itaci si este iubitul sorii *ei*. Toate fete din liceu sunt inebunite dupa mine, insa eu nu le dau importanta. Stau si ma gandesc la o fata.....oare ma mai tine minte?......oare ne vom revedea?...s-a achimbat atat de mult in acesti 7 ani?...astea sunt intrebarile pe care le pun cand ma uit la o poza. In acea poza sunt eu, un baietel cu parul si ochii negrii, aveam 12 ani, langa mine este o fata putin mai scunda decat mine, cu parul asemenea florilor de cires si ochii de culoarea smaraldului. Amandoi radeam, dupa aceasta poza ea a plecat, a plecat in Londra, a devenit o faimoasa cantareata, sunt fericit pentru ea avand in vedere ca si mie imi place foarte mult sa cant la chitara. Am multe sporturi preferate dar numai unele le practic, cum ar fi: fotbal, bascket, volei, handbal, innot de performanta, dar il practic de placere. Sunt un foarte bun om de afaceri si duc mai departe o afacere, afacerea mea, fratele meu o are pe a lui, iar tata pe cea de familie. Pai ce sa va mai zic despre mine?......aaaaaaaaa da uitasem.....sunt cel mai popular baiat din scoala cu cele mai mari note, 10 pe linie in fiecare an, si toate fetele sunt in limba dupa mine, dar eu nu le bag in seama. Acum chiar am terminat mai departe va las sa va dati seama. Bye bye!

poze:
Sakura: http://media.photobucket.com/image/sakur..._girl2.jpg
Sasuke: http://media.photobucket.com/image/sasuk...sasuke.jpg
Kikio: http://www.my-silvermac.com/wordpress/wp...ranime.jpg
Itachi: http://media.photobucket.com/image/itach...ka13/3.jpg
Jasmine: In primul rand, n-ai voie cu text colorat. In al doilea rand, n-ai 40 de randuri. In al treilea rand, ce-am zis eu pana acum au fost 2 reguli incalcate de tine, care se vede ca nu le-ai citit. In al patrulea rand, ce cauti cu un ANIME fic la sectiunea de ORIGINAL?!
In al cincilea rand, te rog frumos sa-ti faci topic la prezentarile scriitorilor si sa citesti regulile. -.-

Thread mutat.

scuze de greseli Jasmine. Acum e bine are 40 de randuri in word nu mai e curcubeu si imi pare rau ca am intrat in original si am sa imi fac si topic. Alta greseala?
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#2
Asa.. Deci in primul rand ai sub 40 de randuri
aveam prieteni dar acum imi este frica sa-mi fac prieteni aici avem o mica repetitie :) al doilea " prieteni " putea sa lipsesca fiindca se intelegea oricum
am parul pana la fund (scuze de expresie) paranteza aia nu da prea bine si in loc de "fund" puteai sa pui "talie"
mult mers la sala.....obositor, dar...... merita. Dupa " sala " puteai sa incepi o noua propozitie. Mi se pare ca suna mai bine asa : "...mult mers la sala. E obositor, dar merita." [prea multe puncte arata destul de aiurea :)) Ai putea pe viitor sa te mai lipsesti de ele si sa pui doar cate 2-3 ]
......aaaaaaaaa da uitasem..... Iar prea multe puncte si foarte multi de "aaa" :)) puteai sa pui doar doi..
Mi-ar place daca ai avea o introducere..si o incheiere. Deobicei nu se pune " bye bye " la sfarsitul capitolului.. Poti termina cu o fraza.. sa ne lasi in suspans..
Nu prea vad naratiune.. Ai putea sa povestesti ce s-a intamplat intre cei 2..
Ok.. Te las si sper sa te tii de fic.. As vrea sa vad cum te descurci in continuare :)

#3
Ma copilu', hai sa te iau cu usorul.
Te duci la "Noul" fan fiction, si vei gasi acolo regulile. Le citesti si dupa iti faci topic la New Commers -> Prezentarile scriitorilor.

Si poate ca odata ce citesti regulile o citesti si pe-asta:
Citat:11.Capitolele trebuie sa aiba minim patruzeci de randuri.

