Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Stiinta vs. Religie

#11
@Yk: Draga Yk. Este opinia mea. Si nu cred ca religia are mai multe goluri decat stiinta. Un nestiutor nu poate stii ce stie Dumnezeu. Si nu este doar o poveste de adormit copii... Daca nu crezi, problema ta.

Dar uite-te la un om mort. Vezi ca ii lipseste ceva?
ca sa vezi ca aceasta credinta in Dumnezeu chiar exista. Si nu cred ca aceasta credinta in Dumnezeu manipuleaza oamenii. aa si daca tot insinuezi ca stiinta e mai explicita, cum de stiinta nu poate sa faca sa ploua, sa ninga, etc?? Aaa stiinta a cunoscut despre ce canta /comunica balenele? Nu, nu cred asta. 45 ?

Asta este opinia mea. Opinia ta poate sa fie ori care alta. ^^

#12
@Artist: a. n-am zis ca sunt ateu.
2. nu o lua personal, discutam civilizat Smile

Stiinta poate aduce ploaia, daca nu stiai. Nu o lua ca si cum apesi pe un buton si te inunda.
Zapada artificiala exista.

Si nu Dumnezeu aduce ploaia, ci natura. Cred ca nu trebuie sa-ti explic cum si de ce ploua. Unii spun ca natura este insasi Zeul suprem (din nou, ca sa includ toate religiile). Nu intru in asta.

Nu crezi ca manipuleaza oameni? Pe ce lume traiesti? Oamenii care se baga cu avioane in cladiri se baga pentru ca asa vor primi viata vesnica. In numele religiei s-au purtat razboaie (ai auzit de cruciade?). Biserica Catolica a omorat o multime de oameni pentru ca nu credeau in ce credeau ei. A omorat o multime de oameni de stiinta. Cine spunea ca pamantul se invarte in jurul soarelui era eretic, de exemplu.
Religia nu e perfecta tocmai pentru ca e aplicata de oameni. Religia manipuleaza mase.

Da, poate lucrurile care se stiu despre balene sunt doar presupuneri, dar sunt presupuneri care functioneaza. Adica se intampla asa cum se presupune.

Si exista o diferenta intre un om mort si unul viu. Ce te astepti? Sa ii dispara ceva din el cand moare? Sa se goleasca? In acest fel rezulta ca animalele au suflet, dar religia ne invata ca oamenii sunt superiori si ca doar ei au suflet.

vad ca nu zici nimic cand am zis ca Biblia a fost modificata de-a lungul timpului si ca cele 10 porunci nu mai sunt cum erau 71
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#13
Citat:Stiinta este si buna si rea pe deoparte.

Si religia nu are nimic rau, sau cel putin gresit in ea? De multe ori Biserica musamalizeaza anumite lucruri care ar putea demonstra implicarea stiintei in evolutie. Gandeste-te ca mai multi oameni de stiinta au fost omorati pentru ca au facut afirmatii ce contestau religia, dar care mai apoi s-au dovedit adevarate. Sau gandeste-te la Evul Mediu, Inchizitie & so on. Si religia are parti gresite.

Citat:Maimutele sunt niste animale dar in nici un caz oameni neevoloati. Noi suntem cu totul speciali. Daca se spune ca omul a evoluat din maimuta, cum se face ca la ora actuala nu se mai evolueaza?

Am citit pe undeva despre asta. Nu stiu cat de adevarat e ce am citit eu, dar in fine... O chestie ar fi cum ca maimuta nu este stramosul omului, ci cele doua specii provin dintr-un stramos comun. E altceva. Au o origine comuna, dar in timp, s-au departat una de alta. Una a luat-o in stanga, una-n dreapta, ca sa zic asa. Fiecare a capatat o infatisare diferita, o gandire diferita (mai dezvoltata la om, dar asta nu conteaza), si asa mai departe.

Eu sunt de acord cu Kashim. Momentan nu prea puteam separa aceste doua lucruri. E greu sa zici ca Dumnezeu ne-a creat si sa crezi tot ce e scris in Biblie, excluzand in totalitate stiinta. Si e greu si sa iti explici unele lucruri cum ar fi Big Bang-ul, teoria evolutionista and so on. Nici stiinta si nici religia nu ne ofera toate raspunsurile pe care le cautam. Si cu toate astea, personal mi se pare ca stiinta ne ofera niste raspunsuri mai plauzibile decat religia.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#14
ok.. si natura de cine este adusa?

