Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 3 carti favorite

#51
Nu as putea face un top 3, dar voi incerca.
1.pe locul intai sunt "Tunele" de Roderick Gordon si Brian Williams) si "DUNE"(Frank Herbert)
2.Cronicile Lumii Pamntene(Licia Troisi) ,Winnetou(Karl May) si Chemarea Strabunilor(Jack London)
2.Shogun(James Clavell),Robin Hood(Henry Gilbert)


As vrea sa mai adaug "Piratii din Caraibe:La capatul Lumii" si "Colt Alb" (tot Jack LONDON)

Mai sunt si altele ,dar nu-mi amintesc.
Soarele-i felinar ascuns printre stele
Ce straluceste in visele mele.
Iar carte-ai regina,cu parul de aur,
In ochii de gheata ascunde-un tezaur.

Fantana-i oglinda ce-n somn a cazut
Cand regele vulpe cu oaste-a trecut,
peste mosia lui cioara-mparat
Caruia viata el i-a crutat
.

Dincolo de adevar:
http://animezup.com/forum/showthread.php...407&page=1
KatieÈš;
http://animezup.com/forum/showthread.php...569&page=1

[Imagine: chibi_5539.gif]
Iasym

#52
umm,ar fi dragut sa fac si eu un top 3 al cartilor care mi-au placut,desi mi-au placut extrem de mult doar doua carti..
1.Cirque du freak,uh..toate volumele xD awesome story : by Darren Shan,pacat ca nu am putut gasi cartile in romania,am gasit online "cartile" in format .pdf sau a microsoft word document,si in engleza,pentru ca erau asa mi-a facut o mare placere sa le citesc,uh,am citit si o parte din manga,dar manga o las pentru mai tarziu ^^,cine ar vrea sa citeasca cartile acestea,sau..cine vrea fisierele sa-mi dea un pm ^^
2. 13 Plicuri albastre. o carte pe care nu am putut-o lasa din mana pentru cateva ore,nu vroiam sa ies afara pana nu terminam cartea,suspansul era de vina,nu ma plictiseam de ea,totul la cartea aceea ma atragea.as fi vrut sa mai gasesc carti de genul...
3.aici nu prea stiu ce carte sa pun 106 Moby *****? maybee...in fine,a fost prima carte pe care am citit-o,si cand am terminat de citit cartea am fost foarte mandra 21
[Imagine: joker.png]
___________________________________________________
My Manga list xD

#53
Greu, am atatea carti ce-mi plac... dar cred ca ar fi:
1. Dostoievski-Demonii, un thirller genial, incurcaturi geniale. Eu m-am demeticit cand s-a teminat cartea si in general sunt buna la ghicit finalurile, la inteles din primele o suta de pagini realizez ce va fi pe parcursul cartii dar...dar la el, nu am reusit. Viata personajelor, caracterele redate atat de bine, de frumos conturate, iti raman intiparite in minte de la primele cuvinte. Te intriga, de indigneaza, te pasioneaza si in final ador personajele pentru ca par oameni, nu perfectiunea de tip mary sue. E, probabil, singura carte pe care as citi-o si reciti-o si nu m-as sputea plictisii.
2. William Peter Blatty-Exorcistul, captivanta, bine redata, e cam tot ce pot spune, dar aveti mare grija e atat de captivanta incat o terminati dintr-o suflare, eu am terminat-o intr-o seara.
Emil Cioran- Tratat de decompunere incepand de la faptul ca e Cioran, ca e scriitorul meu de suflet, ca ma regasesc in el pana la modul lui de redare a sentimentului, a metafizicii, a simtirii.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#54
Hmm...imi este foarte greu sa fac un top 3 cu carti, deoarece am citit foarte multe carti si toate mi-au placut extrem de mult.

1.Ceva de imprumut-este ultima carte citita de mine si pot spune ca poate fi situata pe locul intai, deoarece m-a impresionat intr-un mod deosebit. Cartea este perfecta din toate punctele de vedere, m-a atras inca din prima pagina. Povestea mi se pare originala si foarte bine gandita, interesanta, iar personajele au ceva special, avand un rol foarte important in carte. Autoarea scrie minunat, din partea mea numai laude. Imi place modul ei de a scrie, de a povesti. Personajul meu preferat a fost chiar protagonista cartii, Rachel. Femeia a trecut prin atatea decizii grele pentru a fi fericita, desi cu alegerea finala a pierdut pe cineva aproape. Totusi si-a indeplinit scopul. La final am simtit ca imi vine sa plang, deoarece descrierea autoarei era atat de profunda, sentimentele personajului principal atat de usor de citit, de recunoscut. Mie una mi se pare o carte foarte reusita care la final transmite un mesaj atat de important despre viata, o lectie de viata prin care multi cred ca trecem. Nimic nu e mai rau decat sa fi indragostita de logodnicul celei mai bune prietene...