Capitolele, nu posturile. Capitolul tau are fix 29 de randuri -.-
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#4
Salut, copilu ! : )
Unu la mână, nici mama nu-i mai fecioară aşa că nici tu nu ai 40 de rânduri aici.
În al doilea rând :

Citat:o sa vi se para la inceput cunoscut dar nu e acelasi lucru.

Ba e, ştii de ce ? E un fic sasusaku, toate au aceaşi chestie la bază : se cunosc, se f*t, au copii, îs fericiţi.

În al treilea rând teci şi-ţi fă topic aici -> http://www.animezup.com/forum/forumdisplay.php?fid=124 -- o să înveţi cum să scrii mai bine.

Sper să nu mai faci chestii d'astea şi ne vedem pe la New commers.
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#5
bine gata si cu topicu si scuze ca-s grea de cap, dar am fost luata mult prea tare asta e de tinut minte data viitoare. De acum voi face capitolele mai mari ca sa treaca de 40 de randuri. Deci am mai dat o raita la regulament am mai citit o data si promit ca nu mai fac curcubee pe aici si defapt ma referam ca o sa va para cunoscut cu ficul Muzica sufletului ca si acolo Sakura era cantareata si de aceea am zis, ca ma asteptam sa fie ca celelalte ficuri sasusaku
deci inca o data scuze ca va chinuit cu mine
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#6
Helăău Alina. :3
Estetica m-a deranjat enorm. Nu mai pune emoticoane in interiorul ficului, asta se face doar la parodii, altfel arată chiar aiurea. În al doilea rând nu mai scrie cifre, gen :18 ani: spune opisprezece ani. Apoi, încearcă să nu mai foloseşti paranteze, arată şi ele urât.
Descriere nu ai, acţiunea e grăbită, şi dialog nu ai aşa că nu a avut ce să fie sec. Deci, încearcă să descrii locuri, trăiri, sentimente şi aşa mai departe. Acţiunea, ei bine, ia-o mai uşor cu ea te rog. Şi ai grijă, adică ce am citit aici nu a fost original, adică până acum a fost destul de plictsitor, sper totuşi să ţii cont sfaturile mele, pe care fii sigură că le-am primit şi eu cândva, şi să dezvolţi ideea ta cât mai frumos posibil.
AÅŸtept nextul ÅŸi spor la scris.
Ja! :*

#7
pun tot acum nextu ca sa ma revansej pentru marimea celui precedent si pentru ca nu voi posta pana la sfarsitul saptamanii viitoare asa ca next va rog dati com

