Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

SOPA ~ stop online piracy act ~

#1
Dacă ştiţi sau nu, fenomenul e îngrijorător asta pentru că multe site-uri gen Youtube, Google, Twitter, Facebook, Tumblr etc vor fi închise dacă se găseşte încălcarea dreptului de autor. Spre exemplu dacă eşti un fan artist, făcând un desen cu naruto. Vei fi pedepsit comform legii datorită faptului că te-ai exprimat liber. Ştiţi cum e cenzurat în China internetul ? Aşa o să fie peste tot, doar pentru că ăi mari din guvernul american s-au gândit ei să facă mari schimbări asupra internetulului. Dacă se aplică legea, we're dead.

[ şi voi ăştia de la FF :]] o să faceţi puşcărie că scrieţi ficuri bazate pe anime chiar dacă aveţi disclaimer lol ]

http://americancensorship.org/
http://www.disinfo.com/2011/11/american-censorship-day/
http://www.change.org/petitions/stop-the...l-bill-now - also aici puteţi semna petiţia împotriva Sopa.
-

#2
Asta e cred a 6-a sau a 7-a oara cand aud de asa proiecte de legi din partea diverselor guverne.
S-a intamplat ceva pana acum? O laie.
In Japonia cica a fost legea de anu trecut care cenzura anime-urilor...a avut vreun efect? O laie.
S-a incercat cenzurarea jocurilor video, caz dus pana in fata Curtii Supreme din America. Au castigat? O laie.
Internetul nu poate fi cenzurat si nu poate fi oprit, sub nici o forma. Youtube va supravietui, e prea mare. La fel si Facebook si orice altceva. Iar multe state nici nu adera la ideile americane. Caz clar este site-ul Piratebay care de ani de zile tot da cu flit avocatilor americani.

Deci... nu-i panica.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
I blame that Justin Beiber kid... and also Metallica. :]
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#4
Nu stiam ca in China internetu-i cenzurat.
Ar fi putin pacat, stiti de ce? 22 Pozele anime de pe zerochan sunt dragute.
Animeuri cenzurate? Si asta ar fii pacat, pentru ca ele, o sa sune stupid, te pot schimba.
Sa vedem ce o sa se intample.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
Păi dacă s-a menţionat că orice site cu software, muzică, imagini and so on va fi cenzurat, zero-chan e pe listă ofc : ), 4chan la fel, filelist am înţeles chiar şi weloveit pentru că fotografiile sunt ori de pe devArt sau tumblr. Hope SOPA dies, dunno ce să cred. Am înţeles că sunt mulţi care sunt de acord, dar asta ar însemna să ridice la III World War. Senatul vs Internauţii and such .
Citat:I blame that Justin Beiber kid
i think so . In fact Bieber a anunţat într-un interviu că e o prostie. Ofc it is. Pe youtube se promovează
-

#6
Nu se poate face o cenzura de o asemenea anvergura deoarece internetul a fost creat pentru a transmite informatii.
Marile companii fac cei mai multi bani pe internet datorita publicitatii pe site-urile cele mai vizionate si ce sa vezi?...cele mai vizionate sunt tocmai alea de pe lista cu youtube in frunte.
Totul se reduce la bani.
Si sa nu uitam ca tot ce inseamna tehnologie de ultima ora, smartphone, tablete..etc se bazeaza pe conexiune la internet care este folosita pt ... pai in mare facebook si youtube, 2 site-uri ce colcaie de publicitate, din moment ce o sa le inchizi si vanzatorii de tehnologie pierd multi bani...evident nu o sa se intample asta cum nu se introduc in masa masinile pe hidrogen, pt k o sa-i falimenteze pe magnatii petrolului.

[Imagine: 853388ce6bdb7277cc789988ed3b2175_zps2236a6e0.gif]

#7
Mie nu-mi merge Youtube-ul!
De câteva zile. Pe FB n-am încercat...

(20-11-2011, 09:23 PM)CyBeR A scris: Asta e cred a 6-a sau a 7-a oara cand aud de asa proiecte de legi din partea diverselor guverne.
S-a intamplat ceva pana acum? O laie.
In Japonia cica a fost legea de anu trecut care cenzura anime-urilor...a avut vreun efect? O laie.
S-a incercat cenzurarea jocurilor video, caz dus pana in fata Curtii Supreme din America. Au castigat? O laie.
Internetul nu poate fi cenzurat si nu poate fi oprit, sub nici o forma. Youtube va supravietui, e prea mare. La fel si Facebook si orice altceva. Iar multe state nici nu adera la ideile americane. Caz clar este site-ul Piratebay care de ani de zile tot da cu flit avocatilor americani.

Deci... nu-i panica.

Acea "O laie2 se va întâmpla. -.-
E o prostie, de câte ori ne ameninţă... "A 13-a oară e cu noroc"

Deci, Youtube la mine n-a supravieţuit, darling.
[20:43] Crăci: ah
[20:43] Crăci: de aia nu mergea zoutube/ul!
[20:43] Crăci: you*
[20:44] Lynnu: mie merge
[20:44] Lynnu: inca nu s-a aprobat
[20:44] Lynnu: roaga`te sa NU se aprobe
[20:44] Lynnu: o sa riscam si puscarie pana la 5 ani


Da, deci, Lynn e cea care se informează şi ne ajută. Mulţumiţi-i.
Lawl.

#8
Actualy is pretty interesting that Smith brought this idea up but seriously iz the internet for f**k sake why they bother us to kill the internet that we love. My hacker friends are seeing this as a World War III .
-

#9
(21-11-2011, 09:45 PM)Crăci A scris: Mie nu-mi merge Youtube-ul!
De câteva zile. Pe FB n-am încercat...

