Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sacrificiile vietii

#1
Varsta minima : +12
Genul : Dragoste , Drama
Limba: : Romana
Observatii cu privire la continut: continut decent fara vulgaritati sau obscenitati
Tipul de comentariu solicitat: critica






Odata ce iubirea incepe sa se dezlantuie , nu o mai poti oprii .
Pe la inceputul primaverii o fata isi luase adio de la viata . Toti prietenii si rudele apropiate erau tristi si tot odata dezamagiti de proasta alegere facuta de fata . Nimeni nu stia ce sau mai bine zis cine a reusit sa o faca sa decurga la acest lucru . A trecut o luna , au trecut doua , iar mama ei renuntase sa ma spere ca va afla de ce s-a sinucis . Decise sa plece in alta tara , sa uite de griji si sa inceapa o noua viata acolo . Toate erau pregatite pentru plecarea ei . Doar un singur lucru mai vroia , sa-si ia ramas bun de la fata ei . Puntru ultima data , urca spre camera fiicei sale , deschise usa , si se indrepta spre patul acesteia . Inca nu putea sa conceapa ca ea nu mai era printre cei vi . Isi aduse aminte , ca inainte sa moara , Eliza , caci asa o chema pe fata avuse un jurnal . Cum putuse sa uite de el ? Se indrepta spre dulapul cu haine unde incepuse sa scotoceasca panca cand gasise un caietel ordonat pe care scria " Jurnalul Elizei " . Stia ca nu era bine ce facea , dar era in joc motivul pentru care lumina ochilor ei a incetat sa mai existe .
Fara sa isi dea seama , din jurnal a iesit o hartie roz , frumos impaturita ce mirosea a trandafiri . Cu grija o desfacu si incepu sa citeasca :

Draga mama , familie , prieteni



Nu vreau sa-l condamn pe el . El n-a facut decat sa-mi spuna adevarul in fata . Nu m-a iubit si nici nu ma va iubii vreodata . Nu vreau sa fiti tristi sau dezamagiti de mine . A fost alegerea mea sa fac acest lucru . Acum ... cand voi cititi acest lucru , vreau sa stiti ca eu sunt intr-un loc mai bun . Ma bucur ca am dus o viata asa de frumoasa si imi pare rau ca a trebuit sa se termine asa . Vreau sa stiti ca v-am iubit , va iubesc si va voi iubii mereu . Imi pare rau ca am fost o povara pentru voi . Acum vreau sa va spun ca trebuie sa-mi iau adio de la voi . Mama , spunei lui Andrei ca il iubesc din toata inima mea , inca il iubesc . Nu plangeti dupa mine , fiti fericiti .

Cu drag
a voastra Eliza


Mama ei , cu lacrimi in ochi i-a scrisoarea , o impatureste la loc si se indreapta catre Parcul Cnetral unde se aflau prietenii Elizei . Acolo se aflau toti cei care i-au fost mereu aproape , toti prietenii fetei . Le inmana scrisoarea si incepu sa planga si mai tare de dorul fiicei sale . Acum stia cine era baiatul pentru care se sinucise . Era trista si nu mai putea sa gandeasca limpede . Printre prietenii fetei se afla si Andrei , care citise scrisoarea . Acum stia ca el e vinovatul si ii parea rau , dar era prea tarziu .
Asa se termina o poveste trista de dragoste . Stiu ca unii au trecut prin multe incercari in iubire .

P.S. : Iubirea este un lucru frumos , aveti grija de el .

#2
Ths, iarasi povesti cu copii care se sinucid din "iubire"? E plin you-tube-ul de ele. Cred ca-ti irosesti talentul, pentru ca ai unul foarte mare cand vine vorba de scris. Descrii frumos si cel mai important scrii fara greseli gramaticale. Anyway, ca sa nu fac spam, mai trebuie sa scru cate ceva. Cred ca ar trenui sa mai scrii. Ti-am zis, ai talent.
[Imagine: universul1.jpg]

#3
Varsta minima : +12
Genul : Dragoste
Limba: : Romana
Observatii cu privire la continut: are un continut decent fara vulgaritati
Tipul de comentariu solicitat: critica




Plangea fara incetare dupa el. Era parca desprinsa din realitate. Parul ei brunet umbrea fata ei palida si tot o odata "rapusa" de lacrimile ce ii curgeau in continuare. Ochii ei , odata voiosi , erau acum parca stinsi. Viata ei numai avea valoare fara el. Iubirea vietii ei se sinucise din cauza unei fete , nestiind ca va lasa un gol in inima Danielei. Datorita acestui lucru a incetat sa mai traiasca. Shiro , baiatul de care era vorba nici nu stia cat rau ii facuse Danielei. Intre ei nu era decat o diferenta de patru ani ; el 18 iar ea 14 ani. Se simtea singura. Ochii ei varsau din ce in ce mai multe lacrimi. Nimeni nu ii era alaturi in acel moment. Parintii ei erau in alta tara de patru ani si nu credea ca se vor mai intoarce iar prietenii ..... cine are nevoie de prieteni ? Pana la urma toti te tradeaza ! Numai putea suporta sa-l stie pe el mort .


Lua un cutit din bucatarie si incepu' sa zambeasca . Era sigura ca nu va simtii nicio durere , deoarece ceea ce simtea acum era ceva mai puternic decat asta. Isi infipse cutitul in inima . Dupa cateva minute simtise un fior patrunzator , trezindu-se in aceeasi camera , insa trupul ei era pe podea , iar ea era in coltul opus al camerei , fiind o fantoma. Daniela , se uita cu regret la trupul ei intins pe jos , inert . Dintr-o data inconjurul ei se derulau toate momentele vietii , incepand de la nasterea ei pana in momentul in care s-a sinucis. Langa ea apare Shiro uitandu-se pierdut la corpul plin de sange.


Stia de ce a facut asta. Stia ca il iubea mult , si acum putea recunoaste cat de prost a fost sa o faca sa sufere atat . Isi muta privirea la fantoma ce statea langa el. Nu parea o fantoma ; parea o zeita. Nimeni nu o putea asemui cu o alta faptura , pana si Afrodita ar fi fost geloasa. O ia usor de mana spunandu-i parca din priviri sa il ierte. Cum putea sa nu-l ierte ? Era iubirea vietii ei si pentru pentru el se sinucise. In fata lor se arata un portal luminos. Cu pasi marunti se indreptara spre el. Inainte sa plece pentru totdeauna Shiro spuse :
- Cat de mult te-am asteptat ! Urmand sa dispara in negura universului.

Tineti minte : Iubirea e un lucru pretios , aveti grija de ea.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)