Capitolul II : Am revenit si wow...
Sakura : Este odimineata frumoasa si calduroasa. Mandrul soare si-a facut aparitia pe bolta cereasca pentru a trezi pe toata lumea. Din acestea nu ma sare si pe mine si isi strecoara razele fine prin draperia mea de culoare roz, ca sa imi mangaie chipul angelic. Eu imi deschid ochii cu greutate si cu multa lene ma intind si ma ridic din pat. Imi i-au in picioare papuceii de casa roz si pufosi si ma indrept spre baie pentru a-mi face toaleta de dimineata. Dupa ce termin,ma indrept spre fereastra si dau la o parte draperiile roz si deschid fereastra, pentru a mai lua putin aer si pentru a aerisi camera de dimineata. Ma indrept spre dulapul meu si imi aleg un tricou roz mulat care imi arata formele minunate, si o fustita scurta de blugi. Ma uit in oglinda si imi aranjez parul matasos. Ma machez putin si apoi ma duc jos sa iau micul dejun. Spre uimirea mea erau acolo si mama si tata – de obicei eram singura acasa.
-Buna dimineata, mami, tati, ce faceti? spun eu normal pentru a nu-si da seama ca sunt uimita.
-Buna draga mea, avem o veste minunata pentru tine, imi spuse mama entuziasmata, iar eu o privesc cu uimire.
-Draga mea, ne intoarcem in Konoha,la sora ta, nu e minunat? ma intreaba tata.
Eu am ramas fara cuvinte si dintr-o data mi-a aparut un zambet mare pe fata si am inceput sa tip de bucurie si sa sar de colo pana colo ca un copil mic.
-Iuuuuuuuupy!!!! O voi vedea din nou pe Kiki! strigam ca bezmetica.
-Sakura dute sa-ti faci bagajele, peste doua ore plecam cu familia Uciha, adica Mikoto si Modan. Sti ca si ei au locuit aici si o sa mearga cu noi doar in vizita la Itaci si Sasuke si o sa se intoarca cu noi inapoi in Londra, imi spuse tata.
-Adica nu ramanem in Konoha? intreb eu dezamagita.
-Ba da tu o sa ramai, noi ne intoarcem, spuse mama cu un zmbet mic pe fata.
Eu am incuvientat din cap si am urcat scarile sa imi fac bagajul. Intr-o ora si jumatate bagajul era gata. Ma schimb intr-o pereche de blugi streci albastri si imi pun un top roz pe mine fara maneci si bretele si peste imi pun o jacheta pana la buric din blugi care era de aceeasi culoare cu blugii.
Cobor scarile si ii vad pe sotii Uchiha cum vorbeau cu parintii mei despre afaceri.Salut politicoasa si mi se spune sa urc in masina. Inainte sa ies pe usa intreb:
-Mama, tata, cadourile vor veni cu noi in avion nu?
-Da scumpa mea, imi raspunde tata, iar eu incuviintez din cap.
-Ce cadouri? intreaba doamna Uchiha.
-Cadourile pentru Kikio, Itaci si....Sasuke, spun mai stins ultimul cuvant.
-Dar cadourile pentru prietenii ta? ma intreaba mama.
-Le am in geamantanul negru, raspund simplu,apoi ies din casa. Ma dau sa urc in masina insa o voce ma striga, si se pare ca era a mamei mele:
-Sakura, motorul si masina ta vor fi puse cu celelate trei masini este bine, draga mea?
-Da mama. Doamna si domnule Uchiha puteti veni va rog sa imi spuneti ce credeti despre cadourile baietilor dumneavoastra? Intreb eu sperand ca raspunsul sa fie *Da*, insa acesta a fost doar o incuviintare din cap, in semn de *Da*. Am mers spre garaj si am deschis usa, cu telecomanda. Aceasta s-a deschis si in fata noastra se-au vazut patru masini si o motocicleta neagra cu putin rosu, de asemenea culorile masinilor erau: neagru, albastrul noptii, rosu ca sngele si una alba.
-Cea rosie este a lui Kikio, cea neagra a lui Itaci,cea albastra a lui....Sasuke, iar cea alba si motorul sunt ale mele, spun eu scurt. Credeti ca o sa le placa?
-Sigur ca da, si mai ales ca sunt de la tine Sakura, te asigur, si mai ales te asigur ca vor fi acolo, imi spuse domnul Modan, iar eu doar incuviintez din cap si ma indrept spre masina in care se puneau deja trolerele noastre.
Am urcat cu totii in masina si ne-am indreptat spre aeroport. Masina cu cadourile a mers inainte nostra, ca atunci cand noi ajungem ele sa fie deja in avion. Dupa douazeci de minute am ajuns la aeroport. Dupa ce am verificat daca totul e pus la locul lui, ne-am urcat si noi, apoi peste cinci minute am decolat.
Sasuke : Stau in pat si ma uit la acea poza din nou. Nu imi dau seama de ce, dar o fac...... of.....ma gandesc prea mult la ea. Cred ca o sa-i fac o vizita saptamna asta, desi este cam departe Londra de aici,dar voi face aste pentru ai spune ce simt. Nu mai suport, au trecu sapte ani in care m-am amagit atat dar acum gata! Nu mai suport o sa-i zic adevarul. Aud o bataie in usa si spun un simplu *intra* , se pare ca faptaul este fratele meu mai mare, Itaci.
