Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

True tears

#1
Shinichiro Nakagami, un tanar elev talentat la pictura, traieste impreuna cu familia lui si o colega de scoala, fiica unui prieten de familie ce murise, Hiromi Yuasa. Dupa moartea tatalui, Hiromi s-a retras in ea, nedezvaluindu-si emotiile catre ceilalti, fapt care-l necajeste pe Shinichiro, cu atat mai mult cu cat, la scoala, Hiromi isi schimba comportamentul. Pe langa aceasta, dupa o prima intalmire nefericita pentru el, se imprieteneste cu o fata, cam ciudatica, pe nume Noe Isurugi. Noe ii marturiseste un lucru pe care nu-l mai spusese nimanui: isi daduse lacrimile, iar acum trebuia sa le recupereze. Pentru aceasta trebuia sa gaseasca pe cineva care sa-i dea lacrimile lui.

Apartine genurilor : Drama, Romance, School, Harem
Episoade: 13

[Imagine: 192916.jpg]

Mda ma inpresionat aimeu cu toate ca era mai frumos sa fi ramas Shinichiro cu Noe decat cu Hiromi 46

Astept si parerile voastre Smile

p.s: in caz de mai exista un topic la fel rog ca acesta sa fie sters
[Imagine: futuro_tuto_by_spisun-d34qcvm.png][Imagine: siggy.php?id=22597]<- click

#2
Acest anime l-am vizionat in aceasta vara...
Atatea conflicte, trei fete frumoase, iubind acelasi baiat...Baiatul iubind doar acea fata, cu acele lacrimi perfecte.
Mi-a placut foarte mult acest anime. De asemnea am invatat multe avand multe invataminte...
Imi placea foarte mult acea fata ciudata cu cocosul ei Noe Isurugi...Si de asemenea imi placea foarte mult de fratele ei :X...insa din pacate era ff ciudat, iubea pe sora lui T_T..toti baietii sunt asa oare?
Sfarsitul a fost unul dragut...
Recomand oricui acest anime, dar e dragut sa il vezi toamna...asa imi inspira mie, mai ales openingul cu acele frunze :X
[Imagine: chibi_6732.gif]
chibi-ul lui Itsumi


[Imagine: 2yum3h1.png]
Love was when i loved you...Now is hate...

#3
Ah, True Tears.
Da, a fost interesant, in felul lui.
M-a convins un prieten acum ceva vreme sa il vizionez si dat fiind ca nu avea prea multe episoade si ca am avut chef si niste ( oarecare ) timp, l-am vazut. Primele doua episoade m-au plictisit teribil, adica nu am gasit nimic interesant la ele si chiar nu prea puteam pricepe ce se intampla. Ok, avea totusi o nuanta interesanta avand in vedere ca eu nu reuseam sa pricep nimic dar nu asta este ideea principala. M-au enervat acele prime episoade si eram gata sa il las, but yeah I said, if I tried 2, lets try 2 more, or smth. Si dupa a inceput sa imi placa.




Nu este vorba de actiunea in sine. Pentru ca vorbind drept, nu e cine stie ce. Poveste de genul am mai vazut si nu m-a impresionat cine stie ce din aceasta privinta. Grafica este destul de OK netrecand aceasta limita si fara a se duce mai sus, se putea si mai buna. In anumite ipostaze, se vede foarte bine grafica, in altele aproape deplorabil si in unele doar acceptabil. But, yeah, its ok. La urma uremlor, totul este sa te obisnuiesti cu personajele.




