Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampirii Sudului

#1
Vampirii Sudului este seria scrisa de incredibila scriitoare ( dupa parerea mea) Charlaine Harris...Pana acum am pus mana pe 4 carti din serie ( primele 4) : Morti Pana La Apus, Moartea La Dallas, Clubul Mortilor si Moarta Pentru Toti....nu este o carte sangeroasa ( chair daca este despre vampiri)..Este vorba despre o telepata Sookie Stackhouse care isi doreste sa-si intalneasca vampirul, intr-o zi la barul in care lucreaza apare vampirul Bill, Sookie se indragosteste de el..iar acesta este pasul spre lumea magica..
cartile sunt chiar interesante si merita citite..pe piata sunt aparute la editura leda ( grupul editorial corint)
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#2
this post is spoiled.

Oh da. Chiar ma miram cum de nu exista un astfel de topic dar pentru numele lui... lui, lui in fine : )) chiar exista un asemenea topic.
Si eu am citit primele 5 carti aparute din aceasta serie. Desi am inteles ca si cartea a 6a a ajuns in Romania [ despre a 7a habar nu am ] eu inca nu am facut rost de ea, desi planuiesc. Oricum de curand am terminat de citit si a 5-a carte, si anume Mort de-a binelea [ mi-a placut, poate cel mai mult : )) ] .
In fine , mie mi se pare ca fiecare dintre carti are ceva special, ce o defineste. Desi toate au ceva cu ' moarte ' in titlul lor . Nu sunt singura care a observat chestia asta, nu ? Oricum Charlaine Harris e foarte tare, a scris foarte frumos toate cartile astea si a reusit sa imi atraga foarte tare atentia. Povestea mi-a placut inca din prima clipa. Sookie Stackhouse, o telepata din Bon Temps visa sa intalneasca un vampir. Dar nu, nu vroia sa devina si ea o asemenea creatura. Si ce fain a fost cand a realizat ca nu ii putea citi gandurile s-a simtit ca-n Rai. In fine, mi-a placut tare mult cum a fost descrisa faza aia. Si am vazut si eu 7 episoade din Sezonul I [ facut dupa prima carte ] din True Blood ( sunt oarecum Ok actorii... si imi place accentul lor din Sud <3 ] . Dar aici vorbim despre carti nu despre serial. Asa.... sa revenim, deci Bill e pur si simplu adorabil in carti. Cand apare, I was so 24hi34h23iu e foarte tare : )) cum il descrie Sookie, foarte interesant : >imi place cum il salveaza in prima carte D: misto rau de tot. Fata asta are tupeu nu gluma [ ah bag prea mult spoil dar cui nu ii convine sa nu citeasca ] .
Imi place foarte tare de Jason, fratele lui Sookie. Dupa cum il caracterizeaza tipu e asa un Casanova : >pe toate le face. Chiar si Pam a recunoscut ca arata bine si ca si-ar face de cap cu el. Si HELLÄ‚U ea e un vampir. Ceea ce e destul de tare <3 . Cred ca personajul meu favorit [ male ] din aceasta serie [ si ca si nemuritor ] ar fi ERIC NORTHMAN. TIpul este pur si simplu descris fabulos in carte. Atat de ingamfat, egocentric, narcisist... aaa arogant, nu stiu toate chestiile de genul acela. Pur si simplu nu ai cum sa nu il adori ~ I really like him [ si in serial arata beton, actoru' ] . Multi zic ca detesta cum se comporta in carte, pe de alta parte eu m-am indragostit de comportamentul lui.
Tin sa mentionez ca nu prea -mi place de Eric in cartea a 4a cand isi pierde memoria : |din cauza acelei vrajitoare si a vrajei sale. He ffuuuuuuuucccccchs Sookie and he doesnt remember, that was funny . Si dureros pentru aceasta din urma, ceea ce a fost placut. Dar nu il prindea atitudinea aia de prea sweet, prea dragut , prea Fat Frumos. Ma rog, stiti si voi , cei ce ati citit despre ce vorbesc. Si chiar nu mi-a placut atitudinea aia. Am citit cartea mai mult ca sa apara iar ERIC acela ... acela pe care il iubeam eu.
Ah si ca veni vorba, am fost foarte fericita cand a aparut Bill in cartea a 4a. Ii simtisem lipsa. Si prin asta mai vreau sa mentionez si faptul ca Sook e cap usuratica [ nu-mi vine sa cred ce atitudine a luat Bill ca poate sa se culce cu cine vrea ea : )) come on trebuia sa ii zica : esti parasura, sau ceva de genu' asta. E prea gentleman. ] . Asa.... ALcide!!! Da , Alcide! Varcolacul. Cat mi-a placut de el. Si ma bucur ca Sook a omorat-o pe Deb aia cat si pe Lorena ( a fost foarte amuzant cand intr-una din carti a zis ceva de genul : se pare ca a devenit o traditie sa omor fostele prietene ale tipilor cu care ies, poate ar trebui sa verific ce fosta iubita a avut Eric? am ras de amurit la faza aia, desi nu bag mana in foc ca a fost chiar asa . Am adorat-o ! : )) ( . Asa , revenind, dupa cum e descris tipul, arata foarte bine. si e si varcolac, nu doar teriantrop . asta ma face sa salivez. Si SAM. Oh da, teriantropul Sam. Ce tare a fost faza cand l-a gasit SOok gol la ea in pat 24 am murit de ras pe atunci. Deci a fost prea penal. Zicea ceva de genul : Dean si-a pus piciorul peste mine sau... nu , nu era asa ceva... nu stiu ce era, cu bratul sau nu stiu ma rog ce faza era. Dar se trezeste sookie si vede ca in patul ei nu mai era cainele adunat cu o seara in urma ci mai degraba SEFUL ei de la bar : )) ma asteptam sa se intample si asta pentru ca imi povestise o colega fazta, dar tot am murit de ras. A fst prea tare <3333
Si teriantropul, sau varcolacul, sau ce-o fi fost el care se transforma in pantera : >Norris, nu stiu cum , sau... ceva de genul. Ceva cu ' C' parca incepea numele lui, sit chiar l-*am uitat. Era amuzant cum toti astia erau atrasi de Sookie. Tipa cu tate mari. Mentionez asta pentru ca este o caracteristica foarte importanta pentru fiinta ei : )) zau.

