Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vertij de Randy Taguchi

#1
Carte-cult in Japonia, Vertij descrie povestea unui tanar care sufera de una dintre cele mai ciudate maladii. El este hikikomori, adica unul dinte acei oameni care au renuntat complet la viata sociala si au ales sa se retraga in singuratatea unei camere asemenea, unor pustinici moderni. Atunci cand Taka moare pentru ca pur si simplu si-a pierdut dorinta de a mai trai, sora lui, Yuki, incepe o adevarata calatorie initiatica incercand sa inteleaga boala fratelui sau. Drumul ei o poarta spre orizonturi nebanuite si femeia descopera erotismul ca forma de raspuns la alinarea unei societati obsedate de pragmatism si tehnologie.

Pentru amatorii genului psihologic,a analizei, a misterului si unei lecturi placute recomand aceasta carte care se citeste intr-o zi.
Aceasta carte m-a impresionat mult si intr-un mod foarte placut si m-a determinat sa vreau sa cumpar si al 2-lea roman aparut in Romania, Vindecare.

#2
Am dat de carte intamplator, la biblioteca. Initial am crezut ca nu o voi citi pe toata (am o problema cu toate cartile groase) dar cand am inceput sa citesc, nu m-am mai oprit xD (pacat ca cineva rupsese paginile legate de sex din carte)

E una din cartile mele preferate. Pot spune chiar ca m-a marcat si cam o saptamana nu am mai fost "eu" (ceea ce mi se intampla la toate cartile care chiar imi plac)

Si nu stiam ca mai are o carte .. Sa o caut si eu xD
Feelings overflow...and then they fall
[Imagine: 2djaw51.jpg]

#3
Precum Noctis, am pus mana pe carte intamplator, o rugasem pe mam sa imi aduca ce gaseste mai interesant la biblioteca. Fireste, nu ma asteptam sa ma impresioneze foarte mult avand in vedere ca biblioteca nu contine numeroase carti la care ma pot referi ca fiind impresionante, insa, spre uimirea mea m-am indragostit dupa primul paragraf. Stilul de a scrie al autoarei avea o cursivitate uimitoare. E exagerat sa spun ca mi s-a parut asemenea unei ape line, dar chiar asa a fost.
E tipul de carte care iti ofera o noua viziune asupra vietii si ajuta la dezvoltarea unei mentalitati obiective; lucru pe care nu multe carti au darul de a o face.
Ca storyline...absolutely amazing. Nici nu gasesc un cuvant potrivit pentru a descrie ideea cartii, pentru ca avea un substrat filosofic dincolo de toata tevatura psihologica, ca urmare interpretabillitatea tine foarte mult de mentalitatea cititorului.
M-a frapat modul in care autoarea si-a conturat personajul principal, de o complexitate simplista - aka avea o gandire atat de puternica si complexa incat eclipsa orice detaliu referitor la lipsa complexitatii pe plan de background.
Ca un scurt sum-up, Vertij e ca o palma a realitatii -una care te ajuta sa faci conexiuni intre propria-ti realitate si cea generala. Putini sunt cei care nu o citesc superficial si se aleg cu ceva din ea.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)