Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Se inchide Animaxul !

#1
La data de 31.01.2014 se va inchide postul tv Animax Romania, urmand sa fie inlocuit de AXN Spin. De asemenea, la data de 31.12.2013 si-a incheiat transmisia si postul Animax Spania, pe care nu erau difuzate decat trei serii anime. Din cate am observat, AXN Spin nu are in program decat Naruto si Hello Kitty ca seriale anime, restul fiind seriale si emisiuni care sunt difuzate si pe restul canalelor AXN.
In fine, in ce proportie credeti ca inchiderea singurului canal de animeuri din tara noastra va afecta comunitatea romaneasca de fani anime ?
[Imagine: ku-medium6788_zpsc6ad60de.gif]

#2
Comunitatea fanilor anime din Romania oricum este in scadere, asa ca si cu si cu si fara Animax eu zic ca baiul nu e mare. 106 In plus toata lumea are acces la internet acum, iar asta face posibile vizionatul online sau downloadatul de animeuri, ceea ce e mult mai convenabil decat privitul lor la tv.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#3
In general, ai dreptate. Eu am prins vechiul post A+ ( si asa am aflat si de animeuri), care a fost infiintat prin perioada 2003-2004, si care a fost primul post de acest gen din Romania. La vremea aceea a avut o influenta imensa asupra comunitatii, mai ales in conditiile in care destul de multa lume nu avea inca internet acasa in acea perioada. Foarte multi colegi urmareau in mod regulat postul A+ si a doua zi obisnuiam sa comentam episoadele vizionate. Nu mai zic ca cei mai multi fani au aflat ce sunt alea animeuri multumita acestui post. Dupa aia l-au vandut trustului Sony si l-au transformat in Animax. In primii doi ani au bagat foarte multe serii de calitate, dar dupa aia l-au nenorocit si l-au umplut de seriale si emisiuni care nu avea nicio legatura cu universul anime si amnga. Din punctul asta de vedere,nu reprezinta o pierdere prea mare. Cred ca renuntarea la A+ a fost o mare gresala.
[Imagine: ku-medium6788_zpsc6ad60de.gif]

#4
Va urma un post lung, insa zic eu ca merita citit.

Eu unul nu pot fi de acord cu Agrona, posturile A+ si Animax au cantarit enorm in promovarea anime-urilor avand poate meritul cel mai mare pentru boom-ul de la mijlocul anilor 2000 si asta vine de la cineva care a fost implicat fervent in aceste fenomen inca din 2005 (da, stiu, sunt un mosneag 21). Vorbesc in cunostinta de cauza cand spun ca declinul comunitatii Otaku a inceput odata cu momentul in care Animax a luat locul A+-ului si intensificat rapid ulterior prin eliminarea acestuia din grila principalului furnizor de servicii de televiziune din Romania.

Intr-adevar, vizionatul online si downloadul sunt metode populare de a mentine activitatea in randul unei comunitati deja formate care stie sa faca diferenta intre cartoon si anime, insa televiziunea este metoda cea mai eficienta de atragere a neofitilor, de a produce acea scanteie de interes in mintea privitorului, aceasta avand o arie mai larga de acoperire decat site-urile online de video streaming. Deoarece sa fim seriosi, niciodata nu vei da search-ul acela pe google pentru un site online de anime, daca nici macar nu stii ce vrei sa cauti din moment ce nu ai avut posibilitatea de a fi intrat in contact cu notiunea aceasta in the first place.

Cei care acum inca mai tin aceste comunitati sunt din "vechea garda", insa din pacate nu prea mai vine nimeni din urma pentru a le suplini locul tocmai pentru ca nu mai este acest mediu de informare pentru atragerea "sangelui proaspat". Deja foarte multi useri vechi si pasionati au crescut, sunt la facultate, unii poate deja cu familii, cu responsabilitati si nu mai au timp pentru a se implica ca inainte. Eu inainte cand activam pe A+ si faceam un thread, in nici 5 minute se gaseau deja 2-3 care sa comenteze, acum astepti si o saptamana pentru un raspuns care nu mai vine.

Manga Anime a murit, Anime Mania e in moarte clinica, Anime-Club de-abia daca mai strange 10 posturi intr-o saptamana, numai Zupul nostru ce mai are o activitate la limita decentei, insa nimic apologetic din acest punct de vedere. Nici macar Nijikon-ul din acest an nu a mai fost la fel de entertaining ca editiile din anii precedenti, eu unul nu am fost prezent, insa din ce am vazut din poze si am auzit de la altii, a fost o editie below average....parca nu mai este acel entuziasm, don't know. Eu zic ca nu exagerez cand spun ca 75% din aceste efecte au fost cauzate de absenta acelui post de televiziune dedicat anime-urilor.

Ca o concluzie, din punctul meu de vedere aceasta veste prezentata de ZOZO este una foarte trista pentru fenomenul manga - anime din Romania si desi as vrea sa ma insel, sincer ma astept la efecte si mai negative de pe urma acesteia 2 Dar nah, priviti partea plina a paharului: comunitatea anime inca mai ma are pe mine pentru a va tine de urat si a va spune povesti 21
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#5
Se inchide Animaxul !
La data de 31.01.2014 se va inchide postul tv Animax Romania, urmand sa fie inlocuit de AXN Spin. De asemenea, la data de 31.12.2013 si-a incheiat transmisia si postul Animax Spania, pe care nu erau difuzate decat trei serii anime. Din cate am observat, AXN Spin nu are in program decat Naruto si Hello Kitty ca seriale anime, restul fiind seriale si emisiuni care sunt difuzate si pe restul canalelor AXN.
In fine, in ce proportie credeti ca inchiderea singurului canal de animeuri din tara noastra va afecta comunitatea romaneasca de fani anime ?

Din punctul meu de vedere NU IMI PASA ! Spun asta pt ca nu mai prind acest post tv de 5 ani, si in al doilea rand incepuse sa difuzeze aceleasi animeuri.
Comunitatea anime/manga nu va avea de suferit.


Citat:Manga Anime a murit, Anime Mania e in moarte clinica, Anime-Club de-abia daca mai strange 10 posturi intr-o saptamana, numai Zupul nostru ce mai are o activitate la limita decentei, insa nimic apologetic din acest punct de vedere. Nici macar Nijikon-ul din acest an nu a mai fost la fel de entertaining ca editiile din anii precedenti, eu unul nu am fost prezent, insa din ce am vazut din poze si am auzit de la altii, a fost o editie below average....parca nu mai este acel entuziasm, don't know. Eu zic ca nu exagerez cand spun ca 75% din aceste efecte au fost cauzate de absenta acelui post de televiziune dedicat anime-urilor.

Site-urile respective au murit din cauza a 2 chesti ;
-1 nu au venit cu noutati
-2 owneri au 'imbatranit' iar chestia 'anime' pare prea copilaros

#6
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#7
Acum cativa ani ma uitam si eu pe Animax,pe vremea lu YuYu Hakusho si Inuyasha(pe la inceput) ... dar dupa l-au stricat si nu a mai fost atat de captivant .... au facut bine ca l-au inchis , oricum internetul e plin de anime.
[Imagine: 4091.gif]

#8
Era singurul post dedicat anime-urilor, desi, mai nou difuzau si seriale americane. Sunt o multime de canale pentru "adolescenti", desene animate, muzica si nici macar unul pentru anime-uri.




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)