Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Usopp

#1
[Imagine: 188076.jpg]

Usopp e un mincinos si jumatate, asta de la inceputurile aventurilor sale. Acum minciunile sunt inlocuite cu fapte asa cum si el a remarcat, lucrurile despre care vorbea se adeveresc si in comparatie e mult mai bine. De fapt, Usopp e mult mai curajos decat crede el ca ar fi si in situatiile limita gaseste solutii si rezolva situatii periculoase pentru echipa. Acesta e timid insa foarte folositor printre piratii Straw Hat, tocmai de aceea poate sa repare cam orice si el este cel care creeaza arma pe care Nami o foloseste, Clima Tact *cool*. Cand vine vorba de prietenii sai si de siguranta lor, de visele celor din jur, Usopp este cel ce crede cu tarie in ele si nu aceepta o cale de mijloc. In lupta, chiar daca nu are atat de multa forta fizica in comparatie cu Zoro sau Sanji, el devine un lunetist extraordinar de priceput si visul sau e acela de a deveni un pirat curajos al marilor.

Atunci cand privesti calitatile personajului in comparatie cu defectele sale, Usopp are mai multe bune decat rele chiar daca asta nu e si in ochii lui. Nu mi-a placut foarte mult de el la inceput insa nu am avut nevoie de mult timp si am ajuns sa il indragesc pentru personalitatea lui, pentru curajul lui si pentru armata sa de opt mii de pirati xD.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#2
Multi dintre cei care urmaresc One Piece se vor identifica cel mai probabil cu personajele puternice, precum Zoro, Luffy, Sanji s.a.m.d. Dar, mai apoi, in viata normala, vor actiona ca Usopp. Noi, oamenii, suntem buni la vorbe, dar rareori ajungem la fapte. De cate ori nu am mintit(daca nu ati facut acest lucru niciodata, cereti-va sfintirea cuvenita!)? De cate ori nu am spus o anecdota avandu-ne in centrul atentiei, incercand pe cat posibil sa exageram lucrurile care nici macar nu s-au intamplat, doar pentru a ne arata puternici? Ceea ce vreau sa spun este ca, daca Luffy si ceilalti sunt cei care majoritatea doresc sa devina, Usopp arata cine suntem cu adevarat cu totii. De fapt, el este personificarea persoanei comune. Noi chiar vom actiona ca niste lasi penibili in situatii ce necesita mult curaj si pregatire. Un exemplu care imi vine acum in minte este tacerea societaii noastre in momentele in care ar putea ajuta pe cineva, dar nu o face. Cati dintre voi nu ati vazut un tip care era batut mar pe strada si in ciuda dorintei de a interveni, va-ti conformat situatiei realizand, datorita fricii, ca in urma actiunilor voastre ar putea iesi ceva urat pentru propria persoana?

Usopp este mai important decat crezi. Apoi, exista omologul sau, Sogeking, un personaj care ne invata atat de multe despre natura umana in caz ca il privim cu alti ochi. Ma refer in primul rand la masca pe care o poarta.
Usopp se schimba radical in momentul in care ia atitudinea lui Sogeking, devine mai increzator, iar actiunile sale devin de asemenea incredibile in comparatie cu persoana din spatele mastii. Aceasta masca care arata ca un soare, actioneaza ca un scut. Daca va intrebati de ce, aveti in acelasi timp si raspunsul deja dat. Nu se va teme de judecata altora, pentru ca se simte protejat, iar din acest unic motiv, se poate schimba si modul in care actioneaza in fapt. Este ceva ce facem de foarte multe ori, de asemenea. Am purtat masti pentru a ne dezvalui emotiile si gandurile, astfel incat sa nu ne temem de judecata altora. Nu ne temem, pentru ca ne-am comporta intr-un mod diferit fata de cum suntem de fapt. Dar, poate, daca vom scoate masca si vom vedea intr-adevar cine suntem, am putea gasi un punct de sprijin mult mai semnificativ fata de celelalte fete.

In tot acest timp nu am mentionat particularitatea lui Usopp de a se incadra pe locul doi in topul personajelor mele favorite. Nu exista cuvinte potrivite pentru a descrie cat mai bine momentele de curaj admirabile pe care le-a avut Usopp, acele momente cand ai de pus deoparte cu totul frica si de a-ti insusi capacitatile de protector al camarazilor tai, in fapt, al propriei familii. "Nu este un moment in care un om nu poate fugi de o lupta. Acel moment vine atunci cand visele tovarasilor lui sunt luate in ras. Si nu te voi lasa sa o faci !!! "

Unic si carismatic, penibil, dar totodata fantastic ! Minciuni, dar totodata adevaruri ulterioare ! Slabiciuni, dar totodata atuuri! Personajul asta este pur si simplu COLOSAL!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)