Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Godfather (1972)

#1
Povestea filmului incepe atunci cand Don Vito Corleone (Marlon Brando), capul mafiei din New York, participa la nunta ficei sale . Fiul sau Michael(Al Pacino) care a terminat de curand stagiul militar nu este insa de acord cu preluarea afacerii "familiei".Afacerea familiei este intocmai cum este si capul familiei, binevoitoare cu cei ce arata respect si plina de violenta cu cei ce demonstreaza contrariul. Don Vito guverneaza dupa vechile norme din Sicilia, cu un impresionant simt al familiei si al comunitatii, totusi, un nou rival se arata in oras si are nevoie de influenta Don-ului pentru a-si dezvolta afacerea cu droguri. Acest lucru declanseaza intriga, deoarece infruntarea dintre metodele clasice ale Don-ului si noi veniti, va solicita sacrificii enorme de partea ambelor parti, dar mai ales din partea lui Michael.
Ecranizarea carti lui Mario Puzo este intradevar demna de urmarit si de pus la colectie, trilogia "The Godfather" este intradevar, in opinia mea, geniala!

~Gen: Crima/Drama/Thriller
~Regia: Francis Ford Coppola
~Distributie: Marlin Brando, Al Pacino, Sofia Coppola, Lenny Montana, Robert Duvall
~Producatori executivi: Albert S. Rudy, Gray Frederickson
~Muzica: Nino Rota
~Premii: Oscar 1973: Cel mai bun actor intr-un rol principal -Marlon Brando; Cel mai bun scenariu, bazat pe un material din alt mediu- Mario Puzo, Francis Ford Coppola; Cel mai bun regizor- Francis Ford Coppola; Cea mai buna coloana sonora: Nino Rota
~Durata: 175 min
~Incasari: $245,066,411
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give



#2
Gee, The Godfather!
As minti sa spun ca nu mi-a placut sau ca nu m-a satisfacut pe deplin [damn that didn't really sound right!]. L-am vazut, bineinteles, dupa ce am citit cartea, si tin sa mentionez ca e printre putinele filme care se incadreaza la "loved it". In general ma astept, de la ecranizari de genul sa nu imi placa ori pentru ca nu respecta actiunea cartii, ori pentru ca o respecta prea mult, insa la The Godfather, nici nu mi-a pasat ca am citit cartea intai; a fost genul acela de "for the first time experience"...

Marlon Brandon a fost absolut genial in rol, un Don Corleone mai <Corleone> de atat, ma-ndoiesc ca era cu putinta. Mi-a placut si Al Pacino, insa, sunt inca de parere ca nu a fost o alegere buna pentru rolul lui Michael, nu neaparat datorita calitatii sale de actor, ci ca aspect, cum, de asemenea sunt de parere ca James Caan nu a fost potrivit in rolul lui Sonny - probabil aici, gusturile mele vizuale si-au spus cuvantul- iar opinia acestora a fost una care tindea spre <nu>.
Ecranizarea a adus a actiune, drama si chiar comedie pe alocuri. Nu ca gen ci ca mesaj transmis, si sentimente. Frapant mi s-a parut modul in care a fost sugerata ideea de asemanare a carierei unui gangster cu cea a unui politician sau a unui afacerist; si cum personalitatea fiecarui personaj, fie ca avea rol major sau minor, a fost conturata cu atata precizie si complexitate, incat everyone was an individual not a simple character trying to build a whole.

Replici...ca replici, e genial. We gotta credit Puzzo for that, dar totusi, inca imi amintesc a line I'm not gonna forget any time soon, cred ca suna ceva de genu--> "I understand. You found paradise in America. You had a good trade, you made a good living. The police protected you and there were courts of law. So you didn't need a friend like me. Now you come and say "Don Corleone, give me justice." But you don't ask with respect. You don't offer friendship. You don't even think to call me "Godfather." You come into my house on the day my daughter is to be married and you ask me to do murder - for money." . E un fel de cinematographic definition of respect. Ca sa nu mai vorbesc de sound...e kick ass.

Overall e un film care trebuie vazut, mai ales de cei asa-zisii "cinefili". It's indeed a masterpiece.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#3
My favorite quotes:

"I'll Make You An Offer You Can't Refuse"
Sonny: "God damn, FBI don't respect nothin'. "
Michael: [teaching Apollonia to drive] "It's safer to teach you English! "

My opinion:
Isi merita locul II si III pe IMDB top si toate oscarurile primite. Un film de milioane despre mafie. Se putea mai bine? (Probabil ca da, dar tot genial ramane filmul)
Marlon Brando si-a jucat rolul impecabil. Si Al Pacino a fost bestial.
Si cand te gandesti ce filme bune faceau in anii '70...

For those who haven't seen it: Trailer
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#4
Chlo' iti dau dreptate in legatura cu replicile. Si eu am citit cartile si stilul de a scrie al lui mario Puzo m-a fascinat, a fost intradevar un geniu. In legatura cu sunetul, nu numai ca a fost kick ass, dar nino Rota este un maestrul, acel italian violin love theme face ca filmul sa aiba un iz de original. Nino Rota este comp[ozitorul meu favorit (in materie de filme si seriale) dupa Ramin Djawadi desigur.
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give



#5

#6



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  The Godfather III (1990) Andrei. 0 2.061 07-07-2011, 10:26 PM
Ultimul răspuns: Andrei.
  The Godfather II (1974) Andrei. 0 2.003 07-07-2011, 10:24 PM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)