Gata, am discutat prea multe detalii despre carti. Chiar mi-auiu placut, toate cartile si personajele si toti cei care au murit meritau sa o faca. Mai putin bunica lui Sookie, de ea mi-a parut rau dar cum putea SOok sa isi mai faca de cap daca avea o bunica in casa? Scuze fetito dar nu era posibil : )) . Eh iar o dau in alte chestii. Scriitoarea a descris totul foarte bine si s-a diescurcat de minune . M-a satisfacut, ca sa zic asa. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost atunci cand baga replici cu ' iubito ' , ' iubitule ' mi se pareau prea aiurea. Sookie ii zicea asa si lu Bikk si lu Eric si cred ca ar fi ajuns sa ii zica si lui Alcide, wtf. Si atunci cand era sa si-o traga acolo la ceremonialul ala al varcolacilor, cu tipul ala... si el i-a zis ' iubt-o ' nu stiu ce. Nu mi-a placut. In rest totul a fost ok. Scenele erotice au fost descrise foarte bine. Cat si cele cu bataia. Si cele din barul cu vampiri si toate celelalte amuzante. Mi se pare distractiv sa poti citi mintile tuturor D: si eu daca as fi fost in locul personajului Sookie m-as fi speriat daca nu as mai fi putut citi gandurile cuiva.
In fine. Las toate lucrurile astea. Mi-au placut primele 5 carti si vreau sa citesc si cea de a 6a carte, presupun ca o voi adora si pe aceea. Sunt curioasa cum se va termina . Foarte frumoasa seria ~

