Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Somewhere in July...

#11
Wow... Sunt de acord cu kairi.
Judith chiar ca incerca sa fie perfecta.
Dar eu sunt curioasa cand o sa apara fata cu scrisoriile.
Totul pare super pana acuma. Si astept continuarea.
Bafta!

Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#12
Multumesc frumos pentru comentarii si cu o mica intarziere, aici este continuarea.

Day 3:

Cand deschise usa, Delia ramase surpsinsa de atitudinea brunetei. Nu o vazuse niciodata pe Judith atat de furioasa si mai ales facandu-i o vizita la o ora cand de obicei era acasa cu Mat. Nici nu apucase sa o mai intrebe ce a patit caci nervoasa, Judith deja incepuse sa povesteasca.
- Doamne, multumesc ca esti acasa... nu ai idee cati draci pot sa am.
Vedea clar asta dar si-ar fi dorit ca prietena ei sa nu se mai agite prin toata camera si sa se aseze pe canapea ca sa poata vorbi linistite... bineinteles ca nu avea sa fie asa.
- Doamne Jud ce ai patit?
Era vadit ingrijorata si spera sa o linisteasca cat de cat... poate daca o asculta...
- Are o amanta!
Poftim.. cine are o amanta despre ce vorbesti?
- Mat! Mat are o amanta!
Era furioasa... si mai mult urla decat vorbea... dar acum Delia o intelegea si nu o mai critica...
- O doamne...
- O doamne... asta da poveste sa-mi treaca plictiseala.
Ambele fete isi aruncara privirea catre frumosul blond ce se apropia de ele pe jumatate dezbracat.
- Jake pentru numele lui Dumnezeu pune ceva pe tine.
Vocea Deliei sunase mai mult a ordin, dar el parea sa nu o auda caci se aseza pe fotoliu in fata celor doua fete.
- Lasa asta... deci Mat are o amanta... nu pot sa cred. Pai nu aveati voi o casnicie perfecta?
Hohotele lui de ras nu erau tocmai imbucuratoare in acele momente dar se parea ca nu-i prea pasa.
- Scuza-l Jud... a baut cam mult din cate se vede.
Delia se ridica si incerca sa-l traga dupa ea, doar ca nu avu prea multe sanse de reustia caci Jake o evita abil si se aseza langa Judith.
- Eu ti-am zis... nu te marita gagico... tu nu... batman batman ne iubim, suntem perfecti si mai stiu eu ce.
- Jake termina...
Dar Delia devenise deja cantitate neglijabila.
- Esti foarte dragut, ca intodeauna, dar nu prea imi arde.
Privirea furioasa pe care bruneta i-o arunca nu facu altceva decat sa-i sporeasca si mai mult amuzamentul.
- Deci... cine e noua venita? Lasa-ma sa ghicesc... tot actrita, aveti voi ceva in sange..
- Jake...
- Scuteste-ma Delia... fata in sfarsit s-a trezit la realitate. In fine va las... vezi iubito d'aia nu ne casatorim noi, nu ai vrea ca intr-o zi sa afli ca am o amanta.
O saruta scurt pe buze pentru a spori momentul penibil dupa care disparu sub privirile furioase ale Deliei la fel cum venise.
- Te rog iarta-l... sti ca asa a fost mereu.
- Eu stiu... dar nu stiu de ce mai stai tu cu el?
- Ei lasa asta... mai bine spune-mi ce se intampla... o sa fac o cafea... te aud din bucatarie sa sti.
Delia se indrepta catre bucatarie iar Judith dupa ce respira de cateva ori ca sa-si faca curaj incepu putin mai calma decat pana acum.
- Nu stiu cine e... ii trimite scrisori de dragoste in fiecare zi.. azi a fost a treia... nu se semneaza nu nimic, doar ii spune cat de mult il iubeste. Parasuta!
