Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Stapanul inelelor

#1
Nu mi-a venit sa cred cand am cautat si n-am vazut nici un thread despre trilogia Stapanul Inelelor scrisa de celebrul J.R.R. Tolkien.
Povestea este formata din trei carti: Fratia inelului, Cele doua turnuri si Intoarcerea regelui.

Personajul principal este Frodo, un hobbit din Comitat, ce are misiunea de a distruge Inelul Suprem in Muntele de Foc ca sa scape Pamantul de mijloc de amenintarea puternicului Sauron. Alaturi de prietenul sau Sam, puternicul Aragorn, elful Legolas, gnomul Gimli si vrajitorul Gandalf, Frodo trece prin multe primejdii pentru a distruge Inelul.

Acum, parerea mea: mi-au placut la nebunie ! Personajele au fost create cu atata atentie, erau impecabile. Deasemenea, poveste a fost gandita foarte bine, reusind sa creeze o adevarata opera. Actiunea a decurs impecabil, suspansul facandu-te sa te intrebi tot timpul : Oare Frodo va izbuti?
Mie mi-au placut destul de mult hobbitii, dar i-am adorat pe elfi. Legolas a fost personajul meu preferat din toate cartile. Pot spune ca Tolkien m-a facut sa am o pasiune asa de mare pentru stilul fantasy si pentru elfi.
In concluzie, povestea este de nota zece.

