Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Honnor

#1
Acum 16 ani familia Dalyen s-a confruntat cu familia Kyoto.Doua familii care nu s-au suportat niciodata,familia Dalyen erau ingerii iar Kyoto erau demonii.In aceea zii un copil se nascuse,Tadomiki.Familia Dalyen a pierdut impotriva familiei Kyoto,in prezent Orasul in care traieste Tadomiki,orasul numit Shenpai este condus de familia Kyoto,satenii mai au inca o speranta,ei cred in Tadomiki.
De cand Tadomiki a implinit 16 ani,a inceput sa se intample ceva ciudat cu el.Astazi Tadomiki a iesit cu prietenul lui,Tzuky pentru a ii spune ce ii se intampla.
-Deci...Tzuky vreau sa vorbim.
-Da Todo zii.
-Decand am implinit 16 se intampla ceva cu mine.
-Ce se intampla?
-Puterea mea s-a marit.
-Ce vrei sa spui.
Un om cu masca a auzit conversatia dintr-e Tadomiki si Tzuky si s-a bagat in vorba.
-Hei...Tadomiki nu?
-Da.
-Trebuie sa vii cu mine!
-Dece?
-Seful ar fii incantat sa te vada.
Tipul mascat a incercat sa il ia pe Tadomiki dar Tzuky l-a lovit in cap cu o o scandura de lemn.
-Hei Todo hai sa o lu-am la fuga.
Cei doi baieti sunt urmariti de prieteni tipului mascat.Tzuky a reusit sa scape dar Tadomiki nu.
Tadomiki a urcat pe o cladire imensa.
-Heii tu oprestete!
-La naiba...ce sa fac?
Tadomiki nu a avut de ales,stia ca tipi il urmaresc pentru ca stiu ce i se intampla.
-La naiba cu tampitii astia nu am de ales decat sa ma arunc.
Tadomiki sare si ceva uimitor se intampla.Din spatele lui ies 2 aripi mari si argintii.
-Ce naiba se intampla?!Am aripi?
Tadomiki uimit,zboara spre casa!Acolo il intalneste pe Hykaro...prietenul cel mai bun al tatalui lui Tadomiki!
-Hykaro...ce cauti aici!
-Ce se intampla cu tine in ultima vreme?
-Huh...nimic neobisnuit!
-Nu incerca sa ascunzi!Spunemi despre noile tale puteri!
-De unde stii!?
-Nu are nici o importanta!Asculta...tu detii puterea familiei tale,cu multi ani in urma satul asta era condus de catre familia Dalyen...era condus de catre tatal tau!
-Si ce vrei sa imi spui mai exact!
-Tadomiki...vezi si tu cum traim...crime...Cei din Kyoto pun stapanire pe orice!Satenii au incredere ca mostenitorul puterii absolute poate schimba ceva!
-Eu,hahaha mostenitorul puterii absolute?!Ti-a cazut o nuca in cap?
-E adevarat tot ce iti spun..doar ai vazut si tu...aripile,putere,echilibru!
-Huh...ai dreptate!
-Uite Tadomiki...vrem sa ni te alaturi...suntem 50 de persoane in clanul asta,noi vrem sa schimbam soarta satului nostru!
-Voi sunteti prosii...In Kyoto sunt 200 de oameni!
-Stiu suntem putini dar putem reusi...ne trebuie credinta!
-Ok...as face ce ar face si tata!Si tata ar salva soarta orasului asta!
-Perfect...sa te trezesti la 4 dimineata,pa!
-Esti nebun...stai nu pleca...ce facem de la 4 dimineata?!
-Asta e nebun!
Tadomiki accepta oferta lui Hykaro,dar daca vor victorie trebuie sa munceasca!
Dimineata la ora 4:00:
-Tadomiki!
...
-Tadomiki!
...
-TADOMIKIIII,trezesteteee!
-huh?!?!
-E deja 4?
-Da e!
-Pfew...bai si ce bine dormeam!
-Lasa glumele si hai sa zburam!
Tadomiki zboara cu Hykaro pana intr-o padure!
-Ce cautam noi aici!?
-Aici va avea loc prima ta misiune!Tatal tau a detinut intreaga putere...pecand tu detii doar o parte,ca sa o detii pe toata ai nevoie de Amuleta lui Diego!Doar cei cu inima de razboinic o pot gasi!E ascunsa in interiorul unui copac,bafta!
-Iar ai disparut!?
-Tipul asta imi spune sa gasesc o amuleta care e intr-un pom?!
-Si eu cum ar trebui sa o gasesc...sa mananc scoarta?
Tadomiki,a cautat amuleta timp de 3 ore,prin ploaie si frig,dar a avut avantajul noilor abilitati!
-Oh uiteo,insfarsit...am gasit prostia asta de amulte...oh ma doare gatul sa vezi ce o sa il bat pe Hykaro!
-Acum sa ma duc inapoi acasa!
O voce stranie spune printre vajaitul frunzelor:
-Nu asa repede Tadomiki!
-Huh?!Cine esti?!
-Eu sunt Elyos...fac parte din Kyotos!
-...,voi...voi sunteti cei care mi-ati distrus familia?
-Da...noi suntem!
-...Ti-a venit sfarsitul!