2.Nunta in cer-cred ca este cea mai reusita carte a lui Mircea Eliade, din punctul meu de vedere. Mi-a placut inca de la inceput,povestea a fost originala si interesanta. Actiunea nu a fost deloc banala, iar mesajul transmis a fost unul original din punctul meu de vedere si foarte interesant. Autorul scrie minunat, sentimentele celor doi barbati au fost descrise cum trebuie, am putut intelege starile de spirit prin care treceau, gandurile lor. Totul mi s-a parut perfect, parca nu am dorit sa se termine vreodata cartea.

3.Sotia calatorului in timp-dupa ce am citit cartea, m-am gandit sa vad si filmul, deoarece cartea m-a incantat enorm, m-a lasat cu o parere foarte buna. Aceasta carte vorbeste in general despre rabdare, mesajul parca dorind sa sugereze faptul ca dragostea necesita rabdare. Audrey Niffenegger, nu am auzit nimic de ea pana la aceasta carte, dar de acum, promit sa ii caut lucrarile. M-a frapat aceasta scriitoare si felul cum a descris fiecare simbol si detaliu al celor doi protagonisti, Henry şi Clare. Am incercat sa ma pun de mai multe ori in locul lui Clare, cum astepta ea de fiecare data ca Henry sa se intoarca la ea...nu ii placea ca ea sa fie cea care asteapta, iar el cel care pleaca mereu. A meritat totul timpul pierdut sa citesc, pentru ca este una din putinele carti care merita toata atentia. Nu cred ca este o varstă de preferat pentru a o citi, cred ca oricine va dori sa se regaseasca intr-un persoanj principal sau secundar din carte si sa traiască pret de cateva minute departe de ceea ce exista (sau nu) azi in Romania. Nu am vazut nimic SF in cartea asta, ci doar dragostea unui cuplu care se confrunta cu o problema speciala: nesincronizarea timpului.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#55
Topul meu in orice ordine vreti.. pentru ca nu ma pasioneaza cartile istorice deloc...as zice ca e urmatorul:

1. Apocalipsa de King - nu e chiar ultima si nici pen-ultima si nici ras-penultima. E doar o alta carte citita, scrisa de el, dar mi se pare cea mai buna. Imi plac personajele, imi place actiunea, iar idea in sine mi-a dat niste vise extraoridinare. Mi-ar fi placut sa moara mai bine de trei sferturi din populatia de pe Pamant, iar cei care supravietuiesc virusului (caci din cauza unui virus scapat din laborator au murit atatia) sa incerce sa isi faca o noua .. colonie. Dar cel mai tare mi-au placut personajele, viata lor, gandurile si sentimentele atat de complexe. Practic am sorbit fiecare cuvant din ea.

2. Orasul Bantuit tot de King - asta e povestea a 6 copii care trebuie sa infrunte un monstru magic care se hraneste cu visele si fanteziile tuturor copiilor. Dar, daca ar fi fost numai atat cartea si-ar fi pierdut din valoare. Povestea nu se rezuma numai la atat ci e un fel de paralela intre ce a fost odata si ce e acum, caci cei sase, cei care supravietuiesc ( monstrul trebuia omorat si numai ei o puteau face chiar daca au crescut... mentionez totusi faptul ca unul se sinucide) trebuie sa il distruga sau totul va fi pierdut. Drama, dragostea juvenila si chiar cea matura, eroismul, cavalerismul, imaginile apocaliptice, sangeroase chiar, totul m-a facut sa ma indragostesc de ea si sa nu o las din mana.

3. Aici chiar nu stiu.. as pune Harry Potter dar parca nu e el. Parca e o alta carte de King. Chiar nu am idee. Cele doua, insa, m-au facut sa imi schimb stilul si sa imi largesc un pic orizontul .. sunt chiar frumoase daca stai sa le citesti, asa ca vi le recomand.
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#56
Bine, nu sunt o mare cititoare, citesc mai mult carti din astea de autori necunoscuti. Daca ar fi sa fac un top, cred ca ar arata cam asa.