Dupa cateva minute Delia se intoarse cu cestile de cafea... probabil ca o avusese facuta.
- Atat... scrisori? Niciun nume nimic?
- Nimic... si asta ma enerveaza... iti jur ca daca as sti cine e as strange-o de gat... doamne cata nerusinare sa-i trimita scrisori acasa... iar el? El sa-i dea adresa unde stau eu? unde stam noi?
Incepea sa se piarda din nou cu firea si Delia incerca sa impiedice acest lucru.
- Ramai la noi... te linistesti si vorbim maine. Ma duc sa-ti pregatesc o camera.
- Multumesc... asta si speram... numai ca ma gandeam ca esti singura... auzi, Jake nu trebuia sa fie in vreun turneu ceva?
- S-a accidentat saptamana trecuta la antrenamente asa ca a decis sa-si ia o vacanta... sa mai stam si noi amandoi.
- Ce romantic...
Dar probabil ca Delia nu mai sesizase urma de ironie din glasul lui Judith, caci deja parasise incaperea.
Trecusera vreo cinci minute de cand Judith ramasese singura si reusise oarecum sa se calmeze cand usa se deschise din nou. Privi entuziasmata crezand ca Delia se intorsese in living, dar ramase profund dezamagita si oarecum scarbita sa vada ca era doar Jake... aranjat, purtand o camasa alba sport cu cativa nasturi lasati liberi si o pereche de jeansi ce ii cadeau perfect. Nu de alta fusese votat fotbalistul anului de milioane de fete indragostie de ochii lui albastrii si parul blond usor rebel. Nu-i placea sa se barbiereasca... considerea ca a fi putin aspru face parte din sarmul lui... asta si atitudinea de nenorocit. Zambi si se aseza in fata ei.
- Nu tin la mine trucurile astea dragul meu... vezi? Sunt bruneta... si isi rdica cateva suvite in aer dupa care le lasa sa cada exasperata.
- Si vrei sa spui ca Delia e o proasta doar pentru ca la ea functioneaza? sau pentru ca e blonda?
- Sau pentru ca sta cu tine...
- Mai stim pe cineva care s-ar incadra perfect in aceasta categorie...
- Ohh.. te rog, nu ma face sa ma simt si mai dezgustata decat sunt deja.
Era vadit enervanta, iar el savura aceste momente din plin.
- Deci vi cu noi in club? Sau ramai sa-l jelesti pe Mat? Sa sti ca l-am sunat... a zis ca esti nebuna si eu il cred... exista dovezi vizibile pentru asta... pacat ca au disparut in timp.
- Vrei te rog sa termini? Nu merg nicaieri cu voi... o sa dorm linistita departe de aberatiile tale, si o sa visez momentul in care Delia iti va duce bagajele la usa, acolo unde trebuiau sa fie de mult.
- Nu-i nimic... cand o sa se intample asta o sa-i spun sa nu se oboseasca prea tare... poate sa le trimita la tine... Mat ma poate ajuta sa despachetez.
Deja fusese prea mult pentru ea intr-o singura zi, asa ca in momentul in care Delia intra pe usa pregatita si ea de plecare, Jugith o pupa pe obraz si se retrase in camera ei.
- A patit ceva? Sigur i-ai zis tu ceva...
- Sa mergem.. o sti ca e isterica...
- Hai... sper doar ca o sa fie bine.
- O crede-ma... o sa fie... are tot barul la dispozitie.
- Judith nu bea.
- Sigur!
- Ce faci doar nu o sa conduci tu?
- E masina mea...
- Si esti beat!
Fara alte comentarii Jake se urca in dreapta si amandoi parasira locuinta ca si cum nimic nu se intamplase.

