Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste ca-n filme

#1
Cap. 1- Sfarsitul? Poate doar un nou inceput

-Erwein? Dupa atata timp.... nu pot sa cred ca esti tu. (spuse tanara din ochii careia se scursera cateva lacrimi in timp ce il imbratisa pe tanarul aratos ce-i statea in fata)
-Eu sunt Elaine. Eu sunt, micuta mea Elle. (spuse acesta in timp ce o stranse tare in brate)
-Erwein, promite-mi ceva. (spuse aceasta)
-Orice pentru tine, dragostea mea. (ii raspunse el zambind larg)
-Promite-mi ca nu vom mai lasa ca nimeni si nimic sa ne desparta.
-Iti promit, Elle. Iti promit.
-Stop cadru! se auzi vocea unui regizor, dupa care cei doi tineri se dadura jos de pe acel lucru care le era platou de filmare.
-Cum a iesit? intreba fata curioasa.
-Bine. (sp use regizorul) Ne vedem vineri seara la gala de premiera, bine?
-Desigur. (raspunsera in cor toti actorii ce erau adunati pe-acolo dupa care parasira cu totii acel platou)
Tanara actrita merse sa se schimbe apoi se mai plimba putin cercetand cladirea platoului de filmare unde lucrase in ultimul an si pleca dupa ce se asigura ca era ultima care facea asta.
Iesind afara, ea inspira aerul sarat al oraselului de la malul marii si merse mai departe.
Dar ceva magic o lasa sa priveasca (credea ea) pentru ultima oara acea mare reclama din varful cladirii pe care scria: "Platoul de filmare al peliculei "Waste of time" cu Irene Brown".
Un mic cristal lichid se desprinse din ochii ei de culoarea marii la gandul ca acele filmari chiar se terminasera. Dar lasa melancolia de-o parte si isi sterse lacrima plecand mai departe.
Parul ei de culoarea apusului de soare flutura incet la fiecare pas al ei, iluminandu-se usor intr-o tenta aurie la fiecare atingere a soarelui. Dar pasii i se oprira la auzul unui strigat si se opri uitandu-se in urma.
-Hei Irene! Ateapta! striga colegul ei de platou, acel baiat aratos cu parul de culoarea onixului si ochii ca doua smaralde ce sclipesc de nazdravaniile ce-i treceau prin minte.
-Buna Sam! spuse ea zambindu-i.
-Salut! spuse el aratand unul dintre zambetele lui minunate ce "topeau" pe oricine.
-Te duci acasa? il intreba ea.
-Desigur. Dar mai intai ma gandeam sa te conduc pe tine, vrei?
-Cum sa nu, Sam? Bine inteles ca vreau.
Cei doi plecara, iar pe drum se distrara de minune. Toti oamenii comentasera de-alungul filmarilor ca Sam si Irene fac o echipa buna. Unii spusesera ca aceasta echipa le-ar fi buna nu numai in film ci si in realitate. Dar nimenea nu isi putea da seama de sentimentele ce si le poarta unul celuilalt.
Cand ajunsera in fata vilei Irenei, cei doi se despartira lundu-si ramas bun.
"Ramai cu bine baiat ce-mi facio zilele mai frumoase. Ramai cu bine ingerul meu cu chip uman de dracusor nazdravan." gandi ea in timp ce traversa alea ce ducea pana la intrarea in vila.
"Ramai cu bine fata frumoasa. Ramai cu bine demon neinteles ce iti deschizi sufletul de inger numai pentru mine." gandi el in timp ce pleca spre casa sa.
Intrand in vila, fata isi lasa deoparte haina si geanta ducandu-se in camera ei. Irene isi schimba hainele intr-o rochie rosie si scurta cu volane din matase.
Se privea in oglinda apoi se schimba in alte rochii frumoase. Ii placea sa arate bine. Si asta poate pentru ca inainte sa inceapa sa joace rolul Elainei in "Waste of time", ea fusese model si ii era dor de acele vremuri.
Dar distrandu-se asa, timpul trecu repede si ea obosi asa ca facu un dus. Picaturile se plimbau prin parul ei matasos si pe matasoasa ei piele de culoarea spumei laptelui. Ea inchise ochii si ii aparu in minte o imagine ce nu-i dadea pace. Era acea imagine de la sfarsitul filmului cand ea si Sam se sarutasera. Stia prea bine ca era doar un fals sarut dar il simtise cu toata fiinta ei si ar fi dorit mai mult.
Intre timp, intr-un conac modern era liniste. Acolo erau doar 2 tineri ce pareau ca dorm.
Fata adormita avea parul lung si negru. De langa ea se scula incet baiatul al carei priviri smaraldii sclipea in intuneric.
El se imbraca dupa care parasi camera si casa soptind:
-Imi pare rau, Amanda. Nu ma pot controla.
In puterea noptii, se auzi ceva ce ateriza pe balconul Irenei. Era un fel de umbra neagra ce spuse in soapta:
-Dormi linistita, fata frumoasa. Te voi proteja mereu.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
By the way... uite si niste poze cu ei:
Irene: [Imagine: zjt9qu-1.jpg]
Sam: [Imagine: anime-1.jpg]
Amanda: [Imagine: Adrian2-1.jpg]

