Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un spin

#1
Statea nemiscat, mangaiat de unica raza de luna ce patrundea prin fereastra cu obloane trase. Mangaiat de reflectia fina a luminii, marturia vie a vremurilor de demult apuse.
Dar cum incepuse totul? Ah, erau tineri... Iubirea le arsese sufletele, contopindu-le inimile. Ziua cea mare, catedrala ce rasuna a muzica fina, a arii de opera. O seara calda de toamna.
Imbracata inca in rochia de mireasa, fata contempla de la balconul casei parcul ce se intindea pe covorul de frunze ruginii. Il vazu. Era cu o alta. Soapte dulci, imbratisari... Nu ii venea a-si crede ochilor. Chiar in ziua nuntii lor sa fie astfel tradata!
Cu inima franta de cele vazute, tanara isi lua un trandafir gingas, din buchetul de mireasa. Alb si atat de pur! Lacimile ei scaldau in lumina petalele gingase ale florii. Un spin, unul singur ii strapunse pielea degetului.Il ridica si privi lichidul stacojiu, ca o lacrima de disperare, cum cadea peste floare. Cu mana tremuranda scrise doar doua randuri:
" De ce? "
Hotararea lua acum locul tristetii. O hotarare ce avea sa schimbe totul. Cu pasi zvelti, de dans, fata pasi pe balconul inundat de razele apusului rosiatic. Sari.
Acum doar floarea, doar trandafirul pur ca sufletul fetei mai ramasese in umbra neagra a biroului. Un suflet luat, o inima sfasiata ca de milioane de spini...




P.S.: Este prima mea postare aici si sper ca va va placea.
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#2
Ma uit de cateva minute la capitol si ma tot intreb cum as putea sa il comentez.Gasit din intamplare,mie imi place,dar nu stiu exact de ce.Sa fie oare felul in care ai expus evenimentele,acea maniera clara? Sau sfarsitul atat de frumos conturat,in ciuda tristetii sale?Am doar o singura corectare de facut:sunt doua cuvinte,nu randuri.
Cert e ca scrii pe gustul meu.

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pasarea spin Hitman 3 3.299 01-08-2009, 01:55 PM
Ultimul răspuns: Zyspar


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)