Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Stanca de la apus

#1
Discalimer: Nu detin niciun personaj (in afara de cele create de mine), personajele apartin lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma lor.


CAPITOLUL 1 - Amintirea din viitor

Ma uitam la paleta de culori calde de pe cer ce se oglindea in nesfarsitele valuri ale oceanului. Auzeam pescarusii in departare. Vantul batea cu puture luandu-mi parul asemenea florilor de cires primavara la plimbare. Intredeschid usor ochii mei de culoarea algelor si vad minunatul apus ce se inchina noptii. Stateam pe o stanca de un gri-maron acoperita ce o patura pufoasa si verde prin care misunau gandeceii. Cerul se intuneca incet, incet pana ce devine de un negru abisal. Pe el apare mandra luna ce este urmata de micile stelute sclipitoare. Fiind tarziu incepea sa se faca racoare acasa asa ca ma ridic de pe pamantul rece si ma indrept spre o mica cabanuta din lemn de brad ce safla pe acea stanca . Intru inauntru si ma indrept spre scarile de pin. Le urc in lene si ajung la etaj unde ma indrept spre usa din capatul coridolului. Deschid usa si dau in camera mea, o camera cu peretii de un rosu pal , perdele portocalii ca focul si mobila din fag. Dau draperiile in parti si le leg facnd o mica fundita, deschid gemul si zaresc o sfera mare, de un alb pur luminand pamantul. Ma indrept spre baie, intru si deschid de asemenea gemul de acolo. Imi dau jos usor rochita alba cu mici modele albastre pe care o pun in cosul cu rufe mundare. Imi dau jos lanjeria neagra din dantela si intru in dus unde ma rasfat cu aromele placute de vanilie si frezii. Apa sloi ce tasnea de deasupra capului meu se scruea usor in picaturi pe piele mea alba ca spuma laptelui. Dupa ce ma destind ies din dus si imi pun pijamaua compusa dintr-un maieu si o pereche de pantaloni scurti rosii. Ma bag in pat aruncand patura printr-un colt al camerei stiind ca oricum mi se va face frig si o voi cauta in bezna lovindu-ma de obiectele din jur.
''Este frig afara si ploua. Pe jos este polei si toate luminile caselor sunt stinse. Alerg prin acest abis negru sperand sa nu ma prinda. In urma mea puteam sa vad o umbra mare si infricosatoare. Credeam ca drumul nu se mai sfarseste si o sa ajung placerea de o noapte a cine stie careui sphihopat. Ei bine in acest moment pot sa jur ca este asa dar mai tarziu voi realiza ca a fost altceva. Ajung intr-o fundatura. Este umed si rece, afara a inceput sa toarne cu galeata si eu tremur involuntar de frig si de frica. Umbra se apoprie incet si in lumina lunii pline vad cum un picior este pus hotarat pe piatra cubica de pe jos. Inainteaza cu tot corpul si vad cea mai superba creatura de pe Pamant sau mai bine zis din Univers. Avea pielea ca diamantele, parul lui era negru ca smoala, si avea un corp musculos dar subtire. Buzele lui erau rosii ca sangele si carnoase. Se apropria de mine si imi cuprinse buzele intr-un sarut pasional, i-am lasat drum liber limbii lui si a inceput sa mi-o mangaie pe a mea pana ce limbile noastre au inceput sa se dueleze si sarutul deveni unul violent. Dupa un minut nu mai puteam respira si acesta rupse sarutul usor. Am inceput sa gafai dar nu am avut timp sa imi revin ca acesta ma tranti de perete si isi apropria buzele de gatul meu. Imi saruta gatul o data, usor, si ii simt buzele moi si catifelate. Lasa o dara pe gatul meu in jos pana la piept iar apoi se intoarse de unde plecase. Fara nici o grija isi baga coltii in gatul meu iar eu simt cum ma sufoc. Un firicel de sange se prelinge pe gatul meu in jos si imi pateaza rochia de galben pai. Incep sa tip de durere si ...''
-AAAA!Ajutor!Ma scol brusc din pat si aud bubuituri prin casa. Deodata usa de la camera mea se tranteste si pe usa intra fratii si surorile mele. Aveam 2 surori si 3 frati. Cel mai mare era dintre noi era Gaara, un frate model de 18 ani ce ma apara intotdeauna. Are ochii de culoarea ochiilor mei si parul de un rosu sangeriu. Al doua ca varsta este Mya, o sora ciudata ce mereu cand eram mica ma imbraca ca o rockarita in varsta de 17 ani. Are parul negru cu suvite satene si blonde, scurt deasupra umerilor si facut tepi in parti si in spate, are ochii roz bombon. A treia este Hermione, o fata blanda si dulce care sufera din orice, te asculta si te intelege. Are parul saten deschid lung cam pana putin dupa umeri taiat in scari si ochii de un caprui inchis, buzele le are de un roz superb si este in varsta de vreo 16 ani aprope 17.Urmeaza cei doi frati mai mici ai mei de 15 ani Emil si Dan care mi-au fost mereu aprope fiind de apropae aceesai varsta cu mine, eu avand 15 ani. Dupa cum spuneam toti tabara in camer peste mine nestiind ce se intampla.
-Sakura, esti bine, ai patit ceva, esti in regula?ma intreba Gaara speriat.
-Da! Sunt foarte bine am avut doar un cosmar, ... din nou acelasi cosmar cuacel tip.
-Totusi are un nume destul de ciudat!imi replica Mya aproape adormita.
-Mai bine va duceti toti in camerele voastre si haide sa domimi ca si asa picam pe noi de somn.
-Este o idee buna tinand cont si de ora. ma afirmara Emil si Dan.
Toti plecara in camerele lor si eu imi asez capul la loc in perna uda de la transpiratie. Ma ridic si ma indrept spre baie unde ma stropesc cu apa rece. Imi revin putin din acea trauma traita din nou si ma indrept spre pat culcandu-ma la loc.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#2
Am vazut fic-ul tau si m-am gandit sa-l citesc si uite ce am de zis despre el:
Greselile:
"puture"-putere
"corp musculos dar subtire"-sincer nu suna deloc frumos, chiar am ras cand am citit:))
"Ma scol brusc din pat"-Ma ridic brusc din pat suna mai bine...
"Are ochii de culoarea ochiilor mei"-aici e o repetitie care nu se inghite bine deloc, iti spun sigur pentru ca m-am si innecat:))
In rest ai mai avut cateva greseli de tastare care m-au facut sa citesc propozitia de mai multe ori ca sa inteleg ce vroiai sa spui.
Descrierea vreau sa-ti spun ca o ador. Ai un mod superb de a descrie care mie personal imi place foarte mult.
Dialogul a fost putin, dar putin de tot plictisitor, iar in rest nu am ce spune pentru ca nu este foarte mult dialog si nu ma pricep sa dau sfaturi din acest punct de vedere.
Actiunea a fost cam plictisitoare dar deloc grabita. Puteai sa spui mai multe lucruri si sa povestesti si lucruri din ziua urmatoare.
Ideea nu am mai intalnit-o si mi se pare destul de originala.
Ceea ce nu este deloc bine la fic-ul tau este ca ai foarte multe greseli de tastare si cateva de exprimare si ca sa scapi de ele este nevoie sa recitesti capitolul de cateva ori inainte sa-l postezi. Si data viitoare ar fii mai bine daca ai povesti mai multe lucruri ca sa nu ne plictisim. Astept next-ul cu nerabdare! :X

