Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Suntem singuri in Univers?

#61
De ce ati implicat religia??Ehh lasa.Daca vorbim de alte forme de viata desigur,nu suntem singuri dar nu deveniti paranoici.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#62
În atâtea milioane de galaxii care cuprind miliarde de ecosisteme, mi-e greu să cred să nu mai fie altele cu condiţii asemănătoare cu cele ale Pământului.
În fon şi la urma urmei, dacă tot vorbiţi de Biblie, nu ar if prima dată când religia se înşeală. Parcă nu demult se credea că Pământul e plat şi că stă pe o broască ţestoasă gigantică. Ştiinţa a dat la o parte cortina miturilor şi a basmelor, încetul cu încetul, de pe minţile oamenilor.
Un simplu sărci pe wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ecua%C8%9Bia_lui_Drake
Doar 50 de mii de civilizaţii precum a noastră. Numărul aşa mic cică s-ar datora ultimei variabile, anume cea din cauză care o grămadă de civilizaţii au dispărut imediat ce-au intrat în era atomică, practic autodistrugându-se din cauza neglijenţei sau războaielor.

Aşadar este viaţă, doar că nu am găsito noi, n-am răscolit nici 0,01% din galaxia noastră, şi deja unii spun că am fi găsit ceva până acum.
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#63
Da, exista. Dar nu ar trebuii sa ne preocupe atat de mult incat sa nu mai putem dormii noaptea de grija extraterestrilor. Si nu cred ca arata urat, cum isi imagineaza regizorii filmelor S.F. proaste. Nu mi se pare imposibil sa existe planete asemanatoare cu ale noastre, in aceeasi pozitie fata de soare, care sa aibe resurse. Dar mi-e teama, ca daca avansam atat de mult incat sa putem ajunge la acele planete asemanatoare pamantului, oamenii le vor stoarce de resurse si asa ar trebuii sa cautam la nesfarsit planete Pamant, pentru ca specia noastra sa supravietuiasca. Ce va fi, nu se stie. Si sa revin la subiect, tragand concluzie, daca exista planete Pamant, sigur exista si forme de viata pe ele, chiar daca sunt mai putin evoluate decat oamenii.

#64
De ce toţi presupunem că ar fi mai puţin evoluaţi ca noi?Şi de ce toată lumea gândeşte că ar fi identic? Îţi zic eu singurile lucruri identice ar fi cele de bază, cele gen prădător-pradă.
Dar să nu ne mirăm dacă vedem creaturi diferite de animalele de pe pământ. Doar nu au existat aceleaşi condiţii identice şi evenimente asemănătoare ca pe Terra.
Principiile de bază rămân, dar vor fi diferiţi ca aspect şi ca mod de viaţă.
Şi totuşi de ce nu ar fi ei mai evoluaţi? sincer i-aş considera mult mai evoluaţi cel puţin mental, dacă nu s-ar ucide între ei pentru o bucată de pâine sau pentru un zeu fals.
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#65
Sau creaturi nemuritoate prin comparatie cu viata noastra. Daca un an de-al lor ar dura cat 5 de-ai nostri n-ar fi logic ca au evoluat dupa acest ciclu?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#66
Arp utea însemna la ei un an, adică o rotaţie completă a planetei lor în jurul stelei lor de 5 ori mai mult ca să spui că anul lor e de 5 ori mai lung, dar asta nu-i face să aibe o viaţă de 5 ori mai lungă. Timpul trece la fel.
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#67
Nu neaparat. N-ai de unde sa stii. Timpul trece la fel, dar comparativ cu noi viata lor ar putea fi mai lunga, ei fiind "croiti" pentru alt ciclu zi-noaptea & co.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#68
Ei asta e complet altceva, prima dată ai spus cum că timpul ar trece diferit pentru ei, mai lent. Ştiu doar că în preajma găurilor negre, materia e aşa densă încât poate altera şi lumina şi timpul.
Aşa cum ai spus-o nu o neg deloc. aşa cum broaştele ţestoase de la noi trăiesc până la 200 de ani, aşa cum sunt copaci care trăiesc până la 4000 de ani, nu mi se pare exclus ca şi o specie la fel sau mai mult evoluată ca omul să trăiască mai mult. Depinde de condiţii, de atmosfera planetei, de evenimente majore, de faună, floră, etc.
Cine ÅŸtie? (Dumnezeu sigur nu.)
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#69
Logic ca nu suntem singuri in univers. E infinit, cica. Logic, nu?23
Nu stim noi de existenta lor pentru ca unii pastreaza secreta toata tarasenia asta si poate e mai bine.

Anyway, nu ne-au invadat pamantul ca n-a murit Chuck Norris. 21 21


#70
Chiar ma amuz citind niste replici pe aici71
Normal ca nu suntem singuri in univers, adica am fi chiar de un egocentrism de nemasurat daca am crede ca noi suntem singurele fiinte inteligente din intregul cosmos.
Nu stiu de ce, dar simt o nevoie, o dorinta de-a dreptul sadistica sa arunc o replica aici si sa vad cum religiosii o sa vina sa ma condamne in focurile iadului21
S-a gandit vreunul dintre voi ca poate suntem un experiment? Ca poate motivul pentru care inca nu am dat peste extraterestrii este ca ei sunt deja printre noi urmarindu-si cu interes experiemntul? Adica daca Dumnezeu ar fi de fapt o alta entitate care avea the god complex si a creat viata pe aceasta planeta pe care noi o numim pamant? Si nu scrie in biblie ca suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa? Deci are deghizarea perfecta21 Asta ar explica si ce s-a intamplat cu veriga lipsa a lui Darwine19

In fine, nu ma luati in serios ca nu vreau sa provoc cearta, este doar o idee tampita ce se invarte prin capul meu. Dar adevarul(si este un adevar pentru ca asa cum pe planeta asta s-a creat viata asa se putea crea si pe alte milioane de planete din cosmos) este ca exista viata pe alte planete. Unii pot fi mai avansati decat noi doar pentru ca nu a existat Evul Mediu sau ceva asemanator cu Evul Mediul la noi altii poate inca sunt in acea perioada. Chiar nu avem de unde sa stim asta, variantele fiind infinite.




Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)