Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The destiny of a Werewolf

#1

#2
Well...Dupa cum ti-am promis, fratioare, iti las comm. Stii ca imi place...mai ales ca il stiu si ca apar si eu in el.
Era mai bine daca postai doar un capitol, sa lasi cititorii sa fiarba :D, dar e bine si asa.
La obsevatii cu privire la continut puteai foarte bine sa spui : limbaj vulgar in loc de : shit si o parte perversa. Cam atat. Nu-l citesc din nou pentru ca deja stiu despre ce e vorba. Ai postat doua capitole, bravo.
Adu-le si pe celelalte! :)
Kissu :* ^^
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#3
Multumesc de incurajare si promit sa postez urmatorul capitol sambata. Fata cu parul roscat care a aparut nu este Kira's Scarlet.
Sper ca va placut incercarea mea.

#4
1. Apreciez ca e in engleza, dar macar fii atent la ce scrii.
2. Nu mai fa OFF-topic. Cand multumesti cuiva, posteaza si un nou capitol.

IN ENGLEZA NU EXISTA LINIUTE DE DIALOG! Doar ghilimele. Asta este ceea ce mi-a macinat ochii inca de la inceput (de mentinut ca am citit pe sarite).
Nu am observat greseli mari de scriere, desi cred ca esti la inceput cu fanfic-urile in engleza sau poate doar mi se pare.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
@yaoi maniac acesta este primul fan fic pe care l-am scris vreodata. Am sa incerc sa imi corectez greselile, dar am si eu o intrebare de ce in engleza in loc de linie de dialog se pun ghilimlele?

#6
(29-04-2013, 07:55 PM)yaoi maniac A scris: 1. Apreciez ca e in engleza, dar macar fii atent la ce scrii.
2. Nu mai fa OFF-topic. Cand multumesti cuiva, posteaza si un nou capitol.

IN ENGLEZA NU EXISTA LINIUTE DE DIALOG! Doar ghilimele. Asta este ceea ce mi-a macinat ochii inca de la inceput (de mentinut ca am citit pe sarite).
Nu am observat greseli mari de scriere, desi cred ca esti la inceput cu fanfic-urile in engleza sau poate doar mi se pare.


Daca o singura data mai scrii ceva cu caps lock o sa faci "zboara puiule, zboara", inteles-ai?

#7
Nuj daca ajuta cu mult, dar adaug si eu un comentariu.
Povestea pare fascinanta, mai ales din moment ce ador lupii, werewolves and stuff. M-ai inspirat, cred k ma apuc si eu sa fac un fic :-? Da acum nam destul net (my pc isnt workin.. Gotta use the phone.) anyways, sunt putine, dar majore greseli de ortografie. La descrieri imi place ca intrii in amanunt, insa repeti foarte des aceleasi structuri. Bate la ochi. Actiunea intotdeauna e intrerupta.. Ceea ce nu e chiar rau, e mai mult suspans. Avand in vedere ca tot icepe sa zica ceva dar nu termina ne lasi gen "heck, what was he gonna say??? O.o which is (din punctul me de vedere) a rather good thing. Ce sa mai spun, pari sa ai un simt de moda. Am observat ca descrii tinuta amanuntita a multor personaje. Desi nu prea le am cu moda, pot spune ca imi place ce ai facut acolo, doar ca ai putea incerca sa schimbi putin metoda de descriere.
Per total, pt un prim fic e relativ bun. I-as da un 6:50 ,dar pt ca e cu lupi 8 :>
[Imagine: Wo_LF.jpg]

(\__/) Don't
(^.^) Kill
(") (") The
(") (") Bunny >.<

#8

#9
Iar greseli de ortografie. Am observat ca ai scris la inceput o fraza in care practic ai scris atat din perspectiva naratorului cat si din cea a personajului. Ori povesteste naratorul ce face personajul (ceea ce inseamna ca gandurile trebuie narate la persoana a III-a : "Who was she? Would HE ever see her again?" Reciteste si corecteaza greselile de genul cand le gasesti, arata putin ciudat.

Deasemenea, cum nu sunt linii de dialog (si de fapt si la dialog se face la fel), avand in vedere ca povestesti la persoana a treia, structurile citatelor trebuie sa fie gen : << Yami told him to stay away from her.>> SAU << "Stay away from her!", Yami said. >> . Multi isi dau seama cine ce zice, dar daca nu specifici, e posibil sa se incurce. gen, eu am stat la primele citate vreo 30 de secunde blocat gen "stai... care a zis asta?! um.. yea ..." .

Imi place conturarea personajelor. Adica imi place ca tot le continui, pe fiecare capitol, din ce in ce mai mult. Lasi conturarea sa progreseze dealungul storyline-ului (mda... nu-mi vine in minte sinonim in romana >.> lapsus.)

Nu mai folosi "u" . "u" se foloseste pe messenger sau altele, dar normal trebuie sa scrii "you". E scris in regulament, nu se folosesc diverse chestii... cred ca ar trebui sa il recitesti.

Nu pot sa continui acum. Mai am de scris, dar ma simt putin cam rau... dau edit cand pot, in cateva zile. sau poate chiar azi daca reusesc .

[Edit]

Mda... scrisesem un roman da mia cazut netu... nu mai stau sa scriu tot . Scriu pe scurt.
In principal, destul de multe greseli de ortografie. Gresesti de multe ori formele verbale, exemplu : "He make a doll" in loc de "He made a doll". In loc sa se inteleaga "A facut o papusa" se traduce "El a face o papusa". Ca romani, totusi, intelegem, ca e destul de normal :))

Ador plotul... abia astept sa citesc continuarea !! E genial :D
[Imagine: Wo_LF.jpg]

(\__/) Don't
(^.^) Kill
(") (") The
(") (") Bunny >.<

#10
Pana acum, sunt interesat de cum o sa se dezvolte povestea. Setting-ul e ceva ce ar trebui dezvoltat, insa ceea ce o sa ma faca sa ma decid daca merita sa citesc pana la capat sau nu o sa fie fundalul povestii si cat de amanuntit o sa fie lore-ul din spatele varcolacilor. Trebuie sa iti dau o briosa pentru descrierile de haine care mi-au placut. Nu primesti briose in schimb pentru felul in care ai introdus descrierile, pare prea direct, ca si cum ai urmarit un scenariu si trebuia sa le dai la o parte din peisaj cat mai rapid, mi-ar fi placut daca le-ai fi integrat mai bine poate ceva de genul:"Yami looked upon Specter, for even though they are brothers they are completly different, Spectrum has silver hair and black eyes......." aici imi spun doar opinia si poate sunt in minoritate. Peste greselile de gramatica o sa trec cu vederea, dar iti recomand sa pacalesti cativa prieteni care stiu engleza la un nivel decent sa proof-read ceea ce scrii.
Per total pana acum iti dau 1 briosa jumate din 6, daca apare mai mult lore pentru lume sau un setting mai detaliat, o sa urc la 4,5 briose. Vreau un capitol nou mai fara greseli si dezacorduri si poate incerci sa iei actiunea un pic mai incet, nu imi place sa astept dupa ceva sa se intample dar am impresia ca la tine e poate prea repede.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Destiny Brought Us Together (Yaoi) hiimera 3 2.684 07-09-2011, 11:20 AM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)