Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Serendipitatea

#1
Sper ca nu v-ati balbait si voi ca mine,cand ati citit cuvantul! 21 Eu asa am patit,cand am auzit prima oara de el! Dar mi-a placut foarte mult si am vrut sa-l cercetez mai indeaproape si zic eu ca am reusit sa-i aflu semnificatia!!
Conform Dex-ului,termenul se traduce prin "Fenomenul sesizarii anumitor aspecte ale descoperirilor stiintifice intamplatoare" si am incheiat citatul!
Dar acest cuvant a inceput sa fie folosit din ce in ce mai des,pentru a defini modul prin care cineva face o descoperire norocoasa accidental,mai ales fiind antrenat intr-o cautare total diferita. Adica exact ce mi s-a intamplat mie,de foarte multe ori in viata.Am cautat ceva si am gasit altceva,si acel altceva s-a dovedit a fi mult mai bun decat ceea ce cautam. Un exemplu concret ar fi si ziua cand am gasit acest forum! Cautam ceva si am dat de voi! Fericit moment a fost acela!! Voi ati patit asa ceva,vreodata in viata? Si daca da puteti sa-mi spuneti ce a insemnat pentru voi?
Pentru mine,momentele serendipice din viata mea sunt nepretuite si traiesc din amintirea lor.
Sper ca am reusit sa va captez atentia si sa puteti sa-mi impartasiti din viata voastra,cate ceva. Va pup si mai vorbim! pupic
[Posturi unite]
P.S. Chiar am vorbit serios cand am spus ca a fost un moment fericit pentru mine,atunci cand v-am gasit! 4
Moving like the speed of sound
      Feet can`t keep on the ground
                        Can`t stay in one place
                              Keep moving like a bullet train...

#2
Oh~

Well, pot sa spun ca ceva de genul mi s-a intamplat si mie. Odata ar fi cand am fost la un petshop, in cautare de pitbull si am dat peste o adorabilitate de rottawiler, mic, pufos si cu o mutrita adorabila. Intr-adevar, nu am regretat aceasta alegere, deoarece cautam un caine rau, dar loial. Asa a aparut catelusa mea Sasha, apoi fascinata fiind de aceasta rasa am mai luat un mascul, Igor ^^.

Apoi, cautam in librarie o carte bune, initial vrand sa iau 'Dracula' de Ram Stoker, iar fix in acel moment am dat de ' Doryan Gray ' de Oscar Wilde, fiind o alegere inspirata. Am citit cartea de 3 ori 21.

Sunt de parere ca ascest fenomen este asemanat cu norocul sau destinul, posibil, pentru a ne imbuna ziua! ^^
[Imagine: jug0ly.gif]

#3
Huh, am si eu cateva exemple si ma bucur pentru asta. Dar in primul rand trebuie sa vorbesc de frumusetea cuvantului xD. Mi se pare ca e superb *drooling* xD.
Sa revin. Cum spuneam, am si eu exemple. Unul ar fi acesta, dupa ce a fugit Tantza de acasa am fost foarte trista si ingrijorata, nu stiam ce s-a intamplat cu ea. Acum nu spun ca m-am dat batuta dar ma gandeam sa imi iau alta pisicuta. Si mi-am luat inca doua, plus ca am mai primit una, deci trei. In momentul asta am trei pisici si le ador xD. Daca as da un exemplu mai bun, hai sa vad. Cautam un fan anime si am dat peste un prieten cu care vorbesc de la statul pe tron pana la noile episoade din Naruto, deci mult mai mult decat un fan, a devenit un best bud xD. Si daca e sa vorbim materialistic, cautam un mod de a alunga plistiseata si am dat de Eragon.
Probabil mai sunt exemple, dar nu le vad eu. Oricum imi place aceasta idee xD.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#4
Nu prea imi amintesc desprw o descoperire accidentala. Dar daca mi as scre cerebelul, as gasi ceva. Un exemplu ar fi sa cauti cheile prin buzunar ca disperatul si sa gasesti obacnota de 50 lei. Eu o vad ca un fenomen de nevoie. O alta aventura a cautarii accidentale, ar fi sa cauti iepuri prin padure si sa dai peste o caprioara.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)