1. De veghe in lanul de secara - J.D Salinger: Nu stiu ce mi-a placut la catrea asta. Dupa un semestru in care am citit tot felul de opere despre tarani sau despre oamenii din lumea buna care idolatrizeaza cartile si dupa ce m-am chinuit sa citesc exprimari alambicate si expresii frumoase, De veghe in lanul de secara a venit ca o gura de aer proaspat. Am citit-o in vreo doua zile, si asta pentru ca mergeam la scoala si aveam teme, cred ca puteam sa o citesc in cateva ore fara probleme. Mi-a placut ca exprimarea era simpla, normala pentru un adolescent si ca chiar puteai sa extragi niste filozofii de viata din cuvintele alea aparent lipsite de noima. SUnt de acord cu tot ce spunea Holden despre actori si restul si chiar m-am bucurat in final ca a ales sa ramana alaturi de sora sa (care era tare draguta si desteapta).

2. Castelul fetei in alb/Aripi de zapada - Constantin Chrita: Chiar n-am putut alege intre cele doua. Castelul fetei in alb a fost prima carte din seria "Ciresarii" pe care am citit-o, (da stiu, am inceput aiurea seria) si m-a impresionat foarte tare, stiu ca nu puteam s-o las din mana. Aripi de zapada se petrecea in anotimpul meu preferat, iarna, iar actiunea era... pur si simplu superba. Mi-a placut fiecare faza, cum inaintau din greu prin zapada, cum au gasit cabana iar rationamentul lui Victor de la final a fost foarte tare (toate rationamentele lui Victor ^^)

3. Exploratorul - Jack McDevitt: Una din cartile mai putin cunoscute pe care le-am citit. Povestea se petrece in viitor si ii are ca protagonisti pe Chase si Alex, care sunt dealrii de antichtati. Calatoresc pe alte planete si iau de acolo obiecte care au apartinut altor civilizatii, ca sa le vanda. La un moment dat, cineva le aduce o ceasca cu o inscriptie in alta limba si descopera intr-un final ca a apartinut unor colonisti de pe planeta Margolia, colonisti care incercau sa scape de pe Pamantul maciant de intrigi politice and stuff. E destul de faina, nu pot sa spun ca are ceva special, ca e o capodopera, dar mi-a placut mult povestea si actiunea chiar m-a tinut in suspans.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#57
Topul meu

1.Vampiratii-Demonii oceanelor de Justin Somper .Este anul 2505.Oceanele au cucerit mare parte din uscat.La orizont se intrevede aparitia unei noi ere a pirateriei.
O furtuna cumplita ii desprate pe cei doi frati gemeni Connor si Grace,distrugandu-le velierul si oblidandu-i sa lupte pentru a-si salva viata din incatusarea rece si nemiloasa a apelor oceanului.
Odata ajuns pe una dintre cele mai vestite corabii de pirati,Connor se vede nevoit sa invete cum sa manuiasca sabia--dar oare va fi indeajuns de curajos pentru o viata de pirat?

Grace ajunge la bodul unei corabii mult mai misterioase.Incuiata intr-o cabina,fetei i se promite ca nu va pati nimic,cata vreme se supune regulilor misterioase ale capitanului...
Vor putea gemenii sa supravietuiasca vietii pe mare i sa fie din nou impreuna?
Urmariti-le aventurile pe apele necunoscute ale unei noi lumi.
Voiajul vampiratilor e pe cale sa inceapa....

2 Seria Harry Potter

3 Nu stiu...Cred ca 2 ani de vacanta

#58
Here I go:

1. Pieces of You - Daniel Armand Lee (Tablo): E singura carte pentru care am cheltuit mai mult de 50 roni (am dat 80 ca sa fiu mai precisa). Cartea este impartita in 10 povestiri:
-Andante-relatia tata/fiu,
-Counting Pulses-relatia mama/fiu,
-Break-pauza unui profesor indurerat oarecum,
-The Rat-relatia om/sobolan? sau cum un sobolan iti poate influenta viata,
-Matchbox-un fumator care realizeaza cat de rau face fumatul sanatatii,
-A Glass of Victory-2 colegi care erau rivali in timpul liceului,
-The Walls of Our World-am uitat despre ce e ;-;,
-Hate Crime-rasism,
-Coup de Grace-dramele din copilarie ce au efecte in viitor,
-Strawberry Fields Forever-despre cum timpul poate schimba oamenii.
Povestirea mea preferata e Coup de Grace, iti lasa un gol in stomac. Daca gasiti pe internet cartea, nu ezitati sa o citit, merita *_* (daca nu vreti sa o cumparati)
Ar mai fi seria HP...nu pot sa aleg

2. De veghe in lanul de secara - JD Salinger si Vertij - Randy Taguci

3. Sarpe si Cercel - Hitomi Kanehara cred :3

Am scris numai despre Pieces of You pentru ca...um...o ador 24 si pentru ca se gasesc putine informatii.
Feelings overflow...and then they fall
[Imagine: 2djaw51.jpg]

#59
Nu am un anumit top, imi plac foarte multe carti, dar hai sa incerc sa fac unul. ^^