#3
Imi pare bine ca exista si acest topic.Seria Vampirii Sudului este foarte cunoscuta,de bine sau de rau,dar Charlaine Harris este una din autoarele mele preferate.Am reusit sa achizitionez si sa citesc toate cele 9 volume aparute,si este o adevarata capodopera,dupa mine.Nu este nici foarte siropos,nici plictisitor,numai bun de citit.Bineinteles,cei care urasc cartile SF,nu vor citi asa ceva,si nici nu vor fi interesati de vampiri,varcolaci,menade,etc.
Este interesant,deoarece seria nu seamana deloc cu Twilight,din nici un punct de vedere,dupa mine,nici cu cartile lui Anne Rice sau L.J.Smith.
Este "Un cocktail exploziv de suspans,paranormal,senzualitate si umor".
[Imagine: Pureloid.jpg]


[Imagine: 5448822.png]

#4
Imi place aceasta serie, are actiune si nu te plictisesti cand o citesti.
Nu este cea mai buna serie despre vampiri, pe care am citit-o, dar are un farmec aparte.
Imi place caracterul lui Sookie-e amuzanta, cel putin pe mine ma amuza lucrurile pe care le face(pe care nu prea le gandeste)
Vampirul Eric -imi place cel mai mult, desi in a patra carte nu mi-a placut comportamentul ala de tip dragut si toate astea.
Bill- ihm.... nu stiu ce sa zic, a avut un rol mai important in primele trei carti
Pe scurt imi placea carte si astept cu nerabdare sa apara si volum zece.
When the world gets in my face,
I say, Have A Nice Day.
There was a time
When I was so broken hearted
Love wasn't much of a friend of mine
The tables have turned, yeah
Cause me and them ways have parted

[Imagine: 2iv08c4.jpg]
weakness ??[/i][/b]

#5
8 8 8 inca niste carti cu vampiri 8 8 8 Acum m-ati facut curioasa. Vorbiti numa de bine despre cartea asta si mai spuneti si ca ii mai faina decat Amurg. Abia astept sa pun mana pe ea si sa vad daca chiar ii mai buna :d dupa care o sa las si un comentariu pe aici sa va spun si parerea mea ( care in mod sigur v-a fi buna 5 )

#6
Hehehe, am facut rost de carte. Am citit primul volum si acum sunt la al doilea la inceput. Nu-i urata, chiar ii destul de frumoasa, da mai faina ca Amurg nu-i.
Parerea mea ii ca si asta seamana cu Amurg. Fata seamana cu Edward si Bill cu Bella.
Nu-mi sariti acuma in cap :d da asa ii. Sokie ( parca asa o chema) citeste gandurile oamenilor si nu se poate opri ( ca si Edward) si nu i le poate citi pe a lui Bill.
Dar oricum mi-a placut cartea si stilul de scris al autorului. Si ma gandesc ca fiind abia la a doua carte ( si la aia numa pe la primele pagini :p ) inca nu am descoperit toate chestile faine, nu?

#7
May contain spolers?

Am citit prima carte in engleza, urmatoarele doua in franceza, si acum sunt la inceputul cartii a patra, in romana. xD
In sfarsit, Bill nu mai e peste tot. Era timpul sa punem accentul pe alti vampiri, putin mai sexy, eheheh. Am preluat obsesia asta de la alta fata. De fapt, tot eu i-am recomandat cartile, fiindca era obsedata de Twilight si ca sa scap de "oh stii ce a facut Edward in cartea a 3-a la pagina 276?!", i-am zis ca stiu o colectie cu carti despre vampiri mult mai tare: Vampirii Sudului. Si a inceput sa ma tampeasca cu Eric.
Dupa care am vazut cartea in engleza pe raft si am cumparat-o. N-am mai lasat-o din mana trei zile. Nu mai puteam sa astept sa iau partea a doua, asa ca incepusem sa ma uit la serial.
Initial, imi placea si de Sam (si inca imi mai place). Era asa dragut, grijuliu, uman (desi nu-i, lol). Si n-arata deloc rau! Dupa care prin carti nu prea i s-a mai acoraat atentie, asa ca m-am holbat si dat pe repeat aproape fiecare scena cu el din serial.
Pe de alta parte, ador sarcasmul lui Sookie!

