Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un nou film...o noua iubire

#1
Capitolul 1:


40 de randuri, draga, nu le ai :D. Editeaza cand o sa ai primu` cap cu 40 de randuri. ^^


In capitolul urmator : Andrada va fi dezamagita deoarece iubitul ei din film nu este altul decat…….. si va voi descrie rolul lui andrada in film.

Sper ca v-a placut. Stiu ca nu am descries sentimentele prea bines sau chiar deloc dar nu am se fac (nu prea ma pricep la compuneri). Vreau sa va spun ca oricat ma veti critica eu tot voi continua ficul sis per ca pe vitor sa fie mai bun.
Si vreau sa spun ca filmul in care va juca fata si celalte personaje este filmul: los hombres de paco. Acest film chiar exista si mi-e me-a placut la nebunie. Dar asta nu inseamna ca va voi povesti despre ce este vorba in film . Si cred ca data viitoare voi pune si o descriere a personajelor.

#2
Deci nu ai decat 23 de randuri( da le-am numarat) si o sa ti se inchida fic-ul pentru ca si deoarece capitolul nu este destul de lung. E patetic.
Inceputul este banal, chiar tu spui acest lucru, asadar nu ai cum sa ma contrazici si apoi insiri o serie de actiuni pe care nu le descri. Paranteza aceea nu are ce cauta acolo, ai mai multe greseli de tastare vreau sa cred ca sunt, altfel ti-ar trebui niste lectii de gramatica.
buc-uroasa- si eu la acest cuvant ma refer. E prima data in viata mea cand l-am vazut scris cu cratima asa si nu e nici despartit cum trebuie, dar asa cum ti-am zis mai sus prefer sa cred ca este o simpla greseala si ca nu este intentionata aceasta cratima.
Nu ma refer la descris sentimentele fetei dar tu nu ai descris nimic. Nu stiu cum arata ea, nu stiu cum arata dormitorul ei sau casa ei, nu stiu cum arata platoul de filmare. Nu stiu nimic, imi inchipui ca tipa asta traieste undeva pe luna sau intr-o camera alba, ceva. Imaginatia mea lucreaza...
Puteai pune si tu un prolog in care povesteai ce s-a intamplat la casting, fara sa spui cine este personajul principal. Pur si simplu incercai sa redai atmosfera, sentimentele de emotie,frica, entuziasm de la un casting. Si aveai un inceput interesant. Apoi veneai cu primul capitol in care descriai personajul principal si spuneai ca este entuziasmat si nu mai are stare si alte chestii de acest gen, astfel tineai cititorul in spuspans.
La tine ea in cateva randuri a fost la casting, a dat proba, a ajuns acasa, nu se stie ce a facut in acele 3 zile acasa dar se stie ca a fost acasa, si hop este anuntata ca a luat castingul si atat, apoi se duce pe platou unde este primita foarte "calduros" si inapoi acasa. Tie iti place ce am scris eu? Daca nu iti place nu am ce sa fac pentru ca practic acesta este capitolul tau. A, si inca ceva cand te duci la un casting stii exact pentru ce este acel casting, nu te duci acolo turui ca robotu si gata pleci asteptand sa te sune. Nu, te duci la auditie pentru x personaj din film si daca ei nu iti ofera acel rol si iti ofera altul atunci in ziua in care te suna iti spune: Vezi ca nu ai primit rolul personajului principal ai primit rolul scorpiei( un exemplu).
Mai documenteazate si rescrie acest capitol pentru ca este, nici nu stiu ce este. Imi aduce aminte de o compunere a unui copil de clasa a2a si nu cred ca tu esti chiar asa de mica.
Ideea nu este proasta, este interesanta, poate si originala dar modul in care ai expus-o lasa de dorit.

Ps: pm daca te-am deranjat si voi sterge acest comentariu

#3
FallenAngel are dreptate.Capitolul e banal si destul de prost scris.N-ai descriere si nici dialogul nu e cine stie ce.Si tot ai zis ce facea fata,fata venise,fata plecase fata vorbise..Actiunea e grabita si nici nu inteleg,vorba lui FallenAngel,ea nu stie pentru ce personaj da cating?Atunci de unde a stiut ce sa zica la casting?
Nu te supara pe mine dar capitolul chiar ar trebui rescris,daca nu vrei sa ti se inchida ficul..trebuie sa ai 40 de randuri cel putin cred.O sa mai revin sa vad daca ai mai evoluat si cum ai rescris capitolul 1.(daca il rescrii)
[Imagine: 339u1p3.jpg]
Paul: CAAAARRRL I watched you fire a harpoon into the captains face
Carl: That sounds dangerous
Paul: You were head-butting children off the side of the ship
Carl: That must of been horrifying to watch
Paul: And then you started making out with the ice sculptures
Carl: Well THANK GOD that the children weren't on board to see it
xDD

[Imagine: 2431486ouw57e0825.gif]<----Lissie,The skittle sheep



#4
Salut! Am trecut si eu pe aici... cu intarziere se pare.. pt. ca Fallen Angel si catykeety au dreptate... si au spus cam tot ce trebuia... in primul rand si cel mai important.. nu sunt 40 de randuri! Daca vrei sa nu-ti inchida fikul.. scrie capitole mai lungi(minim 40 randuri)
Apoi... ai prost.... extrem de banal.. fara pik de descriere... unde a fugit descrierea?
Naratiunea.. e cam dezordonata si actiunea e extrem de grabita... Mai intai asteapta sa castige.. apoi o suna ca a castigat.. apoi ajunge pe platourile de filmare... n-ai descris nimik.... unde locuia? cum arata camera, platoul, regizorul?? :-??
Daca vrei sa rescrii cap.1 sper ca-l vei face sa arate mai bine.. daca continui cu capitolul 2..... incearca sa ne asculti sfaturile :*
P.S. Nu te-am criticat pe tine:* Am criticat ficul
P.S.2. Sper ca nu te deranjeaza comm-ul meu:D noi incercam sa te ajutam.... nu te "criticam" din rautate :*
P.S.3. Astept nextul sa vad daca ai evoluat :o3 @};-
Bye Bye :*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O noua sansa la iubire Mùsè 3 2.849 18-07-2011, 03:06 PM
Ultimul răspuns: Mùsè
  O noua sansa la iubire ingerash-visator 8 5.754 15-03-2011, 08:28 PM
Ultimul răspuns: ~Ioana*Yoanna~
  O viata noua...o noua persoana:x •нąкü• 26 15.477 01-03-2011, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Hakusor.
  O noua viata, o noua descoperire. ♥Luchi♥ 1 1.951 03-09-2010, 02:01 AM
Ultimul răspuns: Me†al.
  Un baiat , o fata … o noua iubire ! pwpyk 3 2.912 07-04-2010, 03:56 PM
Ultimul răspuns: Mădălina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)