-Sasuke, mama si tata vin in Konoha si trebuie sa mergem la eroport, imi spuse acesta.
-Este neaparat sa merg si eu? spun plictisit. Acesta da afirmativ din cap si eu oftez adanc. Ma risic lenes din pat si ma duc spre dulapul meu cu haine, de acolo imi aleg o pereche de blugi rupti in genunchi si un tricou negru cu un dragon alb pe el. In picioare imi i-au o pereche de adidasi de la Nike si imi pun la gat un lantisor din argint ce era la set cu bratara de la mana mea. Ies din camera si ma indrept spre iesire cand il aud pe fratele meu cum imi spune ca vine si Kikio cu noi. Raman un pic pe ganduri insa aceasta imi spune ca parintii ei i-au trimis ceva prin mama si tata, am incuviintat din cap si am iesit pe usa. Ma indrept spre garaj de unde imi i-au motocicleta si imi pun casca pe cap. Masina mea s- strica acum o saptamana si am ramas numai cu motocicleta, mai este si masina familiei dar am lasat-o ca sa vina Itaci cu Kikio, iubita lui, cu masina familiei si oricum dupa ce ne intoarcem o sa vina si mama si tata cu ea asa ca mai multa liniste am pe motorul meu. Nici cand merg cu viteza chipul ei nu ma lasa in pace, de ce?...de ce eu?.....of.... . Astea sunt lucrurile care imi *canta* acum prin minte, dar sunt trezit de clacsonul masini noastre de familie se pare ca am ajuns la aeroport. Ma dau jos de pe motor si ma duc la fratele meu si il intreb cam cand o sa vina parintii si el imi apune sa ma uit in sus. Zis si facut si ce sa vezi? un avion zbura deasupra noastra si ateriza usor usor. Ciudat nu am mai vazut avionul asta, hmmm o fi vre-o noua achizitie a facmiliei mele, mai bine nu dau asa mare importanta adica parintii mei isi schima avionul mereu asa ca .... nu ma bag ei fac ce vor pana la urma nu? Cat timp eu ma certam cu mine avion aterizeaza si vad ca ies parintii mei si....si....domnul si doamna....Haruno? Credeam ca trimit ceva prin mama si tata nu ca vin cu ei. Ma uit mai atent la avion si vad scris cu roz si contur albastru....S.H.? Gandul mi-a fost intrerupt de mama care mi-a spus:
-Sasuke,s-a intamplat ceva? te simti bine? eu ii raspund plictisit in timp ce ma uitam la cele doua initiale.
-Mama, de ce pe avion sunt scrise initialele S.H.? intreb ne luindu-mi ochi de la initiale.
-Pentru ca acest avion este al meu. Buna Sasuke! aud o voce foarte cunoscuta, dar de mult pierduta, ......poate fi?.....nu nu poate fi ea, e plecata in Londra, doar daca nu cumva....... a venit, imi intor privirea brus si o vad cum imi zambeste, nu s-a schimbat are aceeasi fata angelica si minunata.
-.....Buna!...... reusesc sa spun intrun final.
-Sasuke, s-a intamplat ceva?ma intreaba doamna Haruno ingrijorata. Eu dau din cap in semn ca nu si ma uit la fratele meu care avea un zambet de invingator pe fata, de altfel si Kikio la fel.....hmmm....ce se petrece?
-Itaci, ai ceva sa-mi spui? Il intreb pe fratele meu ridicand din spranceana. Acesta se uita la mine si vrea sa-mi spuna ceva, dar este oprit de domnul Haruno care ii zice ceva Sakurei.
-Sakura, eu il pun pe Marian sa scoata masina sa merg cu Modan la firma.
-A!! Tata mai stai putin sa vezi cum vor reactiona te rooog. Domnul Renji da afirmativ din cap. Bun, Marian!!! Striga Sakura si in fata ei vine un barbat de douazeci si patru de ani brunet si inalt., bine facut etc.
-Da domnisoara Sakura, ce s-a intamplat?
-Of, nu imi mai spune domnisoara Sakura, te rog, spune-mi Sakura si te rog sa aduci cadourile si masina mea din avion apoi sa-mi aduci *pisicuta*.
-Bine! Sakura, spune acesta si se indreapta spre avion, in timp ce Sakura se intoarce spre noi si ne intinde mie, lu Itaci si lu Kikio cate o cutie de cadou de culorile noastre preferate si ne spune sa nu le deschidem acum. Dupa ce vine Marian, am inteles ca-l chema, intr-un tir si coboara jos se duce in spate si se uita la rozalie si aceasta ne spune sa deschidem cutiile. Ce sa vezi? In fiecare era cate o cheie de care era atasat un brelog cu initialele noastre.
Cum vor reactiona cei trei la codul Sakurei? Asta aflati in episodul viitor.
Va pup si criticati-ma!!:D
poze:
doamna Uchiha: http://media.photobucket.com/image/anime...Blue-8.jpg
tata: http://s.bebo.com/app-image/7984529956/5..._boy_3.jpg
domnul Uchiha: http://media.photobucket.com/image/anime...Blue-1.jpg
mama: http://media.photobucket.com/image/anime...t.jpg?o=59
Marian: http://i248.photobucket.com/albums/gg188...me-boy.jpg
parintii sunt cam tineri dar nu stiam ce poze sa pun:D
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]

