Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shutter Island

#1
[Imagine: Shutter_Island_1250786156_2009.jpg]


Scurta descriere:

Teddy Daniel si Chuck Aule sunt doi politisti trimisi sa prinda o pacienta cu boli mentale scapata din sanatoriu. Ei ajung pe o insula izolata (si ciudata) de pe langa Massachusetts, unde descopera un plan periculos bazat pe minciuna si inselatorii. De asemenea, cei doi politisti au de a face cu fortele naturii si trebuie sa gestioneze o revolta din cadrul sanatoriului. Incercarile celor doi de a afla adevarul sunt barate de mai multe ori de doctorul John Cawley, directorul ospiciului. Politistii sunt hartuiti de o forta nevazuta, care se foloseste de amintirile lui Teddy despre sotia lui moarta, Dolores.

---

Nu o sa folosesc cuvinte mari, nu ma caracterizeaza genul acesta de lucruri.
in opinia mea, citatul urmaator sta la baza filmului:
"Cand te uiti indelung intr-un abis, abisul se uita si el la tine".
Eu unul i'as da nota zece daca cineva mi'ar cere'o.

*Astept "minusuri" ca nu am folosit cuvinte gen: genial,incitant,cinematografic,labirint psihologic etc, cand era de asteptat de la o regie marca Scorsese.

Va astept cu pareri! =D

Daenerys EDIT: Poate data viitoare faci o recenzie subiectiva a filmului in loc sa copiezi descrierea si sa zici 3 vorbe seci. Trec cu vederea de data asta.


[/MODEDIT]
If I could give you one key, and one key only to more abundant life, I would give you a sense of your own worth, an unshakeable sense of your own dignity as one grounded in the source of the cosmic dance, as one who plays a unique part in the unfolding of the story of the world...

#2
Parerea mea este ca nu se pot spune prea multe despre filmul asta fara a fi facute spoilere, asa ca voi incerca sa ma abtin. Este un film foarte bun (mult mai bun decat un alt film destul de ok cu DiCaprio, "Inception"), care a reusit sa imi influenteze in bine parerea despre acest actor. A avut o interpretare impecabila in rolul lui Teddy Daniels, iar Mark Ruffalo s-a descurcat si el bine intr-o ipostaza in care nu am l-am mai vazut pana in acel moment. In niciun moment pe tot parcursul filmului nu m-am gandit ca situatia ar fi putut lua o astfel de intorsatura, am fost total surprinsa, chiar socata, si am continuat sa ma gandesc la toata actiunea mult timp dupa final. Extrem de interesant, il recomand tuturor.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#3
Eu personal tin Inception ca fiind peste Shutter Island ca si film, dar des gustibus.
Ce nu inteleg in schimb este opinia tuturor despre Leonardo DiCaprio. El n-a jucat in filme proaste in general, dar cum mentalitatea de turma rumegatoare de popcorn si mugitoare pe internet exista, acesta a fost mereu tinut minte ca fiind pustanul din Titanic si nimic altceva, indiferent in ce ar fi jucat. Eu personal n-am tinut un ochi pe cariera lui, dar niciodata nu l-am considerat un actor slab sau prost, avand in vedere ca niciodata nu l-am prins jucand intr-un film slab.
Shutter Island este o adaptare dupa o nuvela pe care as vrea s-o citesc cand o sa-mi permita timpul. Am sa revin cu mai multe impresii atunci, ca sa pot face paralela intre film si carte.

Ce m-a socat la film, insa, este cat de multe persoane erau confuze la finalul acestuia. Adica inteleg ca inteligenta maselor e una redusa de regula, dar chiar si la un film ca Shutter Island sa ai probleme sa intelegi? Ma socheaza.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)