Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Părinţi

#11
Mi se pare un topic destul de interesant...Da, mai toti dintre voi aveti dreptate cu tot ce ati zis, adica in ziua de astazi din ce in ce mai multi parinti, se afunda in munca, nu mai exista comunicare intre ei si copii lor, nu se mai intereseaza de note, de ce prieteni are, ce face etc si asa ajung copii sa ia drumul alcoolului, al drogurilor, fumatului si mai stiu eu ce... Dar mai exista si a doua categorie de parinti care sunt extrem de protectori, care isi tin din scurt pruncul, care nu ii dau voie sa faca mai nimic, iar dintr-un copil bun, incet ajunge sa faca din ce in ce mai multe rele... Majoritatea tinerilor din ziua de astazi sunt numai cu gandul la alcool, droguri, tutun, cluburi etc Ei nu vor decat de la parinti bani si ce mai au nevoie, iar daca parintii nu le dau intotdeauna bani, ajung uneori sa-si ucida proprii parinti, sa-i maltrateze si multe alte lucruri, iar din aceasta cauza bietii parinti fie ca au fie ca nu trebuie sa-i faca pe plac plodului, ca altfel au incurcat-o....
Eu una am avut norocul sa am niste parinti nici exagerat de protectori, dar care nu ma lasa sa fac tot ce ma taie pe mine capul... E adevarat ca stau putin pe acasa, din cauza afacerilor, a calatoriilor in stiu eu ce tara, dar ii respect pentru asta deoarece stiu ca muncesc pentru mine, sora si fratele meu, ca sa nu ne lipseasca nimic, sa ne asigure un viitor cat mai bun, iar atunci cand au putin timp liber stam de vorba despre ce s-a mai petrecut, despre notele de la scoala, despre anumiti prieteni etc... Ii apreciez foarte mult pentru tot ce fac, pentru faptul ca chiar daca sunt ocupati cu afacerile, mereu isi gasesc macar putin timp pentru noi, e adevarat ca nu este indeajuns de mult, dar cu timpul am invatat sa accept asta.
Si ma opresc aici, fiindca deja deviez de la subiect.
[Imagine: j5atg3.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)