Edit: Si am uitat sa spun de titlu:)) Este cel care m-a atras sa citesc acest fic, dar pana acum nu prea vad legatura lui cu fic-ul. :)

#3
Hm.. sa vedem.. :-?
Vantul batea cu puture luandu-mi parul asemenea florilor de cires primavara la plimbare. - sincer mi-e nu-mi place deloc cum suna expresia asta :|
Ma uitam la paleta de culori calde de pe cer ce se oglindea in nesfarsitele valuri ale oceanului. Intredeschid usor ochii mei de culoarea algelor si vad minunatul apus ce se inchina noptii. Stateam pe o stanca de un gri-maron acoperita ce o patura pufoasa si verde prin care misunau gandeceii. Cerul se intuneca incet, incet pana ce devine de un negru abisal. Pe el apare mandra luna ce este urmata de micile stelute sclipitoare. -wow... da repede s-a facut noapte... :|
cuacel - cu acel
scruea - ai vrut, poate sa spui scurgea... :-?
un frate model de 18 ani ce ma apara intotdeauna -suna mai bine "un frate model de optsprezece ani care ma apara intotdeauna.
De asemenea mai ai o multime de greseli de tastare dar mi-e lene sa la corectez, asa ca ti-am dat doar cateva ca exemplu.
Ce nu-mi place:
1.N-ai pic de alineat! Unde e alineatul? La mancat pisica? Crede-ma ca arata foarte inestetic, asa fara pic de alineat...
2. Descrierea e trasa de par si ai unele expresii care suna ciudat
3. Dialogul este cam sec
4.Actiunea e grabita, iar naratiunea cam aiurea...
5. Ai foarte multe greseli de tastare si de exprimare
6.Capitolul arata inestetic.


