Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The Pianist (2001)

#1
Un film controversat, intr-o oarecare masura socant, totusi realist, adaptat dupa autobiografia unui musician evreu de nationalitate poloneza, Władysław Szpilman.

Voi evita sa ofer prea multe spoilere, dar indeajuns incat sa trezeasca interesul.

Un pianist de exceptie, evreu polonez (dupa cum am mentionat mai sus), este martor la prabusirea lumii din jurul lui in momentul eruptiei celui de-al Doilea Razboi Mondial, si la restrictiile pe care nazistii le impun asupra capitalei, de la accesul restrans pana la construirea unui ghetto in Varsovia. Cu fiecare zi ce trece conditiile se inrautatesc pentru evrei (obligati sa poarte pe brat Steaua lui David pentru a fi recunoscuti). In timp ce familia lui este stransa si deportata in lagarele de concentrare naziste, Szpilman reuseste sa evite capturarea si supravietuieste in ruinele Varsoviei.

Se observa aici cumva legatura emotionala destul de adanca cu pelicula a directorului Roman Polanski, el fiind copil pe timpul razboiul a reusit sa scape din ghetto-ul cracovian dupa moartea mamei sale.

Mi-a placut enorm sfarsitul, momentul in care Wladek (dupa numele de alint) este descoperit de trupele poloneze si aproape impuscat fiindca purta haina capitanului german care il salvase.

Szpilman: No. Please. I’m polish. I’m not a german.
Soldier: Then why the fucking coat?
Szpilman: I’m cold.

Soundtrack-ul filmului este de asemenea pe masura, sporind intensitatea si tensiunea actiunii prim melodiile lui Chopin si Kilar.

A fost premiat la diverse festivale castigand Palme D’or la Cannes, Academy Awards pentru Best Director, Screenplay si Actor, Adrien Brody obtinand French Cesar award ( unul dintre cele 7) pentru Best Actor (fiind si primul american care a castigat unul) si 2 premii BAFTA pentru Director si Best film, plus numeroase alte nominalizari.

Voi reveni cu completari un picut mai tarziu
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
Un film impresionant care iti rascoleste toata fiinta atat prin povestea incredibila si adevarata in acelasi timp, cat si prin imaginile oarecum socante prezentate.
M-a captivat de la inceput si pana la final fara sa ma misc macar o clipa din fata ecranului. Scenariul a fost minunat,impecabil.
Orice revizionare e o placere!
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)