Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Um...

#1
M-am gandit si m-am tot gandit pana am ajuns la concluzia sa postez si eu fic`ul meu.Astept pareri ,critici si sfaturi!
Sper sa va placa !

Capitolul I

In clasa a 8-a A de la etajul 2 se auzea o voce impunatoare.Ora de chimie era cea mai dureroasa dintre toate : profesoara preda incontinuu iar elevii incercau sa tina pasul , cu toate acestea mie gandul imi zburda de colo colo.
« Oare chiar trebuie sa merg la dentist dupa ora? Nu ! Autch… simt cum imi baga fieratania aia in gura .»Ma gandeam la ceea ce urma sa fac dupa terminarea orei de chimie.Mai erau 25 de minute si puteam sa imi iau gandurile in brate si sa plec acasa.Ii voi explica mamei ca medicul stomatolog e in vacanta sau ceva de genul asta .
-Yurie !Nu mai dormi si incearca sa ne explici tuturor care sunt metodele de obtinere ale hidrogenului !
-Pai…hm...a…
-Pana acum ai doua puncte de la mine …daca nu imi dai o metoda ti le trec in catalog !
-Um…aaa da !Electroliza apei ! « slava colegei de banca. »
-De data asta ai scapat !DAR URMATOAREA ORA CAND TE PRIND 2 PRIMESTI !!!
O stare de beatitudine m-a cuprins in acel moment , eram cat pe aci sa o dau in bara. « Ii raman datoare lui Lorelay…desi eram sa ii spun profesoarei electrofiza apei pentru ca Lory vine din America si inca nu se descurca nemaipomenit cu pronuntarea cuvintelor.Dar sa fim seriosi elecroliza nu e un cuvant foarte des folosit. »In timp ce ma gandeam la toate acestea galagia pe hol era din ce in ce mai evidenta …orele s-au terminat dar soneria intarzia. In final s`a auzit si toti colegii mei au iesti imbulzindu-se pe hol.Eu inca eram in picioare gandindu-ma la ale mele .
-Yurie ! se auzi in spatele meu o voce calma
-Da, da !
Cand ma intorc si realizez cine ma strigase , raman nemiscata si incep aiurea sa ma imbujorez. « Yuki… Of sigur m-am inrosit !De ce eu ? De ce se intampla asta ?Sigur Lorelay greseste, nu are cum sa ma fi indragostit am prea multe probleme ca sa am timp si de aceasta dar…daca o fi posibil ? »
-Vroiam sa stiu daca ai vrea sa te ajut cu chimia.Observ ca nu prea te descurci.
-Um…cred ca…probabil ca…« Of urasc sa vorbesc cu el ! Adica oare de ce ?Pentru ca nu am mai vorbit cu el pana acum adica in afara de –Salut!- si –Pa!- nu i-am mai zis nimic . Mereu mi-am imaginat cum ar fi sa vorbesc cu Yuki si mereu se dovedea a fi un esec …dar acum il am in fata si nu am curaj sa ii zic ceva ! E mai rau decat imi inchipuiam ! O nu ..asta nu e de bine ! »
-Yurie , te-ai hotarat ? Ma lasi sa te ajut ?Sau s-a oferit deja altcineva sa te ajute ?
-Um…da.
-Da , ma lasi ?Sau da , s-a oferit altcineva ?
-Da.
In acel moment nu stiu ce a fost cu mine , dar am zambit si am plecat din clasa , mai bine zis am fugit,probabil dorind sa evit o noua intrebare.Oricum nu mai conteaza acum.
Drumurile ma asteapta. « Cred ca o sa ma indrept catre casa incercand sa pierd timpul , stiu ca asta ma va ajuta pentru ca ii voi creea impresia mamei ca am trecut si pe la dentist.Uneori am impresia ca sunt un geniu ! »

#2
Pff...sa incep cu criticile...

Deci introducerea e egala cu zero, la fel ca si titlul
Puteai sa descrii si tu dimineata fetei...trezirea, micul dejun, drumul spre scoala...Si nu strica daca folosesti si figurile de stil.Nu am vazut nici macar o figura de stil! Nici una!

Descriere inexistenta.
Nu am nici cea mai mica idee de cum arata fata aia, prietena ei Lorelai (apropo eu stiam ca se scrie cu "i" nu cu "y"...nevermind.. ) nici cum arata profa ei de chimie, sau ora aceea de curs.. Detaliaza.

Naratiunea e de clasa I.
De ce mi se pare de clasa I? Pai nu ai descriere, nici figuri de stil...Propozitii scurte si la obiect. Spui ceva intr-o propozitie, dupa care spui altceva in alta, faca nici o legatura intre ele. Exemplu:
Citat: Of urasc sa vorbesc cu el ! Adica oare de ce ?Pentru ca nu am mai vorbit cu el pana acum adica in afara de –Salut!- si –Pa!- nu i-am mai zis nimic . Mereu mi-am imaginat cum ar fi sa vorbesc cu Yuki si mereu se dovedea a fi un esec …dar acum il am in fata si nu am curaj sa ii zic ceva ! E mai rau decat imi inchipuiam ! O nu ..asta nu e de bine !

Apropo, sa stii ca eu deabia am inteles ceva. De ce?
Actiunea muult prea grabita. mai ia si tu o pauza, lasa textul sa "respire", adica introdu figuri de stil si descriere.
Sincer din ce ai scris tu acolo puteam lejer sa fac 3 capitole.

Dialogul e cam sec...mai lucreaza.

Parere personala:
Nu mi se pare cine stie ce, adica e o fata ametita rau de tot in clasa a 8a indragostita de unu'. Asa si?

O sa citesc capitolul 2 sa vad daca ai imbunatatiri si daca e ceva de capu' fic-ului astuia...in rest, nu-mi prezita nici un interes...
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#3
mie lene mie lene mie lene, dar am sa com dar esentialul.

Descrierea nu ai deloc fiindca actiunea se producea rapid, astfel nelasand spatiu si descrierii care este destul de evaporata ^^
In principiu, putea sa mai descrii o gramada si noroc ca nu am vazut greseli de tastare.Nema cu dialogul ca pare foarte sec si pe alocuri este.Nu pot sa-mi dau o parere personala fiindca idea nu e geniala si nu are un titlu adecvat.Nici titlu n-are.Macar puteai pune '' Sprit de eleva''
ca titlu sau ceva in genu.

Imbunatateste si mai vorbim
-

#4
Multumesc mult pentru critici chiar aveam nevoie.Acum sunt la inceput de drum si incerc sa fac totul cat mai bine deodata.
Sper sa imi cititi si capitolul 2 si sa ma ajutati sa ma perfectionez.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)