Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Some .... Digital ... Most of Them

#1
Imi e cam rusine sa imi postez esecul dar vreau sa cer niste sfaturi...
Ceva legat de anatomie [nu prea ma descurc] si culor [aici sunt n00b]. De asemenea vreau sa imi spuneti daca va place design-ul ei [parul, imbracamintea etc]. Cat desprea desen, e noul meu UTAU. [, sau chiar primul ... inca lucrez la sound]. Altceva? Aj, lucrez in Easy Paint Tool SAI, inca un lucru minunat facut de japonezi. Daca primesc vreun sfat de genul incearca PhotoShop or anything
, nu multumesc. SAI este cel mai bun program pentru desenat.

Fara alte introduceri v-o prezint pe Y.A [Yohrune Ahki].

[Imagine: YohruneAhikire-design.png?t=1313069810]
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#2
Actually, Corel Painter is the best. Are blendere foarte bune la fel ca Sai; pe de alta parte Photoshop-ul are avantajele lui, daca stii sa lucrezi in el obtii efecte foarte frumoase - cred ca cei ce lucreaza in GFX stiu asta cel mai bine. Smile Oricum, eu iti recomand Corel Painter, insa nu-i stiu pretul si pe net il gasesti ceva mai greu. Cauta prezentari pe net ca sa afli ceva mai multe. Cunostintele mele in ceea ce priveste Corel Painter se limiteaza la ce-am vazut la altii si la prezentarile de care iti spuneam mai inainte, insa si eu lucrez in Sai/Photoshop si cred ca nu strica o imbinare a programelor, asta daca nu esti prea lenes, cum sunt eu. xD

Buun, trecand la desenul in sine, nu prea stiu ce sa recomand in privinta culorilor, poate o mai mare diversitate, arata cam monoton, desi nu cred ca asta e din cauza ca ai folosit o singura nuanta de rosu, ci pentru ca umbrele sunt insesizabile - poate chiar inexistente, desi am impresia ca ai folosit un blender/airbrush la ciorapul piciorului stang[?], insa nu arata prea frumos, pentru ca s-a amestecat cu albul. Accentueaza umbrele si la piele, foloseste mai multe culori, reci, de pamant, nuante de roz - yeah, I mean it. xD

Fata e simpatica, am impresia ca are soldurile putin cam mici, iar fusta este prea scurta - se termina exact acolo unde ar trebui sa-i inceapa picioarele, ceea ce inseamna ca nici fundul nu i-l acopera. xD

Exerseaza, exerseaza si accentueaza umbrele, mai ales ca sunt atat de usor de realizat in Sai - pentru asta iti recomand marker-ul - seteaza blending la o valoare mai mare si umpla la Density.
Spor la desenat! Smile

Edit: Daca ai tableta grafica cu optiunea de pressure sensitivity, apasa in anumite zone mai mult, ca sa realizezi un lineart mai interesant. Oh, si lucreaza cu imagini mai mari, nu prea mari ca sa nu-ti mearga incet programul; in felul asta daca o imagine e prea mare o poti modifica, insa daca e prea mica... eh, mai greu.

Edit no. 2: After downloading Corel... yep, certainly the best! Smile Sa-mi spui daca vrei sa-ti trimit link-ul. Smile
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#3
Hmmmm, pai sa vedem, legat de anatomie. 39 Picioarele, nustiu, parca pulpele sunt...ce tot zic, pulpele sunt exact ca partea de jos, adauga putina carnita pe ele sa se vada mai uman cat de cat, asa arata ca niste bete. Umbrele, abea le observ, ai putea sa le mai accentuezi umpic, sa se vada... Cam atat, costumul e dragut si imi place cum ai ales culorile.

#4
New One~

Sunt mai bune umbrele? Cu putin zoom veti vedea ca i-am facut parului de care nu prea sunt mandra. Nici cu lineart-ul nu le am dar am reusit sa fac ceva cat de cat. Again, anatomia, culorile/umbrele si designul [ nu prea e mare lucru, e simplu]. Ma gandeasc sa-mi deschid un cont pe deviantart.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#5
Iti recomand sa-ti faci cont pe deviantArt. Te ambitioneaza foarte mult, desi asta implica si stari de genul "I'm not good enough". Oh well, astea vin oricum. Eu am inceput sa le am destul de des, dar exercitiul duce la progres.

Ma bucur ca ai ales un unghi mai complicat, bravo! Smile In ceea ce priveste lineart-ul, eu cred ca e mai indicat desenelor de tip anime. Foloseste-te atat de umbre mai "soft", cat si de tonuri mai puternice. Nu toate obiectele lasa o umbra atat de subtila sau atat de "bine definita". Cauta tutoriale, sunt folositoare daca ai rabdarea sa si aplici ce scrie-n ele. xD

Succes!
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#6
http://img847.imageshack.us/img847/2866/75779400.png

Schita unui desen pe care il fac pentru o prietena. E varza, stiu ^^"
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Digital+Traditional hiimera 25 17.009 03-07-2011, 06:52 PM
Ultimul răspuns: hiimera


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)