#13
Deci Judith are o criza de gelozie, crezand ca Mat o inseala. Femeile astea!!!
Un capitol in care a predominat dialogul si in care te-ai descurcat excelent, discutia pare foarte reala.
Sunt curioasa daca Jake o sa mai apara, mi-a placut de el, e genul meu de baiat...nenorocit si sarcastic.
Ficul tau ia amploare pe masura ce apar noi personaje si asta e bine.
Succes in continuare la scris si posteaza cand poti, nu te grabeste nimeni.
It's a game...

#14
Imi place sa vizualizez personajele... si ca sa avem cu totii aceeasi imagine voi posta si niste poze (cu fetele am pus cate doua):

[center]Mat:[/center]
[center][Imagine: BrunetteGuy_full-1.jpg][/center]

[center]Judith:[/center]
[center][Imagine: Beautiful_Girl_iphone4wallpaper-320x480.jpg][/center]
[center]and[/center]
[center][Imagine: 1208058149PdTYCCT-1.jpg][/center]

[center]Delia:[/center]
[center][Imagine: 3839608904_3b311c0310-1.jpg][/center]
[center]and[/center]
[center][Imagine: katherine-heigl-5-1.jpg][/center]

[center]Jake:[/center]
[center][Imagine: JOSH-HOLLOWAY-josh-holloway-6174708-500-600-1.jpg][/center]

Asa va va fi mai usor sa vizualizam personajele la fel :)

#15
Buna!
Mersi ca m-ai anuntat.
A fost ceva interesant in capitolul asta.
Oricum, eu nu inteleg de ce Judith nu-l crede pe Mat si nici el nu prea stie cine e fata misterioasa.
Si sunt curioasa cand ai sa pui si din punctul ei de vedere, zic de fata misterioasa.
Apropo, faine pozele.
Astept continuare, sa ma anunti bine? ;)

Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#16
Îmi plac pozele, chiar ne ajută să ne dăm seama de cum vrei tu să vedem personajele.
Capitolul a fost genial, îmi place Jake din simplul fapt că este realist şi că spune lucrurilor pe nume, indiferent de cât de mult încerca Delia să-l facă să tacă.
- Eu ti-am zis... nu te marita gagico... tu nu... batman batman ne iubim, suntem perfecti si mai stiu eu ce. - replica asta e cel puţin genială, sincer ! Mă amuză/îmi place, este ... oh, perfectă :))
Judith exagerează, într-adevăr, dar pe mine nu mă supără lucrul acesta, căci la capitolul simpatie stă mai bine fata misterioasă decât Judith. Judith e cumva ... perfectă într-un mod imperfect, isterică, geloasă, încăpăţânată, yeah ... E o fată pe cinste, dar ... ăăă, îmi place fata misterioasă şi sunt curioasă de cum arată, ce are să mai facă. Sper mult ca Mat să o placă mai mult pe ea decâtt pe Judith !
Oh, dar deja aberez. Ideea e tot mai frumoasă, îmi place şi pur şi simplu nu mă pot abţine să nu citesc, aşa că aştept să postezi următorul capitol. :3
Baftă-n continuare ! >:D<

#17
Fetelor... va multumesc frumos pentru comentarii... si pana la un anumit punct... acestia vor fi protagonistii acestei drame... care sper eu sa va placa si in continuare... asa ca fara sa o mai lungesc:


Day 4:

