Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Site-urile de manga online vor fi inchise

#1
Veste proasta pentru toti cititorii de manga online.De vreme ce in tara noastra nu se gasesc serii manga presupun ca multa lume tr sa recurga la site-uri online pt a citi.One Manga este primul site de manga online pe care l-am gasit acum cativa ani si este locul unde am fost introdusa conceptului de manga.In timp am gasit mult mai multe site-uri de manga dar doar cateva care se respecta cum ar fi One Manga,Manga Fox, Mangatoshokan etc.Ieri am intrat pe One Manga si am gasit un anunt in care cititorii si membrii de pe OM erau anuntati ca datorita faptului ca editorii de manga nu mai sunt de acord cu scanatul si postatul pe internet al mangaurilor,toate seriile de pe site vor fi sterse,lucru care se va intampla la sfarsitul saptamanii.In ciuda acestui fapt forumul de pe OM va ramane valabil.Impactul acestei vesti a fost teribil deoarece OM are peste o mie de serii manga.Am cercetat situatia si am aflat ca si Mangatoshokan(care are la fel de multe serii ca OM) se afla in aceeasi situatie ca si OM,desi MT a reusit sa salveze seriile manhua si manhwa existente la moment(pentru cei care nu stiu manhua este un tip de manga chinezesc iar manhwa este manga-ul corean).In prezent cea mai mare zarva este pe Manga Fox,unde membrii multor site-uri care au fost inchise se plang pe tema asta.In cadrul mai multor discutii am gasit articole referitoare la acest fenomen.Manga Fox este ultima speranta a cititorilor de manga de pe glob dar ma tem ca si acesta va cadea in curand de vreme ce estul unul din site-urile cele mai populare si care contine aproape cele mai multe serii.Oricum a fost anuntat ca sunt vizate toate site-urile existente la moment(in special 30 care detin cea mai mare popularitate,cel mai mare nr de serii ,de membrii si cel mai mare trafic)si din cate se pare se va incepe cu site-urile din SUA si Eropa(adica cele mai populare pt ca de exemplu Asia nu are nevoie de astfel de site-uri iar restul nu au mijloace de a sustine asa ceva).Pentru multi aceasta veste este devastatoare deoarece multi nu au de unde cumpara serii,iar importul sau cuparatul de pe internet ies din discutie,pt ca e putin probabil ca pachetul comandat sa si ajunga la destinatie.Acesta ar putea fi sfarsitul fenomenului manga mondial deoarece cunosc deja destul de multa lume din America de Nord si de Sud,Europa,Africa etc care nu au posibilitatea de a achizitiona volume de manga (si de retinut pt cei care pot faptul ca volumele distribuite de surse oficiale apar la intervale foarte mari de timp,mult mai mari fata de cel de aparitie din japonia.poate dura chiar trei-patru luni,poate mai mult)de-a lungul timpului am cautat disperata locatii de unde imi puteam achizitiona magauri(din tara) si niciodata nu am gasit sau in unele cazuri exceptionale doua-trei serii minore de care nu auzisem in viata mea si nu ceea ce citesc eu.De asemenea o data cu disparitia site-urilor manga online nu vom mai putea incerca serii noi.Desi multi s-au resemnat si totul pare pierdut mai exista totusi oameni care lupta.Ce-i drept,nu stiu ce se mai poate face si orice mi se pare inutil,dar am gasit pe unele site-uri deja afectate chestionarii in care vei raspunde la cateva intrebari si iti poti expune punctul de vedere,care mai apoi este trimis cate editori.Nu stiu daca se mai poate face ceva de vreme ce se vede ca motivul acestui fenomen sunt banii(de ce am ajuns la concluzia asta?pt ca nu vad alt motiv)dar repet ca sunt inca oameni care mai lupta.Daca nu credeti ,puteti vedea cu ochii vostrii pe forumurile multor siteuri.Ma gandeam ca ar fi bine sa va spun treaba asta de vreme ce ne va afecta pe cei care citeau serii online.Eu una sunt dezolata...plus ca daca va continua imi voi pierde unicul mijloc de a citi manga.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#2
There is always mother Russia 19 Aia nu prea tin cont de copyright.
Plus numeroasele site-uri de download. Cand se va inchide Mangatraders va fi mai trist, dar pana atunci...