Tadomiki il priveste pe Elyos cu ura in ochi!
-Huh...amuleta...!
-!?S-a transformat in sabie?
Amuleta lui Diego contine intreaga putere a lui Diego..!
Iata ca lupta dintr-e cei doi a inceput,Elyos il pune cu greu pe Tadomiki l-a pamant!
-Alt mostenitor al puterii absolute va pieri azi,hahaha!
Vantul...a inceput sa bata,pasarile nu sunt linistite,frunzele se misca in jurul lui Tadomiki!
Elyos spune cu o voce de parca ar fi sfarsitul lumi:
-Nu poate fi...nu....poate fi adevarat!
Din sabie iese un Inger,alb ca argintul,cu ochi rosii in care se reflecta ura lui Tadomiki!
-Imposibil asta e Diego?!Prima data cand se arata!Nu imi vine sa cred!
Diego este incarcat cu ura lui Tadomiki,dar in acelasi timp cu ura satului!
Diego cu sabia in mana se inalta la cer si creaza o bila imensa rosie,pe care o arunca peste padure!
Padurea este in flacari...Diego se retrage...Tadomiki cade cu picaturile de ploaie.
Hykaro apare la timp!
Ziua urmatoare,Tadomki se trezeste acasa la Hykaro!
-Ce...ce sa intamplat!
-Aseara...l-ai invins pe Elyos...si ai recuperat amuleta!E timpul pentru misiunea finala!Dar mai intai vei veni cu mine undeva!
Tadomiki e putin speriat!
-Hykaro ce cautam aici?!Pe muntele asta?!
-Hahaha...hahaha!
...
-Todo,Todo cat am asteptat eu acest moment?
-Ce moment?!
-Acum 16 ani familia ta a fost ucisa de mine!
-Ce ai facut!?
-A fost o inscenare totul...Amuleta aia e o prostie de hahaha...!Eu sunt Liderul Kyoto!
-Nu se poate!Am avut incredere in tine...deci tu ai vrut ca Elyos sa ma ucida?!
-Hahaha,te prinzi repede!
-Nemernicule...am avut incredere in tine!Ai zis ca esti de partea mea...O sa platesti.
-Todo...nu te uiti la tine hahaha,esti facut zob!
-Atata timpt cat sunt in picioare...inca ma pot lupta!
Lui Tadomki nu ii vina sa creada ce se intampla,simte ura care ii curge prin vene,s-a deschis lupta intr-e cei doi,acum este pe viata si moarte,Tadomiki stie ca nu are voie sa piarda,a jurat pe onoarea lui ca isi va razbuna familia!Tadomiki nu prea poata sa faca nimic,batalia s-a mutat in aer.Aripi de inger vs Aripi de diavol.
-O sa imi razbun familia ti-o jur pe ce am mai scump!
-Nu o sa ai cum!
Tadomiki continua sa se lupte,dar este pus la pamant!
-Acum cine o sa te mai apere Tadomiki?
-Esti mort!
-Nu atata timp cat am aceea amuleta la mine!
-Haha...amuleta aia e doar un fals!
-E un fals pentru tine!
Diego apare si e suparat,lui Hykaro nu ii vine sa creada!
-Mai mai deci asta e Diego huh?
-Ei bine mai Todo nu doar tu ai un inger!Si eu am unul...sa stii!
Hykaro il invoca pe Jenpai,demonul rau!Confruntarea a lu-at o alta marime,de la 2 oameni cu puteri supranaturale,la doi ingeri!Diego se lupta din greu!Fiecare isi foloseste asul din maneca,fiecare are o magie proprie!Jenpai foloseste Lizard,un manunchi de gheata,iar Diego isi foloseste Hex fold-ul Bila imensa de foc!
-Jenpaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!
-Diego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ingeri cad amandoi,dand dovada de loialitate nici unul nu castiga!
-Ei bine Todo acum suntem doar noi doi,din nou!
-Hykaro,pentru onoare imi dau viata,dar am jurat ca imi voi razbuna familia si satul!In prima saptamana de cand am facut 16 ani,ma-m antrenat si am invatat cateva trucuri,sunt de ajuns pentru a ma lupta cu unul ca tine!
Amandoi urca spre cer,Tadomiki foloseste sabia lui Diego,iar Hykaro securea lui Jenpai,sabie versus secure,lupta finala e aici!
-Hykaro,imi voi razbuna satul!
-Tadomki,vei pierde!
Tadomiki isi trece sabia prin corpul lui Hykaro!
-Pfew...pfeww,huh,huh...asta a fost?!Sfarsitul lui Kyoto!?
-Da...asta a fost.
Amandoi coboara in jos,aripile le-au disparut,ingeri au disparut,totul a disparut,si Tadomiki si Hykaro!
-Hykaro...mi-am salvat satul,chiar daca am fost nevoit sa mor!
-Pustiule...a fost o placere sa mor in sabia ta!
Tadomki si-a indeplinit visiul,iar Hykaro a realizat greselile facute,chiar daca Hykaro a vrut sa il omoare pe Tadomki,in nautrul lui el a tinut la el!