#8
Geez, cred ca seria e geniala. Adica, prima carte asa a fost. Am citit Morti pana la apus in doua zile si nu puteam deloc sa o mai las din mana, imi placea prea mult. Povestea e interesanta si mai bine scrisa decat Twilight. Imi place de Sookie si sarcasmul ei era genial, chiar ma amuza. Bill nu ma prea atragea la inceput. Mi se parea ca era Bill ala de la Tokio Hotel si aveam impresia ca e un tip machiat, cu aspect de gay. Totusi, mi-a devenit indiferent, un alt personaj. Sam nu-mi placea. Personalitatea sa nu m-a prea incantat si nici fratele lui Sookie nu mi-a prea placut. Eric este, probabil, personajul cel mai genial. Mie mi-a placut tare mult caracterul sau.
Also, imi plac vampirii creati de Charlaine Harris. Macar ei stau ascunsi sub pamant in timpul zilei si nu stau pe afara stralucind o.o .
Am cumparat de curand si celelalte carti si astept o zi libera cand o sa incep Moartea la Dallas fiindca programul de la scoala e tare incarcat.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#9
Citat: Povestea e interesanta si mai bine scrisa decat Twilight.

Nu inteleg de e sunt comparate cele doua serii avand in vedere faptul ca nu au absolut nimic in comun, lawl. Bine, poate se vor gasi anumite aspecte comune acolo dar ideea in sine este ca nu seamana.
In primul rand seria Vampirii Sudului a fost scrisa acum mai multa vreme, inainte sa apara Twilight. Apoi, ideile sunt diferite fata de seria Amurg, don't you think? Chiar si in ceea ce priveste personajele. Ok, exista telepatia aia, citirea gandurilor or so whatever. Sookie = Edward. Dar sunt expuse intr-o maniera atat de diferita si cartile in sine sunt scrise atat de diferit incat nu exista termen de comparatie.
Eu am citit si Twilight si la momentul respectiv mi-a placut mult.
Dar nu se poate compara cu Vampirii Sudului. ( I've read the first 5 books so I should know at least that one kind of a thing ).

Citat: Eric este, probabil, personajul cel mai genial. Mie mi-a placut tare mult caracterul sau.

Bill nu e atat de rau in carte, mi se pare destul de ok, o sa vezi tu mai departe, desi uneori poate fi un big idiot. Cat despre Sam, come on... he's sweet.
Dar trecand peste asta, aici nu poti avea mai multa dreptate. Eric este cu adevarat cel mai genial personaj al acestei serii * drolls* din toate punctele de vedere posibile.
Oh si Jason, fratele lui Sookie, nu e atat de rau. I guess.

#10
Ah, iubesc cartile astea o.o.
Primul volum nu m-a incantat asa tare, cel putin primele capitole. Niciodata nu m-am impacat bine cu Bill si pana nu a aparut Eric in scena nu eram cine stie ce fan. Iar Sookie, Sookie este cea mai tare! O ador. Personalitatea ei este asa tare si modul in care vede viata si curajul ei. E un personaj genial.
Din toate, cel mai mult cred ca mi-a placut Moarta pentru toti, unde a inceput povestea dintre Sookie si Eric. Niciodata nu am fost pentru cuplul Sookie si Bill :]
Alte personaje...Trebuie sa recunosc ca imi placea Regina aia Sophie Anne si Andre. Nu prea mi-a placut cand au murit. In schimb am iubit momentul in care varcolacul ala chel, care se transforma in tigru si-a luat talpasita. Tipul imi lasa un gust amar.
Altceva...As mai putea sa spun ca actiunea e grozava si asa mai departe, dar e de la sine ineles acest lucru.
Oricum, cartilea astea sunt uimitoare.
KyuMin.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)