Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Great Gatsby

#1
X

Citat:The Great Gatsby is a 2013 Australian-American 3D drama film based on F. Scott Fitzgerald's 1925 novel of the same name. The film was co-written and directed by Baz Luhrmann, and stars Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton, and Elizabeth Debicki. It follows the life and times of millionaire Jay Gatsby and his neighbor Nick, who recounts his encounter with Gatsby at the height of the Roaring Twenties. The film was originally going to be released on December 25, 2012, but moved to May 10, 2013 in 3D. While the film received mixed reviews from critics, audiences responded much more positively, and F. Scott Fitzgerald's family praised the film, claiming "Scott would have been proud". As of 2014, it is Baz Lurhmann's highest grossing film to date, earning over $350 million worldwide. At the 86th Academy Awards, it was nominated for Best Production Design and Best Costume Design, winning both.

Am citit cartea in liceu si cu mana pe inima, m-a facut sa rad ca o disperata. Nu stiu daca pana la urma e ceva de ras la aceasta poveste, poate daca te uiti la ea asa, fara sa bagi in seama personajele, ci doar povestea, atunci iti dai seama ca iti vine sa razi si sa plangi in acelasi timp. Intr-adevar, e un film ce merita apreciat din multe puncte de vedere. Actorii alesi sunt geniali si Leonardo DiCaprio a fost perfect in rolul sau, asa cum e intotdeauna. A fost o placere sa il vizionez la cinema cu o prietena si e o placere sa il revizionez ori de cate ori am ocazia. Aici gasiti o lista cu soundtrack-urile din film *drooling* printre care si cateva din preferatele mele. Atunci cand reusesc sa vizionez o astfel de capodopera nu pot decat sa ma bucur pentru ca traiesc intr-o perioada in care cinematografia e la putere. Sfarsitul e prea emotionant, sfasietor chiar, asa cum il vad si in carte dar ecranizat te face sa iti pui mainile la ochi ca si un copil. Scenariile sunt incredibile, povestea e redata intr-un mod superb, toate detaliile ma fac sa ii apreciez culorile triste. Nu ii gasesc nici un defect. Voi ce credeti?
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)