Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Invisible

#1
Data Lansarii: 27 Aprilie 2007
Regizor: David S. Goyer
Scenarist: Christine Roum
Actori: Marcia Gay Harden, Justin Chatwin, Margarita Levieva, Chris Marquette
Studio: Hollywood Pictures, Spyglass Entertainment
Gen film: Thriller, Drama
Site Oficial: Visit
Box Office: 20,568,319 (US total)
Synopsis Producatorul filmului “The Sixth Sense” si co-scriitorul de la “Batman Begins” aduce acum pe ecrane The Invisivle, un thriller supernatural, in care este vorba despre un adolescent care se trezeste prins intre doua lumi – fiind invizibil pentru cei vii si mult prea aproape de cei morti. Un tanar de liceu cu un viitor stalucit Nick Powell (JUSTIN CHATWIN), intr-o noapte este atacat brusc si lasat sa moara. El ramane prins intre cele doua lumi de unde poate observa tot din viata celor vi i, dar acestia nu-l pot vedea pe el, singura lui sansa este sa isi dea sema si sa inteleaga misterul in care se afla inaine sa fie prea tarziu. Dar cum rezolvi o crima cand victima esti chiar tu? In timp ce Nick incearca sa descopere adevarul crud despre conditia sa fantomatica, pista pe care o urmeaza il duce de la mama sa (MARCIA GAY HARDEN) la cel mai bun prieten al sau (CHRIS MARQUETTE), la un criminal obscur pana la puternica si bulversata fata (MARGARITA LEVIEVA) la care Nick descopera ca s-ar putea sa gaseasca raspunsul la trezirea sa din inexlpicabil. Nimeni nu poate sa il vada, nimeni nu poate sa il auda, nimeni, nici macar prietenii lui cei mai buni, dar parca simt ca el este acolo. Aceasta este situatia in care se trezeste Nick Powell intr-o dimineata cand merge la scoala.

#2
Nu strica sa prezinti si tu un mic rezumat ca sa inteleaga si cei care nu au vazut filmul despre ce e vorba. Si raspunde si tu la propriile intrebari pentru a afla si parerea ta despre film Smile

Rezumat:
Remake dupa thrillerul suedez Den Osynlige (2002), Invizibil este povestea unui adolescent batut cu bestialitat si lasat la limita dintre viata si moarte, acolo unde pesemne ca se gaseste purgatoriul. Singura lui sansa este sa ajute autoritatile sa ajunga in locul in care zace trupul sau, inainte de a fi prea tarziu.
Absolventul Nick Powell (Justin Chatwin) are planuri sa participe la un prestigios workshop de scriitura care are loc in Londra, in ciuda protestelor mamei sale vaduve (Marcia Gay Harden). In zilele de dinaintea plecarii el intra intr-un scandal cu o colega de clasa delincventa, Annie Newton (Margarita Levieva). Annie si banda ei il urmaresc pe Nick in noaptea in care planuieste sa plece, crezand ca baiatul a turnat-o la politie pentru un furt comis in noaptea precedenta. Cand bataia merge prea departe, atacatorii lasa trupul in padure sperand ca asa vor scapa de el, insa doar ii continua agonia. Nick nu este nici mort, nici suficient de viu incat sa se poata salva. Singurul lucru pe care il poate face este sa umble ca un spirit invizibil sperand sa poata comunica cu cineva. Iar acel cineva este, din pacate, Annie.

Parerea mea este ca a fost un film destul de bun, mie cel putin mi-a placut. E un subiect destul de interesant si bine interpretat. Nick a reusit sa inteleaga mai bine pe cei din jur si sa-si redefineasca relatia cu mama sa.
Sfarsitul de asemenea mi-a placut, mi s-a parut corect, it was "an eye for an eye, a tooth for a tooth". Daca ar fi fost un final de genul: el isi revine, se indragosteste de Annie and they lived happily ever after, mi s-ar fi parut total aiurea si neoriginal.

Asa ca din partea mea pot zice ca a fost un film reusit.
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#3
L-am vazut si eu 71 de 3 ori xD... mi-a placut la nebunie.

Totusi, mi s-a parut destul de dramatic sfarsitul. 22 Adica, chiar daca si eu, in sinea mea, stiam foarte bine ca era un final... drept... nu m-am putut abtine sa nu-mi fie incredibil de mila pentru Annie... E vina ei, isi pierduse controlul, isi distrusese viata... si pe a lui Nick, si pe a celor care-l iubeau pe Nick... dar ma gandesc ca... chiar shi-a dorit, pana in ultima clipa, sa se schimbe, dintr-o persoana atat de impulsiva, intr-una ceva mai... nu stiu... buna, banuiesc... "sa faca o fapta buna" :[

Ehh... 22 macar, Nick a supravietuit si a inceput sa o inteleaga mult mai bine pe mama sa... aaa, si, a murit Marcus [parca asa`l chema xD]. L-am urat pe tip din prima clipa grr so, thanks God ca s-a ales cu un glont in piept in final. 19

Recomand filmul tuturor. Merita vazut, intr-adevar. :]
[center]
[Imagine: 33f5bok.jpg]
[Imagine: ohl43m.jpg]Check this out!
Addicted To Your Eyes [+16 boy x girl]
[/center]

#4
Hm, l-am vazut de ceva timp, cu toate acestea imi amintesc ideea centrala, si motivul personajului negativ badass care in circumstante deja dramatice si cam tarziu incearca sa repare ce-a facut, oricare ar fi costul si/sau riscurile. Atentiia mea a fost centrata in mare parte pe Annie, unde acel inner struggle a fost destul de..touching, si fiind, in fine, cel mai interesant personaj, care a suferit o schimbare semnificativasi a avut probabil rolul de a arata intr-o maniera cat mai subtila urmarile celor care sunt asa cum era ea la inceput. Pe de alta parte, si perspectiva lui Nick era interesanta, faptul ca vedea atatea lucruri intamplandu-se chiar in fata lui si nu putea face nimic. Per total, filmul a fost destul de reusit, finalul pe masura, Annie achitandu-si datoria si platind cu viata. She will be missed =/




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)