Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Soul Calibur

#1
nu stiu cati dintre voi stiu jocul dar vi-l sugerez foarte mult...pt mine e cel mai tare joc de fighting...animatie foarte buna toate caracterele sunt echilibrate fata de mortal kombat si tekken, io il joc de la primu care a fost facut pe dreamcast, 2 si 3 sunt pt ps2 si trebe sa apara 4 pe ps3 fiecare caracter are povestea proprie si sunt multe stiluri de lupta (monk, dancer, assasin etc) si in al 3lea sunt multe optiuni..e un joc care e oarecum strategie de single player, poti sati creezi caracterul propriu, la vs mode sunt 2 feluri unul stantard si unul special (fiecare caracter are mai multe arme am uitat sa precizez) unde armele caracterelor au abilitati poztive sau negative sau ambele cum ar fi life steal, life regen, life decrease etc...cam atat pot spune in mare de joc pt cei care vor sa afle mai multe pot intra pe youtube.com unde sunt destule filme cu jocul si puteti vedea cam cum e...

#2
Da am vazut ceva trailere si un coleg de al meu mi-a povestit despre el cate ceva , chiar am citit faza cu caracterele ca sunt in eneral echilibrate .. bine ai zis tu nu ca la mortal kombat ai deptate .. teken si acolo daca sti sa joci sunt cam la fel ..

#3
Mike, trebuie sa fiu de acord cu tine, am vazut o reclama la Soul Calibur III pe un canal de satelit acum vreo patru-cinci ani, am zis clar ca trebuie sa-l achizitionez, si nu pentru PC din moment ce am fost mereu fan al platformelor de joc. Asa ca m-am dus frumos si l-am luat pentru o suma modica pentru PS2.

Ce au urmat au fost nopti de turnamente cu o mare parte din grupul de prieteni, era atractia noptii si in momentul in care ne plictiseam de fiecare personaj sau de Tales of the Sword, treceam pe random mode care era mai mult decat hilar.

Ajunsesem atat de obsedati incat fiecare avea personajul lui preferat, eu le aveam pe Kira, Seong Mi-na si tipul ala de zici ca nu avea oase in corp: Voldo, iar baietii ii preferau pe Siegfried, Nightmare si caracterul cu care mie mi se parea imposibil de jucat ca sa castigi: Astaroth. Desi ultimul mentionat avea un damage fantastic, era deosebit de incet si pierdea constant in fata unui caracter foarte agil ca Talim sau Teki. Un personaj care ne amuza foarte mult era Raphael, pe care il supranumeam: Panseluta, datorita spadei si stantei; e francez, ce pot sa zic 21.

Cat despre gameplay, mi-a placut foarte mult ca era destul de echilibrat. Controlul punea o anumita problema, mai ales ca de multe ori se intampla un fel de overlapping a comenzilor, gen daca persoana contra careia jucai apasa ca nebunul pe controller, tu ramaneai relativ blocat. O alta chestie pe care am gasit-o atragatoare la joc e ca pentru fiecare personaj abilitatile speciale se faceau cu combos diferite de butoane, sageti si taps. Pentru o mai buna directie in-game foloseam mereu analogul, dar asta depinde de cum ii e fiecaruia mai comfortabil.

Apoi acum trei ani am achizitionat un PS3 si pe langa Darkness, am luat si Soul Calibur IV, mai ales dupa ce vazusem trailere in care jucai cu Yoda sau Dath Vader, sau iti puteai creea un personaj similar lui Kratos din God of war. Insa fiindca nu aveam un transformator pentru porturile de tip american -am aflat mai tarziu ca puteam folosi un acumulator de laptop- nu prea am apucat sa joc decat tarziu cand nu prea mai aveam cu cine. Si acum inca nu pot sa joc multiplayer pentru ca nu mi-am achizitionat un al doilea controller. Asta e buba la PS3, ai doar unul, pe al doilea trebuie sa mai dai 60 euro.

Acum sa vad care e faza cu Soul Calibur V care a iesit la sfarsitul lui Ianuarie. It seems promising. Mai ales ca guest character-ul e nimeni altul decat Ezio din AC.

[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)