Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sinuciderea

#31
Cred ca imi plac aceste discutii din ce in ce mai mult =]]
Well sinuciderea 39 Iti lasa o groaza de intrebari la care sa te gandesti , daca este bine sau nu ? Ei bine , in opinia mea sinuciderea este cel mai prostesc si nebunesc lucru pe care il putem face . De ce vedem sinuciderea ca o solutie de eliberare a grijilor ? Sinuciderea nu ne ajuta cu nimic , ne ia viata . Asta vrem ? 22
Nu inteleg . Dumnezeu ne-a dat viata , noi ar trebui sa ii fim recunoscatori , sa ii multumim in fiecare zi , deoarece daca nu era el noi nu am fi fost aici . El ne da viata , el ne-o ia . Nu trebuie sa ii multumim prin a ne sinucide .
Nu vreau sa par rea , dar cei care s-au sinucis , se vor sinucide sau au avut tendinta de a face acest lucru sunt complet prosti . Un joc stupid . Viata e dura , nimeni nu are o viata complet roz . Toti suferim de n ori , iar sinuciderea nu e rezolvarea tuturor problemelor . Avem o viata , trebuie sa o traim din plin , deoarece ... god , e doar una 21
Ne impiedicam deseori de obstacolele vietii , vrem sa renuntam , sa cadem . La naiba , nimeni nu poate sa renunte cu adevarat , deoarece daca crede in el va gasi o cale de a se ridica din nou si de a merge mai departe ...
Peste tot vedem cazuri de sinucidere din dragoste . Frate , cine a spus ca dragostea nu doare ? =]] Totul se termina ... la fel ca si dragostea . Ce ? Saracii copii credeau ca dragostea nu o sa dispara ? Si ce daca ? Vine alta ... Nu trebuie sa ne punem capat zilelor , deoarece am fost parasiti . De ce sa plangem ? Trebuie sa ne bucuram , sa zambim ca am scapat de cineva care nu ne merita ... Lumea nu e mica , ne putem gasi jumatatea in toate directile ...
Sunt cazuri in care copiii , adolescentii , se sinucid din cauza unor motive foarte grave : viol , batai inutile , moartea parintilor , o crima etc ... Ei bine , nici aici sinuciderea nu este o solutie . Inteleg , este foarte greu sa treci peste asa ceva , nu este usor si nu pot sa spun "asta e , treci!" . Deoarece , in orice secunda as putea pati si eu acelasi lucru si nu cred ca mi-as putea reveni . Si este trist ... Dar nu trebuie sa ajungem la concluzia ca trebuie sa ne sinucidem . Daca cineva ti-a facut un lucru ingrozitor , Dumnezeu il va pedepsi cu siguranta . Nu te pedepsi singur a2a oara ...
Trebuie sa gasim pe cineva cu care sa discutam despre problemele noastre , avem parinti , prieteni , rude etc ... Nu suntem niciodata singuri si nu trebuie sa luam astfel de decizii . Comunicarea ne ajuta sa trecem peste toate =]
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#32
Eu nu îi înţeleg pe cei care se sinucid. Nu are rost. Avem o singură viaţă. Doar una. Merită trăită din plin. Sinuciderea este un act regretabil. Te sinucizi, apoi, ce faci ? Viaţa nu este întotdeauna roz. Primim palme, dar trebuie să ne ridicăm. Nu trebuie să acţionăm necugetat de la orice întâmplare. Nu înţeleg persoanele care se sinucid din cauza dragostei. Băieţi/fete, sunt o grămadă şi la un moment dat găsim o persoană care să ne iubească.
Viaţa e grea şi nu trebuie să renuţăm să luptăm. Cum spunea Lucian Blaga, cine nu cade, nu se poate înălţa.
Unii spun că sinuciderea este o cale spre linişte. Nu ! Se înşală. Adolescenţii care se sinucid lasă durere în urma lor. Ei se sinucid, iar părinţilor le seacă lacrimile. Ce rezolvă prin sinucidere ? Nimic ... Doar îşi irosesc viaţa. Sunt unii adolescenţi cărora părinţii le-au dăruit totul, iar ei, din cine ştie ce rahaturi se sinucid. Atunci părinţii lor ce ar trebui să facă ? Au muncit din greu ca să le îndeplinească dorinţele, iar ei, se sinucid. Este adevărat că adolescenţii sunt sensibil, dar nu este un motiv ca să ajungă la o asemenea faptă ...
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#33
Ce topic truuu :]] .
Oamenii care vor să se sinucidă/s-au sinucis sunt nişte idioţi. Adică, ce contează că te-a părăsit ăla sau aia? Viaţa merge înainte şi o să treacă oricine peste asta. La fel e şi cu chestia cu notele. Bine frate, ai luat un patru şi . . . ? Trebuie neapărat să te sinucizi pentru o notă mică ? Asta-i chiar penibil.
Adolescenţii care se sinucid o fac mai mult din cauză că vor să-i arate iubitului/iubitei cât de mult suferă ei. Ceva de genu: Dragă, m-ai părăsit şi fără tine uite ce am păţit. O prostie. Totuşi, ăsta nu e un capăt de lume.
La fel mi se pare şi cu cei care se taie. De ce trebuie să te tai tu pe mână şi să vadă toată lumea asta? Aşa eşti mai cul, interesant? Well, poate că dacă te tai şi simţi durerea trupească, nu o mai simţi pe aia sufletească, dar nu merită.
Oricum, ăia care se sinucid mi se par nişte proşti. Trebuie să-ţi trăieşti viaţa la maxim şi nu trebuie să cedezi la primul impas.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#34
Daca mai citesc un singur post in care se spune ca "Dumnezeu ne-a dat viata si trebuie sa fim recunoscatori pentru ca traim si ca, vai, ce roz e viata" jur ca innebunesc. Dar trecem peste.