Despre personaje, pot spune ca mi-au placut mult. Adica, am detestat-o totusi pe Hiromi pt. ca nu incurajez un astfel de caracter si era o nesuferita egoista si ipocrita si enervanta. Totusi, era cea mai frumoasa dintre personajele feminine principale.
Desi, personal, am preferat-o pe Noe din cauza personalitatii ei. Naivitatea, inocenta, dragostea ei si totul m-a fascinat. M-am enervat enorm ca lucrurile nu au iesit asa cum as fi vrut pt. ea, dar altfel nu ar mai fi avut un rol atat de impecabil.
Ai a fost foarte simpatica in anumite momente, dar cand a facut unele prostii si greseli, m-a calcat rau pe bataturi si imi venea sa ii dau cu ceva in cap. Dar macar la final s-a redresat si a facut si ea ceva bun.
Cat despre Jun, fratele lui Noe *drolls* pe care il adoooor. Pentru simplul fapt ca este atat de arogant si frumos si simpatic si cul si o iubeste pe sora-sa ( you know what I mean, mi-am dat seama din primul moment in care a aparut ca asa era, eniuei ).
Cat despre Shin'ichiro... ce pot sa zic? Era simpatic si el. Dar la fel ca si Ai, a avut momente in care m-a enervat rau de tot. Desi chiar si unele momente cu privire la Hiromi au fost frumoase
( urmeaza un SPOILER )
Atunci cand au facut micul accident, Jun si Hiromi si el a venit cu Noe si a imbratisat-o pe Hiromi, desi mi-a parut teribil de rau de Noe, nu am putut sa nu savurez momentul in sine, pentru ca a fost profund si frumos si ... a fost pur si simplu touching din partea lui, se vedea cat o iubeste, lol.
Ah si momentul acela cand a spus ceva de genul : cand sunt cu noe, simt ca nu o pot lasa, ca o iubesc ( interpretare jalnica pt ca nu imi amintesc exact ) si datorita ei am desenat aceasta carte * bla bla bla *
Mi-a placut mult partea cu zburatul si Raigomaru si povestea in sine.
( end of spoiler )




Oh si animeul este oricum destul de previzibil, so you can't say really : I didn't say that coming but more like : I supposed that would happen.


Anyway, e fain anime-ul.

#4
True tears 8
Nu-mi vine sa cred ca nu am lasat un comentariu pana acum la acest superb, magnific anime :]] L-am urmarit cam acum...3-4 luni, nu prea imi aduc aminte, in urma recomandarii unei prietene. La inceput m-am gandit sa renunt la el, deoarece nu intelegeam cam nimic O__O Totul era in ceata pentru mine. Totusi l-am continuat, gandindu-ma sa aflu ce se intampla mai departe. Nu am regretat. Am ramas placut surprinsa de povestea anime-ului, foarte originala din punctul meu de vedere. Personajele mi-au placut foarte mult, preferatul meu fiind insusi Shinichiro. Este adorabil si foarte simpatic, desi in unele momente era chiar foarte enervant >.< Totusi..de el mi-a placut cel mai mult. Deasemenea imi mai place mult si de Noe, singurul personaj feminin care m-a impresionat. Foarte draguta, desteapta si foarte inocenta >.< Pacat ca nu totul a fost asa cum mi-as fi dorit sa fie. Eh, dar cine spune ca totul iese perfect? :]]
Grafica nu e cine stie ce, dar totusi pot spune ca este draguta. Personajele au iesit chiar bine,in special Hiromi. Soo cute xD
Eu recomand acest anime, povestea este foarte draguta si interesanta.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#5
Hei! Am vizionat si eu acest anime de curand.

Povestea a fost destul de interesanta incat sa ma preseze ca sa continui anime-ul. Nu ma asteptam ca se va face un anime despre lacrimi.. anyway..
Personajul meu favorit este Noe Isurugi deoarece este ciudata, ceea ce o face speciala, copilaroasa si destul de inocenta. In schimb o detest pe aceea Hiromi. O fi ea draguta la aspect, dar are un caracter mizerabil.
Shinichiro a facut cea mai mare greseala din viata lui ca a ales-o pe Hiromi si a mintit-o in cel mai urat mod pe Noe. Jun fratele lui Noe e super kawaii, dar sigur nu va ramane cu Noe deoarece sunt neamuri si ar fi cam abstract... Eu zic ca Hiromi ar fi trebuit sa iasa din peisaj xD, Ai oricum era iesita de mult... nici nu stiu de ce mai aparea si ea. Fiecare personaj are un scop adica cred ca are.

Este un anime destul de okay, se putea si mai bine.
Slipping through the cracks of a dark eternity
With nothing but my pain and the paralyzing agony
[Imagine: 6iseio.png]

#6
Loved, loved….loved and cried.
Greseala a facut ca l-am gasit intr-o zi de [nici nu imi amintesc ce era…]dar mi-a placut cap-coada.

Inceputul te lasa putin in ceata, avand tendinta de a da anime-ului o aura de no storyline, doar ca, pe parcurs totul devine mai clar, si cat se poate de catchy. De personaje e pur si simplu imposibil sa nu te indragostesti, cel putin de Shinichiro si Noe (cu tot cu nebunia ei adorabila). El e atat de simplu si totusi atat de complex in acelasi timp. Oglindeste realitatea prin modul simplist de a fi si prin multele probleme care se ivesc; e tipul de persoana care ajuta dar care fails in his attempt of helping himself.
Hiromi in schimb, nu mi-a placut absolut deloc, atat de shallow, atat de absorbita de propriile idealuri incat nasul ei era mai sus decat nivelul atmosferei.
Totusi ca personaj preferat, desi nici macar nu a fost in prim-plan mi-a placut Aiko, si nu imi amintesc exact de ce, poate pentru ca era genul de personaj care era intotdeauna acolo cand cineva avea nevoie.

