Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tutorial Pt Realizarea Unui AMV!

#1
rog unul dintre moderatori/admini sa faca threadul asta sticky, deoarece consider ca este important pt aceasta sectiune a forumului.


dar fiind ca sunt circa 3 ani de cand fac amv-uri, am hotarat sa fiu primul care sa faca un tutorial pt realizarea unui amv pe forumul Yumeria.

So it Begins:

PROGRAMUL RECOMANDAT DE MINE ESTE SONY VIDEO VEGAS 7.0e

- nu introduceti scene mai mari de 10 de secunde in amv, pt k devine monoton
- melodia sa fie una mai ritmata (nu neaparat rock, poate fi si house )
- putine efecte nu ar strica, dar sa nu fie prea multe deoarece devine prea "tras de par"
- foloseste un program mai complex care sa iti ofere mai multe posibilitati de a manui mai bine frame'urile
- eu folosesc urmatoarele programe pt a crea amv's:
- Ultra Video Splitter(tai orice scena din formatele media - inclusiv .rm , .rmvb, .mov)
- Sony Video Vegas 6.0(am migrat de curand la 7.0c): cel mai bun. sediul unde se creeaza un amv de calitate: poti sa maresti imaginea, pt a scapa de subtitrarea crop'ului respectiv; poti introduce SUTE de efecte variate, care le poti combina in fel si chip, si arata bine. nu in ultimul rand, poti sa deschizi fiecare frame in parte si sa il editezi.

Cine are alte nelamuriri, pm me. efectele lui video vegas le vedeti la thread-ul facut de mine cu amv-urile mele.

Acesta e manualul, sper sa va foloseasca. De Fapt va va folosi sigur daca sunteti pusi pe treaba!

Video Vegas 7.0 Manual Download Link.
http://www.megaupload.com/pt/?d=27ILNHPW

#2
Am si eu o intrebare... si daca unii dintre noi nu folosim acest program? Adik eu una folosesc Movie Maker... nu e performant dar imi ies AMV-uri! Oricum... nu ma mai lasa sa incarc viceoclipuri.... am un episod dintr-un anime dar cand vreau sa il incarc imi da eroare! Cine ma poate ajuta si pe mine?

#3
S=ar putea sa incerc si eu dupa sesiune 3
Chiar nu am intrat in sfera video pana acum 10

Totusi am o problema - de ce numai melodii ritmate?
Da, intr-adevar alea prind mai bine, dar am vazut cateva AMV-uri pe melodii mai lente si se potriveau atat de bine, incat chiar nu avea ce sa nu-ti placa la ele.

#4
O intrebare cu privire la Sony Vegas Video. Am incercat mai multe versiuni ale acestui program, dar la nici una nu mi-a mers partea video a unui fisier, ci numai cea audio si am incercat doar fisiere de tip avi. Stiti cumva care ar putea fi problema?

[Imagine: 4ml24jd-2.gif]

#5
@ Liviu da, in general problema este faptul ca nu ai codecurile necesare, sau nu sunt compatibile cu versiunea de vegas instalata. eu m'am dat pe sony vegas 6 pentru ca imi mananca mai putine resurse, si nu am nevoie de foarte multe efecte video, avand in vedere ca sunt adeptul beat/lyric sync-ului. incearca o combinatie intre ffd show si cccp codecs. ar trebui sa nu mai ai probleme... de asemeni instaleaza'ti si x264 ca sunt multe cazuri in care filmele avi sunt encodate in x264, si d'aia nu merg.

@seandreea: nu este obligatoriu sa fie melodii ritmate neaparat, ideea e ca pe vremea cand am facut threadul asta, aveam orizonturi cam inguste si nu prea multa experienta, fata de ce stiu in prezent. dovada vie a fost fenomenul de la nijikon, acolo unde andreya a luat locul 1 al showcase-ului cu un amv de tip romance, slow, and stuff 4 .

@kitsune: ori conflict de codec, ori e wmm prost de'a dreptul si plin de bugs. reformat, si treci la alt program...parerea mea 106
You Must Unite What Has Been Set Asunder
[Imagine: dragonsig1.jpg?t=1207048748]

#6
Am gasit o solutie in cele din urma. Si cat am cautat pe forumuri si tot mai degeaba. Am folosit un program pentru a afla daca imi lipseste intr-adevar vreun codec si nimic, am si instalat unele pachete de codecuri care se pare ca mi-ar fi trebuit. Pana la urma am rezolvat convertind din nou in avi cu alte programe, numai ca dintr-un fisier de 180 mb mi-a iesit unul de 20 gb, dar am hard de 500 gb asa ca nu e o problema. Macar acum daca tot ma chinuie talentul pot incerca sa fac si eu un AMV. Mersi pentru sfaturi, am sa incerc x264, poate asa pot sari peste programul intermediar de convertit.

[Imagine: 4ml24jd-2.gif]

#7
20gb = uncompressed.... ar fi fost chiar culmea culmilor s anu iti citeasca vegasul fisierele uncompressed. atata timp cat nu te plangi de lipsa de spatiu, totul e ok...
You Must Unite What Has Been Set Asunder
[Imagine: dragonsig1.jpg?t=1207048748]

#8
Kitsune Of Shadows nu merge sa incarci episoadele in Movie maker deoarece ele trebuie cenvertite in AVI. Poti folosi programul Freeyoutube downlaoder, cum fac eu, si de acolo Free 3GP converter. Programul iti converteste orice episod si te aisgur eu ca va merge. Am facut si eu cateva AMV in Movie Maker si apoi am incercat Sony Vegas 7.0 insa e mult prea complicat. Intr-adevar are mult mai multe efecte dar mi se pare ca e foarte greu de lucrat pe el. AMV-urile la care lucrez acum le realizez in Power Director 7.0 si te asigur ca e un program foarte bun si este foarte usor de manuit. Oricum incerca ce ti-am zis eu si daca tot nu merge, trmite-mi un PM.
Kiss!

#9
Salut am windows sp 2 dar nu merge sa fac amv pe asta, am incercat cu sony vegas 7.0 si movie marker ce fac?

#10
bun tutorial. 3 .. oricum I don't need it , eu am Sony Vegas Pro 8 FULL si pentru a recorda jocurile Fraps FULL.. screen recorder = HyperCam 2 or ZDsoft . ar trb sa fac si io un tutorial pt toate astea ce zici huh Smile




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)