Sfatul meu:1. reciteste capitolul inainte de-al posta pentru a te asigura ca nu sunt atat de multe greseli.
2.Lasa, te rog eu, macar putin alineat si vei vedea ca va arata mai bine ;)

So... atat am avut de spus... daca te-a deranjat ceva PM me
Bye! Si spor la lucru :-h
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#4
multumesc pentru sfaturi si promit ca am sa incerc sa tin cont de ele
ok am venit cu capitolul 2 si sper ca e mai bine




Ma scol brusc din pat si ma idrept spre parter.Cobor scarile in fuga si ies pe usa incet ca sa nu ma auda fratii mei. Incep sa alerg rapid si usor ca o pantera . Am alergat zile si nopti intregi, pana am ajuns undeva sus, pe o stanca , unde cerul se unea cu pamantul si unde paradisul imi zambea la fiecare apus, in locul meu secret unde am visat sa imi aduc sufletul pereche si unde sa traim pe veci.Sa zburam cu pasarile, sa inotam cu pestii, sa alergam cu tigrii si sa ne iubim cu totii. Soarele apunea si frigul punea stapanire peste paradis. Cobor incet de pe stanca si ma indrept spre casa. Incep din nou sa alerg dar nu reusesc sa fac tot drumul asa ca poposesc langa un parau, intr-o padure din apropierea casei mele. Adun frunze si le folosesc pe post de pat. Ma asez pe frunze si ma intind usor incercand sa nu le imprastii.
Nu imi era somn dar stiam ca trebuie sa dorm, puterile mele erau terminate si nu m-ai puteam nici sa respir. Este o poveste lunga, am probleme cu respiratul de cand m-am apucat sa fiu un ninja. Am mers la doctor si acesta mi-a spus ca sunt slaba de inima si voi avea probleme cu respiratia. Fratii mei au insistat sa nu mai fiu un ninja dar eu am vrut cu varf si indesat sa fiu unul. Dupa aceasta decizie, am mers din nou cu fratii mei la doctor, de fapt m-au luat pe sus si m-au dus acolo, unde impreuna cu doctorul am gasit o solutie. Trebuia sa imi pun un pahar cu apa in care sa torn un praf, sa-l amestec si mai apoi sa il beau. Acesta ma ajuta sa respir mai bine pe o durata de cateva ore. A trebuit sa il i-au din sase in sase ore, dar am renuntat la el acum ceva ani pentru ca am lesinat din cauza gustului sau si am ajuns in spital. Dupa asta am concluzionat cu doctorul ca m-ai bine ar fi sa mi-l introduca cineva prin vena de la mana(nu cea de la incheietura mainii) cu ajutorul unei injectii. Asa ca uite-ma aici in mijlocul padurii de patru zile in care nu amfacut nici macar o injectie si respirand din ce in ce mai greu. Am adormit cu greu, dar noaptea nu pot sa zic ca a fost asa de buna, simteam cum ma sufoc, cum ma strange cineva de gat si eu nu pot riposta, ma simteam nevinovata si neajutorata. Ma ridic din "pat" si ma indrept spreb parau unde ma dezbrac ramanand numai in costumul meu de baie din doua piese cu un model ciudat, parca pictat, in culorile curcubeului. Ma balacesc putin dupa care ies, imbracandu-ma si pregatindu-ma de drum. Cand am pasit printre arborii inalti pana la cer am auzit un zgomot in tufisurile din spatele meu. M-am intors si m-am dus sa vad ce este dar nimeni si nimic. Nemaivrand sa stau acolo, din mai multe motive, o iau la fuga prin padure pana cand ies din ea si dau nas in nas cu alea care ducea spre casa. Merg incet si parca nevrand sa ajung si sa ma ia fratii mei in camera lor unde stiu ca imi vor pune o groaza de intrebari la care nu stiu cum sa le raspund mai bine ca sa ma lase sa ies de acolo. Ajung la intrare in curte si deschid poarta cu o anumita frica. Pasesc in curte cu pasi mici si nesiguri, nestiind cum sa trag mai mult de timp. Ajung in fata usii de la intrare si o deschid. Ma asteptam la surori s frati inebuniti care sa sara in bratele mele de fercire ca nu am patit ceva, dar nu din contra, in casa nu era nimeni. <Se pare ca toata lumea este inca la cursuri. YUPII!! Am scapat pentru 9 ore de ei.> Ma indrept spre camera mea unde intru in baie aruncandu-mi hainele pe gresia rece si intrand sub picaturile sloi de apa. Fac un dus rapid, rasfatandu-ma cu samponurile mele cu miros de levantica si ies din baie indreptandu-ma spre dulap de unde imi scot lenjeria mea neagra cu dantela, preferata mea, si niste pantaloni scurti de un bej pal, iar in sus imi iau un maieu cu hello kity. Imi pieptan parul si mi-l prind intr-o coada de cal in varful capului. Cobor jos in bucatarie unde imi petrec o jumatate de ora mancand niste senvisuri cu somon. Ma indrept spre sufragerie , relaxandu-ma pe canapea in timp ce ma uitam la un film, asteptand cearta ca o sa bata la usa in curand. Dupa doua ore telefonul incepe sa sune si ma indrept spre el ridicand receptorul. Imi raspunde o voce de barbat.....Va urma.