She: nu sunt deacord aici. Religia nu are parti gresite...

Razboaiele au fost purtate si din cauza nenintelegerilor intre popoare.

YK: pai nu este vorba ca se goleste corpul unui om mort fata de cel al unui om viu. Dar omului care moare ii pleaca sufletul si de aceea nu mai traieste. Si poti citi Biblia. In ea nu spune ca: OMUL E SUPERIOR ANIMALULUI si ca ele nu au suflet. fiintele vii au suflet.

Nu ma astept sa intelegi asta, dar ma rog.

Ma bucur ca am auzit si parerile altor membrii. ^^

b
y
e

#15
Citat:YK: pai nu este vorba ca se goleste corpul unui om mort fata de cel al unui om viu. Dar omului care moare ii pleaca sufletul si de aceea nu mai traieste. Si poti citi Biblia. In ea nu spune ca: OMUL E SUPERIOR ANIMALULUI si ca ele nu au suflet. fiintele vii au suflet.
Asa... sa vezi cum te contrazici singura: ai spus ca omul mort are in el tot ce are si cel viu, dar nu are suflet. Un animal mort are in el tot ce are un animal viu, dar ai spus ca animalul nu are suflet. Atunci daca e la fel si mort si viu de ce e mort?

Iata lucrul pentru care ma indoiesc cel mai mult de religie:
Cele 10 porunci in cea mai apropiata forma de original:
Citat:1. Eu insumi sunt Domnul Dumnezeul tau , care te-a scos din robia din tara Egiptultui : nu vei avea alti Dumnezei afara de mine.
2. Sa nu iti faci chip cioplit si nici imagine de ce-i pe cerul de deasupra , pe pamintul de sub el , in apa , sau sub pamint si sa nu te inchini lor si sa nu te rogi lor: fiindca eu Domnul Dumnezeul tau , Dumnezeul drept , inscriu pacatul parintilor pe seama fiilor , nepotilor , stranepotilor si strastranepotilor.
3. Sa nu invoci numele Domnului Dumnezeul tau in desert , ca nu v-a ispasi Dumnezeu pe cel ce va invoca numele sau in desert.
4. Tine minte ziua de repaos (sabat) si cinsteste-o . Munceste sase zile facind toate treburile . Iar ziua a saptea , de repaos (sabat) , sa fie pentru Domnul Dunnezeu : nu fa nici o treaba tu si fiul tau si fiica ta , robul tau si roaba ta si vita ta si strainul dintre portile tale . Fiindca sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamintul , marea si tot ce este in ele , si s-a odihnit , in ziua a saptea ; de aceea , a blagoslovit Dumnezeu ziua de repaos (shabat) si a sfiintit-o.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta , ca sa ai parte de zile multe pe pamintul pe care Dumnezeul tau ti l-a dat.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu te inpreunezi cu nevasta altuia.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu silnicesti pe aproapele tau cu juramint mincinos.
10. Sa nu rivnesti la casa aproapelui tau ; sa nu rivnesti la femeia aproapelui tau , la robul lui , la roaba lui , la taurul lui , la asinul lui si tot ce poseda aproapele tau.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#16
(01-09-2010, 03:36 PM)Artist A scris: She: nu sunt deacord aici. Religia nu are parti gresite...

Razboaiele au fost purtate si din cauza nenintelegerilor intre popoare.

Nu am adus razboaiele in vorba. Am spus 'inchizitie'. Personal, nu mi se pare normal ca cineva sa fie omorat pentru ca este considerat 'necurat'. Ca sa nu mai spun ca metodele de tortura erau pur si simplu oribile. Ti se pare normal ca cineva sa fie ars pe rug, inecat, rastignit, sfasiat, spanzurat, injunghiat sau mai stiu eu ce pentru ca sa considera ca sfideaza religia?
Si daca e sa vorbim de razboaie... Da, unele nu au implicat religia, au avut cauze politice sau economice. Dar multe dintre ele au fost starnite de cearta continua dintre Biserica Ortodoxa si cea Catolica.
Si in plus, cum s-a mai zis, religia are tendinta sa manipuleze.

Dar nu am vrut sa se inteleaga ca stiinta nu ar avea parti gresite. Si in folosul stiintei au survenit morti sau unele tehnologii au fost testate pe animale sau poate chiar pe oameni.