#2
Heila kaleido_miranda :* am citit fic-ul tau si imi place foarte mult...greseli nam vazut mam holbat eu cat am putut:)) si nam gasit nici una.....ideea fic-ului imi place :001_wub:.....descrierea,naratiunea sunt la locul lor iar dialogul nu este sec.......te rog sa pui next repede ca mor aici:))


Bye Bye:bye:
[Imagine: chibi_1634.gif]
Ignis, chibi-ul lui XxX...GeorgianA...XxX


[Imagine: 68202047.png]

-------------------------------------------------------------------

[Imagine: renji2.gif]


#3
Am inceput si eu sa citesc.
Ai cateva greseli de tastare minore...
Imi place. E original.
Sam si Irene 8->
Cat imi place mie numele " Irene " :x 8->
Ce sa zic? Imi place.
La inceput, cand am citit primele randuri, am crezut ca tot capitolul e numai dialog #-o :))
M-ai surprins in mod placut :d
Ai un + la reputatie de la mine :* >:d<
See ya !

#4
ce frumos!o idee foarte originala dupa parerea mea.imi place mult ficul tau.mai lasat cu gura cascata.Irene e ingerul si Sam e demonul..ce dragut o//o oh...vreau si eu o iubire ca in filme nu-i corect :mean:
:smart: deci...cine era baiatul care a aterizat pe balconul lui irene? offff explodez..nu mai pot de curiozitate....era Sam?Sau poate vreun admirator secret?:love: da...ar putea fii :yes: dragostea ei poate? hmmm... :scary: innebunesc aici!!!
nu mai pot :yada:
hai ca te las papa :bye:



:s:

#5
Off topic: Respirati adanc. Acum sa vedeti capitol tare.

Cap. 2- Efectul "Alcool"