Uitati alt capitol! Sper ca e mai bun si stiu ca nu am avut dialog si imi cer scuze. Am sa vin cu capitolul trei mult mai repede decat am venit cu asta. Scuze pentru greseli si pentru restul, am incercat sa le rezolv pe toate, oricum descrierea e varza, dar mai bine va las pe voi.

Astept critici!!!:dead:
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#5
Heya(*.*)

Am treia oara comentez ficul asta,nu inteleg ce se intampla cu comentariile:-??

Imi era tare lene sa comentez,dar mi`am invins plictisela si am zis sa trec din nou pe aici:D...bravo mie[:))]

Inca odata..imi place mult de tot ficul...este original fata de ce am vazut pana acum..

Descrierea-este bunicica,insa cred ca poti mai mult de atat..straduieste`te sa expimi cat mai bine sentimentele personajului,mai ales ca este usor,avand in vedere la ce persoana narezi

Naratiunea-narezi la persoana I si imi place...pot intelege mai bine lucrurile asa...

Actiunea-putin grabita,apoi parca se misca prea incet,insa in schimb nu ma plictiseste,ceea ce este bine...

Dialogul-are mici tente catre sec,dar asta se poate rezolva usor...

Am vazut si cateva greseli de tastare,dar nu le mai corectez...Lenea asta[:))].

Titlul-cum am mai spus,imi place la nebunie...este cel care m`a facut sa citesc acest fic...este foarte interesant si captivant...bravo

Cam atat...

Astept nextu` si cat mai repede

Ja ne` ji multa inspiratie:*

#6
Hmm... Ai dreptate, mai bine ne laşi pe noi să comentăm. Dacă tu spui că descrierea ta e varză (mie-mi sună a falsă modestie dar whatever...), eu vin să te asigur că ai dreptate.

La început, vreau să-ţi prezint câteva din "capodoperele tale", nişte chestii care mie mi-au atras atenţia imediat.

