Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O luna

#1
Prolog:

-Nu trecu decat o luna. O luna, atat a trebuit ca firavul sentiment de siguranta sa dispara. Trist ca vorbele sunt negre, trist ca timpul ne afecteaza, trist ca sangele vrea sange. Moarte, Moarte! Zidurile ce falnic inconjoara orasul, eternii ostasi de piatra ce dusmanii ii razbat. Degeaba, degeaba. Moartea, moartea umbla in oras, te asteapta zambitoare, dupa o zi de munca grea , fie nobil sau sarac. Moartea umbla, moartea zboara, poti s-o vezi sau sa orbesti, ea este si nu este. Orasul! Orasul e pustiu!
*Theodor Meri, sfetnic regal
off: Salutare la toti, ceea ce ati citit m-ai sus este ceva ce m-a "lovit" azi. Am o mica idee de cum v-a decurge actiune, dar trebuie sa meditez bine asupra detalilor etc.

#2
Um... sunt olteanca. Sper ca tu nu.

Nu trecu decat o luna. - Nu poti folosi perfectul simplu acolo. In schimb, perfectul compus sau mai mult ca perfectul sunt in regula. Perfectul simplu se foloseste pentru actiuni trecute si terminate cu putin timp inaintea momentului vorbirii, maxim o zi.

Zidurile ce falnic inconjoara orasul, eternii ostasi de piatra ce dusmanii ii razbat - "ce" il inlocuieste pe "care", iar tie-ti trebuie "pe care". Oricum, propozitia principala din randuletul ala nu are predicat si nu e unul dintre acele cazuri in care eliminarea predicatului nu creeaza probleme.

Presupun ca "m-ai (sus)" si "v-a (decurge)" sunt efecte ale loviturii, iar tu stii ca, de fapt, in ambele cazuri, corect este fara cratima. + Detaliile au doi i.

#3
Hello^^

Hmm, asta trebuie sa fie proza, nu un fel de poezie in care se repeta cuvintele intr-un mod anapoda.O idee ceva se gasteste, dar mult, mult prea putin.Nu se incepe cu trei randuri si asta este postarea ci trebuiesc mai multe (sau nu stiu cate de cuvinte..)
'' Moarte, Moarte! '' (BANG si am inteles tot) '' Degeaba, degeaba. ''
La un moment am crezut ca este poezie si cred ca ar fi iesit mult mai bine, dar am o curiozitate sa aflu despre ce este vorba.Daca as lua in ansamblu totul fara repetitiile de cuvinte ar fi ceva, ceva bun.In fine, prefer sa nu ma grabesc si sa aflu pe parcurs despre ce este vorba.
Multa bafta ^^

P.S. Nu am scris cu rautate si sprer ca nu te vei supara.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)