Anyway, povestea, e simpatica – nu pot spune ca e speciala, sau grandioasa doar simpatica. E un mic cliche relatat intr-un mod diferit, care o face sa para „altfel”, ca urmare devine catchy.
Loved the opening, loved the sound entirely; a fost ales exact pe moment, so we gotta give credit for that; dar totusi openingul a facut mai mult decat toata povestea in sine.

Cred ca anime-ul incat inoata undeva in lista preferatelor mele, si nu o sa il las sa iasa inca. So, overall e tipul de chestie mititica, fluffly care e intotdeauna pleasurable sa o ai la activ.

Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#7
"True Tears"... mi s-a parut un anime ciudatel din cauza povestii si a modului de abordare, dar dragut, cred ca mi-a placut. Melodia de opening mi-a placut cu adevarat, iar grafica a fost pe masura asteptarilor mele.
Despre Shin'ichiro nu prea am multe de spus, chiar daca rolul lui e unul importat. Mi s-a parut un personaj sec, dar totusi mi-a placut. Nu cred ca a existat vreun moment in care el sa isi cunoasca propriile sentimente, ce sa mai zic de altii. Pe tot parcursul anime-ului am avut impresia ca va ramane cu Noe, asa ca am fost umpic surprinsa cand am vazut ca va forma un cuplu impreuna cu Hiromi, desi chiar imi doream sa fie cu ea, nu stiu de ce.
Apoi Hiromi... Daca stau bine sa ma gandesc, e cam rautacioasa, dar intr-un fel mi-a si placut personajul ei. Atunci, la faza cu festivalul, si-a aratat o fata mai urata, la care nu ma asteptam, cand i-a zis lui Noe sa ii lase pe ea si pe Shin'ichiro in pace si a facut umpic urat cand si-a dat seama ca baiatul a venit in camera ei doar ca sa ii spuna ca Jun o considera draguta. A fost destul de greu pt ea sa fie privita cu ura atatia ani de mama lui Shin'ichiro...
Noe mi s-a parut personajul cel mai complicat, cu trasaturi si idei neobisnuite, sau cel putin exprimate intr-un mod aparte. M-a pus pe ganduri inca de la inceput cu imaginatia ei in ceea ce ii privea pe Raigomaru si Jibeta, am avut tendinta sa o consider ciudata si inca nu m-am convins in totalitate ca nu e asa. Cred ca Shin'ichiro chiar ajunsese sa o iubeasca pana la urma, de asta si mirarea mea cand am vazut finalul. Adica incepuse sa faca acea carte cu desene datorita ei si pentru ea, asa ca nu am inteles decizia lui, chiar daca zicea ca o iubeste si pe Hiromi. In fine, revenind la Noe... avea o abordare interesanta pt idea de persoana care isi poate implini scopul si are ambitia de a ajunge departe in viata prin comparatia cu o gaina care isi doreste sa zboare. Era simpatica atunci cand a inceput sa il caute peste tot pe Shin'ichiro, sa-l bazaie, era asa cute pt ca il placea inca de atunci. M-am bucurat la sfarsit pt ca a putut sa planga din nou, atunci cand, dupa topirea zapezii, a gasit mesajul scris cu pietre de Shin'ichiro, in care ii spunea ca o place.
Mi-a placut mult de Miyokichi si mi-a parut si rau de el. Era extrem de indragostit de Ai si cred ca ea l-a dezamagit enorm. Ar fi trebuit sa fie sincera cu el de la inceput. Ai era ok in felul ei, dar nu stiu daca a actionat in modul cel mai bun pt ea, dar si pt cei doi prieteni. Ce m-a bucurat a fost corectitudinea lui Miyokichi, care nu si-a invinuit cel mai bun prieten pt cele intamplate cu Ai. Si pana la urma, poate noua sansa pe care si-au dat-o va fi una cu succes.
Nu stiu, mi-a placut "True Tears", dar nu cred ca va fi unul din acele anime-uri care mi-au ramas intiparite in memorie.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#8
just loving boy that girl with those tears perfect.







Kylie M




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)