Pe platoul de filmare era o atmosfera neobisnuita. Sau poate... nu chiar.
Bobby, cel mai fitos si bine platit actor ii facea Irenei un scandal... mai mai sa se ia la bataie. De ce?
Pai pentru ca Sam nu numai ca intarziase la filmari dar atunci cand ajunsese era plin de pamant si se trantise pe un scaun adormind in 4 secunde.
-Offff, Doamne! Cum il trezim, femeie?! striga Bobby.
-De unde sa stiu? Tu nu vezi in ce hal e?! Lasa-l sa doarma. (spuse Irene)
-Prea bine. Ai tu grija de el. (spuse Bobby plecand)
Irene se uita apoi la baiatul adormit. Nu stia ce se intamplase cu el dar ii era mila sa-l trezeasca. Ea hotari ca tot ce avea sa faca era sa-i vegheze somnul.
Cand Sam se trezi Irene putu sa-i observe mai bine zgarieturile pe care le avea acesta.
-Sam, ce ti s-a intamplat? intreba ea speriata.
-Multe... raspunse baiatul "Poate se intamplau mai putine daca puneai si tu o scara la balconul ala sau o saltea peste tufa cu trandafiri pe care am aterizat" (gandi el apoi)
-Esti zgariat. Hai sa te dau cu spirt sa nu se infecteze.
-Bine. (zise baiatul dupa care isi desfacu camasa lasand la iveala un abdomen bine lucrat)
-Pai atunci... vino. (spuse Irene dupa care avu cat de cat grija de el)
Sam ii admira grija fata de el. Aprecia foarte mult latura angelica a Irenei. Cat despre ea... ei bine Irene era "topita" dupa el pentru ca nu se vaita dar era usor speriata ca poate el nu dorea sa vorbeasca cu ea.
Mai tarziu, veni regizorul care le dadea ultimele detalii despre petrecerea de vineri.
-Bun. Petrecerea va fi in Club Tropic. Veniti vineri seara la ora 8, iar prezenta este obligatorie. S-a inteles? incheie regizorul.
-Desigur. (repetara cu totii in cor ca de obicei)
In acea dupamiaza, Sam ajunse acasa si se tranti pe canapea. Dar nu apuca sa inchida bine ochii ca ii suna mobilul si intinse mana dupa el, apoi raspunse.
-Da. (spuse el dezinteresat)
-Buna, iubitule! ii spuse o voce de femeie.
-Buna, Amanda. (raspunse el plictisit)
-Iubitule, eu sunt plecata weekend-ul asta. Ne vedem luni.
-Bine, pa. (incheie el discutia inchizandu-i telefonul in nas.) Offff, femeia asta! De ce nu am avut eu parte de una ca Irene? spuse el apoi.
In seara urmatoare, toti erau prezenti la petrecere. Aproape toti... Irene fiind ultima ca de obicei si lasand o urma de mister in intarzierea ei.
Cand intra in sala, toti ramasera cu gura cascata. Irene purta o rochie neagra si lunga, taiata in doua de la genunchi ce-i lasa la iveala picioarele gingase de printesa. Cat despre coafura ei... Irene avea ca de obicei o coafura copilaroasa dar dragalase.
Petrecerea incepu. Toata lumea radea si se distra dansand sau band diferite bauturi de la bar.
Rezultatul? Pe la ora 12, Irene si Sam erau beti morti. Ei incercara sa mearga acasa si ajunsera cu chiu cu vai acasa la Sam.
Cei 2 se trantira pe pat si se sarutara.
-Dezbraca-te! spuse Irene care abea isi mai tinea ochii deschisi de beata ce era.
-Hai mai lasa-ma! spuse el la fel de beat.
-Nu esti barbat daca n-o faci.
-Atunci fa-o si tu. Jos textila, draguta!
A doua zi, erau amandoi in patul lui Sam. Cei doi dormeau unul langa altul, iar Irene avea mana pe fata lui Sam.
-Hmmm.... Ce sa intamplat? intreba el adormit.
-Nu stiu... (spuse ea)
-Ah... Ma doare capul! spuse el frecandu-se cu mana pe frunte.
-Ma duc sa-ti aduc ceva sa-ti treaca. (spuse ea dandu-se jos din pat)
-Ah... Irene? rosti el usor socat.
-Ce e? intreba ea.
-Esti... goala. (spuse el trantindu-si o perna pe cap)
-Si tu la fel, desteptule! Si esti si plin de ruj pe fata! spuse Irene tragand un cearceaf de pe pat si infasurandusi-l in jurul corpului.
-Offffff! In ce hal suntem! (spuse el apoi)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Off topic: Iertati ca nu-i prea multa descriere. Dar nu am stiut ce sa fac.
Poze acum:
Irene in rochie: [Imagine: ninjalikepunk.jpg]
Sam ranit: [Imagine: makeamovebylasaro4gu.jpg]
Bobby: [Imagine: bobby2.jpg]

#6
wowww!! :)) ce tare! dar nu au avut nici un fel de reactie cand s-au trezit amandoi in pat? de la Irene nici un atac de panica? :)) se pare ca erau obisnuiti va sa zica :))
foarte frumos ficul dar ii cam lipseste descrierea (tu ai spuso) :))
spor la scris si succes in continuare :bv:
ja ne and bye bye :bye:

#7
wow......nam mai putut de ras=))....erau manga=))
dar nici o reactie din partea lor:|.....ma mir:))
nu prea ai avut descriere(ai ziso si tu)
ce pot sa iti mai zic mia placut capitolul....numai pot de ras nici akm nu mam oprit=)):)).....succes si spor la scris in continuare;)

Bye Bye :bye:
[Imagine: chibi_1634.gif]
Ignis, chibi-ul lui XxX...GeorgianA...XxX


[Imagine: 68202047.png]

-------------------------------------------------------------------

[Imagine: renji2.gif]


#8
=)) Am ras cu lacrimi :x
Dar... exista un dar !
Ai grabit actiunea...
Puteai sa descrii momentele cand sunt ei 2 amandoi, reactiile lor ...
Sper ca nu te-am suparat >.<
In rest mi-a placut.
Greseli de tastare am vazut doar una ..
Citat:Irene avea ca de obicei o coafura copilaroasa dar dragalasa.

