Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shiki

#1
Shiki e un manga pe care l-am gasit de curand si momentan e destul de scurt: doar 4 capitole. Dar capitolele alea sunt de 60 de pagini ,asa ca nu va entuziasmati prea tare 21

Povestea e facuta de Ono Fuyumi ,iar artistul este Ryu Fujisaki. Motivul principal pt care am inceput sa citesc Shiki este pt ca e desenat de Fujisaki-san ,unul dintre manga-ka mei preferati. Stilul este foarte asemenetor cu cel folosit la Houshin Engi, dupa cum am observat: detalii multe, anatomia si stilul hainelor caracteristice .

Shiki este un manga action, horror, mystery, supernatural .Imi place tenta dark si misterul,mi-a trezit curiozitatea din prima.

Din puctul meu de vedere ,seman cu Megumi :3 [la faza ca vreau sa locuiesc intr-un oras mare, ca inca nu am murit] .

E inca ongoing si se pare ca e licentiat [damn]. Nu sunt sigura daca vor fi traduse si alte capitole ,dar cele 4 existente pe moment te atrag foarte mult ^^

#2
L-am citit si eu acum ceva vreme, si da, ca story ma atrage foarte mult[reminded me of Higurashi ^o^] Ceea ce ma deranja insa a fost artul. Sincer acum, semana ca o ciorba de stiluri de la o gramada de mangaka. Megumi pot sa jur ca am mai vazut-o printr-un anime[oh, n her fingers creeped the hell outta me-i mean erau curbate o,o], old ppls were rather seinenish n reminded me of Naoki Urasawa's art and so on. Iar agasante mi s-au parut fulgerele [i think they're supposed to be blush marks] de pe obraz.
La capitolul story e promitator, doar ac reactiile personajelor sunt extrem de ... bizare o,o Like when Megumi dissapeared si tot satul stia ca se dusese la conacul din deal, dar niciunul nu o cauta acolo; sau cand tipa moare iar ta-su se comporta destul de dubios ^^' Sau inmormantarea cand parca nimanui nu-i pasa ca murise.
Povestea cel putin e atragatoare, dar pe alocuri este prea exagerata. Either way daca mai apar capitole, le voi citi, ca nu-mi cade mana de pe mouse xD




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)