Citat:perdele portocalii ca focul
- Focul nu e portocaliu din câte ştiu, şi nu încerca
Citat:să-mi spui că e figură de stil, pentru că ai observat şi tu poate că mai tot timpul focul e roşu în comparaţii, am dreptate? Şi nu-şi schimbă focul culoarea după cum bate vântul...
Imi dau jos usor rochita alba cu mici modele albastre pe care o pun in cosul cu rufe mundare. Imi dau jos lanjeria neagra din dantela.
- repetiţie cu "îmi dau jos"
Citat:Avea pielea ca diamantele, parul lui era negru ca smoala, si avea un corp musculos dar subtire. Buzele lui erau rosii ca sangele si carnoase.
- Din câte ştiu eu, când descrii o persoană, ori o iei de sus în jos, ori de jos în sus. Dar te rog eu mult, nu mai îmi fă ochii să ameţească de atâta sus-jos-sus-jos.
Citat:Aveam 2 surori si 3 frati. Cel mai mare era dintre noi era Gaara, un frate model de 18 ani ce ma apara intotdeauna. Are ochii de culoarea ochiilor mei si parul de un rosu sangeriu. Al doua ca varsta este Mya, o sora ciudata ce mereu cand eram mica ma imbraca ca o rockarita in varsta de 17 ani. Are parul negru cu suvite satene si blonde, scurt deasupra umerilor si facut tepi in parti si in spate, are ochii roz bombon. A treia este Hermione, o fata blanda si dulce care sufera din orice, te asculta si te intelege. Are parul saten deschid lung cam pana putin dupa umeri taiat in scari si ochii de un caprui inchis, buzele le are de un roz superb si este in varsta de vreo 16 ani aprope 17.Urmeaza cei doi frati mai mici ai mei de 15 ani Emil si Dan care mi-au fost mereu aprope fiind de apropae aceesai varsta cu mine, eu avand 15 ani.
- Crede-mă că atunci când ma dat peste partea asta, nici măcar n-am avut de gând să o citesc. O enumeraţie ştie să facă şi un copil de grădiniţă. Vino şi tu cu ceva mai creativ!
Citat:Fiind tarziu incepea sa se faca racoare acasa asa ca ma ridic de pe pamantul rece si ma indrept spre o mica cabanuta din lemn de brad ce safla pe acea stanca .
- N-am înţeles nimic. Se face răcoare acasă? Păi nu erai afară?
Citat:Ma scol brusc din pat si ma idrept spre parter.
- Nu puteai să te trezeşti? Neapărat trebuie să zici că "mă scol"? Şi chiar la început de capitol! Mi-a şi pierit cheful de a citi mai departe...
Citat:nu m-ai puteam nici sa respir
- cred că eşti conştientă de faptul că "mai" se scrie cum ţi-am scris eu în situaţia de faţă, şi nu cum ai scris tu. Dar l-ai mai utilizat de vreo câteva ori cu cratimă, aşa că am crezut că ar fi bine să te atenţionez.

În concluzie, ai încercat tu ceva descriere foarte... elaborată, să-i spun aşa, dar ai sfârşit prin a utiliza figuri de stil care numai te fac să adormi, pentru că nu ai reuşit să conferi descrierii tale propria ta personalitate, care să o facă mai interesantă (pe descriere, mă refer). Părerea mea sinceră este că toate figurile de stil folosite de tine sunt copiate din nişte cărţi sau ceva de genul, pentru că textul tău nu are cursivitate, iar descrierea parcă e ruptă în bucăţi (adică e mai mult decât varză...). Poate că greşesc, dar pur şi simplu la asta mă duce cu gândul textul tău.
Sentimentele sunt descrise pe ici, pe colo, dar întotdeauna există loc de mai bine.
De la jumătatea celui de-al doilea capitol, n-am mai putut să citesc. Deja mă ia cu somn acut. Cum spuneam, atunci când reuşeşti să scrii un alineat întreg de descriere care să nu mă facă să-mi doresc o cafea, contactează-mă.
Dialogul n-are niciun rost în ficul tău. Dacă nu eşti înstare să îl formulezi mai puţin plictisitor decât descrierea, mai bine fără el.
Naraţiune este în cel de-al doilea capitol, dar eu tot am bizarul sentiment să nu se întâmplă nimic în ficul tău...
Se poate mişca Sakura cât de repede vrea ea, dar asta mă plictiseşte şi mai tare. Şi cel mai ciudat este că pe mine mă adoarme acţiunea ta care este, ghici cum, grăbită.
Titlul în opinia mea este sec, deoarece cred că l-am întâlnit în 1/2 din cărţile de poezie sau proză pe care le-am citit.

Totuşi, spor la scris în continuare!
~Angelique~
아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다
Heart aches when you fall in love with a beauty...

