Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Slam Dunk

#1
Slam Dunk anime

[Imagine: e7mqva.jpg]

Slam Dunk este un anime din 1996, de 101 episoade, adaptat dupa manga-ul cu acelasi nume, de Takehiko Inoue. Produs de Toei Animation si regizat de Nobutaka Nishizawa, anime-ul Slam Dunk, desi vechi, este foarte iubit si are extrem de multi fani in intreaga lumea, aparand pe pozitii fruntase (top 10), in mai multe topuri ale celor mai bune anime.

Ca gen, Slam Dunk se incadreaza in sports, fiind un anime despre baschet, dar poate fi incadrat la fel de bine si in genurile comedy si drama. Povestea se invarte in jurul lui Sakuragi Hanamichi, un bataus cauzator de probleme, care se apuca de baschet intr-o incercare disperata de a o cuceri pe fata visurilor sale, Haruko Akagi (sau cea mai recenta fata din aceasta lista, Sakuragi fiind faimos pentru esecurile sale in dragoste).

Haruko, o mare iubitoare de baschet si sora capitanului echipei scolii ( Takenori Akagi), vede talentul innascut pe care il are Sakuragi, si il ajuta sa devina unul dintre jucatorii de nadejde ai echipei. Nu este insa genul de anime in care totul se intampla peste noapte. Desi este evident ca Sakuragi are talent (el chiar se auto-intituleaza "geniu al baschetului"), pana va ajunge un jucator bun va mai dura mult si va trebui sa treaca prin antrenamente foarte dure. De fapt, obiectiv vorbind, e chiar un jucator submediocru pana spre sfarsitul seriei.

Ce da insa farmec acestui anime? Nenumaratele situatii comice prin care trece Sakuragi. Slam Dunk nu e doar cel mai comic sports pe care l-am vazut, e unul dintre cele mai comice anime-uri pe care le-am vazut punct. Vizionandu-l, am ras cu lacrimi in nenumarate ocazii. Aproape la fiecare episod, as putea spune. Si nici latura sportiva nu poate fi neglijata, din acest punct de vedere doar Major fiindu-i superior, dintre toate anime-urile vazute de mine.

Daca va intereseaza, eu l-am vazut online pe AnimeFTW: http://www.animeftw.tv/videos/slam-dunk/Videoclipurile au calitate DivX, deci se vede foarte bine.

Vizionare placuta! Va astept la discutii in acest topic




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)