Voi ce parere aveti despre trilogia Stapanul Inelelor? Ce personaj va place? Cum vi se pare felul in care scrie Tolkien?
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#2
Stapanul Inelelor 8
Imi plac la nebunie cele trei carti , dar totusi ma dau in vand dupa film =]] I mean ... personajele sunt prea adorabile xD Imi place mult povestea , nu prea ma dau in vant dupa genul fantasy , dar Stapanul Inelelor mi-a captat intr-un mod foarte placut atentia , cartile mi le-a imprumutat o prietena si recunosc la inceput nu prea mi-a placut, deoarece mi se parea plictisitor , dar cu timpul am ajuns chiar sa citesc ca un nebuna o_o Ma bucur ca nu am renuntat , desi era sa o fac de vreo doua ori xD Cartea mea preferata este ultima , deoarece acolo suspansul a devenit din ce in ce mai mare , mi-a placut enorm de mult , modul in care Tolkien scrie ma uimeste in sensul bun al cuvantului , chiar este un scriitor adevarat , as dori sa-i calc pe urme =]] Nu multi mai sunt ca el .
Atat cartea , cat si filmul m-au tinunt in suspans pe tot parcursul povestii , din punctul meu de vedere atat de originala . Nu am mai intalnit o asemenea idee , deci pot spune ca scriitorul a avut niste idei marete si il admir pentru acest lucru , chiar foarte mult . Parca povestea a vrut sa transmita niste mesaje destul de importante , cum ar fi : daca chiar iti doresti sa obti un lucru trebuie sa lupti pana la capat , uitand complet de consecinte daca o dai in bara . Asa cum a facut si Frodo , nu i-a pasat ca isi baga propia lui viata in joc , nu i-a mai pasat de nimic atunci cand si-a dat seama ca are rolul de a distruge inelul . Nu a fugit de aceasta datorie , deci nu a dat dovata de lasitate . Il admir pe baiat , tot respectul =]] Alt lucru important care reiese este adevarata prietenie . I mean ... unii si-au sacrificat si viata pentru prieteni , nu le-a mai pasat de nimic . Rar intalnesti asemenea prieteni in viata de zi cu zi o_o
Personaje ... pot spune ca mi-au placut toate , deoarece fiecare a avut rolul lui in actiune , fiecare gest pe care il faceau mi s-a parut important =]] Personajul meu preferat ... nu cred ca am doar unul singurl , deoarece mi-au placut foarte multi . Unul dintre ei este Legolas , deoarece ... god o_o prea tare tipul , un prieten adevarat si a demonstrat acest lucru . Iar in film ma indragostesc si mai mult de personajul lui , deoarece... il joaca Orlando Bloom , nu-i asa ?=]] Alt personaj preferat ar mai fi si Gimli =]] Prea tare omul , este atat de amuzant si mereu vrea sa demonstreze ca este puternic xD Deasemnea un prieten foarte bun si loial , nu ai cum sa critici ceva la el . Si Gollum a avut farmecul sau =]] Chiar daca este personajul negativ , este unul dintre personajele mele preferate , deoarece este ata de amuzant cu "My precious" =]]
Chiar nu am nimic de obiectat , poate doar un singur lucru . As fi dorit ca povestea sa nu se sfarseasca asa de repede =]] Poate niciodata =]] Toata admiratia pentru scriitor , pentru toata munca depusa .
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#3
Stapanul Inelelor a fost singurul caz in care filmul mi s-a parut mai interesant decat cartea. Desi mi-a placut foarte mult sa citesc cele trei volume, uneori detaliile si descrierile lui Tolkien ma plictiseau, dar nu pot spune ca nu erau scrise frumos si ca nu imi placea sa imi imaginez totul cu ajutorul lor. Tolkien este un scriitor foarte bun, care stie sa isi tina cititorii in suspans.
Nu il placeam prea mult pe Frodo. E de admirat ca a reusit sa isi duca misiunea pana la sfarsit, dar nu ar fi putut face acest lucru daca Sam nu era alaturi de el sa il ajute sa-si infraneze tentatia de a se folosi de inel pt sine.
Mi-a placut de Legolas (in special in film 4). Admiram abilitatea lui de a trage cu arcul si calmul de care dadea dovada. "Conflictele" lui cu Gimli, care se transforma in dovezi de prietenie, ma distrau de fiecare data. Gimli era cel mai simpatic si amuzant personaj.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#4
Gold, daca tot cauti informatii despre elfi si cine sunt, citeste "Silmarillion". Totusi, e biblia despre elfii lui Tolkien, si nu poti sa zici ca ai citit opera lui Tolkien fara cartea respectiva.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#5
Heya ^^ Cum de inca n-am comentat aici? Tolkien, dupa cum am mai spus in alte posturi, este un scriitor genial. Toata viata lui a lucrat la povestea asta. Desi nu multi stiu, Tolkien nu a scris dfoar trei carti despre Lord of th Rings. A scris douazeci si patru de carti care aveau cam acelasi subiect. Printre astea, evident se afla si trilogia de care ati mentionat mai sus. Nu cred ca multi ati auzit de "Silmarillion", "Bilbo's Last Song" sau "Hobbitul". Este adevarat ca trilogia Lord of the Rings a avut cel mai mare succes...dar totusi, eu cred ca si acestea meritau apreciate, mai ales ca autorul si-a petrecut aproape toata viata concepand aceste carto.
J.R.R. Tolkien este unul dintre scriitorii mei favoriti. A reusit sa ma impresioneze prin imaginatia lui si la un moment dat, sa-mi doresc sa fac chiar eu parte din acest 'roman'.
Cam atat am avut de zis...
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#6
Tolkien a fost un autor genial...chiar mi-a placut sa ii citesc operele de la seria "Stapanul Inelelor" si Silmarillion pana la Narn I Chin Hurin-Povestea copiilor lui Hurin...chiar nu am cuvinte sa descriu geniul lui...
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#7
Auzeam intr-o perioada ca trilogia Stapanul Inelelor e biblia tocilarilor. Nu pot sa spun daca e sau nu adevarat. Ce pot sa spun e ca nu o consider biblia mea. Dar lasand asta la o parte, nu cred ca sunt prea multe persoane ce nu au auzit de ele. Auzit, citit si daca nu prefera cartile, atunci filmele vin in ajutor. Eu am citit cartile si am vizionat filmele si pot sa spun ca sunt in top 10. Tolkien chiar a fost un geniu si oricat de mult l-ai aprecia, nu e de ajuns. Ai nevoie de o doza buna de imaginatie pentru a fi in stare sa creezi o lume atat de fantastica. Si sincera sa fiu, felul lui e a scrie e unic, nemaintalnit de mine in nici o alta carte.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)