[Imagine: 127954537375290.jpg]





#7
Hei! asa cum mi-ai cerut am trecut pe la ficul tau.
Pe ansamblu imi place. Ai descriere, dialog si naratiune. La primul capitol ti s-au dat critici, asa ca eu ma rezum la capitolul doi mai mult. M-ai cam bagat in ceata. Erai acasa sau intr-o padure?:-/ La inceput mi s-a parut o exprimare cam greoaie: "Incep sa alerg rapid si usor ca o pantera" . 'Rapid' si 'usor' impreuna nu-mi suna bine la ureche. Greselile de tastare, sunt cateva, insa nu le mai mentionez [mi-e cam somn].
Oricum, daca te straduiesti sunt sigura ca-ti va iesi foarte bine! Succes si spor la scris! Astept capitolul urmator! >:D<

#8
Citat:Vantul batea cu puture luandu-mi parul asemenea florilor de cires primavara la plimbare.

această frază cu florile de cireşi am auzit-o cam in 99 la sută dintre ficuri. Vino cu ceva mai original. Iar vântul nu îţi poate lua părul, poate vroiai să spui că părul flutura în vânt, nu că ţi-l lua.

Citat:1.Ma uitam la paleta de culori
2.Intredeschid usor ochii mei de culoarea
parcă aveai ochii deschişi, acum îi întredeschizi ? Dar ce, are 4 perechi de ochi ._.

Citat:stanca de un gri-maroniu

Citat:Cerul se intuneca incet, incet pana ce devine de un negru abisal.
Iar problema cu timpurile. Nu ştii să te axezi pe timpuri, observ. *Cerul se întuneca* ...întuneca est ela timpul trecut. Apoi ai continuat cu acel devine , care practic este la timpul prezent.

Citat:Pe el apare mandra luna ce este urmata de micile stelute sclipitoare

again, aceiaşi greşeală.

Citat:Intru inauntru si ma indrept spre scarile de pin. Le urc in lene si ajung la etaj unde ma indrept spre usa din capatul coridolului.

te îndrepţi, te îndrepţi. Altceva ? Sinonime...caută sinonime. daia s-au inventat.

Citat:Deschid usa si dau in camera mea, o camera cu peretii de un rosu pal , perdele portocalii ca focul si mobila din fag.

de ce dai ? Cu capul. Exprimarea asta e destul de aiurea, că nu ai cum să dai în camera ta, ci să intrii.

Citat:asemenea gaemul de acolo.

Citat:in picaturi pe piele mea alba ca spuma laptelui

măi învăţaţi să vă folosiţi propriile expresii. Chestia asta am auzit-o într-o mie şi una de ficuri. Veniţi cu ceva mai original.


Aha, descrirerea de la începutul primului capitol a fost oarecum plictisitoare pentru gustul meu mai macabru şi mai sângeros [ prefer horor ] , dar totuşi plăcută. A fost chiar originală din punctul meu de vedere căci nu mulţi de pe aici sunt în stare să descrie cu exprimarea lor şi fură de la alţii exprimările. Chiar mi-a plăcut să văd ceva original, dar la faza cu cireşii şi spuma din lapte nu mi-a plăcut. Ar fi trebuit să pui altceva acolo pentru că sincer cam deranjează să citeşti ce au mai zis alţii o mie şi una de persoane. E bine că eşti originală şi chiar dacă e fic cu naruto te axezi şi pe altceva în afară de iubire. Dacă totuşi e fic despre iubire, încearcă să mai prelungeşti firul narativ şi să nu începi direct cu love, căci plictiseşte apoi vei observa că suspansul dispare subit, iar cititorii se vor cam plictisi.

În mare parte scrii frumos, cu mici excepţii la partea de tastare. Câbd vrei să-l postezi, mai uită-te peste el, vei găsi mai multe minuscule greşeluţe. Încearcă să le îndepărtezi. Ficul în mare eeste bun, dar capitolul doi a fost cam scurt.


Baftă
-

#9
okay so...nu mai inteleg nimik.....ficul meu era inchis ...so vreau sa ma clarifice si pe mine cineva ....de ce sa deschis si cine a vrut sa il deschida si de ce? fara supare.....eu pun continuarea dar vreu niste raspunsuri. cam atat am avut de spus. nu stiu daca am facut spam sau am incalcat alta regula dar am vrut numai sa stiti ce am avut de spus
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#10
Toate ficurile au fost inchise pentru curatat de spam. Curatenia s-a terminat, deci ficurile s-au deschis la loc. Simplu ca buna ziua.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dupa Apus Autumn 0 2.963 21-11-2007, 01:44 PM
Ultimul răspuns: Autumn


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)