1. Pe locul unu am mai multe carti.
- Lorelei de Ionel Teodoreanu. Ador cartea < 333 . Am citit - o, daca nu ma insel, prin vara, prin luna iulie, chiar dupa ce am sosit acasa din tabara si nu m - am lasat pana nu am terminat - o . Din cate imi amintesc, am citit - o in vreo doua zile ^^ . Mi - a placut mult povestea, persoanjele si totul . . .
- Invitatie la vals, de Mihail Drumes. Am citit - o acum ceva timp, pe la inceputul anului, daca - mi amintesc eu bine : - ? . Cartea este extraordinar de reusita, replici, sentimente, personaje si naratiune impecabila. Si titlul . . . e foarte potrivit. Adica, parca totul a inceput de la acea la invitatie. O carte geniala, superba < 3 .
- Enigma Otiliei de G. Calinescu.

2. Scrisoare de dragoste, de Mihail Drumes. Mi - a placut si inca imi place mult cartea aceasta.

3. Aici am mai multe carti. Harry Potter si Ordinul Phoenix, Melissa Marr - Fascinatie si Foxfire. Confesiunile unei gasti de fete de Joyce Carol Oates.
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.













#60
My top changed.


1. Crima si pedeapsa, de F. M. Dostoievski

Este cu adevarat cea mai geniala si interesanta si superba carte pe care am citit-o pana la momentul actual - fara alte comentarii. Stilul este genial, rusul asta e genial - literatura asta e geniala. La naiba, ma repet. In orice caz, simt ca nu pot sa comentez prea multe despre aceasta carte pentru ca mi-a placut atat de mult si atat de tare incat nici cuvintele potrivite pentru a-mi exprima admiratia nu le gasesc. Subiectul cartii a fost atat de bine tratat! Si desi au fost si anumite scapari pe care eu - ca si cititor - nu prea le-am apreciat, cartea tot mi-a placut... prin stil, descriere, complexitatea personajelor, nebunia tratata acolo, actiunea, subiectul!... totul. Nu imi imaginez ce carte ar putea detrona Crima si pedeapsa. Presimt ca va ramane multa vreme cartea mea preferata nr. 1, lawl. Pentru ca m-a impresionat profund.

2. Mercenar la Beirut, de Patrick Meney
Si cartea aceasta este foarte frumoasa. : ) si impresionanta. Imi place de asemenea subiectul tratat acolo, destul de surprinzator - desi nu credeam ca imi va fi pe plac o carte ce trateaza, intr-un fel sau altul, razboiul ( ok avand in vedere modul in care este scrisa, nu avea cum sa nu imi placa, subiectul este ... foarte ... Hmm, captivant ). Oricum, stilul acela simplu e pe placul meu. Nu ma refer aici la stilul simplist de consum si ce te face sa treci repede peste randuri, ci la un stil " real", "simplu" si totodata profund.
Cartea este foarte faina. Si m-am gandit mult daca imi place si de ce imi place... si desigur s-a luptat pentru locul asta dar am cantarit toate faptele si am realizat ca imi place foarte mult!

3. Glonte pe teava, de Tiberiu Ana Rusu
Cartea aceasta m-a lasat cu gura cascata din multe puncte de vedere. A avut niste faze profund ein carte si un final destul de placut plus ca s-a transmis, de asemenea - prin intermediul cartii, un mesaj destul de interesant si.. de ce nu? folositor pentru unii. Stilul este placut, treci repede printre randuri, si totusi are o descriere frumoasa, nu atat de simplista ori stupida - naratiunea la persoana I lasa sentimentele sa curga atat de bine incat si cititorul este prins in exprimari; simte. Este o carte foarte reusita si mai ales este de apreciat pentru ca a fost scrisa de o romanca.

Am stat ceva sa ma gandesc la aceste trei carti ca si favoritele mele. Desigur, primul loc nici nu mai era de discutat!... dar ma refer la urmatoarele doua, pentru ca imi mai placeau asa de mult si alte carti ( indeosebi Cina cea de taina, de Javier Sierra la care m-am tot gandit zilele astea si care mi se pare acum ca imi place foarte mult ) cat si vesnica Nunta in Cer a lui Eliade, pe care am detronat-o... ah, dar dupa ce m-am gandit ceva la asta am relaizat ca de fapt aceste trei carti m-au impresionat si mi-au placut destul cat sa las topicul asa ( desi daca ar fi vorba despre carti cu tema realistica care m-au impresionat... well, primul loc l-ar avea Rapita la 12 ani, but this is not the case = ) . )



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti Elusive wolf 128 68.120 26-04-2015, 05:02 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.658 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)