Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Umbra - John Saul

#1
Da,deci e clar deja: e vorba de un horror...

O scoala aparent ideala, menita sa ajute tinerele genii inadaptate social prin a le alatura, si pentru a le fi studiat comportamentul... aparent. Intre varste de la 8 la 18 ani, tinerele genii par a trai aici in Eden.

Pentru Josh, acest loc este mult mai bun decat Eden, oraselul din desert de unde venise adus de mama ingrijorata dupa ce, supravietuind cu greu primei zile de scoala intr-o clasa superioara decat celei pe care ar fi trebuit s-o urmeze la varsta lui, a incercat sa-si puna capat vietii. Aici nimeni nu-l uraste pentru ca e mai mic dar mai destept, nimeni nu rade de el, si nimeni nu se pricepe la sport... Si acest lucru ii e de-ajuns o vreme...

Asta pana cand unul din prietenii lui este gasit pe sinele de tren, izbit din plin de locomotiva care nu mai avea timp sa franeze. Si ca si cum nu-i ajunsese ca fusese de la bun inceput plasat in fosta camera a unui alt pusti care se sinucisese tot la fel cu un an in urma, este mutat in clasa dr. Engersol (cu subiect de studiu: Inteligenta Artificiala), si camera prietenului de curand decedat...

Nimic nu este ceea ce pare... nici macar moartea... si va afla asta in cel mai putin imaginabil mod cu putiinta...



--------------------

Mie mi-a placut in mod special cartea asta (nu c-as fi citit eu multe horror-uri, dar asta e cel mai interesant de pana acum).

Fanii 'Serial Experiment Lain' s-ar putea sa-l descopere la fel de intrigant ca si seria anime. Eu sigur am facut asta, pt ca urmaresc SEL as we speak si imi lasa impresia asta cu fiecare episod pe care il vad mai departe...
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#2
Am citit si eu cartea si chiar mi-a placut. In general imi plac chestiile horror, cu cat mai multi vampiri, experimente ciudata si alte de-astea.
Cand am vazut prima data cartea, intr-un anticariat, am crezut ca este ceva romance si am luat-o [am lasa si tricoul lui varumio, a trebuit sa-i cumpar un tricou pt ca am pierdut un pariu 14 ] si am luat cartea. Evident nu a fost incantat si mi-a luat cartea. Dupa lupte seculare am pierdut, dar mi-a adus=o a doua zi spunandu-mi ca sunt nebuna daca citesc asa ceva.
M-a facut si mai curioasa si am citit-o, in doua zile, era vara, nu era scoala 10

Ideea este interesanta, "Umbra" m-a facut sa-l iubesc pe Soul, mai am cateva din cartile sale [8].
Dupa ce am citit cartea m-am gandit ca nu e chiar asa de bien sa fii foarte destept. Sfarsitul m-a surprins, nu ma asteptam ca Josh sa scape cu viata, si cu atat mai putin la Amy.
[Imagine: eeeled-1_zpse54e7424.png]

#3
Oh, oh *butts in* - Saul fan here.
Pot sa afirm ca 'Umbra' , impreuna cu 'Creatura' mi-au placut cel mai mult de la el. Dar, aici fiind vorba de cazul particular Umbra, o carte foarte buna intr-adevar - suspansul unei carti horror, si situatiile-limita in numarate randuri chiar m-au tinut cu sufletul la gura. Tot la el gasesti si ceea ce numesc eu curajul autorului de a ucide personajele pozitive, iar el o face fara ezitare, chestie care pot spune ca imi place. Ideea de lab subteran al institutiei e geniala, exploatarea creierelor copiilor supradotati si izolati, de asemenea. Ca de obicei in cazul lui, ramane si o parte de bine la sfarsit, insa nici raul nu e pe deplin distrus. Daca nu ati citit cartea, o recomand cu toata bunavointa.

#4
fana a lui jhon saul... am citit vreo 11 carti si mai am inca 12, sunt innebunita dupa modul in care descrie si dupa imaginatia lui. Stie cum sa puna personajul in situatii groaznice si sa ofere cititorului suspansul acela care il tine mereu in priza(sa zic asa). Ca toate cartile lui si aceasta este geniala. O recomand din toata inima si pe langa ea v-as recomanda sa cititi:
Cronicile din Blackstone
Protectorul
Intuneric
Se arata furie oarba
Roiul
Sunt mai multe dar astea mi-au placut mie cel mai mult. Daca vreti vi le pot descrie, da-ti-mi un pm.

#5
O carte absolut fantastica. Un horror neobisnuit ... imbinat cu stiinta parca mult prea bolnava pentru lumea aceasta. L-am terminat acum doua minute de citit, dupa ce l-am luat ieri 39 mi-a luat exact o zi sa o termin. Cam mult, dar nah. Mi-a placut povestea nu am ce comenta, totusi la anumite faze mi s-a intors stomacul pe dos. L-am iubit pe Jeff 8 si pe Josh desigur. 21 Mi-a placut foarte mult ' rolul ' lui Amy in acest horror, a fost destula de interesanta trecerea din starea inintiala cand a fost inchisa acolo :]] si sa devina ca si un demon. Exact ce Adam devenise, dar pacat ca nu a fost destul de destept 39 ca sa mai astepte putin ... poate nu patea nimic :- ?? cine stie. Totusi concluzia e ca a fost o carte fantastica nu am ce comenta, John Saul scrie minunat ! Are un stil unic.
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End















Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umbra vantului Aylin 1 2.766 22-08-2011, 08:15 PM
Ultimul răspuns: Aerith


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)