Astept nextu'.
See ya !

#9
Off topic: Ready, set, read!

Cap. 3- "B" de la "bani" si bani de la Bobby

In fata unei ferestre se putea observa o silueta bine conturata. Era un tanar cu parul de culoarea boabelor proaspete de cafea si ochii ca doua saphire stralucitoarea.
Statura lui impunatoare exprima perfectiunea desi in privirea lui era neliniste. Parea ca in interiorul lui era o furtana desi in jurul lui era liniste completa.
Dar linistea ii fu distrusa de scartitul usii. Apoi observa cum o tanara cu parul lung si moale de culoarea onixului si ochii ca doua mure intra in camera.
Tanarul ii saruta mana cu pielea matasoasa si alba ca spuma laptelui apoi o primi inauntru.
-Buna, Bobby! Ce doreai de la mine? intreba ea curioasa.
-Amanda... ia loc. (ii spuse el destul de serios)
-Ce se intampla? Spune, Bobby! Nu ma speria! A patit Erwein ceva? intreba ea.
-Nu ii mai spune "Erwein"! Sti la fel de bine ca si mine ca il cheama Sam. (o intrerupse Bobby nemultumit)
-Si totusi, ce e cu el, Bobby?! spuse ea pierzandu-si rabdarea.
-Mai sti cand mi-ai zis sa-l tin ocupat weekend-ul asta ca sa ne distram si noi?
-Nu ma lua pe ocolite. Ce i-ai facut? spuse ea enervata.
-Hmm... ei bine el s-a... adica el si cu Irene si... sake... si...
-S-au imbatat, si? spuse Amanda sceptica.
-Si nestiind de ei... s-au... impreuna au... intelegi tu... adica...
-Adica s-a culcat cu ea?! izbucni Amanda nervoasa.
-Pai da... adica nu... adica eu nu am crezut ca...
-Bobby... dar asta e o veste minunata! Poate fata asta ne va scapa pe veci de Sam! spuse ea imbratisandu-l pe Bobby.
Intre timp, Irene era foarte ocupata cu strangerea unor bagaje. Roscata parea sa plece intr-o calatorie lunga judecand dupa toate lucrurile pe care le lua cu ea. In timp ce impacheta, lasand cate un suspin sau cate o lacrima sa-i scape.
"Pot sa fac asta? Desigur dar... oare pot sa plec asa... asa... nu. Voi pleca oricum. Mi-am neglijat prea mult cariera de model si in plus... voi pleca. Adio, Miami. Mi-a placut acest loc" (gandi Irene in timp ce isi urca valizele intr-un taxi care o va duce la aeroport)
Dupa 2 zile in care Sam nu a facut altceva decat sa-si revina din betia de care avusese parte, el deschise televizorul si ramase "impietrit" la auzul stiri:
"-Celebra actrita Irene Brown a parasit ieri orasul Miami din statul Florida unde avusesera loc filmarile filmului "Waste of Time" din distributia careia facea parte in rolul principal. Momentan nu se stie daca actrita s-a intors in orasul ei natal San Francisco sau daca a plecat in vreo scurta vacanta dar cert este ca zvonurile despre relatia ei cu actorul Sam Higgs sunt risipite."
-Oh, Doamne! sopti Sam socat la auzul vestii.
Intre timp, roscata ajunse in aeroportul din San Francisco, acolo fiind intampinata de un barbat putin mai in varsta decat ea. Acel barbat avea parul rosu ca sangele si ochii de culoarea sangelui uscat ce o intampina vesel.
-Salut, surioara! spuse el.
-Fratioare, bine te-am gasit! spuse ea ibratisandu-l.
Cei doi se indreptara catre casa baiatului si Irene se simti foarte bine sa fie din nou acasa, in San Francisco, orasul ei natal.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Off topic: Hope you liked it. Asta e o intorsatura noua de situatie deci... we'll see what's next.

#10
Pre multa emotie!
MA face sa plang.
:99:
In principal imi place.
Continua.
Iti dau 5 stele.
Si ai grija la partea cu pozele.
1)Sunt prea mari!
2)Nu prea au rost
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)