Nu se mai trezise de mult timp dupa ora unsprezece... chiar si Judith ramasese socata... dar poate ca de asta avusese nevoie... un somn bun sa-si recapete fortele, caci nu putea sa stea la nesfarsit pe capul Deliei oricat de prietene ar fi fost ele. Se imbraca repede si cobori in salon sa-si ceara scuze inca o data pentru scena de ieri... era evident ca picase intr-un moment nepotrivit, dar sesizase asta abia dupa ce Jake isi facuse aparitia imbracat de "petrecere".
Mana ii ramase suspendata pe manerul usii iar privirea ei deveni la fel de aspra ca si in ziua precedenta caci se parea ca "ceaiul fusese servit".
- Buna dimineata somnoroaso... nu te-am mai vazut de mult atat de lenesa.
Delia parea chiar vesela... iar Judith nu putea sa-i inteleaga "veselia" cand ea mai avea putin si exploda... iar pentru prima data remarca lui Jake era binevenita... caci macar ironiile lui subliniau un adevar.
- Ahhh... asa imi place sa fim toti... stai linistita Jud, nu are pe nimeni... din pacate esti doar crizata dar stai linistita somnul face bine nu doar la ten... daca nu ma crezi poti sa-l chestionezi tu... eu am facut-o destul si rezultatul... m-am plictisit teribil... tipul e un sfant. Cum isi rateaza unii viata doamne...
- Neata Jud...
Era recalcitranta... dar toti pareau binedispusi... atat cat se putea cere in astfel de momente, iar calmul lui Mat era ultima picatura pentru ca toti sa-i demonstreze ca ea e "singura nebuna". Asa ca trase aer puternic in piept si lua loc pe canapea langa Jake raspunzand sec.
- Buna dimineata tuturor!
- Defapt e pranzul Jud... dar merge... hai ia-ma in brate si da-mi un pupic asa sa vad ca ti-a trecut supararea...
- Jake... ia mana de pe mine si pastreaza-ti ironiile!
Devenea din nou recalcitranta si poate ca nu era cea mai buna idee.
- Pai daca tot te-ai asezat langa mine cand langa sotul tau era destul loc... dar de, cine stie ce e in capsorul ala al tau... poate nu-ti plac brunetii...
Ultimele cuvinte fusesra estompate de ceasca de ceai pe care o ducea la gura.
- Jake!
Delia simtise in sfarsit ca trebuie sa intervina... dar cam tarziu caci situatia jenanta deja se instalase... mai mult decat pana atunci.
- Ahhh... fiti seriosi... ceai? Cine mai bea ceai... parca am fi in filmele englezesti cu lady si mai stiu eu ce.... hei Mat ce zici de un whiskey?
- Nu mersi... noi o sa plecam.
- Tu pierzi... aveti grija cum conduceti, hai iubito... imi aduc aminte ca ai zis ceva de niste cursuri de masaj pe care ai inceput sa le iei... e genul de masaj care imi place mie?
Delia nu mai apucase sa isi ia la revedere de la musafirii ei caci Jake o si trasese dupa el, iar cand a incercat o usoara opzitie s-a "lovit" de zambetul lui ce nu accepta refuzuri.
Mat si Judith ramasesera singuri in camera si simteau si ei ca nu mai aveau ce face acolo... dar ceva nu fusese lamurit. Nu puteau pur si simplu sa se ridice sa se ia de mana si sa mearga acasa ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.
Dar se parea ca Judith putea... pentru ca fara sa schimbe un cuvant, isi luase jacheta si se indreptase catre masina, astfel ca lui Mat nu ii mai ramase alta optiune decat sa o urmeze.
- Unde mergem?
- Acasa...
- Stam aproape... nu aveai nevoie de masina si nici macar nu mergem in directia "aia".
- Nu-ti place sa mergi pe jos...
- Nu schimba subiectul!
Schimbul de replici fusese oarecum distant dar amandoi stiau ca nu puteau continua asa la nesfarsit, asa ca Mat opri motorul masinii si dupa cateva secunde o privi in ochi.
- Nu stiu cine e... nu stiu ce vrea... nu stu de unde ma cunoaste... de unde are adresa mea. Este o nebuna, altfel nu-mi explic de ce se poarta asa... citeste scrisorile cu atentie si o sa realizezi ca am dreptate.
Parea sincer... si in adancul ei si Judith stia asta.
- Nu vreau sa mai intervina intre noi...
- Nu o sa o mai faca... dar nu o pot opri sa trimita anonime...
- Angajeaza pe cineva... nu stiu... hartiile alea nu ajung singure Mat cineva le trimite... afla cine e si termina cu asta!
- Ok iti promit ca o sa dau cateva telefoane si o sa se rezolve... acum putem merge acasa?
O privi in ochi dupa care o saruta usor, pentru ca amandoi stiau ca discutia se incheiase aici.
- Hai acasa...

#18
Buna, am ajuns si eu sa comentez. Ca si data trecuta e muuullt dialog. Dar mi-e imi place asa, cu mult dialog.
Din cate am vazut se pare ca cei doi s-au impacat, ceea ce e bine.
Ma intreb daca o sa mai vina scrisoriile ale anonime...
Oricum, destul de bine, pana acuma. Tine-o tot asa!
Cam atat am avut de spus, sa ma anunti cand pui cantinuarea!

Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#19
Imi place personalitatea lui Jake, iar replicile lui sunt foarte tari, dar se pare ca Judith nu are aceeasi parere cu mine.
Judith e cam geloasa, o sa-l sufoce pe Mat si o sa-l arunce in bratele misterioasei admiratoare. (fac supozitii) Se pare ca in relatia lor apar nori de furtuna...iar supozitii
A fost un capitol care a abundat in dialog si care a decurs natural.
Spor la scris!
It's a game...