Eu inclin sa cred ca oamenii care se sinucid (sau care, ma rog, au in cap gandul asta) sunt, pe de o parte, mai curajosi decat... Cei optimisti, sa zicem, pentru ca dorinta de autodistrugere scade dramatic (in mod paradoxal). Desi... Curaj poate insemna si infruntarea acelui ceva de care le este atat de teama; sa le fie frica si sa mearga, totusi, pe drumul acela. Exista, asadar, si lasitatea aia inevitabila... Gen "Am ales moartea, ce boss sunt". Iertati apelativul si incoerenta-mi, nu am idee ce sa scriu.

ORICUM.

Nu sunt in nicio tabara; nici pro, nici cei contra. Nimeni nu are dreptul de a-i judeca pe ceilalti pentru ceea ce fac, chiar daca e vorba de renuntarea la propria viata. Totusi, o agreez in cazurile extreme - daca iti mor copiii, nevasta, daca iti intra casa in pamant, daca ramai fara slujba si iti petreci toata ziua pe o banca, intr-un parc si, ocazional, cautand mancare prin tomberoane, ce naiba poti sa mai faci?

La fel si cu "persoanele dragi". Nu cred ca e cineva atat de tampit incat sa nu se gandeasca si la asta. Totusi, ori nu le mai pasa de ei, ori nu le mai considera genul asta de persoane. Simple as that.

Viata poate fi inexplicabil de... Nu stiu. De "nedreapta". Asa ca incercati sa nu ii mai faceti idioti pe those who can't take it anymore. Chiar si cand vine vorba de dragoste; nu stie nimeni ce s-a intamplat cu circumvolutiunile lor sau cu sangele pompat in vene. Nimeni.
[Imagine: trexwalkn.gif]