#8
Este odimineata frumoasa si calduroasa. Mandrul soare si-a facut aparitia pe bolta cereasca pentru a trezi pe toata lumea. Din acestea nu ma sare si pe mine si isi strecoara razele fine prin draperia mea de culoare roz, ca sa imi mangaie chipul angelic.

Stiu ca te vei intreba ce am cu capitolul inca de la inceput si poate vei zice si ca te iau prea tare cu critica asa dintr-o data. Ei bine, capitolul este ca o compunere, right? Si o compunere area introducere, cuprins si incheiere, asta am invatat eu pana in clasa in care am ajuns. Dar, avand in vedere faptul ca nu descrii o minunata zi de toamna sau un anotimp sau mai stiu eu ce, cred ca intorducerea ta este cam nepotrivita. Fiindca rolul introducerii este sa ma introduca in actiunea trebuie sa spun ca nu o face. Si apoi acel val de figuri de stil este din ce in ce mai nepotrivit.

-Iuuuuuuuupy!!!!

Probabil ca te vei intreba si care e problema mea cu aceasta replica, care este corecta ._. dar care ucide toata estetica capitolului. Mult mai dragut ar fi aratat un "iupi" simplu si un singur semn de exclamare "!".
Altceva, despre aspect...Pai ce sa zic, daca mi se permite ma mai plang si de acele puncte de suspensie care nu se mai termina. Si acele cuvinte dintre stelute "* *" [nu ma prind care-i treaba lor, dar in fine]
O alta greseala frecvent sunt numele. Este Uchiha nu Uciha si Itachi nu Itaci.
Despre modurile de expunere. Actiunea e grabita de vai de ea. Descrierea este cam absenta si dialogul mult si oarecum sec. Cu asta am zis tot despre modurile de expunere.
Pai cam asta ar fi tot ce am avut de zis
Succes si spor la scris
Zbye :3

Edit: Scuze, un lucru mai vreau sa adaug.
'peripetii' nu 'peripeti' ^^ Greseala se afla chiar in titlu, de aceea am avut treaba cu ea. Si de asemena acele puncte de suspensie. Erau suficiente 3 ^^'
KyuMin.