Dar stiinta mi se pare mai logica si raspunsurile pe care le ofera mi se par mai credibile.

edit: Stii, nu zic ca religia in sine e un lucru rau. Are avantaje si dezavantaje (dar ce lucru nu are?). Ideea de a crede intr-o forta care ne-a creat, care ne pazeste and so on... Nu e una rea. Intr-un fel unora le da speranta. Dar religia, ca si alte lucruri, in mainile oamenilor a devenit periculoasa.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#17
Ba este. decalogul pe care il cunosti tu e varianta modificata de oameni. E modificat pentru a fi mai usor de impus.

De asemnea legat de ce a spus She, ca o completare: religia a ingreunat evolutia oamenilor. Si repet, nu atat religia cat cei care o aplica.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#18
Stiinta vs religie... asta e intotdeauna un subiect dificil, pentru ca nu poti sa faci pe altcineva sa creada ce vrei si tu, si nici nu ar trebui. Eu cred ca Dumnezeu a creat Pamantul in sase zile asa cum scrie in Biblie. Mi se pare putin ciudat ca nimicul a explodat la un moment dat si asa a aparut Universul. Dar asta e doar opinia mea si poate sunt eu prea incuiata ca sa pot intelege chestia asta. Cand vine vorba de Dumnezeu, timpul nu mai are insemnatatea pe care o stim noi. In Biblie scrie ca El doar a zis si asta s-a intamplat, nu neaparat a creat El cu mainile lui. Deci puteau fi zile la fel de lungi ca ale noastre, mai lungi sau mai scurte, nu cred ca are importanta.
Faza cu chipul si asemanarea Lui nu trebuie luat literal. Nu stiu cum sa explic asta, dar nu toat lucrurile trebuie traduse literar. Nu insemna ca Dumnezeu arata ca noi, nu e ceva ce poti vedea.
S-a spus ca religia a dus la razboaie si lucruri nu asa de placut in istorie. Asa e, unii oamenii intelegeau gresit ce inseamna sa propovaduiesti religia, credeau ca asta le da puterea pe care o are Dumnezeu, dar asta e vina lor, nu vina religiei in sine.
Nu cred ca oamneii se trag din maimute. Doar pentru ca sunt unele asemanari, nu inseamna ce ne tragem din maimute. Suntem specii diferite, create de Dumnezeu.

@ artist: Nu poti spune ca ala nu e adevaratul decalog. Macar posteza ce crezi to ca e adevartul decalog. Nici eu n-am mai vazut varianta asta, dar nu conteaza cum sunt scrise cele zece porunci, conteaza semnificatia lor. Alea sunt cele zece porunci, chiar daca intr-o forma diferita. Nu cauta asemanari intre cuvinte, nu asta conteaza, ci sa fie aceleasi principii.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#19
Citat:@ artist: Nu poti spune ca ala nu e adevaratul decalog. Macar posteza ce crezi to ca e adevartul decalog. Nici eu n-am mai vazut varianta asta, dar nu conteaza cum sunt scrise cele zece porunci, conteaza semnificatia lor. Alea sunt cele zece porunci, chiar daca intr-o forma diferita. Nu cauta asemanari intre cuvinte, nu asta conteaza, ci sa fie aceleasi principii.
Da, in mare, sunt aceleasi principii, dar exista diferente. De ce exista diferente? Asta si "crede si nu cerceta" ma fac sa fiu sceptic in ceea ce priveste religia.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#20
Exista diferente pentru ca noi suntem diferiti. Au fost traduse diferit, dar atata vreme cat idee de baza e aceeasi, nu mai conteaza atat de mult cum sunt scrise.
Crede si nu cerceta e interpretata gresit uneori. Nu poti sa crezi orbeste tot ce ti se spune, nimeni n-ar trebui sa-ti impuna sa crezi in ceva anume. Toti avem libertatea de a cerceta si de a alege daca sa credem sau nu. Totusi, fraza asta e mai mult un fel de sfat, daca cercetezi s-ar putea sa ajungi sa nu mai crezi deloc, sa interpretezi niste lucruri gresit si sa nu crezi in ceva ce poate fi adevarat. Uneori mai trebuie sa si avem incredere in unele chestii, asa pur si simplu.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)