#20
Multumesc frumos pentru comentarii... si dupa o pauza mai lunga... aici este continuarea:
Tin sa mentionez ca este foarte scurta deoarece ziua aceasta a fost impartita in doua... asa ca nu mai puteau avea loc multe intamplari... voi reveni cu un capitol mai lung data viitoare... cand lucruile vor incepe sa se complice putin.

Day 4:


Ajunsesera acasa fara alte evenimente, iar Judith urca sa-si faca o baie relaxanta, nu inainte de a se asigura in secret ca la usa nu se afla nimic suspect... sau prin vreun sertar al biroului... sau prin hainele lui Matt. El fusese multumit ca lucrurile se rezolvasera oarecum, asa ca piscina paruse o idee ademenitoare pentru restul zilei.
Dar nelinistea lui Matt venea tocmai din aparenta stare de liniste a lui Judith... caci desi ea era fericita ca nu avusesera parte de nicio surpriza neplacuta pe ziua de azi, el stia foarte bine ca pericolul nu trecuse inca, caci sesizase ca misterioasele scrisori ajungeau mereu dupa ora patru... iar dupa calculele lui, mai era o jumatate de ora.
Parcurse cateva lungimi de bazin incercand sa se detensioneze, dar asteptarea nu facea decat sa-l irite si mai tare, iar razele soarelui ce se rasfrangeau din plin pe suprafata apei scoteau la iveala trasaturile acum dure ale brunetului. Stia ca de acolo nu avea cum sa auda soneria si probabil ca Judith nu avea sa coboare prea devreme... uneori petrecea ore in sir in cada, mai ales cand avea nevoie de relaxare. Cand decisese sa construiasca o piscina interioara... insistase ca tavanul sa fie din sticla transparenta pentru a-i lasa impresia verii chiar si pe timp de iarna... doar ca izolase fonic incaperea umpic prea bine chiar si pentru gusturile lui.
Incerca sa-si alunge gandurile, dar parea oarecum in zadar, asa ca dupa un timp iesi din piscina si se indrepta cu pasi hotarati spre intrarea principala.
Expresia fetei nu i se schimba cu nimic la vederea scrisorii din pragul usii, caci se asteptase sa o gaseasca acolo. O ridica robotic si urca cu pasi gravi spre baia in care Judith probabil ca adormise in cada. Fara sa bata la usa intra oarecum amenintator, asa ca fata se trezi speriata dar nu apuca sa-l intrebe carui fapt se datoreaza aceasta "vizita" caci plicul alb aluneca din mana lui pe stratul spumos de deasupra apei.
Fata apuca plicul aparent neinteresata, observand ca nu fusese deschis si dupa ce il privi cateva secunde, incepu sa citeasca cu voce tare continutul:


" Cred ca m-ai asteptat noaptea trecuta... doar nu credeai ca vorbesc serios... cum sa intru la tine in casa. Am o idee mai buna... te voi vizita maine la birou... vreau sa te privesc de aproape...
July... Somewhere in July... nimic mai mult..."


Cu aceasi privire dezinteresata il privi in ochi si ii spuse nonsalant:
-Se pare ca maine ai intalnire!
-Poti sa vii... sunt convins ca iti va face placere...
Avea dreptate... iar fi facut o mare placere sa-i spuna cateva parasutei si sa o scoata de par afara din biroul lui si din viata lor, doar ca era o doamna... stia cum sa actioneze asa ca prefera sa afiseze un zambet dulce dupa care inchise ochii si inainte sa se cufunde de-a binelea in cada si sa uite de prezenta lui Matt ii spuse doar atat:
-Sa-mi spui si mie cum a decurs totul... te rog!
El zambi amuzat si se apleca sa o sarute pe gat, gest care ii smulse un suras sincer fetei care incerca sa lase impresia ca nu mai e constienta de prezenta lui in incapere... dupa care Matt se intoarse la treburile lui, fara ca vreun alt incident sa le strice ziua... si mai ales noaptea... caci asa cum se spune... nimic nu e mai frumos decat sexul de impacare...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)