Sfarsit
P.S:Imi cer scuze daca apar greseli
de ortografie sper ca va placut
ficul meu;).

-

#2
Se vede ca e prima ta poveste, dar sper ca doar postata. Sa incep prin a iti spune trei lucruri esentiale:
1. Pune mana pe o carte de gramatica (toata lumea face greseli, dar trebuie sa invatam din ele).
2. Mai citeste si tu niste carti, povesti, basme, tot ce iti doreste sufletul. Dar sa fie bine scrise macar.
3. Fa o comparatie intre lucrarea ta si una normala, o sa vezi imediat care iti sunt cele mai slabe puncte (cand vine vorba de povestit/narat/scris).
Bine, aceasta poveste e scrisa cu un an in urma, dar acest comentariu e bine sa fie citit pentru orice incepator.

Inceputul te lasa rece.
Incepi prin a spune cum o cheama si ce varsta. "Hei, eu sunt X! Am varsta Y. Am fost in Miami anul trecut si am ramas gravida! yay~ awesome. Cool. Jmecher" -> cam asta imi suna mie.
Nu ai nicio idee cum se scrie un dialog, nici unde se pun virgulele.
Actiunea e grabita (macar daca aveai mai multa descriere si narare ca sa umple acest gol imens).
Sfarsitul e la fel ca inceputul, ba mai mult decat cretin.
Sfarsit. :)
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)