#35
Părerea mea e că cei care se sinucid sunt oamenii prea slabi, şi nicidecum cei curajoşi. De ce? Ei bine, curajoşii rămân să lupte, iar cei slabi renunţă. Căci într-un final toţi murim, aşa că n-ar trebui să ne fie frică de moarte, ci numai de viaţă şi încercările prin care ea ne trece.
Şi da, cum poate cineva să se omoare, când alţii se străduiesc din răsputeri să trăiască. Şi mă înnebuneşte că nu cei ce au cu adevărat probleme recurg la asta, ci idioţii care au fost învăţaţi că nu trebuie să lupte pentru nimic. Dac-ar fi să ne sinucidem toţi când am avea probleme, Terra ar fi populată numai de plante şi animale.
Cu toţii trebuie să ne asumăm responsabilitatea pentru ceea ce facem sau să acceptăm că o iubire se sfârşeşte.
Şi dacă tot se sinucid, nu înţeleg o chestie. De ce dracu nu se apucă să doneze sânge, rinichi şi ceea ce e folositor pentru alţii care vor să trăiască, având în vedere că ei nu mai au nicio treabă cu viaţa?
De ce sunt aşa idioţi şi aşa egoişti?
Mă sinucid să vadă pretenu că nu pot trăi fără el şi să sufere, şi să sufere şi mama şi tata şi soră mea şi să vadă toată lumea ce durere imensă am avut eu. Şi mai las şi un răvaş ca să mă plângă mai mult.
Dumnezeule, aşa s-a ajuns? Atât de puţin preţ se pune pe viaţă şi pe ceea ce trebuie să ducem la bun sfârşit?
Căci nimeni nu-mi poate spune că n-are nicio bucurie, nici măcar boschetarul din colţu străzii, care n-are nici ce mânca.
Şi să-mi spună cineva şi mie, ăla n-are probleme, de ce nu se sinucide? Că mă îndoiesc că pentru el viaţa e mai roz decât pentru un sinucigaş, sincer. În ce fel poate fi împlinit un asemenea om? În niciunul. Şi asta e trist.
Dar nu renunţă, trăieşte. Poate că din asta ar trebui să învăţăm ceva.
Şi e dureros că nu credem în iubire adevărată, dar ne-am omorî după orice relaţie care nu-şi avea rostul.

#36
Nu am nimic cu persoanele care se sinucid dar mi se pare o prostie. Să îți ei viața așa că te-a părăsit ăla sau că așa e la modă e chiar prostesc. Oamenii care iși iau viața nu gândesc în momentul ăla. Am o fată în clasă care se taie și spune la toată lumea.Că vai dragă ce cul e. Nu găndesc deloc. Viața trebuie trăită nu aruncată la gunoi cum fac mulți dintre noi. Ei nu se gândesc la părinții lor, la familie, la prieteni? Probabil mulți se sinucid ca să scape de viața lor. Dar nah trebuie să vezi și partea plină a paharului. Trebuie să fim optimiști. Să ne gândim că totul va fi bine. Trebuie să lupți cu viața și să căștigi. Este adevărat că mai sunt extreme. Da, atunci să zicem că ai avea motive. Sunt atăția adolescneți care se sinucid din motive banale. Nu judec pe nimeni dar nu văd sinuciderea ca o alternativă.
[Imagine: lolololoqh.jpg]

#37
Eram pe Zup si m-am gandit sa trec pe aici, inca nu am citit toate comm-urile. O sa incerc maine.

Poate altii au motive serioase pentru a recurge la sinucidere.
Daca altii o fac ca trend, inseamna ca si ultimul gram de creier a disparut din locul lui.
Daca altii cred ca asa o sa castige respect, inseamna ca Dumnezeu i-a dat viata ca sa ce? Sa isi taie venele, sa se arunce de nu mai stiu eu unde?
Poate altii au motive serioase, e alegerea lor. Dumnezeu ne-a dat viata, iar acum e decizia noastra sa o continuam. Sau o lasam balta. Daca ei aleg a doua varianta, atunci noi nu ar trebui sa ii criticam dupa ce nu mai sunt printre noi, nu-i asa? Oricum poate nici nu ii cunoastem sau poate nici nu le stiam motivele si ar fi nedrept sa vorbim despre ei de parca i-am cunoaste din copilarie.
Poate persoana care a/l-a parasit/o era cineva special in vietile ei/lui.