Eu nu mi-as face prea multe griji, vor aparea cu siguranta alte site-uri, gazduite in cine stie ce tari fara legi ale copyright-ului. E doar o problema de timp

#3
Sincer, nici eu nu mi-as griji. Regulile sunt facute pentru a fi incalcate! 21
Cu siguranta vor fi ignorate si de data asta.
Si site-urile de downloadat muzica sunt interzise si totusi exista.
[Imagine: 194imr.jpg]

#4
M-am gandit si la treaba asta...Plus ca la momentul asta e o harababura totala de vreme ce pe unele site-uri (oficiale) se spune ca sunt vizate toate site-urile (desi cele din china si alte cateva locatii par in siguranta deocamdata) iar altii spun ca sunt doar 30 de site-uri vizate (si din start ne gandim la cele cu cea mai mare popularitate,nr de serii,membri,trafic etc de vreme ce au inceput in forta cu unele din cele mai bune site-uri).Singurele care par a fi in siguranta sunt seriile manhua si manhwa...Problema e ca multi au inceput sa dea inapoi din cauza presiunii...doua trei site-uri ( minore ce-i drept) au sters tot ce aveau de frica sa n-o pateasca...si nu numai site-urile dar si unii scanlatori au fost avertizati pe tema asta...Deocamdata nu ne ramane decat sa asteptam...in acest moment multa lume vine cu tot felul de ideei si in timp vom rezolva problema...dar pana atunci scantul si cititul (chiar si downloadatul ) seriilor va tr sa ramana underground (lucru care s-a intamplat si in trecut...)in orice caz ms de incurajare4
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#5
Damn ._. băi ce chestie frăţioare. I mean eu de unde mai citesc Kuroshitsuji ? WTF !!! Facem revolză asta n use mai poate. Să ne ia şi ultima noastră bucurie când ajungel la culculator. Evident putem desărca manga cât dorim şi totuşi Rusia nu ţine cont de copyright de acord cu Flaw [ eu sunt pe jumătate rusoaică deci 15 CopiRight'ul la mine nu prea ţine 21 So what about that hă ?
Totuşi dacă vor vedea că nici nu se va mai cumpăra manga sau ceva de genul, cred că vor renunţa i mean sunt unii care nu prea pot da banii pe serii manga, adică una constă destul de mult şi sunt destui bani acolo. Unii nu îşi pot permite să cumpere atâta, plus că nici nu prea găsim de unde. Ce naiba ? rămânem fără manga ?

edit : o să descarc acuşica kuroshitsuji ca să am pentru zile negre 21)
-

#6
wtf???
mai dar oamenii astia nu au si ei altceva de facut inafara de a vedea cine ce si cum ...?
eu (de exemplu)nu mi-as putea permite sa cumpar sutele de capitole pe care as vrea sa le citesc + ca am vazut un singur magazin in care poti gasi manga si cost in jur de 40 de lei fiecare capitol din kagetora(nu ca eu auzisem de seria asta pana in momentur cand am avut un capitol in mana).
acum inapoi la citit pt orice eventualitate 4

#7
Acesti oameni nu au altceva de facut,doar sa faca reguli pe care nimeni nu le va respecta.Eu nu-mi fac griji fiindca vor mi exista site-uri pe care sa citesc.Oricum,e doar o chestiune de timp,dupa care,toata povestea asta se va uita.Manga este facuta pentru a fi citita.Unde stau eu,abia gasesc locuri unde exista manga si tot nu-mi permit.Cel mai simplu mod este sa citesti online,iar daca site-urile se vor inchide,nimeni nu va mai citii manga ( eu sincer,daca s-ar ajunge la asa ceva,nu as mai citii manga decat sa le cumpar )Nici nu vreau sa-mi imaginez.;|
Dar cum am mai spus,eu nu cred in asta,asa ca stati linistiti ca sunt sigura ca nu se va inchide nici un site.:yes:
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#8
cu siguranta sper sa mai ramana macar un site de pe care sa pot citi manga...nu am multe serii dar is on going toate care le citesc...so it's bad for my sorry little @ss...mai ales ca peste jumate din manga-urile care le citesc nu au anime xD....

sa speram ca se va rezolva problema asta

#9
Cand am auzit ca se inchide one manga am crezut la inceput ca este vre un fel de gluma proasta,insa atunci cand am intrat pe site-ul lor am descoperit ca este adevatat si am fost cel putin socata si demoralizata deoarece existau serii manga, cum ar fi de exemplu Vampire knight cu care eram la zi.
Totusi am cautat pe nenea google si mi-au aparut mai multe site-uri de online manga care,chiar daca nu erau atat de vizitate datorita existentei site-urilor One Manga, Manga fox etc,aveau destul de multe manga pe ele si nu pareu ca ar avea de gand sa isi "inchida portile" asa ca eu sunt sigura ca mai exista o sansa sa nu ramnem fara maga online.
Oricum,asa cum a spus si Flaw:Exista intotdeauna Rusia (desi,daca le au traduse in limba lor nu cred ca ma ajuta foarte mult,asa ca voi incerca sa fiu optimista....de fapt putin optimista)
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#10
@Luca: Ba nu, nu sunt neaparat traduse in rusa 10
Le au in engleza de obicei. De altfel, pentru foarte, foarte, foarte multa vreme, principala mea sursa de manga a fost un site rusesc, vimanga.ru, care a fost din nefericire picat in ultima vreme 2



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Citire online/Achizitionare Azazel 7 4.818 28-10-2012, 04:45 PM
Ultimul răspuns: MajinCloud


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)