#9
Sa stii ca totusi inainte de a posta ar fi trebuit sa citesti regulile altfel iei ca mn odata bann --_--". Fac o paranteza. Oamenii buni fiti amabili si explicati cu frumosul la useri nu asa cu ''copilul'' si etc.
Revin: Estetica este dusa rau, trebuie sa lucrezi la ea. Mai lasa si tu spatiu si alineate. Povestea este draguta si dialogul nu este sec, dar actiunea este cand mai lenta cand fugarita de gaste. Descrierea este uzuala si bunicica, dar mai trebuie lucrat la ea.
Evita sa mai folosesti emoticoane in fic, astea se folosesc numai in parodii. Cam atata! Bafta si sper la next! :*
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#10
Buna am venit cu nextu mai repede la insistentele lu Letty :))
de aceasta data nextu va fi doar din perspectiva Sakurei.:D
deci sa incepem:
Capitolul III : Surpriza continua...
Sakura : Deci am coborat din avion si acolo i-am vazut pe cei trei care asteptau. Sora mea era imbracata cu o fusta mini de blugi si sub fusta are o pereche de iegari bleu. Mai avea si un tricou de aceeasi culoare ca iegarii si pe deasupra o jacheta de blugi pana deasupra la buric. In picioare avea niste adisasi albastri de la Adidas. Parul il avea indreptat cu placa si lasat pe spate. Itaci avea o pereche de blugi negrii, un tricou negru cu scris albastru, iar in picioare avea o pereche de adidasi negri de la Nike. Sasuke avea o pereche de blugi albastrii, un tricou de un albastru noptial, iar in picioare avea o pereche de adidasi de la Puma. Pe deasupra avea o jacheta din blug la fel ca si blugii si mai avea in mana o casca de motocicleta,semn ca a venit cu motorul. Stateam si ma uitam la Sasuke, acum , wow e asa de ... de frumos ... Sakura, nu te mai gandi la asta, imi spun in minte dar nimic, tot la el imi ramane privirea si vad ca privea acea cheie suspicios, asa ca m-am hotarat sa le spun ce e cu ele.
-Deci, banuiesc ca va intrebati ce e cu aceste chei. Acestia dau afirmativ din cap, iar eu zambesc si incep:
Deci, sa incepem toti trei aveti in cutii cate o cheie, da? acestia au incuviintat din cap, si mai au ca brelog intialele voastre, coerct? raspunsul a fost acelasi. Aveti idee de ce sunt chei? de aceasta data au dat din cap in semn ca nu, bine deci sa va spun eu. Kikio u ai carnet dar nu ai masina nu? Itaci din cate stiu eu masina ta s-a stricat acum o saptamana la fel ca si a lui Sasuke, voi doi, si ma uit la Itaci si la Kikio, mergeti cu masinile familiilor ca nu v-ati cumparat alte masini ca nu aveti timp, iar tu Sasuke mergi cu motocicleta, asai?
-Da surioara si ce-i cu asta? ma intreaba Kikio, vizibil derutata.
-Draga surioara, asta inseamna ca asa am si eu ce cadouri sa va dau la toti trei, spun cu putin amuzament in glas. Marian te rog da jos copertina. Zis si facut, bodyguard-ul meu da copertina si lasa sa se vada trei masini ultimul ragnet, una rosie, a lui Kikio, alta neagra, a lui Sasuke si ultima dar nu cea din urma, o masina de un albastru metalizat, care bineinteles era a lui Itaci. Deci culorile corspund culorilor cheilor voastre.
Am stat in tacere cateva minute cat ei nu mai spuneau nimic si tot eu am rupt tacerea zicand:
-Marian, scoate-mi si mie masina ca sa poata tata pleca, deoarece observ ca ei nu spun nimic, deci banuiesc ca nu le place, spun putin dezamagita si apoi continui:
-Si dupa ce scoti masina, scoate-mi si * pisicuta*, te rog frumos.
-Domnisoara Sakura stiti ca nu trebuie sa ma rugat fac orice pentru dumneavoastra. Imi spune acesta.
-Marian, spun putin nervoasa, nu mai imi spune domnisoara, eu inteleg ca sunt dominsoara, nu vreau sa-mi spui doamna sau altfel, vreau sa-mi spui doar Sakura, stiu ca vrei sa fi politicos, dar tu ai doauazeci si patru de ani iar eu am sa implinesc peste cateva zile nouasprezeci. Nu este mare diferenta intre noi, deci te rog frumos.
-Bine, domn ... adica Sakura, spune putin amuzat de sitatie, in timp ce eu incepeam sa ma incrunt cand incepea sa imi spuna iar *domnisoara*. Sa sti ca eu nu cred ca nu le place cadoul tau, ci nu stiu ce sa zica, imi face acesta cu ochiul si se duce sa scoata masina.
-Sakura, esti nebuna? aud cum mi se spune din spate iar eu ma intorc si vad ca persoana care mi-a spus nu era nimeni altul decat Sasuke, care era destul de serios.