Metode de sinucidere sunt multe... faza e ca trebuie sa gandesti inainte sa faci ce ti-ai propus.
Eu ma gandesc ca daca doar i-a murit o pisica sau un bunic nu inseamna "ma omor" nu, asta ar fi ceva gresit.
Daca au motive atunci macar ar trebui sa ii intelegem, findca (poate) daca am fi fost in locul lor nu am mai fi judecat limpede.
Si eu sunt de acord ca viata e frumoasa, chiar daca se intampla ceva -trebuie sa treci peste.
Viata nu e ca o poveste unde totul are un sfarsit frumos, poate altii il considera un lucru banal asa ca nu mai vor sa il apuce. Dar macar ar trebui sa se gandeasca cum ar fi fost daca ar fi avut un copil sau...
Tot ce am zis nu cred ca tine atat de mult de subiect...
Dar chiar vreau sa va "aud" parerile sa vad care e modul vostru in a privi anumite lucruri, respectiv Sinuciderea.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#38
Intr-adevar, suicidul e ceva foarte stupid. Sunt momente in care esti foarte deprimat, nu mai ai chef de nimic, nu vrei sa vorbesti cu nimeni, n-ai pofta de mancare, etc. Si atunci omul se gandeste : Screw this, I'm outta here. In traducere : Ma sinucid. Oare chiar ATAT de indurerat poti fi? Daca nu stiu cate mii de oameni s-au sinucis din dragoste, din frica sau mai stiu eu ce, atunci nu stiu ce sa mai zic... Durerea e mare, intr-adevar, dar sinucidere? Chiar atat de departe sa ajungi? Come on...

Si despre taierea venelor : Este lucru dovedit faptul ca daca o persoana isi taie venele (nu adanc, bineinteles), din rana iese o anumita substanta care calmeaza persoana respectiva. Repet : e dovedit. Asa ca cei care isi taie venele nu o fac ca sa fie "cool". Dar are si efectele sale negative : se poate taia foarte adanc (chiar si accidental) si sa mori de la o hemoragie intensa sau cancer de piele.

Anyway, revenind la suicid : Trebuie sa te gandesti de sute de ori inainte sa faci asta. Sa te gandesti ca viata e lunga. Daca ai pierdut ceva anume, sau pe cineva anume, asta nu inseamna ca esti ruinat pe viata.
[CENTER]My DeviantART | My Twitter | My LastFM

[Imagine: beavis_and_butthead_headbanging.gif]

[Imagine: megasign.gif] [/CENTER]

#39
Sincer, era o perioada in care sinuciderea mi se parea cea mai buna varianta, insa acum am alta parere. Mi-am dat seama ca nu se merita, pentru ca totul trece pana la urma. Si de aceea nu sunt de acord. Mai ales cand mai aud pe la TV sau radio din ce motive idioate se sinucid adolescentii in general. Nu judec pe nimeni, in special pe persoanele mature care fac acest lucru, insa nu cred ca ar trebui sa renunte atat de usor la tot ce au. Plus ca uneori, mai raman si copii in urma, fara parinti si fara cineva care sa ii indrume, sa realizeze ca sinuciderea nu e ceva bun, cu toate ca parintii lor au facut-o. E un pacat mult prea mare, nu trebuie sa ne gandim la sinucidere ca si la ultima solutie.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#40
Cred ca motivul pentru care atatia oameni se sinucid zilnic,e ca au uitat ce inseamna speranta.Si-au pierdut-o de multa vreme.Sau au uitat de visele lor.Cand visele mor,nu mai poate exista speranta,care sa dea putere unei persoane de a lupta mai departe pentru ele.Sau o persoana care se sinucide pur si simplu nu are pe nimeni care sa-i spuna ''Nu merita sa-ti iei viata''.Multi judeca persoanele care se sinucid.Candva,obisnuiam si eu sa fac asta.Insa acum incerc sa nu judec si sa inteleg motivele pentru care o persoana se sinucide.Nu voi fi de acord cu sinuciderea niciodata,cred ca mereu exista solutii,sinuciderea chiar nu e o solutie pentru rezolvarea problemelor.
[/font]Always keep the faith <3




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)