(20-11-2011, 09:23 PM)CyBeR A scris: Asta e cred a 6-a sau a 7-a oara cand aud de asa proiecte de legi din partea diverselor guverne.
S-a intamplat ceva pana acum? O laie.
In Japonia cica a fost legea de anu trecut care cenzura anime-urilor...a avut vreun efect? O laie.
S-a incercat cenzurarea jocurilor video, caz dus pana in fata Curtii Supreme din America. Au castigat? O laie.
Internetul nu poate fi cenzurat si nu poate fi oprit, sub nici o forma. Youtube va supravietui, e prea mare. La fel si Facebook si orice altceva. Iar multe state nici nu adera la ideile americane. Caz clar este site-ul Piratebay care de ani de zile tot da cu flit avocatilor americani.

Deci... nu-i panica.

Acea "O laie2 se va întâmpla. -.-
E o prostie, de câte ori ne ameninţă... "A 13-a oară e cu noroc"

Deci, Youtube la mine n-a supravieţuit, darling.
[20:43] Crăci: ah
[20:43] Crăci: de aia nu mergea zoutube/ul!
[20:43] Crăci: you*
[20:44] Lynnu: mie merge
[20:44] Lynnu: inca nu s-a aprobat
[20:44] Lynnu: roaga`te sa NU se aprobe
[20:44] Lynnu: o sa riscam si puscarie pana la 5 ani


Da, deci, Lynn e cea care se informează şi ne ajută. Mulţumiţi-i.

Youtube si Facebook ambele merg bine, si au tot mers in ultimele zile. Pe youtube azi tocmai am vizionat la facultate ceva filmulete ce tin de robotica. Deci...o laie in continuare.

Si pot americanii sa dea ce legi vor ei. Credeti ca sperie pe cineva?
Pana la urma au sa iasa in pierdere substantiala deoarece chiar daca legea asta este aprobata, genul de site-uri ca Youtube n-au sa faca decat sa-si mute frumusel tabara intr-o tara unde legizlatia nu-i impiedica sa functioneze. Deci venituri frumusele din taxe...bye bye.

Ca si operatiunea Gramofonul de la noi de acu cativa ani, va dati unii cu fundu de pamant ca-i sfarsitul internetului si cine stie ce alta abureala. N-are sa se intample nimic pana la coada, vine si asta si trece.
America nu e China totusi, tineti minte de diferentele culturale intre aceste doua state inainte sa credeti ca se va intampla ceva asemanator.

Apropo, dragii mei oameni fara minte, de ce ati face voi puscarie pentru o lege data in AMERICA? Sunteti cetateni americani si nu stiam eu? Traim in America cumva ca sa fim legati de legile lor? Conduce America lumea (indiferent ce-si imagineaza ei) si nu eram eu momentan constient de asta?
Plus, dragii copi, SUNTETI MINORI! Nu faceti nici macar scoala de corectie pentru faptul ca aveti imagini nu stiu unde, nu patiti nimic decat amenda substantiala si confiscarea hdd-urilor (care poate fi atacata in instanta si se castiga asa cazuri). Asta in cazul absurd in care, intr-o tara ca Romania unde nu exista aproape nici un fel de legizlatie ce sa reglementeze internetul (Nu uitati ca ISP-urile la noi isi fac reclama cu "DOWNLOADEAZA FILME IN SECUNDE!"), s-ar da o asa lege.
Ganditi oameni buni, ca de asta nu aveti tarate intre urechi ci creier.

Si un ultim Post Scriptum: Internetul este o structura descentralizata (tocmai pentru a nu putea fi data jos vreodata). Daca o tara da legii tampite in privinta respectivului internet, nu vor putea fi aplicabile decat in statul in cauza. Vor suferi cateva torente, ceva servicii P2P, da-n rest nimic. Deci sanatate si voie buna.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#10
(21-11-2011, 09:45 PM)Crăci A scris: Mie nu-mi merge Youtube-ul!
De câteva zile. Pe FB n-am încercat...

(20-11-2011, 09:23 PM)CyBeR A scris: Asta e cred a 6-a sau a 7-a oara cand aud de asa proiecte de legi din partea diverselor guverne.
S-a intamplat ceva pana acum? O laie.
In Japonia cica a fost legea de anu trecut care cenzura anime-urilor...a avut vreun efect? O laie.
S-a incercat cenzurarea jocurilor video, caz dus pana in fata Curtii Supreme din America. Au castigat? O laie.
Internetul nu poate fi cenzurat si nu poate fi oprit, sub nici o forma. Youtube va supravietui, e prea mare. La fel si Facebook si orice altceva. Iar multe state nici nu adera la ideile americane. Caz clar este site-ul Piratebay care de ani de zile tot da cu flit avocatilor americani.

Deci... nu-i panica.

Acea "O laie2 se va întâmpla. -.-
E o prostie, de câte ori ne ameninţă... "A 13-a oară e cu noroc"

Deci, Youtube la mine n-a supravieţuit, darling.
[20:43] Crăci: ah
[20:43] Crăci: de aia nu mergea zoutube/ul!
[20:43] Crăci: you*
[20:44] Lynnu: mie merge
[20:44] Lynnu: inca nu s-a aprobat
[20:44] Lynnu: roaga`te sa NU se aprobe
[20:44] Lynnu: o sa riscam si puscarie pana la 5 ani


Da, deci, Lynn e cea care se informează şi ne ajută. Mulţumiţi-i.

Ascult pe youtube de cand am venit de la facultate, si vorbesc pe facebook cu niste prieteni de doua ore de acum. They work fine. So darling, check your connection and stop saying stupidities.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)