-La ultima mea verificare, eram intreaga la minte, dar de ce? spun un pic nelamurita.
-De unde ai stiut ce masini ne plac, suroara? spune sora mea amuzata de reactia pe care am avut-o. Dupa aceea am inceput cu totii sa radem.
-Deci ... , vreau eu sa spun dar sunt intrerupta de Itaci care imi completeaza fraza ...
-Noua ne plac cadourile la nebunie, spune acesta zambind.
-Ma bucur asa de mult ca va plac, trebuie sa recunosc ca aveam cateva emotii in legatura cu asta, spun usurata, a uite, a venit si masina mea, spun facand semn catre masina. Aceasta era alba si de aseamenea ultimul ragnet.
-Wow, o aud pe sora mea ca spune.
-Ce e surioara, masina mea nu este diferita de ale voastre.
-Nu, nu la asta ma refeream, era vorba de wow tu ai permis si chear conduci, adica ... , intelegi tu.
-Kiki, eu mereu am vrut permis de conducere. Nu mai vroiam sa stea in fiecare zi Marian, dupa mine, cred ca uraste faptul ca a devenit bodyguard-ul meu, spun putin amuzata, cand ma uit la Marian si il vad ca se incrunta puti la mine. Nu te incrunta, ca asa e, doar ca acum o sa ai si tu mai mult timp sa stai cu sotia si cu fetita ta, ca doar de aceea s-au mutat si ele aici. Marian se uita la mine ca la felul paisprezece, nevenindu-i sa creada ce spun, de aseamena si cei trei au avut aceeasi reacti la spusele mele.
-Aaa! Am inteles de ce va uitati asa la mine, nu v-am spus, of ... da uituca mai sunt, eu voi locui aici cu tine surioara, iar tata si cu mama vor pleca inapoi in Londra sa aiba grija de firmele de acolo, plus ca firma mea are cea mai mare posibilitatea sa explodeze foarte curand, spun eu si incep sa rad.
Dupa ce toti patru realizeaza ce am spus, ma trezesc ca sunt ridicata in sus de Itaci si imbratisata puternic de Kikio. Sasuke statea de-o partea, ceea ce m-a facut sa ma intristez un pic.
-Sakura, ce s-a intamplat de te-ai intristat asa de-o data? ma intreaba mama vizibil ingrijorata.
-A nimic mama, totul e O.K. , crede-ma.
-Daca zici tu ...!
Marian vine si cu motocicleta mea, saracutul a primit o trauma cam mare azi, totusi trebuia sa ii spun cred ca asa ar fi fost corect.
-Sakura, tu ai motocicleta? ma intreaba Itaci destul de uimit.
-Da Itaci, aceasta este pisicuta mea speciala, spun cu ton de gluma.
-Asa deci, nu sunt singurul cu motor de pe aici, spune Sasuke, glumet.
-Pai asa cred, dar sa sti ca fiica mea e tare priceputa la condus sa sti, spune tata, si apoi se urca in masina el la volan si domnul Uchica se urca ca, copilot.
-Asa deci, domnisoara Haruno Sakura, se pricepe la motocross, asa-i vedet-o? Ma intreaba cu o voce de bad-boy Sasuke.
-Sasuke, nu imi mai enerva cumnatica, spune Itaci glumet. Ca veni vorba, cumnatica cate kilograme ai? Ca la T.V. arati mul mai slaba acum parca ai 60 de kg, iar la T.V. 46 kg, spune Itcai si incepe sa rada.
-Ha ha ha, ce sa-i faci Itaci draga? Televizorul te slabeste, de aceea am ales eu sa fiu cantareta, spun putin mai acra in timp ce ma uit la oamenii mei cum pun bagajele in masina pentru a fi duse acasa.
-E hai nu te supara acum, sincer, cate kilograme ai ca parca nu ai mai mancat de sapte ani, de cand ai plecat, spune acesta serios.
-Ba mananc insa am prea multe pe cap si slabesc foarte repede si am 44 de kg.
-Mama eu ma duc la studio ca trebuie sa aranjez o sala pentru modele, spune Kikio.
-Eu cu Mikoto mergem la firma noastra de aici, dar voi trei? intreaba mama.
-Eu ma duc la firma,dar tu Sasuke? Sakura? ns pune Itaci.
-Eu una ma duc sa ma inscriu la liceu, ca de ... maine voi vi eleva noua. Si va trebui sa nu ma ratacesc, spun si incep sa rad. Ca veni vorba Marin azi ai liber dute la micuta Mara si spunei ca o pup dulcik de tot.
-Dar, Sakura esti sigura? ma intreaba acesta nelamurit.
-Da e sigura si am eu grija sa nu se piarda, spune Sasuke si imi pune mana de dupa gat.
Ma uitam la el ca la felul paisprezece, ce o mai pune la cale, baiatul asta? Ma intreb eu, din moment ce ma surprinde mereu.
Sper sa comentati asa ca astept 3 comuri si aveti next:D
daca sunt mai multe nu ma supar:))
P.S. * stelutele sunt in loc de ghilimele
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)